گروه های ثروتمند و فقیر بورس را بشناسید

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

پیش بینی درآمد هر سهم شرکت های فعال بورسی با نزدیک شدن به پایان سال مالی آنها منتشر می شود که شامل برآوردها و برنامه های شرکت برای سال مالی آینده و نیز سود برآوردی آنها می باشد.

در این گزارش در نظر داریم به بررسی پیش بینی سود (زیان) خالص به تفکیک صنایع بپردازیم و از میان 33 صنعت فعال در بازار سهام به جز گروه سرمایه گذاری ها صنایعی که بیشترین و کمترین سود را برای سال مالی جاری برآورد کرده اند، معرفی شوند.

بیشترین سود برآوردی

براساس اطلاعات موجود، صنعت محصولات شیمیایی با برآورد سود خالص 147 هزار و 525 میلیارد ریالی از جمله صنایعی است که بیشترین سود را برای سال مالی جاری برآورد کرده که البته با توجه به 31 شرکت فعال در این گروه و سرمایه 91 هزار و 603 میلیارد ریالی آن، متوسط سود هر سهم در این گروه یک هزار و 610 ریال محاسبه می شود.

پس از آن شرکت های چند رشته ای صنعتی در ردیف دوم قرار می گیرد، این گروه به طور متوسط سود خالص 79 هزار و 336 میلیارد ریالی را برای امسال پیش بینی کرده که براساس فعالیت چهار مجموعه بورسی در آن و سرمایه 58 هزار و 900 میلیارد ریالی آن، متوسط سود به ازای هر سهم در این گروه مبلغ یک هزار و 347 ریال می باشد.

گروه بانک ها، مؤسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی نیز با برآورد سود خالص 72 هزار و 214 میلیارد ریالی رتبه سوم را به خود اختصاص می دهد، 10 شرکت در این گروه فعالند که با توجه به سرمایه 233 هزار و 713 میلیارد ریالی این گروه، متوسط سود به ازای هر سهم 309 ریال محاسبه می گردد.

گروه های ثروتمند و فقیر بورس را بشناسید

کمترین سود برآوردی

کمترین سود برآوردی نیز از سوی گروه محصولات چوبی با تک سهم فیبر ایران، با پیش بینی سود خالص 10 میلیارد ریالی اعلام شده و در پی آن گروه ساخت رادیو، تلویزیون و دستگاه ها با برآورد سود 13 میلیارد ریالی توسط تک نماد آن یعنی “لپارس” قرار می گیرد. در نهایت رتبه سوم نیز به گروه استخراج سایر معادن با پیش بینی سود هر سهم 25 میلیارد ریالی تنها مجموعه فعال در آن یعنی شرکت تأمین ماسه ریخته گری اختصاص می یابد.

 

گروه های ثروتمند و فقیر بورس را بشناسید

براساس اطلاعات موجود، متوسط سود برآوردی صنایع استخراج ذغالسنگ، استخراج سایر معادن، استخراج نفت، گاز و خدمات جنبی به جز اکتشاف، حمل و نقل انبارداری، خدمات فنی و مهندسی، دباغی، پرداخت چرم، ساخت رادیو، تلویزیون و دستگاه ها، کشاورزی دامپروری و خدمات وابسته به آن، محصولات چوبی، مخابرات، منسوجات و نیز وسایل اندازه گیری، پزشکی و اپتیکی نسبت به آخرین سود برآوردی آنها تفاوتی نداشته و بدون تغییر اعلام شده است.

حال آنکه تفاضل سود خالص برآوردی در صنعت چند رشته ای صنعتی نسبت به آخرین پیش بینی آن سه هزار و 5050 میلیارد ریال محاسبه می شود، علاوه بر آن گروه های فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای در کنار انبوه سازی املاک و مستغلات به ترتیب با تفاضل 2.498 میلیارد ریالی و 278 میلیارد ریالی از جمله گروه هایی هستند که سود برآوردی سال مالی جاری خود را با افزایش نسبت به آخرین بودجه منتشر کرده اند.

اما در مقابل گروه های بانک ها، مؤسسات مالی و سایر نهادهای پولی، رایانه و فعالیت های وابسته به آن ساخت محصولات فلزی، سایر محصولات کانی غیر فلزی، سیمان، آهک و گچ، فلزات اساسی، قند و شکر، کاشی و سرامیک و محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر نسبت به آخرین بودجه اعلامی، با کاهش سود خالص سال مالی جاری خود را برآورد کرده اند که البته در میان آنها صنعت محصولات غذایی و آشامیدنی با کاهش 654 میلیارد ریالی، ساخت محصولات فلزی با افت 265 میلیارد ریالی و سیمان با کاهش 152 میلیارد ریالی در ردیف های نخست قرار گرفتند.

گروه های ثروتمند و فقیر بورس را بشناسید

براساس این گزارش، تطبیق سود (زیان) پیش بینی شده شرکت ها در مرداد ماه امسال نسبت به آخرین بودجه اعلامی بیانگر این است که بودجه برآوردی 33 شرکت با افزایش و 41 شرکت با کاهش همراه بوده و مابقی شرکت ها یعنی 230 مجموعه فعال بورسی بدون تغییر بودجه سال مالی جاری خود را منتشر کرده اند.

بیشترین درصد سود نقدی تقسیمی

علاوه بر این، از میان 33 صنعتی که مجموعه های فعال در آن از ابتدای سال جاری تا مرداد ماه مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران را برگزار کرده اند، صنعت استخراج ذغالسنگ با تقسیم 126 درصدی سود نقدی از جمله صنایعی است که از بیشترین درصد سود نقدی تقسیمی طی مدت مذکور برخوردار است.

پس از آن صنعت محصولات چوبی با تک نماد “چفیبر” با تقسیم سود نقدی 100 درصدی در ردیف دوم قرار می گیرد و در نهایت دو گروه رایانه و فعالیت های وابسته به آن و نیز کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته به آن با تقسیم 99 درصد از سود نقدی محقق شده در جایگاه سوم قرار می گیرند.

گروه های ثروتمند و فقیر بورس را بشناسید

کمترین سود نقدی

این در حالی است که صنایعی همچون بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تأمین، وسایل اندازه گیری، پزشکی و اپتیکی، سرمایه گذاری ها در کنار استخراج سایر معادن در ردیف های نخست جدول رتبه بندی صنایع از منظر کمترین میزان سود نقدی تقسیمی جای می گیرند.

گروه های ثروتمند و فقیر بورس را بشناسید

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب