سرمایه سهامداران بورس به کجا رفته است؟

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با تداوم روند نزولی بورس تهران و افت قیمت‌ها و نیز افزایش میانگین زیان سهامداران به 9 درصد، سرمایه گذاران بورس به سه دسته تقسیم شدند؛عده ای که ترجیح دادند در این بازار باقی مانده و با خرید و فروش تک سهم ها اندکی از زیان خود را جبران کنند، عده ای که به طور کلی از بازار خارج شدند و عده ای که نقدینگی خود را به سمت اوراق مشارکت سوق دادند .

 

به این ترتیب از بین رفتن جذابیت خرید در بورس تهران و زیان 9 درصدی بازار سرمایه در مقابل تورم 23 درصدی موجب شده است تا 50 درصد سرمایه گذاران از بورس تهران خارج شده و احتمالا ترجیح دادند تا پول خود را در بانک، سرمایه گذاری کنند.اما حدود 20 درصد سرمایه گذاران نیز در این شرایط ترجیح دادند تا در شرایط رکودی حاکم در سایر بازارها، پول خود را به سمت خرید اوراق مشارکت سوق دهند تا به محض آشکار شدن نشانه های بهبود در بورس تهران،سرمایه خود را به بازار سرمایه بازگردانند .

 

به طوری که آمارها نشان می دهد با تداوم رکود حاکم در بازار سرمایه، میزان جذب نقدینگی به سمت اوراق مشارکت افزایش پیدا کرده و حدود 22درصد از کل معاملات بازارسرمایه در هفته گذشته به اوراق بدهی اختصاص یافته است .

 

این آمار نشان می دهد سرمایه‌گذارانی که محلی امن برای سرمایه‌گذاری پیدا نکرده‌اند ترجیح دادند تا دارایی های خود را از بورس خارج کرده و تبدیل به اوراق مشارکت کنند تا به محض بهتر شدن شرایط بار دیگر به بورس بازگردند .

 

به این ترتیب در حالی که از ابتدای شهریور ماه تاکنون 35درصد معاملات بازار سهام به‌صورت عمده انجام شده و تنها 17درصد از کل معاملات به اوراق مشارکت اختصاص داشته است که در هفته گذشته بازار این معاملات داغ تر شده و حجم معاملات اوراق مشارکت با افزایش چشمگیری مواجه شده است .

 

بر این اساس در هفته گذشته از کل معاملات بازار سهام 22درصد معاملات به اوراق بدهی و 18درصد به معاملات عمده اختصاص یافته است از مجموع هزار و 133میلیارد تومان اوراقی که طی یک هفته گذشته در بازار سهام دادوستد شده است، 249میلیارد تومان به اوراق بدهی اختصاص یافته است.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب