نخستین اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری با نرخ 22 درصد به بازار می آید

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری با نرخ 22 درصد به درخواست شرکت رایان سایپا به منظور تأمین مالی ارائه خدمات لیزینگ به مشتریان گروه سایپا با ضمانت سود بانک صادرات و بازار گردانی و تعهد پذیره نویسی تأمین سرمایه سپهر برای شرکت رایان سایپا منتشر شد که قرار است عرضه اولیه آن روز دوشنبه در بورس تهران انجام شود .

 

به گزارش اکوبورس ، نخستین اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری خاص با نرخ روز شمار 22 درصد و قابله معامله در بورس ؛ روز دوشنبه 24 شهریور در بورس تهران عرضه می شود .

 

گفتنی است روز 24 شهریور ماه، 500 میلیارد ریال اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری خاص برای نخستین بار با نرخ 22 درصد بدون شکست، برای تامین مالی ارائه خدمات لیزینگ به مشتریان گروه سایپا ؛ با بازارگردانی و تعهد پذیره نویسی تأمین سرمایه سپهر عرضه میشود .

 

مدیرعامل تأمین سرمایه سپهر با اعلام اینکه اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری خاص برای نخستین بار با نرخ 22 درصد به بازار می آید. گفت : یکی از ابزارهای موجود در بازار سرمایه ایران جهت تامین مالی طرحهای مشخص سودآور تولیدی، ساختمانی و خدماتی و نیز توسعه و تکمیل طرحهای سودآور موجود با سررسید مشخص، افتتاح سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری خاص نزد بانکها و موسسات اعتباری است . این اوراق این بار به درخواست شرکت رایان سایپا به منظور تأمین مالی ارائه خدمات لیزینگ به مشتریان گروه سایپا با ضمانت سود بانک صادرات و بازار گردانی و تعهد پذیره نویسی تأمین سرمایه سپهر برای شرکت رایان سایپا منتشر شد که قرار است عرضه اولیه آن روز دوشنبه در بورس تهران انجام شود .

 

بهروز زارع در خصوص مکانیزم عمل این اوراق می گوید : روال کار بدین قرار است که با تقاضای متقاضی ایجاد سپرده ، بانک یا موسسه اعتباری اقدام به افتتاح حساب “سپرده سرمایه گذاری مدت دار ویژه سرمایه گذاری خاص” می کند و به عموم نیز اعلام میدارد که تمامی کسانیکه مایلند سپرده گذاری کنند و سپرده آنان در این طرح خاص بکار گرفته شود و از منافع طرح بر اساس شرایط اعلام شده استفاده کنند میتوانند اقدام به سپرده گذاری کرده و در طرح مشخص شده مشارکت کنند .

 

وی ادامه داد: بانک یا موسسه اعتباری افتتاح کننده حساب، در ازای دریافت سپرده های مردمی، گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری خاص با نام یا بی نام صادر می کند و شرایط عمده قرارداد سپرده گذاری را در آن قید می کند .

 

عضو سابق هیات مدیره شرکت بورس تهران در ادامه با تأکید بر اهمیت معامله این اوراق در بازار ثانویه گفت: در اینگونه طرحها، وجود بازار ثانویه از اهمیت خاصی برخوردار است و لازم است بانک صادر کننده گواهی سپرده یا متقاضی افتتاح سپرده گذاری بازار سازی لازم را بعمل آورد .

 

زارع تصریح کرد: تا زمانی که این اوراق قابلیت معامله در بورس اوراق بهادار را پیدا کند بانکها و موسسات اعتباری مجاز به قبول سفارش از طرف متقاضیان حقیقی یا حقوقی برای خرید گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری خاص (اعم از آنکه خود ناشر آن باشد یا نباشد) هستند .

 

وی ابراز داشت: حال اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری خاص منتشر شده رایان سایپا برای عرضه در بورس تهران آماده شده است که معاملات ثانویه آن نیز با بازارگردانی تأمین سرمایه سپهر در شرکت بورس تهران انجام خواهد شد .

 

زارع خاطر نشان کرد: کل منابع مالی مورد نیاز طرح انتشار گواهی سپرده جهت مشارکت تولید و فروش 12 هزار دستگاه خودرو در قالب فروش اجاره به شرط تمیلک بالغ بر 840 هزار میلیارد ریال خواهد بود که 500هزار میلیون ریال از این مبلغ از طریق انتشار اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری خاص از سوی بانک صادرات ایران و عرضه عمومی در بورس تهران به مدت شش روز کاری از روز دوشنبه ، تأمین خواهد شد. این اوراق قابل معامله در بورس خواهد بود و سپرده گذاران میتوانند این گواهی ها را بدون فسخ عقد وکالت و تحمل جریمه در سازمان بورس و اوراق بهادار و یا بانک صادرات با نرخ 22 درصد معامله و حقوق خود را صلح کنند .

 

بر اساس این گزارش ؛ حدود 100 شرکت لیزینگ در کشور فعال هستند . این در حالی است که تعداد شرکت های لیزینگ پذیرفته شده در بازار بورس بسیار اندک است و از پنج شرکت فراتر نمی رود. پنج شرکت بزرگ لیزینگ بورسی شامل شرکت های لیزینگ صنعت و معدن ، ایران ، خودرو غدیر، رایان سایپا و ایرانیان بیش از 70 درصد سهم بازار را در اختیار دارند .

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب