پیشنهاد آقای خصوصی‌سازی‌؛عرضه اولیه بورس را زنده می‌کند

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

دولت در نظر دارد برای رونق بازار مسکن اقدامات جدی انجام دهد بنابراین این هدف به شکلی تبیین شده که چشم‌انداز بازار از منظر سرمایه‌گذاران مسکن مثبت است. در حوزه بازار فرآیندها و شرایط بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد بخشی از دلایل افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن چشم‌انداز مثبت وضعیت مسکن است. به عبارتی اقدام در جهت تحریک سمت تقاضا اثر خود را روی عرضه گذاشته است. به گزارش سنا، عضو شورای‌عالی بورس درباره دلایل افت و خیز قیمت تسهیلات اوراق مسکن با بیان مطلب بالا گفت: از طرف دیگر موضوع افزایش مبلغ وام مد نظر سرمایه‌گذاران است. به عبارتی بازار هر وقت با خبر افزایش مبلغ وام برای خرید مسکن یا ساخت مواجه بوده شاهد افزایش تقاضا نیز بوده است. محمدرضا پورابراهیمی افزود: نکته بعدی به دلیل سیاست‌های افزایش سود سپرده‌های بانکی بخشی از سپرده‌های بانک مسکن با عنوان سپرده‌های ممتاز که بر مبنای آن اوراق منتشر می‌شد، کاهش پیدا کرده است. این نماینده مجلس به سیاست‌های دوگانه نیز اشاره کرد و اظهار داشت: این سیاست بازار پول برخلاف تصمیمات دولت و وزارت راه‌وشهرسازی برای افزایش سمت تقاضا است که این عدم تعادل در بازار منجر به افزایش قیمت این اوراق شده است. وی با بیان ارتباطات ارکان مختلف بازارها با یکدیگر و تعدیل همسو آنها با هم، خاطرنشان کرد: بازار مسکن متناسب با نرخ تامین مالی در حوزه اقتصاد خود را تعدیل می‌کند و اینکه بازارها به دلیل ارتباطاتی که با هم دارند متناسب با هم تعدیل شوند حرف درست و منطقی است. پورابراهیمی تصریح کرد: این تعدیل‌ها در یک رویکرد کوتاه‌مدت همین اثر را خواهد داشت اما در بازه میان‌مدت و بلندمدت به یک روند متعادل بر
می‌گردد. این عضو شورای‌عالی بورس درباره لزوم اطلاع‌رسانی به سهامداران این اوراق گفت: درباره افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن باید اطلاع‌رسانی بیشتری صورت گیرد که کسانی که برای خرید این اوراق به بازار سرمایه ورود می‌کنند، بدانند فضای که هم‌اکنون ایجاد شده برای یک سود کوتاه‌مدت است و در میان‌مدت و بلندمدت متناسب با فضای تامین مالی در اقتصاد کشور این نرخ‌ها تعدیل خواهد شد. وی ادامه داد: کاهش نرخ سود تسهیلات اثر خود را در تامین مالی اقتصاد کشور می‌گذارد و قاعدتا متناسب با کاهش نرخ‌ها در سایر بازارها نرخ بازده این اوراق نرخ منطقی‌تر از وضع موجود باشد. پورابراهیمی خاطرنشان کرد: چشم‌انداز مثبت از تغییر شرایط اقتصادی اثر خود را خواهد گذشت اما با توجه به رایج شدن سفته‌بازی و دلالی که در این شرایط صورت می‌گیرد باید مقابله کرد به خصوص که در خود سهام شرکت‌های بازار سرمایه فرصت‌های مناسبی برای دستیابی به سود‌های مورد نظر سفته بازان وجود ندارد. این نماینده مجلس تصریح کرد: برای بازده کوتاه‌مدت تقاضای کاذب برای این اوراق شکل می‌گیرد که در افزایش قیمت‌ها اثر می‌گذارد. بنابراین لازم است با اطلاع‌رسانی به موقع از وقوع رفتارهای‌های هیجانی در بازار به نفع کسانی که به شکل واقعی از این اوراق منتفع می‌شوند، جلوگیری کرد. عضو شورای‌عالی بورس در ادامه توضیح داد: با فرض اینکه ظرفیت موثر سهامداران دو میلیون نفر باشد اگر این تعداد مخاطب بلاقوه بورسی در کنار تعداد اوراق قابل خرید قرار گیرد نابرابری فاصله تقاضا و عرضه روشن  و وقتی چنین فضایی ایجاد می‌شود افرادی که در بازار سرمایه فعال هستند احتمالا براساس شرایط موجود برای مثبت کردن پرتفوی خود اقدام به خرید این اوراق می‌کنند. نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره چگونگی شکل‌گیری این فضا خاطرنشان کرد: بازاری که در آن بازده اضافه پیش می‌آید مزیت سفته‌بازی را شکل می‌دهد.
یعنی تفاوت تقاضای واقعی و تقاضای سفته‌بازی در این است که تقاضای واقعی به دنبال ابزار مالی مرتبط است اما تقضای سفته‌بازی به دنبال سود‌های کوتاه مدت و خروج است و مهم نیست که این سود چگونه به دست می‌آید. وی افزود: تقاضای غیرواقعی پیش از این هم بود که برای نقدینگی این اوراق مناسب بود اما الان به شکل غیرمتعارف برای جا نماندن از بازدهی این اوراق اقدام به خرید و فروش می‌شود اما در میان مدت قیمت واقعی به‌دست می‌آید.

دسته بندی : تحلیل ها


قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب