خلاصه اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 26 شهریور / شاخص مثبت ولی بازار منفی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، امروز شاخص کل بورس 35 واحد صعود کرد و به رقم 71،443 واحد رسید . نمادهای اخابر با 41 و همراه با 27 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وامید با 6 واحد و وپاسار با 5 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 132.8 میلیارد تومان رسید که نماد همراه با 11.1 میلیارد تومان و اخابر با 10.9 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس یک واحد نزول کرد و به رقم 808 واحد رسید . مارون و سبحان بیشترین تاثیر مثبت و میدکو و ذوب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 84.7 واحد رسید طوری که مارون با 1.8 واحد بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد .

امروز هرچند شاخص کل مثبت بود ولی جو منفی در بورس حکم فرما بود . این روزها شاخص را توسط معاملات بلوکی سبز نگه می دارند ولی آنچه اهمیت دارد پایین بودن حجم معاملات در بازار سرمایه می باشد . از مهم ترین رخ داد های سیاسی،  مذاکرات هسته ای است که قرار است در حاشیه سازمان ملل برگزار شود آنچه از اخبار حاشیه ای به گوش می رسد رسیدن به موافقتی جامع در این زمینه می باشد . در هر صورت امیدواریم با توافقی که صورت می گیرد بازار سرمایه به روند رو به رشد و منطقی خود در این زمینه ادامه دهد .

در مورد پیش بینی هفته آینده ، با توجه به آنکه قرار است آخر هفته مذاکرات کارشناسی صورت پذیرد ، بازار هفته آینده تحت تاثیر این اخبار خواهد بود ، حال اگر اخباری مهم منتشر شود و نتایج مذاکرات را مثبت ارزیابی نماید انتظار هفته ای سبز دور از انتظار نخواهد بود در غیر این صورت باید منتظر ماند و دید که بازار به نتایج منفی مذاکرات چه واکنشی نشان خواهد داد ولی همان طور که قبلا نیز بیان کردیم نباید نتیجه مذاکرات را به بازار سرمایه گره زد چرا که قیمت اکثر سهام در کف حمایتی خود قرار دارد و ریزش بیش تر از این معنی و مفهومی نخواهد نداشت .

مهم ترین اخبار اقتصادی

بعد از اتمام دور اول توافق ژنو و واریز 4.2 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های خارجی طرفین با تمدید زمان مذاکرات بار دیگر توافق کردند که بخش دیگری از این دارایی‌های بلوکه شده به حساب ایران بازگردد . برهمین اساس قرار بر این شد تا 2.8 میلیارد دلار دیگر از منابع ارزی کشور در شش قسط آزاد شده و در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد. آنطور که در مذاکرات توافق شده بناست مبلغ دو میلیارد و 800 میلیون دلار از دارایی های بلوکه شده در چهار قسط 500 میلیون دلاری و دو قسط 400 میلیون دلاری در فواصل زمانی حدود سه هفته ای آزاد و در اختیار ایران قرار دهد .

در مورد رتبه کیفیت رشد اقتصادی ایران در خبری شنیدیم که صندوق بین المللی پول «کیفیت رشد اقتصادی ایران» در دوره ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ را متوسط به بالا ارزیابی کرد و اعلام کرد ایران بین ۹۳ کشور درحال توسعه رتبه ۴۷ را از این نظر بدست آورده است . این نهاد بین المللی شاخصی را به نام «شاخص کیفیت رشد » ارائه کرده و بر اساس نمره ای که به کشورها داده است آن ها را رده بندی کرده است . بر پایه میزان رشد اقتصادی و اثرات و ابعاد اجتماعی این رشد نمره ای به هر کشور داده می شود که از 0 تا 1 متغیر است. هر چه این نمره بیشتر باشد به این معناست که رشد اقتصادی در آن کشور کیفی تر بوده یعنی اثرات بیشتری در افزایش سطح استانداردهای زندگی، افزایش رفاه و ایجاد فرصت های شغلی بیشتر برای مردم آن کشور داشته است . صندوق بین المللی پول کیفیت رشد اقتصادی ایران در دوره 2005 تا 2011 را متوسط به بالا ارزیابی کرده و نمره 0.693 را به ایران داده است. ایران در رده بندی 93 کشور در حال توسعه جهان نیز رتبه 47 را بدست آورده است .

همچنین ، معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به پتانسیل های بازار سرمایه کشورمان به سهامداران و سرمایه گذاران بورس توصیه کرد که بازار سهام را در بلندمدت در نظر بگیرند و نگاه کوتاه مدت به بازار سرمایه نداشته باشند . معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه روند واگذاری سهام شرکت‌های دولتی در یکسال فعالیت دولت یازدهم کند نبوده است و آمارها این واقعیت را نشان می‌دهد، رویکرد دولت را فروش سهام به بخش خصوصی واقعی در حوزه خصوصی‌سازی اعلام کرد . شاپور محمدی در پاسخ به انتقاداتی که نسبت به کندی روند واگذاری سهام شرکت های دولتی در یکسال اخیر صورت می گیرد؟ گفت: روند واگذاری سهام شرکت های متعلق به دولت کند نبوده است، آمارهای واگذاری نتیجه دیگری را به ما نشان می دهد .

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه منتقدین باید به آمارهای واگذاری ها دقت بیشتری را داشته باشند، تصریح کرد: در برخی موارد 100 درصد و در برخی دیگری بیش از 100 درصد در واگذاری ها نسبت به اهداف پیش بینی و تعیین شده، موفق عمل کرده ایم .

مهم ترین اخبار سیاسی

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به همراه تیم مذاکره کننده هسته ای به منظور شرکت در هفتمین دور مذاکرات جامع ایران و 1+5 و شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل بامداد امروز -چهارشنبه- وارد نیویورک شد، قرار است ظهر امروز به وقت محلی با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر سر میز ناهار درباره گفت‌وگوهای جامع هسته‌ای به رایزنی بپردازد .آنگونه که سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسشی گفت : مذاکرات چهارشنبه و پنجشنبه به صورت دوجانبه و چند جانبه برگزار خواهد شد . موضوعاتی وجود دارد که در برخی موضوعات اختلافات جدی است و امیدواریم با مشورت‌های یک ماه گذشته و جلسات دوجانبه و چند جانبه و همچنین جلساتی که قرار است چهارشنبه و پنجشنبه در نیویورک برگزار شود پیشرفتی در مذاکرات حاصل شود .

در همین رابطه، کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا با حسن روحانی و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در نیویورک دیدار نخواهد داشت. براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از گفت‌وگوی تلفنی باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا و حسن روحانی همتای ایرانی‌اش در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در 2013 گمانه‌زنی‌ها درمورد احتمال دیدار این دو مقام ارشد آمریکا و ایران افزایش یافته است.

در خبری دیگر ، دبیرکل سازمان ملل گفت: همانطوری که در گذشته نیز بارها گفته‌ام وقتی که موضوع به صلح و امنیت و هماهنگی در منطقه مربوط باشد، ایران بازیگر و کشور مهمی در منطقه است . بان کی مون در نشست خبری خود با خبرنگاران مستقر در سازمان ملل متحد در پاسخ به سئوالی تاکید کرد: بسیار مهم است که ایران به موضوع اتمی خود در مذاکرات با گروه 1+5 هر چه زودتر رسیدگی و در بسیاری از موضوعات مربوط به درگیری‌ها در منطقه به طور سازنده همکاری کند .  بان کی مون با اشاره به اینکه در انتظار دیدار رئیس جمهور روحانی و وزیر خارجه ظریف در مدت اقامتشان در نیویورک است، افزود: همواره آماده گفت‌وگو و مشاوره با رهبریت ایران هستم و از دمیستورا نماینده ویژه خود در سوریه نیز درخواست کردم با رهبریت ایران مذاکراتی داشته باشد و وی به زودی به ایران سفر خواهد کرد .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی، فلزات اساسی مس ، 6895 دلار ، آلومنیوم 1969 دلار ، روی 2246 دلار و سرب 2091 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار در محدوده قیمتی 3210 تومان و سکه به قیمت 936 هزار تومان داد و ستد شد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

در گروه پالایشگاهی و محصولات روغنی خبری شنیدیم که روند معاملات این گروه را تحت تاثیر خود قرار داد طوری که شسپا تا آستانه صف خرید خود پیش رفت و شنفت تبدیل به صف خرید شد .

در همین راستا ، با ابلاغ معاون برنامه ریزی وزارت نفت، فرآورده های نفتی خوراک واحدهای تولیدی از شمول اخذ عوارض 5 درصدی نوسازی و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام، میعانات گازی و فرآورده های نفتی معاف شدند . فرآورده‌های نفتی خوراک واحدهای تولیدی (مجتمع‌های پتروشیمی، روغن سازی و قیرسازی) که پالایشگاه‌های داخلی، از طریق بورس و یا به صورت مستقیم عرضه و تحویل می‌کنند، مشمول اخذ عوارض 5 درصد موضوع بند فوق نیستند و باید براساس 95 درصد قیمت بین‌المللی، عرضه شوند .

براساس بند “ک” تبصره 2 قانون بودجه سال 93 کل کشور، وزارت نفت از طریق شرکت دولتی تابعه ذی‌ربط، مکلف است نسبت به نوسازی و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی و تأمین منابع مالی سهم دولت در توسعه پالایشگاه‌ها و زیرساخت‌های تأمین، ذخیره‌سازی و توزیع فرآورده‌ها اقدام کند و منابع مورد نیاز از محل افزایش پنج ‌درصد(5%) به قیمت هر لیتر فرآورده‌های نفتی را به‌عنوان عوارض پس از واریز به خزانه تا سقف پانزده هزار میلیارد (15.000.000.000.000) ریال تأمین نماید. درآمد مذکور جزء درآمد شرکت محسوب نمی‌شود و معاف از مالیات می‌باشد و صددرصد (100%) آن برای موارد مذکور به مصرف می‌رسد .

در گروه خودرویی ، جو معاملات منفی بود و اکثر نمادها را قرمز رنگ نظاره کردیم . خودرو نیز در محدوده صفر تابلو معامله شد و به قیمت 242 تومان رسید .

در شرایطی که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنان به‌دنبال کاهش قیمت خودروهای داخلی هستند، برخی دیگر از بهارستانی‌ها معتقدند مجلس نباید به مساله قیمت خودرو ورود می‌کرد، همان‌طور که شورای رقابت نیز حق قیمت‌گذاری نداشته است. یکی از این نمایندگان، حمیدرضا فولادگر عضو کمیسیون صنایع است که تاکید می‌کند مساله قیمت خودرو تنها در صورت اصلاح ساختار خودروسازی کشور و رقابت‌پذیر شدن آن، حل خواهد شد. به گفته وی، اعضای کمیسیون صنایع نشست‌های متعددی با اعضای شورای رقابت داشته‌اند، اما به نتیجه خاصی نرسیده‌اند، هرچند گزارشی از روند تعیین قیمت خودروهای داخلی تهیه شده و قرار است هفته آینده در مجلس قرائت شود .

در جایی دیگر شنیدیم ، بعد از رفت و آمدهای قطری‌ها به ایران بود که در کنار توافقاتی که در راستای توسعه تجارت ایران با سایر کشورها صورت گرفت، خبری هم از سوی اکبر ترکان، معاون رئیس جمهور و رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد در رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه قرار است قطب سوم خودروسازی ایران در چابهار راه اندازی شود . این گفته های ترکان در حالی ابراز می شود که محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت به تازگی اعلام کرده است که دولت مصوبه ای برای راه اندازی قطب سوم نداشته و بیشترین بحثی که در این میان مطرح شده، اظهارنظرهای شخصی بوده است، در حالیکه پیش از این ترکان اعلام کرده بود که رئیس جمهور موافق با راه اندازی قطب سوم خودروسازی است و بنابراین وی مامور شده تا شرایط راه اندازی این قطب خودروسازی را در یکی از مناطق آزاد فراهم کند .

در گروه لبنی و غذایی، روند معاملات متعادل بود ، تعدادی از نمادها را قرمز رنگ و تعدادی را سبز رنگ مشاهده کردیم همچنین چند روز اخیر خبری مبنی بر آزادسازی قیمت لبنیات در برخی از خبرگزاری ها منتشر شد که با پیگیری های به عمل آمده از سوی مسئولان شرکت های تولیدکننده مشخص گردید که هیچ گونه ابلاغیه ای در خصوص آزادسازی قیمت لبنیات اعلام نشده است . از اوایل تیر ماه سال جاری ابلاغیه افزایش 30 درصدی قیمت شیرخام به مرحله اجرا درآمد که براساس آن شیرخام در محدود قیمتی کیلویی یک هزار و 250 تومان و همچنین شیر مصرف کننده نیز با توجه به کیفیت، نوع بسته بندی و تنوع محصول و متناسب با تقاضا قیمت آن تعیین گردد . روز گذشته خبری از دبیر انجمن صنایع لبنی مبنی بر آزادسازی قیمت لبنیات در برخی از خبرگزاری ها منتشر شد که براساس آن به تمامی کارخانه های تولیدکننده لبنیات اعلام شد که براساس عرضه و تقاضا قیمت ها را تعیین نمایند و هر کارخانه ای که در این رقابت ها موفق نباشد بازار خود را از دست خواهد داد .

 در گروه لیزینگی که جو معاملات منفی را امروز دنبال می کردند در خبری متوجه شدیم که  شرکت بهمن لیزینگ فرابورسی شد .به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، شرکت بهمن لیزینگ با سرمایه 600 میلیارد ریال به عنوان چهل و ششمین شرکت در فهرست شرکت های بازار اول فرابورس درج شد . گروه بهمن با مالکیت 96 درصدی ، سهامدار اصلی آن بشمار می رود . شرکت های مزدا یدک، سروش بهمن ، شاسی ساز و عصر بهمن نیز هر کدام یک درصد سهام را در اختیار دارند.

در گروه معدنی، فولادی و فلزی  روند معاملات متعادل بود و اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو در حال معامله بودند .

همچنین ، به نقل از مدیریت پذیرش اوراق بهادار، با توجه به احراز موارد تعیین شده از تاریخ 25 شهریور 93 شرکت فولاد کاوه جنوب کیش به عنوان چهارصد و هشتاد و هشتمین شرکت پذیرفته شده در بخش «ساخت فلزات اساسی»، گروه «ساخت آهن و فولاد اساسی» در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج می شود .

 در مورد توقف فروش محصولات شرکت مس در خبری شنیدیم که محمدرضا پورابراهیمی گفت:‌ بی‌تدبیری‌ها در بخش مدیریت فروش باعث شده که شرکت مس کرمان با وجود ادامه تولید نتواند محصولات خود را در بازار عرضه کند و از این محل به شدت متضرر شده است . وی با بیان اینکه شرکت مس با بدهی بیش از هزار میلیارد تومان و با نرخ سود بالا امکان فروش محصولات خود را ندارد و در حال زیان است، گفت: این شرکت با وجود ظرفیت تولید و فروش مناسب و حضور رقبای دیگر در بازار نمی‌تواند محصولاتش را بفروشد و این موضوع مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد و تیم تحقیق و تفحص در کنار تفحص از عملکرد گذشته شرکت این بی‌تدبیری‌های اخیر را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد .

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: افت شاخص‌های بورس امری است عادی که نباید آن را به عنوان یک معضل تفسیر کرد و اتفاق مشابه وضع فعلی نیز در گذشته رخ داده است . این عضو شورای عالی بورس تاکید کرد: در حال حاضر شرایط بازار در حال رکود است و با رکود در اقتصاد شاخص‌های بورس نیز به طور عادی سقوط می‌کنند؛ در همه جای دنیا تجربه این‌چنینی وجود داشته و ایران نیز از این امر مستثنی نیست . وی افزود: به تدریج با مهیا شدن شرایط، رکود به رونق تبدیل می‌شود و شاخص‌های بورس نیز به تاسی از این رونق رشد خواهد داشت .پورابراهیمی افزود‌: تا خروج کامل از رکود نمی‌توان به ثبات و رشد پیوسته شاخص‌های بورس چشم داشت.

سایر نمادها :

کمرجان در گزارش 8  ماهه خود سود هر سهم منتهی به 93/09/30 شرکت را مبلغ 524 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی (6 ماهه ) با تعدیل منفی 30 درصدی همراه بوده است شرکت در این دوره 8  ماهه توانست به ازای هر سهم 399 ریال سود کنار گذاشت و موفق شد 76 درصد این پیش بینی را پوشش دهد . شرکت اعلام نموده است علي رغم  تحقق حجم توليد پيش بيني شده محصولات سفالي در سال مالي جاري ، به دليل رکود بازار و کاهش ساخت و ساز مسکن و نامتناسب بودن عرضه و تقاضا ،نرخ محصولات سفالي کاهش پيدا نموده و نرخ هاي پيش بيني شده محقق نگرديده است و کاهش ريالي فروش ناشي از کاهش نرخ محصولات سفالي بوده و  کاهش فروش خرپا فلزي نيز  ناشي از رکود  و عدم کشش بازار ميباشد.

سبحان در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 90 میلیارد تومان به مبلغ 200 میلیارد ریال برساند ، مبلغ 50 میلیارد ریال آن از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران و مابقی آن به مبلغ 60 میلیارد ریال از محل سود انباشته شرکت می باشد .( که مجموعاً معادل 122 درصد خواهد شد )

وانصار قصد دارد سرمایه خود را از مبلغ 6000 میلارد ریال به مبلغ 8000 میلیارد ریال افزایش دهد، 1500 میلیارد ریال آن از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران و مبلغ 500 میلیارد ریال آن از محل سود انباشته شرکت می باشد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب