اخبار و رویدادهای بورس شنبه 22 شهریور / ریزش 439 واحدی شاخص کل بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
ریزش شاخص بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، در اولین روز کاری هفته شاخص کل بورس افت 439 واحدی را تجربه کرد و به رقم 71،486 واحد رسید. نمادهای پارسان با 93 واحد، کچاد با 60 واحد و مپنا با 58 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 103.7 میلیارد تومان رسید . نمادهای فارس با 8.8 میلیارد تومان و تیپیکو با 8 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معاملات بودند .

در بازار فرابورس نیز شاهد افت 4 واحدی شاخص ایفکس بودیم . 813 واحد رقم شاخص فرابورس بود که نمادهای جم ، ذوب و میدکو بیشترین تاثیر منفی  و نمادهای مارون و سمگا بیشترین تاثیر مثبت را بر فرابورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 55.3 میلیارد تومان رسید که نماد سمگا با 4.2 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را در این بازار از ان خود کرد .

در اولین روز کاری هفته شاخص مرز 71،500 واحدی را شکست ولی با توجه به انکه تنها 14 واحد پایین تر از این رقم قرار گرفته است نمی توان با قطعیت گفت که تا مرز 69 هزار واحدی ریزش خواهد کرد این از بعد تکنیکال بود ولی با توجه به انکه در بازار ایران در برخی از شرایط نمی توان تنها به تحلیل تکنیکال اشاره کرد باید عوامل دیگر سیاسی که از درجه مهمی برخوردار است را نیز مد نظر قرار داد.

ریزش بازار تا این حد تعجب تمام کارشناسان را نیز برانگیخته است! روزانه شاهد افت شاخص و قیمت سهم هایی هستیم که تا پیش از این به رشد چند برابری ان امیدوار بودیم ولی شاید یک شفاف سازی از سوی مسولین در این زمینه بتواند باعث دلگرمی سهامداران شود تا با این سرعت دست به فروش سهام بنیادی خود نزنند . البته همان طور که هفته گذشته نیز اشاره کردیم این هفته اخرین فرصت تسویه اعتباری شرکت های کارگزاری و سرمایه گذاری است که سال مالی منتهی به شهریور ماه را دارند . قطع به یقین این امر می تواند به ریزش بازار سرعت بیشتری بدهد .

برای فردا نیز نمی توان پیش بینی روشنی داشت چرا که همان طور که شاهدیم بازار سرمایه را روزانه با چند بلوک مثبت نگه می دارند و نمی توان پیش بینی کرد که قرار است روی چه سهمی این اتفاق بیقتد. اتفاقی که امروز برای فارس افتاد و در دقایق پایانی بازار با بلوکی که درصدهای مثبت این نماد زده شد باعث افت سرعت ریزش شاخص شد. علت زیر سوال بردن تحلیل تکنیکال در این شرایط همین بلوک هایی هست که به طور مدیریت شده اتفاق می افتد بر این اساس شاهد شاخصی کاملا ساختگی می باشیم و نمی توان به این کندل های ساختگی اعتماد کامل داشت .

مهم ترین اخبار اقتصادی

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام اینکه نمی‌خواهیم با واگذاری سریع و بدون برنامه شرکت‌های توزیع آب، برق و گاز طعم تلخی از واگذاری‌ها در ذائقه مردم در سال پایانی خصوصی‌سازی باقی بماند، گفت: اگر تا پایان سال کار واگذاری‌ها به اتمام نرسد، کار را تمدید می‌کنیم . عبدالله پوری حسینی در مورد اتمام واگذاری ها و کار خصوصی سازی تا پایان سال 93 گفت: سازمان خصوصی سازی برنامه ریزی کرده است که واگذاری ها تا پایان سال 93 به اتمام برسد، اما تمام موارد در اختیار ما نیست، به طور مثال سهام شرکتی برای واگذاری قیمت گذاری می شود، اما پس از آن متوجه می شویم که این قیمت گذاری مشکلات دیگری را در بخش دیگری برای اقتصادمان رقم می زند .رئیس کل سازمان خصوصی سازی به مشکلاتی که در این زمینه برای قیمت گذاری سهام شرکت های قابل واگذاری در بخش نیرو و انرژی وجود دارد، اشاره و بیان کرد: بر این اساس بررسی می کنیم که آیا واگذاری سهام اینگونه شرکت ها به صلاح است یا خیر؟

در خبری دیگر، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سخنان رئیس جمهور در خصوص خروج اقتصاد از رکود، گفت: تاکید دولتمردان به موضوع خروج از رکود، به بازگشت رونق به تولید کشور مطابق با آمارهای رسمی رشد این بخش برمی گردد . حسین ابویی مهریزی با اشاره به صحبت رئیس جمهور در خصوص خروج کشور از رکود، گفت: آمارهای تولید و رشد آنها طی ماههای گذشته حکایت از رونق تولید دارد و تاکید دولتمردان مبنی بر خروج از رکود نیز نشات گرفته از همین آمار است . معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: دولت همچنان پیگیر اجرایی شدن بسته خروج از رکود است و در این رابطه بخشی از این بسته باید در دولت، بخشی در مجلس و بخشی از سوی وزارتخانه تصویب و اجرایی شود . وی تصریح کرد: آمارهای تولید نشانگر رشد در برخی از بخش ها حتی تا 56 درصد هم هست، به نحوی که تولید تلویزیون ال ای دی و ال سی دی 56 درصد و فولاد 9 درصد بوده است، به تناسب سایر بخش های تولید نیز رشدی از 2 درصد تا 24 درصد را تجربه می کنند .

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه خارجی ، تلاش‌ها و رایزنی‌های هسته‌ای ایران و سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان برای کاستن از اختلافات که از صبح پنج‌شنبه، ۲۰ شهریور در وین آغاز شده بود، بعد از حدود 5 ساعت تبادل‌نظر فشرده و سنگین، پایان یافت. مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران نیز به‌‌رغم آنکه مذاکرات را مفید و سازنده توصیف کرد، گفت که اختلافات همچنان باقی است. همزمان سخنگوی کاخ سفید نیز در جمع خبرنگاران با اشاره به گفت‌وگوهای ایران و غرب گفت که آمریکا خواسته‌ها و توقعاتش را در مذاکرات هسته‌ای ایران پایین آورده است.

 مذاکرات بعدی ایران و گروه 1+5 قرار است 27 شهریور در نیویورک برگزار شود..قبل از آن نیز محمد جواد ظریف با سفر به مسکو به سرگی لاوروف گفت وگو کرده بود.دیپلمات ها می گویند هدف از همه این مذاکرات زمینه سازی برای مذاکراتی است که از روز 27 شهریور با حسن روحانی در نیویورک میان ایران و 1+5 آغاز خواهد شد.منابع مستقل اعتقاد دارند به رغم تداوم گفت وگوها، دو طرف نسبت به مذاکرات وین 6، یعنی زمانی که توافق ژنو تمدید شد، پیشرفت محتوایی چندانی نداشته اند.یک کارشناس ارشد در تهران به «ایران هسته ای» گفت: «به لحاظ محتوایی هنوز در وین 6 قرار داریم». به گفته برخی از افراد مرتبط با مذاکرات 5 مسئله نحوه لغوتحریم ها، طول زمان گام نهایی، ظرفیت غنی سازی که ایران مجاز به حفظ آن خواهد بود، نحوه بازطراحی راکتور اراک و PMD هنوز حل نشده است.این منابع می گویند علت اصلی این وضعیت آن است که هر دو طرف در انتظار دقیقه 90 مذاکرات مانده اند و منتظرند تا طرف مقابل ابتدا کوتاه بیاید.با این حال، برخی تحلیلگران می گویند شاید حضور روحانی در نیویورک یک «دقیقه 90 زودهنگام» برای مذاکرات ایجاد کند.

در همین رابطه، به نقل از خبرگزاری انگلیسی «رویترز»، یک منبع دیپلماتیک مستقر در وین و نزدیک به مذاکرات هسته‌ای در این زمینه اعلام کرد که تمدید جدیدی در مسیر مذاکرات هسته‌ای ایران در کار نخواهد بود .

در دیگر اخبار شنیدیم که ، رییس‌‌ جمهور اسلامی ایران و رییس ‌جمهور فدراسیون روسیه در حاشیه چهاردهمین اجلاس سازمان همکاری‌ شانگهای در «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان دیدار و گفت‌وگو کردند . روسای جمهور ایران و روسیه در این دیدار با اشاره به امکانات و توانمندی‌های دو کشور خواهان گسترش روابط تهران – مسکو در همه عرصه‌های مورد علاقه‌ شدند . همچنین در خبری دیگر شنیدیم که قرار است وزیر امور خارجه کره شمالی صبح فردا با وزیر امور خارجه کشورمان دیدارکند . ری سو یونگ که به منظور شرکت در پنجاه‌وسومین نشست سازمان مشورتی حقوقی آسیا – آفریقا که قرار است چند روز دیگر در تهران برگزار شود، عازم تهران می شود.

در مورد داعش، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) تأکید کرد که حملات هوایی این کشور علیه داعش از کردستان عراق صورت خواهد گرفت . به نقل از العالم، پنتاگون بدون ارایه جزئیات بیشتری تنها اعلام کرد که هواپیماهای آمریکایی برای عملیات علیه داعش از شهر اربیل به پرواز درخواهند آمد .  همچنین ، وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که کشورش در حملات هوایی علیه داعش در عراق شرکت می‌کند، اما در سوریه دخالتی نخواهد داشت .  فابیوس دلیل مشارکت نکردن در عملیات هوایی علیه داعش در سوریه را تفاوت اوضاع ذکر کرد. وزیر خارجه فرانسه در همین حال بر حمایت کشورش از آنچه که او « مخالفان معتدل» سوریه نامید، تاکید کرد

فلزات اساسی، دلار و سکه

بازارهای جهانی که تعطیلات آخر هفته خود را سپری می کنند قیمت فلزات اساسی در هفته گذشته با نوساناتی همراه بوده است ، بر این اساس قیمت مس به 6856 دلار، آلومنیوم 2008 دلار ، روی 2270 دلار و سرب 2115 دلار برای هر تن معامله شده است .

قیمت دلار در بازار امروز به 3198 تومان و سکه در محدوده 929 هزار تومان داد و ستد شد.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه غذایی و لبنی، که روز چهارشنبه همگی با اقبال خوبی همراه بودند امروز وارد فاز اصلاحی خود شده بودند، در این گروه غمارگ نیز تعدیل منفی سنگینی را ارائه داد و این امر نیز توانست بر جو منفی این گروه تاثیر بیشتری بگذارد. شرکت مارگارين در گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم شرکت برای سال مالی منتهی به 93/09/30 را مبلغ 404 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش 62 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه نخست توانست به ازای هر سهم 111 ریال سود کنار بگذارد و 27 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

دلايل تعديل سود  به شرح ذيل مي باشد :

– با توجه به شرايط بازار رقابتي و عملکرد شش ماهه شرکت 24% کاهش در پيش بيني فروش مقداري شرکت صورت گرفته است .

– قيمت مواد اوليه روغن خام نسبت به پيش بيني اوليه بطور متوسط 2.6 % افزايش يافته است .

– از ارديبهشت ماه 1393 شرکت بازرگاني دولتي فروش روغن خام به شرکتهاي توليد کننده را متوقف نموده است. با توجه به اينکه جهت گشايش اعتبار اسنادي ، بايد 100درصد مبلغ گشايش اعتبار اسنادي در ابتداي گشايش پرداخت گردد، ميزان سرمايه در گردش شرکت کفاف پرداخت اعتبارات اسنادي گشايش شده را نمي دهد. لذا شرکت مبالغ قابل توجهي تسهيلات مالي از بانکهاي دولتي و خصوصي با نرخهاي 23 تا 28 درصد اخذ نموده است. اين موضوع باعث افزايش قابل توجه هزينه هاي مالي شرکت گرديده است.

با توجه به اينکه اين موضوع در شش ماهه دوم بصورت کامل اجرا خواهد شد (در حاليکه دو ماه از شش ماهه اول اين شرايط وجود داشته است)  و سود سهام نيز بايد پرداخت گردد،‌ پوشش هزينه ها مالي در شش ماهه اول کم بوده است.

– نرخ ارز مبادله اي در بودجه قبلي 25000 ريال در نظر گرفته شده بود که با توجه به افزايش آن به 25700 ريال، باعث افزايش مبلغ خريد روغن خام نسبت به پيش بيني هاي قبلي گرديده است

در این گروه، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران با بیان اینکه ۲۰ میلیارد تومان یارانه شیر خام برای فصل بهار طلب دامداران بوده است، گفت: دولت باید مابه‌التفاوت نرخ شیر خام را در سه ماهه دوم سال یعنی از تیر تا شهریور ۹۳ نیز بپردازد . سید احمد مقدسی با اشاره به اختصاص 200 میلیارد تومان یارانه شیر خام برای فصل بهار، افزود: ما به طور کلی با پرداخت یارانه نقدی یا علوفه به دامداران مخالف هستیم چرا که تجربه نشان داده نه علوفه و نه پول هیچگاه به طور کامل به ما پرداخت نمی‌شود. وی ادامه داد: یارانه 4 ماه پایانی سال 92 (یارانه 300 میلیارد تومانی) که سال گذشته به دامداران پرداخت شد به دلیل محاسبات اشتباهی که انجام شده بود نتوانست کل شیر خام کشور را تحت پوشش قرار دهد و 30 درصد پول کم آمد . به عنوان مثال خود بنده یارانه اسفندماه را دریافت نکرده‌ام .

وی با بیان اینکه معاون سازمان حمایت اعلام کرده کارخانه‌ها توان خرید شیر خام به نرخ 1440 تومان را ندارند، گفت: بنده محکوم به پرداخت این مبلغ هستم؟ وظیفه سازمان حمایت این است که بررسی کند که چرا کارخانه‌ها توان پرداخت ندارند، اگر ندارند باید ضرر و زیان آنها را بدهد و یا اجازه دهد کارخانجات افزایش قیمتی دوباره به محصولاتشان بدهند . رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران با اشاره به اینکه گفته شده رئیس جمهور اعلام کرده قیمت‌ها نباید بیش از 15 درصد افزایش یابد تصریح کرد : زمانی که تورم کشور 25 درصد است چرا کالای من بیش از 15 درصد حق افزایش قیمت ندارد. بنده باید تاوان این مسئله را بدهم که توان آن را هم ندارم .

گروه خودرویی و قطعه ساز،  امروز یکپارچه قرمز رنگ به کار خود خاتمه دادند . حمایت های حقوقی در برابر فشار فروش در این گروه نتوانست مقاومت کند و اکثر نمادها را قرمز رنگ و بعضا با صف فروش دنبال کردیم قیمت خودرو به 227 تومان رسید . گذر قیمت خودرو از محدوده 225 تومان  نه تنها برای گروه خودرو بلکه برای کل بازار خطرناک است . خپارس  نیز  از ابتدای صبح با صف فروش همراه بود لازم به ذکر است که حق تقدم های این سهم تبدیل به سهام شده است .

در این گروه خگستر که جهت برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاي هيات مديره متوقف شده است در جلسه ی مجمع اعلام کرد: فروش بلوک بانک پارسیان از دستور کار ایرانخودرو خارج شده است،  ملک فرمانیه تحویل بانک پارسیان داده شد، 70 درصد از بدهی لیزینگ خودروکار پرداخت شده و 30 درصد باقی مانده هم تا پایان شهریور ماه تسویه می شودو همچنین در پایان اعلام شد که  تولید ایرانخودرو امسال از 600 هزار دستگاه عبور می کند.

درخبری مربوط به این گروه شنیدیم که بازار خودرو هم‌اکنون در بلاتکلیفی به سر می‌برد و قیمت‌ها آنقدر بالا رفته‌اند که بسیاری از مشتریان توان خرید خودرو را از دست داده و برخی هم هنوز منتظر کاهش قیمت‌ها هستند و از همین رو خودروسازان به راحتی قبل نمی‌توانند محصولات خود را بفروشند و تامین نقدینگی کنند . طبق آمارهای موجود، قیمت خودروهای داخلی طی دو سال گذشته حدودا 5/2 برابر رشد کرده و حالا دیگر کف قیمت در بازار به 19 میلیون تومان رسیده، آن هم برای کم کیفیت‌ترین خودرو . قبلا نیز اعلام کرده بودیم که این گروه نسبت به سال گذشته از رشد نسبی بسیار بالایی برخوردار بوده است ولی انچه احتمالا گزارشات 6 ماهه این گروه را تحت تاثیر قرار دهد عدم فروش مناسب می باشد چرا که دولت و مجلس ف مردم را برای خرید خودرو در بلاتکلیفی قرار داده است و هنور به طور قطعی قیمت مصوبی برای خودرو وجود ندارد . 

با توجه به اوضاع فعلی، کارشناسان معتقدند که با در نظر گرفتن سه راهکار اصلی می‌توان تعادل را بین عرضه و تقاضا برقرار کرد و اجازه نداد که «فرصت رشد تیراژ» به «تهدید فروش نرفتن خودروها» تبدیل شود؛ این راهکارها عبارتند از: «کاهش قیمت»، «تقویت روش فروش لیزینگی» و «صادرات»؛ هرچند در کنار اینها می‌توان از حربه «جایگزینی خودروهای فرسوده» نیز استفاده کرد. به اعتقاد کارشناسان، اگر این راهکارها از سوی خودروسازان به کار گرفته نشوند (به‌خصوص راهکار لیزینگ)، آنها (شرکت‌های خودروساز) چاره‌ای جز کاهش تولید برایشان باقی نخواهد ماند و این در حالی است که پایين آوردن تولید نه به نفع خودروسازان است و نه به نفع مردم .

در پایان لازم به ذکر است که در مورد وام خودرو شنیدیم ، علی اصغر میرمحمدصادقی، مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در خصوص اینکه افزایش وام خودرو چه زمان ابلاغ خواهد شد؟، گفت: در کمیسیون اعتباری بانک مرکزی در مورد افزایش میزان وام خودرو تصمیم‌گیری شده است .  وی افزود: هم اکنون این طرح جهت بررسی و تصمیم‌گیری در صف انتظار شورای پول و اعتبار است که اگر این شورا با تصمیمات کمیسیون اعتباری بانک مرکزی موافقت کند افزایش وام را ابلاغ خواهیم کرد .

در گروه پتروشیمی و شیمایی ، شیران با افزایش تقاضا همراه شد و به دنبال آن واتی که سهامدار عمده آن می باشد با اقبال سهامداران مواجه گشت. البته از بعد تکنیکالی واتی در صورت عبور پر حجم از محدوده 370 تومان توانایی رشد تا محدوده 400 تومان را دارد قیمت سهم هم اکنون در محدوده 50 درصد ناو خود می باشد . سایر نمادها در این گروه قرمز رنگ بودند و در محدوده صفر تابلو معامله می شدند . البته رنج مثبت و معامله بلوکی که در نماد فارس صورت گرفت توانست فارس را نیز مثبت کند و جلوی ریزش شاخص را بگیرد.

 در خبری مربوط به این گروه شنیدیم ، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره به آغاز سقوط قیمت محصولات پتروشیمی ایران در بازار جهانی پس از کاهش بهای جهانی نفت، اعلام کرد: حجم صادرات محصولات پتروشیمی به کشورهای اروپایی در حال افزایش است .پس از سقوط بهای نفت خام به بشکه ای کمتر از یکصد دلار در بازار جهانی، بهای انواع محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری هم در بازار جهانی کاهش یافته است .احمد مهدوی با اشاره به کاهش قیمت انواع محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری در بازار جهانی، گفت: قیمت پتروشیمی ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش قیمت روبرو شده است .

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه تاکنون چندین محصوله پتروشیمی ایران ازجمله محموله های متانول به اروپا صادر شده است، تاکید کرد: تقضا برای محصولات پتروشیمی ایران در اروپا افزایش یافته اما به دلیل تثبیت ظرفیت تولید امکان تامین نیاز کشورهای اروپایی بیش ازاین وجود ندارد . وی با اشاره به افزایش ظرفیت تولید انواع محصولات پتروشیمی در ایران، گفت: پیش بینی می شود با افزایش تولید امکان افزایش حجم صادرات پتروشیمی به اروپا فراهم شود . این مقام مسئول همچنین از کشورهای آسیایی به عنوان بزرگترین بازار محصولات پتروشیمی ایران یاد کرد و افزود: کشورهای خاورمیانه، آسیای میانه و حوزه قفقاز، ترکیه، آسیای جنوب شرقی، چین، هند و کشورهای آفریقایی از مهمترین بازارهای پتروشیمی ایران هستند.

گروه دارویی که هفته پیش حرکت صعودی خود را آغاز کرده بودند امروز جز چند نماد از جمله دامین، داسوه، شتهران و دابور که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند سایر نمادها وارد فاز اصلاحی شدند و قرمز رنگ متوقف شدند .

در مورد افزایش قیمت دارو در خبری شنیدیم که ، خیری مسئول روابط عمومی انجمن داروسازان عنوان کرده است که در حال حاضر بازار دارو از نظر تغییر قیمت در محصولات آن، دارای آرامش و ثبات نسبی شده است. بطوریکه برای داروهای وارداتی به هیچ وجه افزایش نرخی نداشتیم حتی در برخی موارد نیز شاهد کاهش نرخ داروهای وارداتی نیز می باشیم .  خیری تصریح کرد: در خصوص داروهای تولید داخل نیز می توان اظهار کرد در برخی داروهای داخلی به میزان محدود و نامحسوسی شاهد افزایش نرخ هستیم . وی در خاتمه افزود: در شرایط کنونی برنامه ای جهت افزایش نرخ در محصولات دارویی وجود ندارد. اگرچه بسته به شرایط ممکن است تغییراتی در این خصوص صورت بگیرد.

در گروه ساختمانی،  تنها 2 نماد وآذر و ثاژن سبز رنگ بودند و توانستند صف خرید خود را تا پایان بازار نگه دارند.  

سرمايه گذاري مسکن شمال غرب در جدیدترین پیش بینی حسابرسی شده خود، سود هر سهم منتهی به 94/06/31 خود را مبلغ 803 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی ( حسابرسی نشده ) با کاهش 3 ریالی همراه بوده است

از سرفصل پيش بيني فروش سال مالي 94 به مبلغ 802،975 ميليون ريال، مبلغ 237،700ميليون ريال (معادل 30 درصد سرفصل مذکور) مربوط به پروژه 300واحدي زون B پونک و مبلغ 101،784 ميليون ريال (معادل 13 درصد سرفصل مذکور) مربوط به پروژه اپيک و مبلغ 102،141 ميليون ريال (معادل 13 درصد سرفصل مذکور) مربوط به پروژه پزشکان مي باشد.

ثباغ در جدیدترین پیش بینی 94 خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 547 ریال اعلام نموده است فروش شرکت 90 میلیارد تومان و سود عملیاتی شرکت 46 میلیارد تومان گزارش شده است .

از سرفصل پيش بيني فروش سال مالي 94 به مبلغ 904،297 ميليون ريال، مبلغ 605،539 ميليون ريال (معادل 67 درصد سرفصل مذکور) مربوط به پروژه اطلس مي باشد. هم چنين سود پروژه مذکور به مبلغ 314،880 ميليون ريال، 72 درصد سود خالص مي باشد .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی درباره وضعیت بازار مسکن اظهار کرد: بازار مسکن متاثر از شاخص‌های کلان اقتصادی است و به صورت جداگانه قابل تحلیل نیست . وی افزود: اگر بخواهیم عناصر جزئی‌تر را مد نظر قرار دهیم، متوجه می‌شویم که در بازار خرید و فروش و اجاره، روند به صورت متفاوتی پیش می‌رود . معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه کل بازار مسکن تحت تاثیر شاخص‌های کلان اقتصادی است، تصریح کرد: برای آنکه قدرت خرید مردم در این بخش پایین است و رکود در اقتصاد دیده می‌شود تاثیر این مسائل باعث شده روال قیمت‌های سال گذشته در بخش خرید و فروش ادامه داشته باشد .

 در گروه حمل و نقلی،  در خبری به نقل از ‌روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی شنیدیم که ، ابراهیم ایدنی در نشستی با حضور مدیران بخش‌های مختلف بندر شهید رجایی به تشریح عملکرد این منطقه ویژه اقتصادی در پنج ماهه نخست سال جاری پرداخت .  وی اظهار کرد: از آغاز سال جاری تا ابتدای شهریورماه جاری، تخلیه و بارگیری 30 میلیون و 376هزار و 279 تن کالای نفتی و غیر نفتی در این بندر به انجام رسید. 

وی با اعلام اینکه 19 میلیون و 867 هزار و 222 تن از کل عملیات انجام شده در این بندر به کالاهای غیر نفتی اختصاص داشته است، افزود: همچنین، 10 میلیون و 509 هزار و 57 تن باقیمانده مربوط به مواد نفتی است که این میزان جابه‌جایی کالا از طریق 420 هزار و 661 دستگاه کامیون و دو هزار و 119 واگن قطار صورت گرفت .

 تمام نمادها از جمله حسینا در این گروه قرمز رنگ به کار خود خاتمه دادند .                                  

در گروه پالایشگاهی ، خبری شنیدیم در مورد قیمت نفت سنگین، اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه آگوست 2014 (مرداد 93) با 4.79 دلار کاهش نسبت به ماه پیش از آن 101.42 دلار معامله شده است . هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه جولای 106.21 دلار به فروش رسیده بود. متوسط قیمت نفت ایران در 8 ماه نخست سال 2014 معادل 104.85 دلار به ازای هر بشکه و در مدت مشابه سال گذشته برابر با 104.54 دلار در هر بشکه تخمین زده شده است . متوسط قیمت سبد نفتی این سازمان در ماه آگوست با 4.86 دلار کاهش نسبت به ماه قبل از آن 100.75 دلار در هر بشکه معامله شده است. این رقم برای سبد نفتی اوپک در ماه جولای معادل 105.61 دلار در هر بشکه بوده است .

در مورد بازگشایی نمادهای پالایشگاهی ، تنگستانی، مدیر مالی شرکت پالایش نفت شیراز اظهار کرد: شرکت های پالایشگاهی جهت ارایه صورت های مالی خود، منتظر اعلام نرخ خرید و فروش فرآورده های خود توسط شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران می باشند لذا شرکت های پالایشگاهی با توجه به عدم زمان مشخص شرکت پالایش و پخش جهت ارایه اطلاعات مربوط به نرخ خرید و فروش، قادر به ارایه گزارش پیش بینی براساس عملکرد واقعی سه ماهه خود نمی باشد اما بازگشایی نماد مشروط به دریافت نرخ های جدید و ارایه اطلاعات مالی بر اساس قیمتهای جدید است .

وی افزود: از طرف دیگر، سازمان بورس نیز بازگشایی نمادهای پالایشگاهی را منوط به ارایه گزارشات مالی براساس عملکرد سه ماهه کرده است. بنابراین به دلیل عدم امکان ارایه صورت مالی پالایشگاهی ها، نمادهای این گروه همچنان متوقف خواهند ماند.

همچنین در همین راستا، عزیزی، مدیر مالی شرکت شاوان ، با ذکر موارد مشابه مطالب فوق، بازگشایی نمادهای این گروه را منوط به ارایه اطلاعات پیش بینی براساس عملکرد سه ماهه عنوان کرد همچنین وی ارایه صورت مالی براساس عملکرد سه ماهه را ملزم به اطلاع رسانی نرخ خرید و فروش توسط شرکت پالایش و پخش دانست.

در گروه معدنی ، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست با 16 شرکت تولیدکننده و کنستانتره سنگ‌آهن با تاکید بر ضرورت فعالیت این واحدها در تکمیل زنجیره تولید تا استحصال فولاد اظهارامیدواری کرد با فعالیت بیشتر، کمبودها جبران شده و به اهداف تعیین شده برسیم . محمدرضا نعمت زاده با تاکید بر ضرورت تولید محصول نهایی فولاد گفت: خام فروشی مواد معدنی خصوصا سنگ آهن باعث شده کشور نیازمند گندله باشد .  وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه واحدهای تولید کننده فولاد کشور با کمبود 6 میلیون تن گندله مواجه هستند، تاکید کرد: در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی این وزارتخانه به دنبال جلوگیری از خام فروشی است. در تولید سنگ آهن و گندله و فولاد گنار گذاشتن استانداردهای سنتی و تولید محصول به شکل استانداردهای روز دنیا یک ضرورت است .

سایر نمادها :

در مورد سمگا ،  که چندی است با استقبال خوبی همراه لازم به ذکر است ، اين سهم سه تا نكته خاص در مورد زير مجموعه ها یش دارد  به اين ترتيب كه:1- فروش زمين تو شهرك غرب كه شركت تنديس تجارت باختر داشته 2- تكميل هتل فرودگاه امام توسط توسعه گردشگري اريازيگورات 3- تكميل مجتمع هاي بين راهي كه 4 مجتمع به بهره برداري رسيده توسط شركت پارس زيگورات

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار بورس تهران هر روز, اخبار بورس را در بورسینس بخوانید, بازار بورس کم حجم و کم رونق, بازگشایی نمادهای پالایشگاهی, تاثیر منفی بر شاخص کل بورس, چکیده روزانه اخبار بورس تهران, خلاصه اخبار بورسی, زمان حذف صفرها از پول ملی, مهم ترین اخبار بورسی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب