خلاصه اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 24 شهریور

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 15 واحد صعود کرد و به رقم 71،402 واحد رسید . نمادهای تاپیکو با 17 واحد و کنور با 10 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای خودرو با 15 واحد و شبهرن با 8 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 108 میلیارد تومان رسید که نماد های خپارس با 8.1 و تاپیکو با 6.9 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم 809 واحد رسید . نمادهای میدکو و مارون بیشترین تاثیر منفی و نمادهای زاگرس و ذوب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند.

ارزش معاملات در این بازار به رقم 42.6 میلیارد تومان رسید که نماد ثرود با 1.2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معاملات در این بازار بود.

هر چند امروز شاهد روند صعودی نبودیم ولی با حمایت های حقوقی و به مدد بلوک های زیادی که این روزها در بازار زده می شود جلوی ریزش بازار گرفته شد و شاهد رشد تنها 15 واحد در شاخص کل بورس بودیم .

عده ای علت رشد اندک شاخص را قطعی شدن سفر روحانی به نیویورک اعلام کردند . در هر صورت بازار امروز به واسطه خبرهای خوبی که از مذاکرات هسته ای به گوش  رسید و به مدد معاملات بلوکی که انجام گرفت رشد اندکی را تجربه کرد . البته از بعد تکنیکال نیز شاخص به نقطه حمایت خود واکنش نشان داده است . امیدواریم این روند رو به رشد فقط برای یک یا چند روز نباشد ، طوری باشد که بازار بتواند روند خود را پیدا نماید و با منطق و تحلیل های کارشناسی رشد کند .

برای فردا بازار را همچنان کم حجم و کم رونق پیش بینی می کنیم البته با توجه به جو مثبتی که امروز در بازار شاهدش بودیم سبز بودن بازار فردا نیز دور از انتظار نمی باشد .

مهمترین اخبار اقتصادی

در ابتدا به اهم نکات جلسه روز گذشته که ، کارگزاران بورس اوراق بهادار با جناب آقای دکتر صالح آبادی و جناب آقای دکتر قالیباف اصل برگزار کردند اشاره می کنیم ، لزوم اتخاذ راهکارهایی برای حل مشکل کمبود نقدینگی در بازار، ساماندهی نرخ سود بانکی و نظارت بر فعالیت مؤسسات پولی غیرمجاز، حل ابهام مالیاتی موجود درخصوص اعتبارات دریافتی کارگزاری ها و درنظر گرفتن هزینه های مالی این اعتبارات، به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی، تسریع در تعیین تکلیف نرخ خوراک مایع پتروشیمی ها و فرمول کیفی سازی پالایشگاه ها، تقویت سازوکار اعطای مجوز سبدگرانی اختصاصی به شرکت های کارگزاری، فعال سازی بازار آتی سهام به منظور تنوع بخشی بیشتر به ابزارهای مدیریت ریسک در بازار، اجرای هرچه سریع تر سیاست های خروج از رکود از سوی دولت به منظور جلوگیری از رخوت بیش از حد در بازار، تسهیل برخی مقررات موجود در بازار، اعتمادبخشی به فعالان بازار و جلوگیری از ایجاد جو روانی منفی و در نهایت، شفاف سازی درخصوص نحوه اجرای سیاست دولت برای جلوگیری از بنگاهداری بانک ها و درنظر گرفتن ملاحظات مربوط به بازار سرمایه در این خصوص و عدم گره خوردن بیش از حد بازار به نتایج مذاکرات و گسترش صندوق های بازارگردانی اختصاصی که توضیحات این موارد به صورت دقیق تر در قسمت اخبار ویژه می باشد .

در ادامه ، هیئت وزیران  به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های امور اقتصادی ودارایی و راه وشهرسازی ومعاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور موافقت کرد بدهی‌های قانونی وزارت راه وشهرسازی( شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل ونقل کشور-مدیریت ساخت وتوسعه راه های استان خراسان رضوی ) به اشخاص حقیقی وحقوقی وتعاونی تا سقف چهارصدمیلیارد ریال با اعلام وزیرراه وشهرسازی با بدهی همان اشخاص بابت اقساط واگذری به صورت جمعی-خرجی تسویه شود. همچنین معادل مبلغ تسویه شده ، حساب اندوخته سرمایه ای در دفاتر شرکتهای ذی ربط بستانکار وبا رعایت مقررات قانونی مربوط به حساب سرمایه دولت در شرکت منظور می شود این مبالغ درآمد محسوب نمی شود ومشمول مالیات نیست .

  همچنین خبری شنیدیم از قراربازدید هیات روسی از بورس برای سرمایه گذاری ، ایگور واین ضمن بازدید از تالار حافظ، بازار سرمایه ایران را بازاری پویا و حرفه ای عنوان کرد و گفت: این امکان که همگی در داخل تالار امکان مساوی و برابر برای دیدن قیمت ها دارند نشان از این است که بازار ایران برای تمام اعضای آن حقی کاملا مساوی قائل است .وی با اشاره به افزایش امیدواری ها برای برداشته شدن تحریم ها علیه ایران در آینده ای نزدیک، گفت: مسلما وقتی تحریم ها به طور کلی برداشته شود، بازار سرمایه ایران بسیار مناسب و جذاب خواهد بود و با بورس های همجوار خود نظیر بورس استانبول، مسکو، ریاض و غیره برابری خواهد کرد .مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری Renaissance Capital خاطرنشان کرد: برداشتن تحریم ها به طور حتم، گردش مالی بورس تهران را چند برابر خواهد کرد که پس از آن، بورس تهران شاهد رفت و آمد شرکت های بین المللی و سرمایه گذاران خارجی برجسته خواهد بود .

در مورد توافق 6گانه ايران و روسيه ، چشم‌انداز 15 میلیارد دلاری تجارت ایران و روسیه با توافق‌ 6 گانه دو کشور، یک گام دیگر به مرحله عملیاتی شدن نزدیک شد. بر این اساس، توافقات بانکی، تغییرات تعرفه واردات، بهبود صادرات خدمات فنی- مهندسی، تسهیل صدور روادید تجار، برگزاری نمایشگاه‌های تهاتری و واردات کانتینرهای یخچال‌دار به‌عنوان مهم‌ترین محورهای توافق جدید تجاری ایران و روسیه اعلام شده است. توافق‌های اولیه حاکی از آن است که پس از این صادرکنندگان قادر خواهند بود از کانال بانک‌ها، پولشان را مبادله کنند و به این ترتیب صرافی‌ها و واسطه‌ها حذف خواهند شد .

مهمترین اخبار سیاسی

گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و 1+5 به ایستگاه نیویورک رسید. پس از فراز و فرودهای یک سال اخیر مذاکرات هسته‌ای در وین و ژنو، این مذاکرات روز چهارشنبه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با ناهار کاری وزیر امور خارجه ایران و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز می‌شود و گفت‌وگوها به‌طور رسمي از روز پنج‌شنبه با دیدار وزرای خارجه از سر گرفته می‌شود . عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه در جمع خبرنگاران با اشاره به دور جدید مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 گفت: وزیر امور خارجه سه شنبه راهی نیویورک خواهد شد . وی ادامه داد: ظریف و اشتون در یک ناهار کاری در روز چهارشنبه به بررسی روند مذاکرات خواهند پرداخت .

مذاکرات 27 شهریور ماه ایران با گروه 1+5 در نیویورک در حاشیه شصت و نهمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل خواهد بود. این گفت‌وگوها هفتمین دور از مذاکرات جامع میان طرفین است که در مذاکرات وین 6 به دلیل اختلاف نظر بر سر مسائلی چون میزان و حجم غنی‌سازی اورانیوم ایران، طول مدت زمان توافق نهایی، رآکتور آب سنگین اراک، تاسیسات فردو و نحوه برداشته شدن تحریم‌ها نتوانستند به توافق جامع دست یابند . ایران پیش از برگزاری نشست نیویورک با اعضای گروه1+5 دیدارهای مختلفی به صورت دوجانبه داشته‌اند. پس از مذاکرات وین 6، ظریف و اشتون 10 شهریور ماه در بروکسل دیدار و گفت‌وگو کردند. ظریف همچنین با فدریکا موگرینی جانشین اشتون و وزير خارجه ايتاليا روز 13 شهریور در ایتالیا دیدار کرد. سیدعباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی نیز در روزهای 16 مرداد و 13 و 14 شهریور ماه در شهر ژنو سوئیس دو دوره با ویلیام جوزف برنز معاون ارشد وزیر خارجه آمریکا و وندی شرمن نماینده واشنگتن در مذاکرات با 1+5 به‌صورت دوجانبه مذاکره کردند

. تخت‌روانچی در پاسخ به این سوال که آیا نیویورک تعیین‌کننده مسیر مذاکرات برای رسیدن به توافق تا 24 نوامبر خواهد بود، افزود: «نمی‌خواهم بگویم تعیین‌کننده هست یا خیر؛ اما مذاکرات اکنون در مقطع حساسی قرار دارد و جلسات نیویورک می‌تواند کمک کند که نسبتا روشن شود که آیا ما می‌توانیم تا 4 آذرماه به تفاهم برسیم یا خیر؛ اما من اتفاق عجیب و غریبی را از جلسات نیویورک نمی‌توانم پیش‌بینی کنم. طبیعتا هر چه به 4 آذر نزدیک‌تر می‌شویم، حساسیت کار بیشتر می‌شود و جلسات در نیویورک و جاهای دیگر حساسیت خاص خود را دارد .»

در پایان لازم به ذکر است ، برای دومین سال پیاپی رئیس‌جمهور اسلامی ایران برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر می‌کند. قرار است 31 شهریورماه حسن روحانی برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کند. همچنین هفتم مهرماه نیز زمان سفر روحانی به آستاراخان روسیه برای شرکت در اجلاس کشورهای حاشیه خزر خواهد بود.اين اجلاس چهارمین اجلاسي است که به منظور تدوین نظام حقوقی این دریا برگزار می‌شود.

همچنین در خبر دیگر مربوط به این قسمت شنیدیم که ، ری سو یونگ وزیر امور خارجه جمهوری دمکراتیک کره که برای شرکت در 53 امین اجلاس سالانه سازمان حقوقی – مشورتی آسیایی و آفریقایی آلکو در تهران بسر می برد، صبح امروز با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد .  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ضمن استقبال از سفر وزیر خارجه جمهوری دمکراتیک کره به تهران و با اشاره به روابط تاریخی پیونگ یانگ – تهران گفت ما آمادگی حمایت همه جانبه از این روابط را داریم. وزیر امور خارجه کشورمان ضمن اشاره به ایده طرف کره ای گفت بخش های خصوصی ایرانی می توانند با فعال شدن در عرصه همکاریهای اقتصادی فیمابین ، نقش بی بدیلی را در گسترش و تعمیق روابط تجاری و اقتصادی دو کشور بعهده گیرند و ضامن ارتقای روابط باشند .

در مورد داعش ، کری در مصاحبه با سی بی اس تاکید کرد فعلا قصد استقرار نیروی زمینی را برای نبرد با داعش نداریم . به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان ، جان کری گفت ما در این منطقه کشورهایی داریم و همچنین علاوه بر آمریکا کشورهایی در خارج از این منطقه هستند که آماده اند در کمکهای نظامی مشارکت کنند. آنها آماده اند در حملات هوایی واقعی شرکت کنند. ما دنبال این نیستیم که نیروی زمینی مستقر کنیم. برخی از کشورها پیشنهاد این کار را داده اند اما ما فعلا دنبال این نیستیم.

در همین رابطه ، رئیس جمهور عراق ضمن ابراز تأسف از عدم دعوت از ایران برای حضور در نشست بین‌المللی پاریس درباره «تهدید داعش»، گفت که هرگونه اقدام علیه تکفیری‌ها باید با مشارکت ایران که مرزهایی طولانی با عراق دارد صورت گیرد .رئیس‌جمهور عراق روز یکشنبه از عدم دعوت از ایران برای شرکت در نشست بین‌المللی با موضوع «داعش» که روز دوشنبه در پاریس، پایتخت فرانسه برگزار می‌شود، اظهار تأسف کرد .

فلزات اساسی ، دلار و سکه

در بازارهای جهانی ، قیمت فلزات اساسی مس 6856 دلار، آلومنیوم 2008 دلار ، سرب 2115 دلار و روی 2270 دلار برای هر تن معامله شدند . قیمت دلار به 3195 تومان رسید و سکه در محدوده 929 هزار تومان داد و ستد شد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه معدنی، فلزی و فولادی ، عباسعلی ایروانی ، با بیان اینکه تاکنون کنترل معادن به صورت سنتی انجام می‌شد، اظهار داشت: طرح نصب سیستم مونیتورینگ در معادن منتظر تامین اعتبار و انتخاب مجری است که چارچوب کلی این طرح برای معادن با تولید بالا و متمرکز است . معاون دفتر بهره‌برداری معادن وزارت صنعت افزود: هدف معاونت امور معادن وزارت صنعت شفاف‌سازی میزان تولید و برداشت معادن کشور است .  وی اظهار داشت: تقویت نظارت در دستور کار قرار دارد تا بهره‌برداران بدانند ما با نظارت قوی‌تر فعالیت آنها را رصد می‌کنیم .

در این گروه خبری شنیدیم از تصویب شدن طرح جامع معدن گل گهر ، محمد جلال مأب – مدیر مجتمع معدنی صنعتی گل گهر – گفت: متخصصان گل گهر توانسته به خوبی به وظیفه خود در توسعه منطقه عمل کند و توانسته در میان صنایع و معادن کشور صاحب جایگاه ویژه ای باشد . معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اعلام تصویب طرح جامع معدن گل گهر گفت : تولید 20 میلیون تن کنسانتره و گندله و تردد 1400 کامیون در طول شبانه روز نمایانگر ضرورت اجرای طرح جامع گل گهر است و ایمیدرو نیز به این طرح احترام قائل است . مهدی کرباسیان – رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران – در حاشیه بازدید از مجتمع های صنعتی و معدنی شهرستان سیرجان اظهار کرد: معدن گل گهر رقیبی قدرتمند برای عسلویه در بعد صنعتی است و دولت به معادن اقبال بیشتری نشان می دهد و در راستای ایمیدرو کشف معادن یک حالت جهشی دارد و با توجه به محدودیت معادن موجود، کار اکتشافی 68 هزار کیلومتر مربع را در دستور کار خود قرار داده است . جلال مأب گفت: تهیه طرح جامع گل گهر باعث شده این مجتمع معدنی صنعتی بتواند از سایر معادن و مراکز صنعتی یک گام به جلو باشد که امروز به نوعی روز تصویب ابلاغ و اجرای طرح جامع گل گهر نیز محسوب می شود .

همچنین در خبر دیگر، نائب رئیس خانه معدن از تمایل روسیه برای سرمایه گذاری در بخش معدن کشور خبرداد و گفت: برای آغاز همکاری معدنی خود با روسیه نخست باید زیرساخت ها و چارچوب های همکاری را مهیا کنیم .محمد رضا بهرامن با اشاره به اینکه متأسفانه در لایحه پیشنهادی دولت برای خروج از رکود بخش معدن از توجه ویژه ای برخوردار نشده است، اظهارداشت: بخش معدن یکی از کلیدی‌ترین حوزه اقتصادی کشور محسوب می شود اما در لایحه دولت فقط با برخی از مباحث پولی و مالی در نظر گرفته شده است .وی با بیان این مطلب که کمیسیون معادن اتاق بازرگانی و خانه معدن با همکاری کارگروه های ویژه در حال ارائه پیشنهادات خود برای تدوین برنامه‌های منسجم برای بخش معدن است، افزود: شفاف سازی قانون معادن باعث می‌شود تا تمایل سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی برای حضور در بخش معدن افزایش پیدا کند .

در این گروه روند معاملات متعادل بود و اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند .

گروه خودرویی و قطعه ساز هر چند در ابتدای صبح با اقبال خوبی همراه نشدند و شاهد تشکیل صف فروش 77 میلیونی در نماد خپارس بودیم ولی در ادامه و اواسط بازار با جمع اوری صف فروش خپارس و حمایت های حقوقی که از نماد خودرو صورت گرفت شاهد مثبت شدن جو گروه و حتی شاهد تشکیل صف خرید در بعضی از نمادها از جمله خبهمن و خاور نیز بودیم .

در خبری شنیدیم ، ايران خودرو با توليد و عرضه 211 هزارو 907 دستگاه انواع خودرو سواري و وانت در پنج ماهه اول سال جاري، موفق به كسب 54 درصد سهم بازارخودرو هاي سواري و وانت در كشور شد كه اين امر در سايه تداوم برنامه ها ي تحول گراي مديريت ارشد گروه صنعتي ايران خودرو و تلاشگران عرصه توليد بدست آمده است . اين درحالي است كه ايران خودرو در پنچ ماهه نخست سال گذشته 90 هزارو 883 دستگاه انواع خودرو سواري و وانت توليد كرده بود. اين شركت موفق شد در پنج ماهه نخست سال جاري 121 هزار دستگاه بيش تر از مدت مشابه سال قبل توليد كند و رشد133 درصدي را در كارنامه خود به ثبت رساند .

 و اما خبری در مورد صادرات محصولات سایپا به غنا ، نخستین محموله خودروهای شرکت سایپا که مجموعه کاملی از محصولات این شرکت از خودروهای خانواده تیبا و خانواده X 100 را شامل می شود به کشور غنا صادر شد. صادرات به این بازار پس از انجام مطالعات و نهایی شدن مذاکرات طولانی با متقاضیان نمایندگی و دستیابی به توافقات در خصوص سیاست های فروش و خدمات پس از فروش آغاز شد و پیش بینی می شود شرکت سایپا در اولین سال فعالیت در این بازار به فروش حداقل 1000 دستگاه از محصولات خود نایل شود. کشور غنا عضو جامعه اقتصادی غرب آفریقا (ECOWAS ) است و250 میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور از ثبات سیاسی و اقتصادی خوبی در بین کشورهای غرب آفریقا برخوردار است.

در گروه ساختمانی امروز شاهد جو مثبت بودیم ، ثرود که در ابتدای ساعات معامله منفی معامله می شد تواست تبدیل به صف خرید شود و تا پایان صف خود را حفظ نماید . سایر نمادها در این گروه از جمله ثتران، ا س پ و ثفارس سبز معامله شدند .

همچنین در خبری شنیدیم که ، صندوق‌هاي زمين و ساختمان بزرگ در راه بورس اوراق بهادار تهران هستند.به گزارش روابط عمومي بورس تهران، رضا کياني مدير تحقيق و توسعه‌ي بورس اوراق بهادار ضمن اعلام دريافت تقاضاي پذيرش صندوق زمين و ساختمان آويشن از آمادگي بورس تهران براي پذيرش پروژه‌هاي ساختماني بزرگ خبر داد. مدير تحقيق و توسعه‌ي بورس اوراق بهادار تهران با اشاره به اصلاحات انجام شده در دستورالعمل پذيرش اين بورس در سال گذشته افزود: با توجه به الحاقيه دستورالعمل پذيرش هم‌اينک بورس تهران مي‌تواند پذيراي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري پروژه‌اي و صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري زمين و ساختمان باشد.کياني اظهار داشت: صندوق‌ سرمايه‌گذاري آويشن با تلاش مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان اولين صندوق زمين و ساختمان بزرگ موفق به دريافت موافقت اصولي تأسيس شده و پس از تشکيل مجمع مؤسسين، تقاضاي پذيرش در بورس تهران را ارايه داده است.

در گروه تجهیزاتی ، هوشنگ فلاحتیان اظهار داشت: مراجعه‌های مکرری در ماه‌های اخیر از طرف کشورها و شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در صنعت برق ایران صورت گرفته است . وی اظهار داشت: ما در زمینه استفاده از ظرفیت‌های این شرکت‌ها برای نصب نیروگاه‌های خورشیدی و بادی و ارتقای بازده نیروگاه‌های موجود و نیز احداث نیروگاه‌های جدید استقبال و در تعامل و همکاری با شرکت‌های خارجی، کار هماهنگ و فضای جدید کسب‌و‌کار را برنامه‌ریزی می‌کنیم که هم به نفع جمهوری اسلامی ایران و هم شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌کننده در ایران باشد .

معاون وزیر نیرو با اشاره به دو نمونه از پیشنهادهای شرکت‌های معتبر خارجی جهت حضور در صنعت برق ایران، گفت: پیشنهادهای زیادی از سوی شرکت‌های اروپایی و غیراروپایی صورت گرفت که به‌عنوان نمونه، دو پیشنهاد مبنی‌بر ایجاد 1000 و 500 مگاوات نیروگاه خورشیدی ارایه شده است که در حال تعامل، بررسی و گفت‌وگو هستیم . فلاحتیان با بیان اینکه همکاری‌های ما در فضای جدید با کشور روسیه در حال توسعه است و با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، حجم مبادله‌های خود با کشور روسیه را به چندین برابر مقدار کنونی می‌رسانیم، اظهار داشت: براساس تفاهم‌نامه‌هایی که به‌تازگی مبادله شده، چارچوب‌های همکاری مشخص شده است و در ماه‌های آینده قراردادهایی جهت سرمایه‌گذاری این کشور در زمینه بازسازی و افزایش بازده نیروگاه‌ها، احداث نیروگاه‌های بخاری جدید، احداث نیروگاه‌های زغال‌سنگ‌سوز و سایر تجهیزات موردنیاز صنعت برق منعقد می‌شود .

مپنا در این گروه در قیمت های بیش از 658 تومان با فشار فروش مواجه شد و تا پایان بازار به قیمت 648 تومان رسید . فاذر نیز با اقبال خوبی همراه گشت و در محدوده 3 درصد مثبت به قیمت 191 تومان رسید .

در گروه لبنی و غذایی ،  دبير انجمن صنايع لبني از آزاد شدن قيمت لبنيات خبر داد و در عين حال وعده داد که احتمال دارد در ماه هاي آتي هم شاهد کاهش برخي برندهاي لبني باشيم، اين در حالي است که هيچ مقام دولتي تاکنون اين خبر را تاييد نکرده است .  به گزارش باشگاه خبرنگاران، رضا باکري گفت: قيمت محصولات لبني آزاد شده است و کارخانه ها در رقابت آزاد تلاش مي کنند تا جلب مشتري بيشتري داشته باشند و همچنين سرويس دهي انجام دهند . وي افزود: به همه کارخانه ها اعلام شده است براساس عرضه و تقاضا قيمت را تعيين کنند و طبيعي است هر کارخانه اي نتواند در اين رقابت پيروز شود بازار خود را از دست خواهد داد. حتي برخي کارخانه ها 15 درصد افزايش قانوني را نيز به دليل حذف نشدن در بازار رقابت اعمال نکرده اند. باکري در پاسخ به اينکه آيا احتمال دارد در آينده هم برخي محصولات لبني کاهش قيمت داشته باشند، گفت: به هر حال کارخانه ها در رقابت هستند و براي حذف نشدن در بازار احتمال کاهش قيمت است .

در این گروه نماد معاملاتي شركت مارگارين با توجه تعديل پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 1393/09/30،

در قیمت 3399 ریال و در محدوده 24 درصد منفی بازگشایی مناسبی نداشت در نهایت به قیمت 3534 ریال رسید .

در گروه پالایشگاهی در خبری شنیدیم که  ایران با سهم 2/18 درصدی از ذخایر گاز جهان در رتبه اول از نظر دارا بودن ذخایر اثبات شده گازی قرار دارد. ایران با 8/33 تریلیون مترمکعب و سهمی معادل 2/18 درصد از کل ذخایر اثبات شده گاز در سال 2013 میلادی در رتبه اول در بین تمامی کشورها قرار گرفت.براین اساس فدراسیون روسیه با 3/31 تریلیون متر مکعب و سهمی معادل 8/16 درصد در رتبه دوم و قطر با 7/24 تریلیون متر مکعب و سهم 3/13 درصدی در جایگاه سوم در بین کشورهای دارای ذخایر اثبات شده گاز قرار گرفت.ترکمنستان، آمریکا، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، ونزوئلا، نیجریه و الجزایر هم در رتبه‌های چهارم تا دهم قرار دارند .

همچنین در خبری دیگر شنیدیم، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کرد ایران در ماه ژوئیه چهارمین صادرکننده بزرگ نفت به چین بوده است .به نقل از دبیرخانه اوپک، عربستان، آنگولا و عراق در رده اول تا سوم بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت به چین قرار گرفتند و به ترتیب 16، 12 و 10 درصد نفت این کشور را تامین کردند.صادرات نفت ایران به چین در ماه ژوئیه نسبت به ماه قبل تر روزانه 27 هزار بشکه افزایش یافت ولی با این حال در رده چهارم بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت به این کشور قرار گرفت.صادرات نفت عربستان به چین نسبت به ژوئن روزانه 71 هزار بشکه کاهش یافت اما واردات چین از آنگولا و عراق به ترتیب روزانه هفت‌هزار بشکه و 185 هزار بشکه افزایش یافت .

در پایان  به نقل از خبرگزاری رویترز شنیدیم ، علیرغم تحریم‌های موجود، واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه آگوست در مقایسه با یکسال قبل از آن دو برابر شده است که این افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد.

در گروه پتروشیمی و شیمایی نمادهایی مانند وپترو، شلعاب و شکلر با اقبال خوبی همراه شدند . همچنین در خبری شنیدیم رئیس سازمان خصوصی سازی اظهار کرد: بزودی هیئت واگذاری، آخرین وضعیت واگذاری سهام پتروشیمی دماوند را مورد بررسی نهائی قرار خواهد داد . میرعلی اشرف پوری حسینی افزود: سهام این شرکت طبق برنامه ریزیهای انجام شده در مهر ماه واگذار خواهد شد . وی با بیان این که شرکت ملی صنایع پتروشیمی ٢٥,٥ درصد ارزش کل واگذاریها را در قالب اجرای اصل ٤٤ قانون اساسی به خود اختصاص داده است، گفت: رتبه بعدی در اختیار شرکتهای ایمیدرو با ٢١.٢ درصد و توانیر با ١٤ درصد است .

 رئیس سازمان خصوصی سازی در مورد واگذاری ٢٠ درصد باقی مانده سهام هلدینگ خلیج فارس اظهارکرد: این شرکت هم اکنون در فهرست واگذاریها قرار ندارد و واگذاری آن تنها با مصوبه هیئت وزیران امکان پذیر خواهد بود. واگذاری شرکت هلدینگ خلیج فارس در دستور کار قرار ندارد

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب