صنایع بزرگ تالار در گرداب سقوط

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

مدیرعامل سرمایه‌گذاری‌ صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها با تشریح آخرین وضعیت چهار صنعت مهم بازار سهام (پتروشیمی، پالایشی، فولادی و بانکی) گفت که از نظر کلیت بازار، عزم جدی برای بازگرداندن وضعیت مطلوب وجود ندارد. مهدی قلی‌پور در گفت‌وگو با فارس ضمن اشاره به اینکه ریزش‌های اخیر بازار سهام با وضعیت بنیادی شرکت‌ها گره خورده است، گفت: صنایع بزرگ در بورس از جمله پتروشیمی‌ها به دلیل افزایش نرخ خوراک و روند نزولی قیمت‌های جهانی با کاهش حاشیه سود همراه بوده‌اند.

وی گفت: پالایشگاه‌ها هم مشکلاتی با دولت در خصوص کیفیت بنزین دارند و مباحث آن تاکنون نهایی نشده و به همین دلیل نماد آنها در بورس همچنان متوقف است. این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه صنعت فولاد هم به دلیل کم‌آبی و کاهش فروش محصولات در وضعیت نامناسبی قرار دارد، گفت: این صنعت به دلیل مشکلات به وجود آمده در خصوص تقاضای بازار در وضعیت نامطلوب و با کاهش حاشیه سود نسبت به سال گذشته همراه هستند.

قلی‌پور در خصوص وضعیت بانک‌ها نیز گفت: بانک‌ها هم به لحاظ عملیاتی وضعیت خوبی نداشتند و تنها در این میان صنعت دارو بود که چشم‌انداز خوبی در وضعیت سودآوری داشته و عملکرد بهتری نشان داده است. مدیرعامل سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها در پاسخ به این سوال که چشم‌انداز بازار در سال‌جاری را چطور می‌بینید، گفت: در سال‌جاری پیش‌بینی می‌شود اتفاق خاصی رخ ندهد اما در صورت کاهش نرخ سود بانکی و تورم امکان افزایش P/E بازار رقم خواهد خورد. وی با بیان اینکه در سال 94 با توافقات ایجاد شده در مذاکرات 1+5 اتفاقات مثبتی خواهد افتاد، گفت: یکی از راهکارهای خروج از بحران در شرایط فعلی بورس، تغییر در سیاست‌های دولت در نحوه تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و بهره مالکانه معادن است.

قلی‌پور گفت: یکی دیگر از مشکلات بزرگ این است که عزم جدی برای بازگرداندن شرایط مطلوب به بازار وجود ندارد. این کارشناس بازار سرمایه یکی از راهکارهای خروج از وضعیت فعلی در بورس را حمایت دولت از بنگاه‌ها و صنایع بزرگ دانست و گفت: رشد اقتصادی ما طی سال‌های گذشته از محل نفت بوده در حالی که صنایع ما در داخل با مشکلات زیادی مواجه بوده است. وی افزود: شاید درآمد دولت از محل تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و بهره مالکانه به چهار هزار میلیارد تومان هم نرسد اما ارزش روز بازار چیزی حدود 170 هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده که حدود یک پنجم کل مخارج کشور است. قلی‌پور با اشاره به اینکه علاوه بر وضعیت نامناسب در سیاست‌گذاری‌های دولت هیچ عزمی برای کنترل و بازگرداندن شرایط فعلی ندارد، گفت: طی ماه‌های اخیر هیچ قانونی تغییر نکرده و معتقدم نگرش‌ها به بازار سرمایه باید تغییر کند.

خروج نقدینگی از بازار

همچنین یک کارشناس بازار سرمایه گفت: دولت باید تصمیمات اثرگذار خود در بورس را با سرعت بیشتری اعمال کند تا جلوی خروج نقدینگی از بازار سرمایه گرفته شود. امیر محبی در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص افت‌های پی‌درپی شاخص بورس گفت: وضعیت رکود اقتصادی از جمله مواردی است که این روزها بر بازار سرمایه کشور نیز سایه انداخته است، به‌علاوه اینکه پایان سال مالی شرکت‌های سرمایه‌گذاری هم یکی از علت‌های ریزش شاخص بورس در این روزهاست. این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه در حال حاضر حمایتی از سوی دولت، مجلس و مدیران بازار سرمایه از بورس نمی‌شود، افزود: بازاری که نتواند خود را بالا ببرد، راهی جز پایین آمدن ندارد.

وی در ادامه با بیان اینکه دولت باید در تصمیمات اقتصادی خود منافع سهامداران در بورس را نیز مورد توجه قرار دهد، تصریح کرد: در شرایط کنونی، سرمایه‌گذاران انتظار دارند سیاست‌های ضد رکودی دولت هرچه زودتر عملیاتی شود تا به بازدهی مورد انتظار خود برسند. محبی گفت: در شرایط فعلی قیمت سهام بسیاری از شرکت‌ها به سطح ارزنده‌ای رسیده است و در بازار سرمایه شاهد این هستیم که قیمت سهام بسیاری از صنایع زیر ارزش ذاتی خود معامله می‌شود و خرید در بازار رکودی از جمله مواردی است که از سوی سرمایه‌گذاران همیشه توصیه می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: با توجه به شرایط کنونی بازار سرمایه رفته رفته نقدینگی از بورس در حال تخلیه شدن است که بر این اساس دولت باید تصمیمات اثرگذار خود در بورس را با سرعت بیشتری اعمال کند. وی اضافه کرد: کاهش نرخ سود بانکی یکی از این موارد است که مدت‌هاست توسط دولت تنها در مورد آن صحبت می‌شود و اقدام عملی در این خصوص به سرانجام نرسیده است.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب