خبری از نرخ سود بانکی / چرا باید نرخ سود پایین باشد؟

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

دکتر محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس در گفت و گو با سنا  تصریح کرد: معتقدیم هرچه نرخ سود بانکی پایین تر باشد، به کاهش نرخ تامین مالی در اقتصاد و رونق اقتصادی کشور  کمک خواهد کرد و بعید است دولت با این اتفاق مخالف باشد. 
وی افزود: از طرف دیگر این موضوع، نرخ بهای تمام شده پول را برای بنگاه های اقتصادی و تولیدی کشور کاهش می دهد که این بسیار در سودآوری آنها موثر خواهد بود.

نایب رئیس دوم کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص اثرات کاهش نرخ سود بانکی بر بازار سرمایه هم گفت: این کاهش صددرصد اثر مثبت بر این بازار دارد . چرا که بر خلاف سود سپرده های ثابت که ریسک گریزی را ترویج می کند، بازار سرمایه ریسک پذیری را تجویز می کند. لذا هرچه نرخ سود کاهش پیدا کند مزیت های بازار سرمایه بیشتر می شود و این کمک می کند به اینکه ما به سمت فعالیت های مولد اقتصادی و پذیرش ریسک در اقتصاد برای اقدامات بزرگ تر حرکت کنیم .
 وی در عین حال  در واکنش به برخی اخبار غیررسمی که حکایت از کاهش نرخ سود بانکی تا مرز 20 درصد دارد، گفت: هنوز تصمیم خاصی در شورای پول و اعتبار گرفته نشده است.

نایب رئیس دوم کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سوال که چرا علی رغم اقدامات موثر دولت در خصوص کاهش نرخ بانکی هنوز این نرخ آن چنان که انتظار می رود، متناسب با نرخ تورم کاهش نیافته است، گفت: روند کلی این است که نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم  کاهش پیدا کند و این روند در یک شیب ملایم اتفاق خواهد افتاد.
پیش از این معاون اول رئیس جمهوری خبر از آن داده بود که با هدف گذاری جدید نرخ تورم، بازنگری در نرخ سود مجددا در دستور کار قرار خواهد گرفت، بی آنکه به  زمان این اقدام اشاره ای کند .

پورابراهیمی با بیان اینکه نرخ بالای سود بانکی یکی از عوامل افزایش قیمت تمام شده کالا و خدمات است و آثار تورمی دارد، افزود: قرار است بر اساس  پیشنهاد دولت و آنچه بانک مرکزی گزارش می دهد،  شورای پول و اعتبار موضوع را بررسی و نتیجه را اعلام کند . 
عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار ضمن ابراز تاسف از اینکه بعضی بانک ها و موسسات مالی از نرخ سود تعیین شده عدول می کنند، گفت: آنها که مجوز از بانک مرکزی دارند، به شکل غیر رسمی و موسساتی که بدون مجوزند، به شکل رسمی و علنی نظام مالی کشور را به هم ریخته اند .
به گفته پورابراهیمی ، موسسات مالی و اعتباری بدون مجوز  با اعلام نرخ های عجیب و غریب و غیر منطقی، سپرده های مردمی را جذب می کنند و لازم است بانک مرکزی نظارت بیشتری در این زمینه اعمال کند.

اشاره  این نماینده مجلس به موسسات غیر مجازی بود که به تازگی حمید تهرانفر معاون بانک مرکزی هم  با هشدار درخصوص  فرار سپرده‌ها  از بانک های رسمی به سمت  آنها گفته بود: “مردم اگر بدانند در ترازنامه برخی موسسات غیرمجاز چه می‌گذرد، وحشت خواهند کرد.”
 خاطر نشان می شود: این عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار، چندی پیش هم هشدار داده بود: زمانی که اقتصاد کشور با بیماری هلندی درگیر است ،  افزایش نرخ سود بانکی به معنی دور شدن سرمایه ها از عرصه سرمایه گذاری و در یک کلام تیر خلاص به تولید کشور است.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب