خلاصه اخبار و رویدادهای بورس سه‌شنبه 25 شهریور

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهایی از بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس اوراق بهادار امروز 6 واحد افزایش یافت و به رقم 71،408 واحد رسید . نمادهای وصندوق با 25 واحد و خودرو با 17 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وکار با 11 و اخابر با 7 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 200 میلیارد تومان رسید که نمادهای تاپیکو با 23.1 میلیارد تومان و وصندوق با 5.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم 809 واحد رسید . نمادهای شرانل و شپاس بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای ذوب و حسینا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخف فرابورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 72.4 میلیارد تومان رسید که جم با 3.6 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات در این بازار را از ان خود کرد .

امروز در ابتدای ساعات معاملات بازار روی خوشی به سهامداران نشان نداد، ولی در ادامه با حمایت هایی که از بعضی سهم ها از جمله خودرو صورت گرفت توانست جو بازار را مثبت کند، ولی آنچه اهمیت داشت آن بود که در پایان شاهد فشار فروش بودیم به همین علت شاخص کل تنها 6 واحد صعود کرد.

برای پیش بینی فردا ، همان طور که مستحضرید بازار توجه خود را به مذاکرات معطوف کرده و برای همین امر سهامداران بیشتر منتظر تعیین تکلیف نهایی برای نتیجه مذاکرات می باشند . با توجه به اخباری که شنیده می شود احتمال به توافق رسید در این مرحله که آخرین مرحله نیز می باشد می باشد زیاد است . در گزارشات روز قبل نیز به این مهم اشاره کردیم به هیج عنوان نباید سرنوشت بازار سرمایه و اقتصاد را به مذاکرات هسته ای گره زد . البته این سخن به این مفهوم نیست که نتیجه مذاکرات تاثیری در بازار سرمایه و اقتصاد ندارد ، چرا که با بازگشایی راه های ارتباطی و برقراری روابط با سایر کشورها می توان به تولید و فروش بیشتر امیدوار بود که این امر می تواند نتایج بسیار خوبی برای اقتصاد داشته باشد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

 قرار است وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان فردا به دعوت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان به ایران سفر ‌کند .

شاهین مصطفی یف وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان که همزمان ریاست کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی کشورش را نیز بعهده دارد از روز سه شنبه 26 شهریور ماه به مدت سه روز در راس هیئتی بلند پایه وارد تهران خواهد شد . این هیات شامل چندین معاون وزیر از جمله وزارتخانه های امور خارجه، انرژی، اقتصاد و صنایع، راه ترابری، حوادث غیر مترقبه و …. و روسای شرکتهای نفت و گاز و انرژی از قبیل سوکار و آذر انرژی و همچنین معاون اول رئیس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان است که به دعوت محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و ریاست ایرانی کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی از کشورمان دیدار خواهند نمود . در این سفر که به دنبال برگزاری موفقیت آمیز نهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی مردادماه سال جاری در باکو صورت می گیرد و با توجه به گسترش روابط فی مابین دو کشور و فضای جدیدی در مناسبات خارجی کشورمان پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خرداد سال گذشته روابط دو کشور در کلیه سطوح وارد مرحله نوینی شده است.

مهم ترین اخبار سیاسی

مذاکرات ایران و ۱+۵ روز چهارشنبه با ناهار کاری ظریف با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز و عصر چهارشنبه و صبح پنجشنبه نیز دیدارهای دوجانبه میان هیات ایرانی و اعضای گروه ۱+۵ انجام می شود . براساس برنامه اعلام شده، نشست رسمی ایران و گروه ۱+۵ عصر پنجشنبه برگزار می شود . «سیدعباس عراقچی» معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه گفت: در ناهار کاری ظریف و اشتون، چگونگی ادامه مسیر مذاکرات ایران با ۱+۵ مشخص می شود .

وی درباره حضور وزیران خارجه در این مذاکرات نیز گفت: ‘اگر احساس کنیم حضور سایر وزیران نیز لازم است در این باره تصمیم گیری خواهیم کرد .وی در عین حال درباره روند این دور از مذاکرات در نیویورک گفت: ‘ما مذاکرات را به صورت دوجانبه و همچنین با گروه ۱+۵ خواهیم داشت؛ اختلافاتمان جدی است؛ امیدواریم با توجه به مشورت هایی که با آمریکا، روسیه و چین داشته ایم و مجموع اقداماتی که در جلسه چهارشنبه و پنج شنبه خواهیم داشت بتوانیم به پیشرفتی دست پیدا کنیم ’ عراقچی تاکید کرد: حفظ حقوق ایران و دستاوردهای هسته ای مردم ایران و دانشمندان، خطوط قرمز ما است و به هیچ وجه برگشت پذیر نخواهد بود .

به هر لحاظ کارشناسان در تهران بر این عقیده هستند که مذاکرات هسته ای به خواسته‌های طرفین مربوط می شود و هر چقدر این خواسته‌ها معقول تر باشد می توان در ادامه شاهد ایجاد یک توافق نهایی باشیم؛ البته در این میان باید به کیفیت این توافق نیز به خوبی توجه داشت تا در آینده توافقنامه ناقض خود نباشد و مشکلاتی در پی آن بروز نکند که توافق نهایی را بی اثر نماید. سه شنبه رئیس جمهور به همراه هیات همراه به نیویورک سفر خواهد کرد و این دور از مذاکرات به عنوان مهمترین و حساس ترین دور مذاکرات هسته‌ای در حاشیه اجلاس سالانه سازمان ملل برگزار خواهد شد و پاسخ همه سئوالات مطروحه در پای میز مذکرات داده خواهد شد.

در همین رابطه، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز در آغاز نشست شورای حکام گفت ایران و آژانس مذاکرات برای اجرای دو اقدام باقی‌مانده از چارچوب همکاری‌ها را آغاز کرده‌اند . «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت مذاکرات با ایران بر سر دو اقدام باقی‌مانده از گام سوم چارچوب همکاری مشترک را آغاز شده است . آمانو به ۳۵ عضو شورای حکام آژانس گفت: برای حل همه موضوعات باقیمانده، موضوعات قبلی و فعلی، بسیار مهم است که ایران گامهای توافق شده را بر اساس چارچوب زمانبندی انجام دهد .

در خبری دیگر، معاون اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه گفت: انتظار جمهوری اسلامی ایران از کشورهای غربی در این مذاکرات 5+1 این است که براساس توافقات به عمل آمده و پس از امضای توافق جامع کلیه تحریم ها علیه ایران لغو شود . پاتریسیا آدام رئیس کمیسیون دفاعی مجلس ملی فرانسه که در رأس هیأتی به ایران سفر کرده بود با تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کرد . در این ملاقات تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص مذاکرات جاری ایران با کشورهای 1+5 اظهار داشت: در صورت وجود اراده سیاسی در کشورهای 1+5 جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد تا مذاکرات به نتیجه برسد و توافق جامع میان طرفین امضاء شود .

 در مورد رابطه اوباما با روحانی و پوتین، کاخ سفید اعلام کرد: باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، هیچ برنامه ای برای دیدار با ولادیمیر پوتین و حسن روحانی، همتایان روس و ایرانی خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک ندارد . به نقل از خبرگزاری فرانسه، “جاش ارنست،” سخنگوی کاخ سفید، در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد تا جایی من می دانم، هیچ یک از این دو نفر در برنامه دیدار هفته آینده باراک اوباما نیستند . تازه ترین دیدار میان اوباما و پوتین که از ماه ها پیش درباره بحران اوکراین رویاروی هم قرار گرفته اند، به آغاز ماه ژوئن در فرانسه برمی گردد . دو طرف در حاشیه هفتادمین سالگرد پیاده شدن نیروهای متفقین در نورماندی تقریبا به مدت ده دقیقه باهم گفتگو کردند . یک سال پیش اوباما و روحانی سرانجام در پایان مجمع عمومی سازمان ملل تلفنی باهم گفتگو کردند .

فلزات اساسی، دلار و سکه

قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی با کاهش همراه بود، مس 6850 دلار، آلومنیوم 1958 دلار ، روی 2255 دلار و سرب 2103 دلار برای هر تن داد و ستد شدند  . دلار و طلا با رشد همراه بود ، دلار به قیمت 3،208 تومان رسید و سکه در محدوده قیمتی 934 تومان معامله شد . قیمت انس جهانی طلا نیز به 1،238 رسید.

عواملی همچون افزایش ارزش دلار، شدت گرفتن تنش‌های ژئوپلتیک، انتظاراتی مبنی بر افزایش نرخ بهره در ایالات متحده و کاهش رشد اقتصادی در چین نیز تاثیر منفی بر روی قیمت مس گذاشته‌اند .چین و ایالات متحده آمریکا، بزرگترین مصرف‌کننده‌های مس در جهان هستند و انتشار هرگونه آمار اقتصادی که علائمی در مورد مصرف مس در این کشورها به همراه داشته باشد، روی قیمت فلز سرخ تاثیرگذار است .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه تجهیزاتی ، مپنا با اقبال خوبی همراه نشد و در محدوده صفر تابلو معامله شد . طی روز اخیر خبری مبنی بر توافق اولیه شرکت ملی صادرات گاز ایران با یک شرکت خصوصی برای ساخت نیروگاه و صادرات برق در برخی از خبرگزاری ها منتشر شد که برخی از اهالی تالار گمانه هایی از حضور مپنا در این امر را به میان آوردند . طوری که تاکنون شرکت ملی صادرات گاز ایران مذاکره ای با شرکت مپنا مبنی بر انعقاد قرارداد ساخت نیروگاه های تولید برق نداشته است .

در همین راستا، مدیر سرمایه گذاری شرکت مپنا با تکذیب هرگونه قرارداد شرکت ملی صادرات گاز ایران با شرکت های خصوصی برای تولید برق صادراتی اظهار داشت: تاکنون هیچ گونه مذاکره ای با شرکت مپنا بر انعقاد قرارداد ساخت نیروگاه های تولید برق انجام نگرفته است و در صورت اجرای طرح فوق قطعاً از شرکت مپنا نیز به دلیل گسترش فعالیت در شهرهای مرزی کشور از جمله نیروگاه سنندج و توس در راستای کاهش هزینه های ترانزیت استفاده خواهدشد.

در گروه غذایی و لبنی، شاهد جو نسبتا مثبتی در گروه بودیم و بعضی از نمادها از جمله غدشت، غمهرا و غدام با صف خرید همراه بودند . در مورد روغن پالم شنیدیم که رئیس سازمان غذا و دارو و معاون وزیر بهداشت از حذف روغن پالم از صنعت شیر و لبنیات از اول مهرماه خبر داد . دکتر رسول دیناروند در حاشیه افتتاح اولین نمایشگاه دارویی ایران (ایران فارما)، گفت: در این زمینه سه مبحث وجود دارد. ابتدا آنکه امسال واردات روغن پالم حدود 300 هزار تن کاهش می‌یابد.

سال گذشته 700 هزار تن از این روغن وارد کشور شد، اما امسال این میزان به کمتر از 400 هزار تن می‌رسد . همچنین رضا باکری، دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی  اعلام کرد از این تاریخ به بعد در تولیدات لبنی به جای استفاده از روغن پالم از چربی طبیعی موجود شیر و چربی حیوانی استفاده می‌شود . استفاده از چربی حیوانی و چربی طبیعی موجود در شیر به این صورت است که به عنوان مثال برای تولید شیر یا ماست پرچرب از خامه با 40 درصد چربی البته با اندازه و دوزهای مشخص استفاده می‌شود.

در گروه دارویی نیز تعداد نمادهای سبز رنگ بیشتر از نمادهای قرمز رنگ بود ، دامین ، دشیمی و ددام از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید برای معاملات روز بعد آمده شدند . از لحاظ تکنیکالی جو گروه آمده حرکت می باشد .

در این گروه ، وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره قاچاق داروهای ایرانی نیز گفت: بخشی از داروها از کیفیت بسیار خوبی برخوردارند و در عین حال نازل‌ترین قیمت را دارند. به همین دلیل قاچاق می‌شوند. این اتفاق هم تقریبا روزانه می‌افتد. ما در راستای حمایت از تولید داخل، واردات داروها را کاهش داده‌ایم و در مقابل انتظار داریم که کیفیت داروهای داخلی افزایش یابد تا به این ترتیب به تدریج واردات به حداقل برسانیم . وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اعلام رفع مشکل وزارت بهداشت در زمینه تخصیص یک درصد مالیات بر ارزش افزوده جهت انجام ماموریت‌های این وزارتخانه، علت قاچاق داروهای ایرانی به خارج از کشور را توضیح داد .

دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه بازدید از نخستین نمایشگاه بین‌المللی داروی کشور (ایران فارما)، گفت: صنعت دارویی کشور پیشرفت‌های خوبی داشته است اما این به معنی آن نیست که از این صنعت راضی هستیم. هدف دارویی زمانی کاملا موفق خواهد بود که بتواند در زمینه صادرات، نه تنها در کشورهای پیرامونی بلکه در کشورهای دوردست هم بازار پیدا کند

دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه بازدید از نخستین نمایشگاه بین‌المللی داروی کشور (ایران فارما)، گفت: صنعت دارویی کشور پیشرفت‌های خوبی داشته است اما این به معنی آن نیست که از این صنعت راضی هستیم. هدف دارویی زمانی کاملا موفق خواهد بود که بتواند در زمینه صادرات، نه تنها در کشورهای پیرامونی بلکه در کشورهای دوردست هم بازار پیدا کند . هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره رایگان کردن داروها گفت: به جز داروهای بیماران خاص، برنامه‌ای برای رایگان کردن دارو نداریم، چراکه این موضوع سیاست درستی نیست. در حال حاضر مصرف بی‌رویه دارو یکی از مشکلات جدی حوزه سلامت است. با رایگان کردن دارو این مشکل مضاعف می‌شود. در برنامه داریم که با کمک جامعه پزشکی مصرف داروها را نیز کنترل کنیم .

گروه خودرویی و قطعه ساز ، در ابتدا با اقبال خوبی همراه نشدند ولی در ادامه با حمایت هایی که از طرف سهامدار حقوقی گرفت بعضی از نمادها از جمله خودرو با صف خرید نیز همراه شدند اما در پایان نتوانست در برابر فشار فروش مقاومت کند و به قیمت 243 تومان رسید .

در شرایطی که خودروسازان داخلی طی دو سال گذشته همواره به‌دنبال افزایش قیمت محصولات خود بوده‌اند، گویا بلاتکلیفی بازار و کاهش تمایل مردم به خرید خودرو، ترمزشان را کشیده و به نوعی آنها را به عقب نشینی از مواضع خود واداشته است . اوایل ماه جاری بود که خودروسازان با اشاره به «نادیده گرفته شدن تورم بخشی شش ماهه امسال در فرمول شوراي رقابت»، احتمال افزايش دوباره قيمت‌ها را مطرح كردند، موضوعی كه به‌نظر مي‌رسيد با هدف آماده‌سازي افكار عمومي براي افزايش دوباره قيمت‌ها عنوان شده است . با این حال یکی دو هفته‌ای می‌شود که خودروسازان با توجه به شرایط بازار، هيچ اظهارنظر جديدي در مورد افزایش دوباره قیمت‌ها نداشته و به نوعي سكوت پيشه كرده‌اند.

اگرچه طی دو سال گذشته «افزايش قيمت» همواره يكي از خواسته‌هاي مهم خودروسازان بابت جبران ضرر و زیان و تامین نقدینگی بوده است، اما «چالش جديدي» که اين روزها بر سر راه خودروسازان قرار گرفته، آنها را به سكوت در رابطه با «احتمال افزايش قيمت» واداشته است. بر این اساس، با توجه به افزايش توليد خودروسازان، بحث «فروش» در حال تبديل شدن به يكي از چالش‌هاي اصلي صنعت خودرو است.  همزمان شدن رشد بيش از 73 درصدي تولید خودروسازان با كشمكش‌هاي طولاني بر سر بازنگري در قيمت خودرو به منظور كاهش قيمت‌ها، سبب شد تعداد مشتريان بالفعل خودروسازان و تيراژ توليد آنها در جهت عكس يكديگر قرار بگيرند.  در واقع بحث‌هاي پيرامون قيمت‌گذاري باعث خروج بخشی از مشتريان از بازار خودرو شد که انتظار کاهش قیمت را داشتند .

در گروه معدنی در خبری شنیدیم که  ایران بزرگترین دارنده ذخایر ذغالسنگ خاورمیانه است ،  سید صالح هندی با اشاره به آغاز مطالعه و بررسی منابع گاز متان در لایه های زغالی موجود در مخازن عظیم زغالسنگ ایران، گفت: ایران در میان کشورهای خاورمیانه، تنها کشور دارای مخازن عظیم زغالسنگ است

رئیس پردیس بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت با اعلام اینکه طبق آخرین آمار، حجم ذخایر قطعی زغالسنگ ایران ١,١ میلیارد تن، ذخایر احتمالی آن ١.٧ میلیارد تن و میزان ذخایر زمین ‌شناسی در حدود ١٤ میلیارد تن برآورد شده است، تصریح کرد: بر مبنای آن، کشورمان از نظر ذخایر قطعی زغالسنگ در رتبه ٢٦ و بر اساس میزان کلی ذخایر در رتبه ١٢ مخازن زغالسنگ جهان قرار دارد . این مقام مسئول استخراج زغالسنگ را بدلیل قرار گرفتن مخازن در اعماق زمین، مشکل و پرهزینه عنوان کرد و افزود: هم اکنون به طور متوسط استخراج ٣٠ درصد از ذخایر موجود اقتصادی است .

 در گروه پتروشیمی و شیمایی خبری شنیدیم  در تاپیکو ، وحید باقری معاون مالی اداری “تاپیکو” درباره پیشنهادات هیأت مدیره این شرکت در مجامع پیش رو گفت: پیشنهاد هیأت مدیره این است که امسال 700 ریال از 1213 ریال سود انباشته شرکت بین سهامداران تقسیم شود و از مابقی سود انباشته به مبلغ 513 ریال برای افزایش سرمایه شرکت استفاده شود . وی افزود: شرکت از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز افزایش سرمایه 100 درصدی گرفته است اما سازمان بورس قید کرده است که افزایش سرمایه در صورت کفایت سود انباشته انجام گیرد .

این مقام مسوول “تاپیکو” تصریح کرد: با توجه به اینکه سود انباشته شرکت پس از تقسیم سود برای 50 درصد از افزایش سرمایه کفایت می کند هیأت مدیره قصد دارد در مجمع دو مرحله ای شدن این افزایش سرمایه را درخواست کند . باقری خاطر نشان کرد: بدین ترتیب در صورت تصویب در مجمع 50 درصد از افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت، امسال انجام می گیرد و 50 درصد دیگر در اختیار هیأت مدیره قرار می گیرد تا از سود انباشته سال آینده، این افزایش سرمایه انجام شود . لازم به ذکر است، مجمع عمومی عادی سالانه و مجمع فوق العاده شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین در روز 29 شهریور ماه در ساعت 10 و 12 برگزار می شود.

در گروه ساختمانی ، تمام نمادها را قرمز رنگ مشاهده کردیم ، ثنوسا و ثمسکن از جمله نمادهایی بودند که با صف فروش همراه شدند .  و اما بشنویم از پیش‌بینی معاون وزیر از آینده مسکن، محسن نریمان معاون وزیر راه و شهرسازی در این رابطه می گوید با توجه به این که قیمت مسکن در سال های اخیر افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است قدرت خرید مسکن مردم کاهش یافته و بر همین اساس اجاره مسکن زیاد شده است.

یکی از راههای اصلی خانه دار شدن مردم کمک های مالی بانک ها به مردم است و وزارت راه و شهرسازی نیز به همین دلیل افزایش وام خرید مسکن را در دستور کار خود قرار داده است .مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید تاکید کرده است در صورتی که این تصمیم وزارت راه و شهرسازی عملیاتی شود و وام خرید مسکن افزایش یابد به طور حتم مردم با قدرت بیشتری اقدام به خرید مسکن می کنند و آثار آن را سال آینده در بازار خواهیم دید که به بازگشت رونق به بازار کمک خواهد کرد .

در گروه بانکی حجم معاملات بسیار پایین بود و اما خبری شنیدیم در مورد فروش مازاد اموال بانک ها در بازار سوم فرابورس ، مدیر عامل فرابورس ایران به فروش مازاد اموال بانک ها در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: جلساتی را بانک ها در مورد فروش اموال بانک ها برگزار کردیم و امکان فروش اموالی مانند نیروگاه ها و پتروشیمی های غیربورسی و عرضه های بلوکی و بلوک های مدیریتی در بازار سوم فرابورس فراهم است . امیرهامونی در نشست مسئولان بورس و فرابورس با مدیران عامل شرکت های کارگزاری گفت :در مورد بازار بین بانکی و شفافیت سودهایی که میان خود جابه جا می کنند پیشنهاد سامانه ارز را ارایه کردیم تا بازار سرمایه به بازار پول و کشف قیمت پول در بازار کمک کند .

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب