مهم‌ترین اخبار بورسی یکشنبه 23 شهریور / بازهم کاهش شاخص بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خلاصه خبرهای بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، امروز شاخص کل بورس 99 واحد کاهش یافت و به رقم 71،386 واحد رسید نمادهای تاپیکو با 26 واحد و فولاد با 25 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای کچاد با 11 واحد و وصندوق با 10 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 110.4 میلیارد تومان رسید که نماد کچاد با 9.6 و تیپیکو با 9.5 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کرد.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس، 5 واحد نزول کرد و به رقم 809 واحد رسید . نمادهای مارون، ذوب و زاگرس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 118.9 میلیارد تومان رسید طوری که کشرق با 2.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را در این بازار از آن خود کرد .  

از ابتدای هفته بازار سرمایه روی خوشی به سهامدارانش نشان نداد. امروز نیز در ادامه ریزش سنگین روز گذشته شاخص بورس نزدیک به 100 واحد نزول کرد . از مهم ترین دلایل این ریزش  و بلاتکلیفی می توان به تسویه اعتباری کارگزاری ها و  مذاکرات هسته ای که قرار است پایان هفته جاری برگزار شود اشاره کرد . هر چند که پیش تر بیان داشتیم نباید سرنوشت اقتصاد و بازار سرمایه را به این مذاکرات گره زد ولی با توجه به جو روانی حاکم بر تصمیمات مردم این اتفاق افتاده است. البته قطع به یقین در صورت رسیدن به یک توافق جامع در مذاکرات می تواند بر اقتصاد و سایر قسمت های  مرتبط از جمله بازار سرمایه تاثیر بسزایی بگذارد. چرا که رفع تحریم های بین المللی و بازگشایی شاه راه های جدید و برقراری رابطه با سایر کشور های پیشرفته و صنعتی می تواند باعث افزایش تولید داخلی و به طبع آن افزایش رشد اقتصادی شود . برای فردا  بازار را همچنان نوسانی و قرمز رنک پیش بینی می کنیم و نمی توان انتظار خاصی از روند معاملات و روند رو به رشد بازار داشت. از بعد تکنیکالی بازار در شرایط مساعدی قرار ندارد البته با توجه به بلوک های ساختگی که روزانه در بازار شاهدش هستیم نمی توان چندان به این گونه تحلیل ها امید داشت .

مهم ترین اخبار اقتصادی

امروز خبری مهم در مورد کاهش نرخ سود بانکی به گوش رسید، عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار ، نگاه این شورا به موضوع کاهش سود بانکی را مثبت دانست و گفت: نرخ بالای سود بانکی به حال اقتصاد  کشور مفید نیست و ما و دیگر نمایندگان با کلیت این تصمیم موافقیم که باید به سمت تک نرخی شدن سود سپرده ها حرکت کنیم. 

دکتر محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس تصریح کرد: معتقدیم هرچه نرخ سود بانکی پایین تر باشد، به کاهش نرخ تامین مالی در اقتصاد و رونق اقتصادی کشور  کمک خواهد کرد و بعید است دولت با این اتفاق مخالف باشد.   وی افزود: از طرف دیگر این موضوع، نرخ بهای تمام شده پول را برای بنگاه های اقتصادی و تولیدی کشور کاهش می دهد که این بسیار در سودآوری آنها موثر خواهد بود .  نایب رئیس دوم کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص اثرات کاهش نرخ سود بانکی بر بازار سرمایه هم گفت: این کاهش صددرصد اثر مثبت بر این بازار دارد . چرا که بر خلاف سود سپرده های ثابت که ریسک گریزی را ترویج می کند، بازار سرمایه ریسک پذیری را تجویز می کند. لذا هرچه نرخ سود کاهش پیدا کند مزیت های بازار سرمایه بیشتر می شود و این کمک می کند به اینکه ما به سمت فعالیت های مولد اقتصادی و پذیرش ریسک در اقتصاد برای اقدامات بزرگ تر حرکت کنیم .  وی در عین حال  در واکنش به برخی اخبار غیررسمی که حکایت از کاهش نرخ سود بانکی تا مرز 20 درصد دارد، گفت: هنوز تصمیم خاصی در شورای پول و اعتبار گرفته نشده است .

در خبری دیگر در رابطه با جزئیات رابطه تجاری با روسیه شنیدیم که ، رییس کارگروه همکاری‌های صنعتی، معدنی و تجاری ایران با روسیه از مقدمات اجرایی شدن نظام تعرفه ترجیحی بین دو کشور خبر داد و افزود: این کار در حال بررسی است که با این اقدام یکسری از کالاها با سود بازرگانی کمتری به روسیه صادر می‌شود و بالعکس . وی ادامه داد: اعلام آمادگی کردیم که علاقه‌مندیم برای بخشی از کالاها مثل کشاورزی و پتروشیمی که ظرفیت‌های صادراتی خوبی برای روسیه داریم و آنها هم به ما نیازمند هستند به ما تعرفه‌ ترجیحی داده شود و ما هم متقابلا برای آنها تعرفه ترجیحی قائل شویم . خسروتاج با اشاره به ظرفیت‌ خدمات فنی و مهندسی در کشور روسیه تاکید کرد : ایران ظرفیت خوبی در زمینه خدمات فنی و مهندسی دارد و در حال حاضر متخصصان ایرانی در کشورهای همسایه روسیه مثل بلاروس و قزاقستان فعالیت و پروژه اجرا می‌کنند؛ بنابراین از دولت روسیه خواستیم ترتیبی داده شود که امکان ورود شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی ایران در روسیه قوی‌تر شوند . 

مهم ترین اخبار سیاسی

همین طور که به زمان موعد مذاکرات هسته ای  نزدیک تر می شویم اخبار و تحلیل های کارشناسی بیشتری راجب به مذاکرات به گوش می رسد در همین رابطه، مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان امروز به منظور مذاکرات با مقامات سوئیسی عازم ژنو خواهد شد . سفر روانچی به سوئیس دو روزه خواهد بود. سفر به سوئیس در راستای ملاقات‌های دوره ای با کشورهای اروپایی است. در این سفر معاون وزیر امور خارجه در خصوص مسائل مختلف دو جانبه از جمله موضوعات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با مقامات سوئیسی گفتگو خواهد داشت .

در خبری دیگر ، آژانس در تازه ترین گزارش خود درباره برنامه هسته ای ایران لحنی اتخاذ کرده است که نشان می دهد به زودی قصد جمع بندی مسائل باقی مانده میان ایران و خود را ندارد.یکی از مهم ترین علامت ها در این زمینه این است که آژانس در بند دوم از بخش تحولات اساسی گزارش سپتامبر می گوید به دنبال امضای یک مدالیته دیگر با ایران است که بخش دیگری از مسائل باقی مانده در آن مطرح شده باشد.این موضوع در پاراگراف 12 گزارش مجددا تکرار شده است..اگر یک مدالیته جدید میان ایران و آژانس نوشته شود، چهارمین مدالیته از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی در ایران خواهد بود.

درخواست برای نوشته شدن یک مدالیته دیگر، در حالی که بسیاری از کارشناسان عقیده دارند تا همین جا هم آژانس وارد موضوعاتی شده که حق ورود به آنها را –بویژه در حوزه نظامی- نداشته، نگرانی هایی در این زمینه ایجاد کرده است که آژانس تا کجا می خواهد پیش برود. برخی کارشناسان می گویند اگر قرار باشد مدالیته چهارمی نوشته شود لاجرم باید درباره موضوعاتی مانند دسترسی به پارچین، آزمایش های هیدرودینامیک و دسترسی به دانشمندان دفاعی باشد چرا که موضوع دیگری میان ایران و آژانس باقی نمانده است.

و اما داعش و تحولات منطقه، به نقل از روزنامه رای الیوم، منابع سیاسی اسرائیلی اعلام کردند که اسرائیل به دولت آمریکا اعلام کرد که چنانچه گروه دولت اسلامی در عراق و شام موسوم به داعش در خاک اردن فعالیت خود را آغاز کند، تل آویو علیه آن وارد عمل خواهد شد .همچنین، طی چند ماه اخیر آمریکا تلاش گسترده ای را برای مذاکره در مورد داعش، با مقامات ایرانی آغاز کرده است . منابع مطلع بیان داشتند: از ابتدای بحران داعش در عراق مقامات آمریکائی به اشکال مختلف برای جلب همکاری ایران در مقابله با داعش تلاش گسترده ای بعمل آورده و حتی با ارتباط گیری با سفرای ایران و برخی سطوح دیگر به دنبال درخواست کمک از ایران برای مبارزه با داعش بوده اند.

فلزات اساسی، دلار و سکه

با توجه به تعطیلات آخر هفته ، قیمت فلزات اساسی نسبت به روز گذشته تغییری نداشت. دلار امروز در محدوده 3180 تومان معامله شد و قیمت سکه به 923 هزار تومان رسید .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه پتروشیمی و شیمایی، در مورد تاپیکو و افزایش سرمایه 100 درصدی آن ، همان طور که مستحضرید تاپیکو تصمیم دارد سرمایه خود را به میزان 100 درصد از محل سود انباشته افزایش دهد، حال با توجه به آنکه مبلغ سود انباشته تا پایان سال مالی 92 مبلغ 3،547 میلیارد تومان می باشد و قرار است مبلغ 2900 میلیارد تومان ان را برای افزایش سرمایه کنار بگذارد در نهایت مبلغ 647 میلیارد تومان سود انباشته جهت تقسیم سود باقی می ماند که در صورت تقسیم تمام سود انباشته سود نقدی هر سهم مبلغ 22 تومان خواهد شد . شایان ذکر است این در صورتی است که تمام سود انباشته خود را تقسیم نماید ولی آنچه اهمیت دارد تصمیمات نهایی است که به تصویب سهامداران و هیئت مدیره در مجمع عمومی و فوق العاده خواهد رسید .

در مورد پروژه ستاره نفت خلیج فارس نیز که روز گذشته صورت های مالی 12 ماهه خود را منتشر کرد شایان ذکر است که با توجه به آنکه تاپیکو 39 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد و با توجه به در نظر گرفتن مبالغ زیان انباشته و اندوخته قانونی ، در حال حاضر 18.735 میلیون تومان سود انباشته شناسایی کرده است . طوری که  می تواند روی سود هر سهم تاپیکو حدوداً مبلغ 2.5 ریال تاثیر مثبت داشته باشد .

در مورد درصد پیشرفت پروژه نیز بیان شده است که تا پایان سال مالی منتهی به اسفند 92 ، درصد پیشرفت پروژه به میزان 74.6 درصد بوده است . در پایان در مورد تامین خوراک پالایشگاه بیان شده است که ، میعانات گازی مورد نیاز پالایشگاه از طریق خط لوله ای به قطر 36 اینچ و به طول حدود 400 کیلومتر از میدان گازی پارس جنوبی تامین خواهد شد، ضمنا بیان شده است که وفق توافق های به عمل آمده با شرکت ملی نفت ایران تامین خوراک نیاز شرکت براساس فرمول تعیین شده و براساس قیمت بازار های اروپا و یا فوب خلیج فارس تعیین می شود . در گزارش ارائه شده خرید خوراک برای یک دوره ی 30 ساله و قابل تمدید برای یک دوره 5 ساله دیگر و به میزان 360 هزار بشکه در روز پیش بینی شده است .

در مورد علت افزایش سرمایه ، مدیر مالی تاپیکو اعلام کرده است که شرکت مذکور با  با در اختیار داشتن 20 شرکت مدیریتی و 22 شرکت غیر مدیریتی در پی اجرای طرح های توسعه ای برای شرکت های پتروپالایشی خود است.وی توضیح داد: در طول یک سال اخیر علاوه بر اینکه برخی از شرکت های زیر مجموعه تاپیکو اقدام به افزایش سرمایه کردند، شرکت برای اجرای تعدادی پروژه جدید از جمله حضور در یکی از پالایشگاه میعانات گازی سیراس، طرح های توسعه ای نفت ستاره خلیج فارس، پروژه فناوران 2  و ایرانول نیاز به تأمین آورده نقدی داشت.

این مقام مسوول درباره زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه برای افزایش سرمایه گفت: 29 شهریور ماه جاری ساعت 10 صبح مجمع عمومی عادی سالانه برای تصویب صورت های مالی و ساعت 12 مجمع فوق العاده به منظور تصویب افزایش سرمایه برگزار می شود.

گفتنی است، سازمان بورس و اوراق بهادار با افزایش سرمایه 100 در صدی تاپیکو از محل سود انباشته موافقت کرده است. سرمایه فعلی “تاپیکو” 29 هزار میلیارد ریال است که با افزایش 100 درصدی سرمایه به رقم 58 هزار میلیارد ریال می رسد و بدین ترتیب تعداد 29 میلیارد سهم به ارزش اسمی هر سهم هزار ریال از محل سود انباشته شرکت منتشر می شود .

حجم معاملات در این گروه بسیار پایین بود و اکثر نمادهای در محدوده قرمز رنگ خود در حال معامله بودند . پترول در این گروه  از معدود نمادهایی بود که با افزایش تقاضا همراه شد و در نهایت با صف خرید به کار خود خاتمه داد  و به قیمت 196 تومان رسید .

در گروه تجهیزاتی ، مپنا که تا محدوده قیمتی 635 تومان نزول کرده بود بالاخره توانست خود را مثبت کند و تا 650 تومان افزایش یابد . فاراک و فاذر دیگر نمادهای این گروه با اقبال خوبی همراه نشدند .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که  علیرضا کاملی پس از اعلام آمادگی وزارت نفت برای همکاری در تولید و صادرات برق گفت: تا کنون با یک شرکت در این زمینه توافق نامه اولیه امضا شده که قرار است بر اساس آن این شرکت هزینه و جانمایی ساخت نیروگاه را تحلیل و بررسی کند . وی دلایل اصلی انجام صادرات برق توسط وزارت نفت را تنوع سازی در صادرات گاز عنوان و تصریح کرد: یکی از راههای تنوع سازی در صادرات گاز تبدیل آن به برق است که وزارت نفت در این زمینه وارد شده است .  مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران درباره سهم وزارت نفت در صادرات برق نیز اظهار کرد: برق تولیدی متعلق به گروه مشارکتی متشکل از شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران و سرمایه گذار به نسبت آورده هریک خواهد بود و قرارداد نهایی برای صادرات برق، توسط این تیم مشترک امضا خواهد شد .

همچنین، حمید چیت‌چیان در تشریح مهم ترین توافق‌های جدید برقی انجام گرفته بین ایران و روسیه، گفت: همزمان با سفر وزیر انرژی فدراسیون روسیه به تهران توافق نامه ساخت و نوسازی نیروگاه‌های برق حرارتی بین دو کشور امضا شد . وزیر نیرو با اشاره به بسترسازی‌های انجام گرفته بین دو کشور به منظور مشارکت 10 میلیارد دلاری در حوزه طراحی و ساخت نیروگاه، تاسیسات و شبکه انتقال برق بین ایران و روسیه، تصریح کرد: وزارت نیرو از مشارکت و سرمایه گذایر شرکت های روسی در صنایع برق ایران استقبال می کند .

در گروه خودرویی و قطعه ساز با حمایت هایی که از خودرو صورت گرفت قیمت خودرو به 227 تومان رسید روز گذشته نیز به این مهم اشاره کردیم که در صورت عبور قیمت خودرو از محدوده حمایتی 225 تومان می تواند افت بیشتری را تجربه نماید . سایر نمادها در این گروه معاملات معتدلی داشتند برخی را قرمز رنگ و برخی را سبز رنگ نظاره کردیم . خگستر امروز در قیمت 2952 ریال بازگشایی شد و با صف فروش به کار خود خاتمه داد .

 در مورد خودرو،  معاون مالی ایران خودرو با تأیید فروش اقلام و اموال خارج از تولید ایران خودرو گفت: با توجه به سیاست های انقباضی که سیستم بانکی در سال 91 و 92 اعلام کرد و تأمین مالی تولید با مشکلاتی مواجه بود، به همین دلیل فروش اموال ودارایی هایی که در جریان کار تولید دخالت نداشتند در دستور کار قرار گرفت . محمد نیک فر در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر با بیان اینکه حدود 1200 میلیارد تومان از فروش اموال بدست آمده است، افزود: این اموال از طریق فروش چند شرکت تحت پوشش ایران خودرو و نیز از طریق درآمدهای مازاد تأمین شد .

و اما بشنویم از تشکیل صندوق حمایت از صنعت خودرو ، دبیر شورای هماهنگی انجمن های قطعه سازان خودرو از ارائه پیشنهاد تشکیل صندوق حمایت از صنعت خودرو به وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد . آرش محبی نژاد، دبیر شورای هماهنگی انجمن های قطعه سازان خودرو، با بیان اینکه خروج از بحران موجود در تولید خودرو نیازمند بسته ای جامع است، گفت: پیشنهاد تشکیل صندوق حمایت از صنعت خودروی کشور را به زودی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه خواهیم کرد . وی گفت: مالکیت صندوق حمایت از صنعت خودرو به دولت تعلق دارد و تا سقف ۴ هزار میلیارد تومان دارایی این صندوق خواهد بود که بخشی از آن از عوارض واردات خودرو، بخشی از صندوق توسعه ملی و فروش نفت و بخشی دیگر ازعایدی دولت از فروش خودرو در سال گذشته آن تامین خواهد شد .

 همچنین امروز خبری در مورد تغییر مدیر عامل سایپا به گوش رسید طوری که، تا این لحظه سه گزینه اصلی برای تصدی پست مدیرعاملی گروه سایپا مطرح شده است .قلعه بانی مدیرعامل سابق ایدرو، نجفیان مدیرعامل فعلی شرکت دخانیات و عضو پیشین هیئت مدیره ایران خودرو و سلیمانی معاون سابق تولید شرکت ایران خودرو از جمله گزینه های مطرح شده برای پست مدیرعاملی شرکت ساپیا هستند .لازم به ذکر است که سعید مدنی مدیرعامل فعلی ساپیا در سال 91 انتخاب و جانشین نعمت الله پوستین دوز شد .

در گروه قندی ، قشرین با اقبال خوب سهامداران همراه شد و در نهایت تواست صف خرید خود را تا پایان بازار حفظ کند و به قیمت 592 تومان برسد . قشرین در جدیدترین گزارش 94 سود هر سهم خود را مبلغ 358 ریال پیش بینی نموده است  این در حالی است که نسبت به آخرین پیش بینی ارائه شده سود هر سهم مبلغ 12 ریال افزایش یافته است .همچنین فروش شرکت به مبلغ 36 میلیارد تومان گزارش شده است که در مقایسه با سال 93 با افزایش 23 درصدی پیش بینی شده است .

در مورد افزایش نرخ شکر ، معاون انجمن توليدکنندگان قند و شکر از تعیین تکلیف نهایی افزایش نرخ شکر تا پایان شهریور ماه امسال خبر داد .  رضا رحمتی، معاون انجمن توليدکنندگان قند و شکر، با اشاره به ارائه طرح افزایش نرخ پیشنهادی انجمن برای شکر به سازمان حمایت از تولیدکنندگان عنوان کرد: طرح کارشناسی افزایش نرخ شکر به سازمان ارسال شده اما هنوز پاسخی دریافت نشده است . میزان افزایش نرخ پیشنهادی انجمن در حالی 30 درصد می باشد که قرار است سازمان حمایت با بررسی بازار عرضه و تقاضا ، میزان افزایش نرخ قطعی محصولات را اعلام کند .

در گروه دارویی شاهد افزایش سرمایه در 2 نماد دامین و پخش بودیم ، دامین تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ 100 میلیارد ریال به مبلغ 580 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 480 درصدی ، مبلغ 185 میلیارد ریال آن از محل سود انباشته و مابقی آن مبلغ 294 میلیارد ریال از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی های شرکت می باشد.

 همچنین ، پخش قصد دارد سرمایه خود را از مبلغ 350 میلیارد فعلی به مبلغ 400 میلیارد ریال افزایش دهد که این افزایش سرمایه مبلغ 50 میلیارد ریال از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران می باشد.

همچنین در این گروه ، مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت جزییات کاهش قیمت داروهای وارداتی در نیمه دوم سال را تشریح کرد. ایشان ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در جهت کاهش قیمت داروهای وارداتی، گفت: از گذشته این مبحث جزو ضوابط وزارتخانه بوده که چند کشور به عنوان کشورهای مرجع اعلام شده و لازم بود قیمت‌های شرکت‌های دارویی با این کشورهای مرجع برابری می‌کرد؛ اما متاسفانه به مرور زمان به این ضوابط اهمیتی داده نشده بود و شرکت‌های مادر قیمت گذاری‌شان در ایران را با ضوابط خودشان انجام می‌دادند.وی در این باره افزود: با استقرارمان در سازمان، متوجه شدیم بسیاری از قیمت‌ها در بازار دارویی ایران از قیمت آن داروها در کشورهای مرجع، بالاتر است. بر این اساس جلساتی را به این منظور با شرکت‌های وارد کننده داشتیم. شرکت‌ها نیز قول به همکاری دادند و مقرر شد جهت کاهش قیمت‌ها با شرکت‌های تولید کننده‌شان هماهنگی‌های لازم را انجام دهند.

در گروه پالایشگاهی ، شرکت نفت ايرانول در جدیدترین گزارش 5 ماهه، سود هر سهم منتهی به اسفند 93 را مبلغ 3442 ریال اعلام کرده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش 27 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 5 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 1171 ریال سود کنار بگذارد و 34 درصد از پیش بینی هایش را محقق کند . شرکت دلایل این تعدیل را به شرح زیر اعلام نموده است :

الف- تغييرات سرفصل فروش با توجه به تغييرات انجام شده در بهينه نمودن سبد فروش محصولات شرکت شامل تغيير روند فروش روغن پايه صادراتي به سمت فروش روغن موتوري و صنعتي و افزايش سهم بازار داخلي، افزايش صادرات محصولات جانبي (اکستراکت و واکس) افزايش نرخ فروش محصولات روانکاربا توجه به مجوز سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليد کنندگان و همچنين اصلاح نرخ تسعير فروش صادراتي صادراتي طبق عملکرد تحقق يافته 5 ماهه صورت گرفته است. به تبع تغييرات فوق و تغيير نرخ تسعير مواد اوليه وارداتي و افزايش مصرف مواد افزودني و مواد بسته بندي، قيمت تمام شده افزايش يافته است .

ب- درآمدهاي متفرقه پيش بيني شده با توجه به تحقق سود نقدي شرکت روانکاران احياء سپاهان و آخرين پيش بيني درآمد حاصل از فروش ساختمان پاسداران مي باشد.

در گروه سیمانی ،  سيمان هرمزگان در جدیدترین گزارش 6 ماهه سود هر سهم منتهی به 93/08/30  را مبلغ 4306 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با تعدیل مثبت 71 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه نخست توانست به ازای هر سهم 2834 ریال سود کنار بگذارد و 66 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت علت این تعدیل مثبت در شرکت را اینگونه اعلام کرده است :

1 – شناسايي سود فروش نيرو گاه برق گيلان به مبلغ 422،139 ميليون ريال

2 – اعمال آخرين نرخهاي فروش مصوب

3 – اعمال آخرين نرخ حاملهاي انرژي (برق ، گاز و سوخت)

سایر نمادها :

چافست در جدیدترین گزارش 94 خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 2455 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با افزایش 18 درصدی همراه بوده است فروش شرکت مبلغ 138 میلیارد تومان و سود عملیاتی شرکت نیز مبلغ 13 میلیارد تومان پیش بینی شده است . شرکت اعلام کررده است که عمدتاً افزايش مصرف مواد نسبت به دوره مشابه سال قبل بابت تغيير از نرخ ارز مرجع به نرخ ارز مبادلاتي مي باشد

در نتيجه مبلغ هر کيلو کاغذ و شميز مصرفي از مبلغ 21،000 ريال به مبلغ 35،000 ريال افزايش داشته ، که به ميزان 68 درصد مي باشد . لازم به ذکر است هزينه هاي حمل و ترخيص کالا 30 درصد افزايش نسبت به دوره مشابه سال قبل در بودجه پيش بيني گرديده است. ضمنا هيئت‌مديره در نظر دارد مبلغ 400 ريال به ازاي هر سهم را جهت تقسيم بين سهامداران به مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام پيشنهاد ‌نمايد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار بورس تهران هر روز, اخبار بورس را در بورسینس بخوانید, چکیده روزانه اخبار بورس تهران, خلاصه اخبار بورسی, مهم ترین اخبار بورسی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب