بیشترین نسبت P/E صنایع ازآن گروه هایی با تک نماد فعال

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

روند نزولی قیمت سهام اغلب شرکت های فعال بورسی و شاخص کل در حالی از سه ماهه پایانی سال گذشته تاکنون تداوم دارد که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان نسبت پی بر ای بازار و صنایع مختلف به اندازه ای کاهش یافته که اکنون بهترین فرصت برای تزریق نقدینگی جدید به بورس و سرمایه گذاری در سهام صنایع مختلف است. هرچند که هنوز فعالان بازار سرمایه رغبت چندانی برای خرید سهام شرکت هایی که با افت های قابل توجه همراه بوده اند، ندارند و نسبت به پتانسیل های بازار سرمایه برای اعطای بازدهی مناسب به آنها بی اعتمادند.

برهمین اساس، در این گزارش به معرفی صنایعی که از بالاترین و پایین ترین نسبت پی بر ای طی معاملات مرداد ماه امسال و سال گذشته برخوردارند، پرداخته شده و میزان کاهش و یا افزایش این نسبت طی دو دوره مذکور بررسی شده است.

معرفی صنایعی با بالاترین نسبت P/E طی مرداد ماه امسال

براساس گزارش بورس نیوز، بالاترین نسبت پی بر ای از میان 35 صنعت فعال بورسی طی مرداد ماه سال جاری به صنعت ساخت رادیو، تلویزیون و دستگاه ها و وسایل اختصاص دارد، به گونه ای که نسبت پی بر ای این صنعت طی معاملات مرداد ماه امسال 70.88 مرتبه محاسبه می گردد.

پس از آن، صنعت منسوجات با برخورداری از نسبت پی بر ای 24.05 مرتبه و محصولات چوبی با نسبت پی بر ای 22.22 مرتبه در جایگاه های بعدی قرار می گیرند.

بیشترین نسبت P/E صنایع ازآن گروه هایی با تک نماد فعال

 

معرفی صنایعی با بالاترین نسبت P/E طی مرداد ماه 92

صنایع ساخت رادیو، تلویزیون و دستگاه ها و وسایل و نیز محصولات چوبی طی مرداد ماه سال 92 نیز همچون مرداد ماه 93 در صدر این جدول قرار می گیرند و در کنار آنها گروه دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش با نسبت پی بر ای 43.51 مرتبه تک سهم آن یعنی “وملی” ردیف سوم را به خود اختصاص می دهد که البته این نسبت در گروه مذکور طی مرداد ماه سال 93 به 10.54 مرتبه کاهش می یابد.

معرفی صنایعی با کمترین نسبت P/E طی مرداد ماه 93

صنعت شرکت های چند رشته ای صنعتی، گروهی است که با اختصاص نسبت پی بر ای 3.68 مرتبه در جایگاه نخست این جدول قرار می گیرد و بعد از آن گروه های محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر و نیز مخابرات رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص می دهند.

بیشترین نسبت P/E صنایع ازآن گروه هایی با تک نماد فعال

همانطور که از جدول فوق پیداست نسبت پی بر ای دو صنعت چند رشته ای صنعتی و محصولات غذایی و آشامیدنی با کاهش قابل توجهی همراه بوده است.

معرفی صنایعی با کمترین نسبت P/E طی مرداد ماه 92

نسبت پی بر ای صنعت استخراج سایر معادن در حالی طی مرداد ماه 92، 4.68 مرتبه محاسبه می شود که این گروه به عنوان صنعتی که از کمترین نسبت به پی بر ای طی مرداد ماه 92 برخوردار است، مطرح می شود.

بعد از آن صنایع شرکت های چند رشته ای صنعتی و فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای در جایگاه های بعدی قرار می گیرند.

بیشترین نسبت P/E صنایع ازآن گروه هایی با تک نماد فعال

سه صنعت مذکور در حالی در جدول فوق جای گرفته اند که نسبت پی بر ای آنها به جز شرکت های چند رشته ای طی مرداد ماه 93 با افزایش همراه بوده است.

براساس اطلاعات موجود، متوسط نسبت پی بر ای بازار نیز در حالی طی مرداد ماه سال 92، 6.13 مرتبه محاسبه می شود که این نسبت طی مرداد ماه امسال با افت 8.6 درصدی به 5.6 مرتبه کاهش یافته است.

بیشترین افزایش و کاهش در نسبت P/E چه صنایعی رقم خورده است؟

همچنین بیشترین افزایش در نسبت پی بر ای صنعت منسوجات با افزایش 351.8 درصدی رقم خورده است و در مقابل آن، گروه ساخت رادیو، تلویزیون، دستگاه ها و وسایل با کاهش بیش از 86.8 درصدی، بیشترین افت در نسبت پی بر ای صنعت را به ثبت رسانیده است.

بیشترین نسبت P/E صنایع ازآن گروه هایی با تک نماد فعال

در پایان این گزارش می افزاید، 13 شرکت دارای سود برآوردی صفر یا منفی بوده اند و به همین دلیل در محاسبات گزارش عملکرد بازار اوراق بهادار منتشر شده از سوی شرکت بورس، لحاظ نشده اند. علاوه بر این، به دلیل عدم الزام ارایه پیش بینی سود 16 شرکت فعال در گروه سرمایه گذاری، نسبت پی بر ای صنعت مذکور نیز در نظر گرفته نشده است.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب