خلاصه اخبار و رویدادهای بورس شنبه 29 شهریور / بازار بورس در بلاتکلیفی کامل

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، امروز شاخص کل بورس ، 1.5 واحد صعود کرد و به رقم 71،455 واحد رسید . نمادهای فارس با 22 واحد، و وغدیر با 22 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای خودرو  با 11 واحد و کگل با  8 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 91.1 میلیارد تومان رسید که نمادهای تیپیکو با 12.5 و درازک با 2.8 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 2 واحد نزول کرد و به رقم 806 واحد رسید . نمادهای مارون و پترول بیشترین تاثیر منفی و نمادهای جم و ذوب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 68.5 میلیارد تومان رسید که دتولید با 1.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کرد .

همان طور که شاهدیم بازار در بلاتکلیفی کامل به سر می برد . کاهش حجم معاملات گویای این سخن است . روز گذشته در خبری مهم شنیدیم که تحریم بانک مرکزی ایران برداشته شده است ، دادگاه اتحادیه اروپا طی حکمی اعلام کرد تصمیم سال ۲۰۱۲ شورای اروپا برای تحریم و انسداد داراییهای بانک مرکزی ایران باید لغو شود .این حکم توسط شعبه بدوی دادگاه اتحادیه اروپا صادر شده و به معنی لغو فوری تحریم‌ بانک مرکزی ایران توسط این اتحادیه نیست و قابل تجدیدنظر است . دادگاه اتحادیه اروپا می‌گوید شورای اروپا برای ادعای خود هیچ دلیل و مدرکی ارائه نکرده و به هیچ نقل و انتقال مشخصی اشاره نکرده است و از اینرو این تصمیم باید لغو شود .

در مورد پیش بینی بازار فردا ، با توجه به کاهش نسبی قیمت دلار و همچنین کاهش قیمت طلا می توان پیش بینی کرد که جمع بندی کلی از مذاکرات مثبت است و باید تا تعیین نتیجه نهایی اخبار این حوزه را بخوبی پیگیری کرد.

مهم ترین اخبار اقتصادی

علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی طی روزهای اخیر انتقاداتی را نسبت به وضعیت فعلی بازار سرمایه داشت و عنوان کرد: برای بازار سرمایه ماموریت تعریف شد که آن تامین مالی بلندمدت بنگاه های بزرگ کشور است. اگرچه طی سال های اخیر بازار سرمایه کشور به لحاظ ارزش بازار، توسعه قابل ملاحظه ای پیدا کرده اما عمده معاملات و مبادلات در بازار سرمایه، در بازار ثانویه بوده و است و بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه ها و فعالیت های اقتصادی نقش قابل ملاحظه ای را ایفا نکرده است . 

وزیر اقتصاد افزود: در سال گذشته که اوج فعالیت بازار سرمایه و تامین مالی تولید بود، حدود 27 هزار میلیارد تومان به بخش تولید کشور از طریق بازار سرمایه منابع تزریق شد که اگر این را مقایسه کنیم با میزان مشارکت بازار پول که بیش از 200 هزار میلیارد تومان بود نشان می دهد بازار سرمایه در مقایسه با بازار پول نقش قابل ملاحظه ای را اکنون ایفا نمی کند .

در مورد مصوبات بورسی دولت برای خروج از رکود شنیدیم که هیئت وزیران در جلسه ای در جهت رفع موانع تولید و سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار با بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش بنگاه های تولیدی موافقت کرده و هرگونه دریافت حق بیمه بابت عرصه ملک را ممنوع کرد . همچنین تدوین آیین نامه ارزشیابی دانش فنی و خدمات تخصصی مربوط به پروژه های سرمایه گذاری در کشور و تسهیل زمینه های تشویق سرمایه گذاری های خارجی صادرات گرا در راستای تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از دیگر مصوبات جلسه هیات دولت بود . اصلاح ماده (35) آیین نامه اجرایی قانون تشویق وحمایت سرمایه گذاری خارجی، استقرار کامل سیستم یکپارچه بانکی، ارتقا بهره وری طرح های منتفع از تسهیلات مالی بلندمدت موسسات مالی بین المللی و جلوگیری از بروز تاخیر در بازپرداخت تسهیلات مالی خارجی بخش دولتی از دیگر مصوبات دولت در راستای سیاست های اقتصادی دولت برای خروج از رکود بود .

در مورد سهم تازه وارد علی بابا که خبر عرضه اولیه آن را داده بودیم شنیدیم ، سهام علی بابا در ساعات کاری روز جمعه، عرضه اولیه ای موفق را به سرانجام رساند و توانست تنها در دقایق اولیه با بازدهی 38 درصدی سهام داران خود را ذوق زده کند. سهام علی بابا با عرضه بسیار موفق خود، پرچم این شرکت را در فراز بورس نیویورک به اهتزاز درآورد. این در حالی است که سهام این شرکت با قیمت 68 دلار شروع شد و به 93.89 دلار رسید و رشد 38 درصدی را تنها در چند ساعت پشت سر گذاشت.

مهم ترین اخبار سیاسی

شاید این روزها مهم ترین قسمت گزارش روزانه این بخش باشد ، چرا که با شروع مذاکرات هسته ای توجه بازار سرمایه به  این اخبار معطوف شده است ، در همین رابطه ، نشست افتتاحیه ایران و 1+5 در مقر سازمان ملل با حضور کاترین اشتون و محمد جواد ظریف پس از 40 دقیقه پایان یافت . پس از این نشست اشتون و طریف به مدت نیم ساعت دیدار دو جانبه و خصوصی داشتند . سید عباس عراقچی و هلگا اشمید معاونین ظریف و اشتون نیز به مدت نیم ساعت مذاکرات دو جانبه ای داشتند . هدف از این مذاکرات رسیدن به چارچوب و نحوه مذاکرات طی روزهای آتی اعلام شده است .

محمدجواد ظریف بعد از دیدار دو جانبه با کاترین اشتون، افزود: البته به هیچ وجه قابل قبول نیست که مسئولان آمریکایی برای حل مشکلات داخلی خود درباره ایران و مردم ایران با بیاناتی که نشان دهنده فهم صحیح از ایران نیست و یا نشان دهنده یک روحیه خود بزرگ بینی است، صحبت کنند . وی ادامه داد: ضمن اینکه همواره به همه طرف‌های مذاکره با خودمان نیز گفته‌ایم که هرگونه صحبت غیر از احترام و توجه به حقوق مردم ایران، حتما توسط خود مردم ایران پاسخ مناسب را دریافت خواهد کرد . ظریف درباره دیدار بیش از سه ساعته خود با کاترین اشتون نیز گفت: معمولا پیش از آغاز هر دور از مذاکرات، دیداری کاری با خانم اشتون داریم و این بار هم در اقامتگاه جمهوری اسلامی ایران در نیویورک گفت‌وگوی مفصلی همراه با نهار داشتیم که بیشتر به مرور موضوعات مورد اختلاف گذشت . وی افزود: یعنی با توجه به اینکه موارد اختلاف ما قابل توجه است و فرصت برای رسیدن به راه حلی که قابل قبول باشد، زیاد نیست و نیاز هست که در این زمینه کار جدی صورت گیرد، یک دور موضوعات و روش‌هایی را که می‌شود در مورد این موضوعات به نتیجه رسید، مرور کردیم .

همچنین در جایی دیگر ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز در محل نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک با بورگه برنده وزیر امور خارجه نروژ دیدار نمود .در این ملاقات آخرین تحولات مربوط به مذاکرات هسته ای بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5 و همچنین تحولات منطقه‌ای و همکاری‌های دوجانبه فی ما بین مورد گفتگو قرار گرفت .ظریف در این ملاقات اظهار داشت: در صورتی که طرف مقابل آمادگی اتخاذ تصمیمات سخت را داشته باشد امکان رسیدن به توافق حتی قبل از 3 آذر وجود دارد .

در مورد رابطه دیدار روحانی و اوباما در خبری شنیدیم، یک مقام ارشد آمریکایی گفت برنامه‌ای برای دیدار «باراک اوباما» و «حسن روحانی» روسای‌جمهوری آمریکا و ایران وجود ندارد، با این حال اوباما آماده است تا چنین دیداری صورت گیرد . به نقل ازخبرگزاری رویترز، به گفته این مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا احتمالا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل دیداری با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی خود دیدار می‌کند . 

همچنین در جایی دیگر ، رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات هسته ای و موانع اصلی این مذاکرات تاکید کرد: از طرف ایران این تصمیم جدی است که ما مذاکرت را ادامه بدهیم و این اراده قاطع در طرف ایران وجود دارد که مسایل هسته ای را با مذاکره به حل وفصل نهایی برساند. ما راهی جز مذاکره نمی دانیم و نمی بینیم و برخلاف بعضی ها که می گویند روی میز ما خیلی چیزها قرار دارد و خیلی شلوغ است میز ما شلوغ نیست و روی میز ما فقط صفحه های منطق و مذاکره و استدلال و تعامل وجود دارد . رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره ملاقات با اوباما درصورت سفر به نیویورک گفت: فعلا در برنامه من چیزی به عنوان ملاقات با رییس جمهور اوباما وجود ندارد. در دنیای سیاست همه چیز امکان پذیر است اما در عین حال موضوع آمریکا یک موضوع خاصی است ،شرایط خاصی دارد و بین ایران و آمریکا سالیان دراز تخاصم و تنش وجود داشته است .

در خبری دیگر شنیدیم رئیس کمیسیون امنیت و روابط خارجی سنای کنیا امروز در رأس هیأتی پارلمانی به ‌دعوت علاء‌الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به تهران سفر می‌کند .  همچنین رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس نیجریه فردا در رأس هیأتی پارلمانی به‌ دعوت عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع‌ طبیعی مجلس به تهران سفر می‌کند .

فلزات اساسی، دلار و سکه

 در بازارهای جهانی که تعطیلات آخر هفته خود را سپری می کنند، قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان نسبت به هفته گذشته بسته شدند ، بر این اساس مس 6868 دلار ، آلومنیوم 1949 دلار ، روی 2250 دلار و سرب 2068 دلار برای هر تن معامله شدند .

آنچه امروز بیشتر توجه سهامداران را به خود جلب کرده بود ، کاهش قیمت سکه بود . سکه در این روز به قیمت 918 هزار تومان رسید و دلار در محدوده 3195 داد و ستد شد . آنچه از قیمت سکه و طلا برداشت می شود این است که می توان فعلا نتیجه مذاکرات را مثبت ارزیابی کرد . 

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه غذایی و لبنی، روند معاملات متعادل بود ، تعدادی از نمادها را مثبت و تعدادی را منفی مشاهده کردیم . غدشت و غمهرا از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند ، غبهنوش و غشان نیز از جمله نمادهایی بودند که با صف فروش به کار خود خاتمه دادند .

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در خصوص گزارش‌های مطرح شده در خصوص روغن پالم ‌گفت:گزارش کمیسیون کشاورزی درباره اظهارات وزیر بهداشت در زمینه استفاده از روغن پالم در محصولات لبنی در صحن علنی مجلس ارائه می‌شود .

رییس سازمان غذا و دارو و معاون وزیر بهداشت در واکنش به اظهارات یکی از مسوولان انجمن صنفی صنایع لبنی مبنی بر جایگزین کردن چربی حیوانی به جای روغن گیاهی پالم در شیر و لبنیات پر چرب، تاکید کرد: صنایع در تولید فرآورده‌های پرچرب باید به استفاده از چربی طبیعی شیر بازگردند و از اول مهر ماه نیز هیچ شرکت لبنی حق استفاده از چربی گیاهی ندارد .

دکتر رسول دیناروند تاکید کرد: مسلم آن است که چربی گیاهی از فرآورده‌های پرچرب لبنیات حذف می‌شود. قاعدتا صنایع در تولید فرآورده‌های پرچرب باید بازگردند به استفاده از چربی طبیعی شیر . وی در این باره ادامه داد: بنابراین اظهارات مطرح شده در روزنامه‌ها و رسانه‌ها مبنی بر جایگزینی چربی حیوانی به جای روغن گیاهی پالم، منظور چربی شیر است؛ چراکه شیر خود دارای چربی است و از آن کره، خامه و … تهیه می‌شود .

در گروه خودرویی و قطعه ساز، اکثر نمادها مثبت به کار خود خاتمه دادند، البته حمایت های حقوقی که در انتهای بازار از سهم خودرو صورت گرفت علت اصلی این امر بود . خودرو به قیمت 248 تومان رسید، خساپا نیز در محدوده قیمتی 124 تومان داد و ستد شد

در مودرد تدابیر جدید دولت برای واردات خودرو شنیدیم،مسعود کرباسیان گفت : به طور متوسط در سال‌ های قبل حدود 600 میلیون دلار واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی بوده، در حالی که این رقم امسال به 7 میلیون دلار هم نمی‌رسد . رئیس کل گمرک ایران درباره مهم‌ترین جزئیات مصوبه دولت در خصوص ممنوعیت واردات خودروهای لوکس (خودروهای بالای 2500 سی‌سی) اظهارداشت : این مصوبه در راستای مصوبه قبلی در 21 شهریور 1392 ابلاغ شده و خودروهایی که بالای 2500 سی‌سی بودند عملا اجازه ورود نداشتند، مگر آنهایی که قبلا وارد کشور شده و قبض انبار گرفته بودند که با دو برابر حقوق گمرکی و سود بازرگانی یعنی 140 درصد و با ارز خود متقاضی می توانستند وارد شوند در حالی که قبل از آن، این خودروها با ارز مرجع و با 70 درصد حقوق گمرکی و سود بازرگانی وارد شده بودند .

در گروه پتروشیمی و شیمایی، امروز جلسه مجمع عمومی و فوق العاده سهامداران تاپیکو برگزار شد بر این اساس در این مجمع از محل 122 تومان سود محقق شده، 50 تومان بابت افزایش سرمایه 50 درصدی از محل سود انباشته و 70 تومان بین سهامداران تقسیم شد سهامداران حقیقی می توانند از ابتدای آذر ماه نسبت به دریافت سود خود از بانک پارسیان اقدام نمایند. . حال باید منتظر بازگشایی نماد این شرکت شد که آیا شستا که سهامدار عمده تاپیکو می باشد سهام خود را هنگام بازگشایی حمایت می کند یا خیر! البته انچه در تجربه مشاهده کردیم معمولا تامین اجتماعی از سهام خود بخوبی حمایت می کند.

 در این گروه حجم معاملات بسیار پایین بود و اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند ،  آنچه در این گروه قابل تامل می باشد آن است که روز به روز تعداد سهامداران حقیقی در حال کاهش و تعداد سهامدارن حقوقی  در نمادهایی چون فارس و پارسان در حال افزایش می باشد . در مورد حذف بنزین پتروشیمی از چرخه سوخت در خبری شنیدیم که ، رئیس سازمان محیط زیست با تقسیم بندی آلودگی هوای کشور به دو گروه آلودگی‌های ناشی از احتراق سوخت و گرد و غبار، اظهار داشت : متأسفانه شاهد شدت یافتن آلودگی گروه دوم یا آلودگی ناشی از گرد و غبار هستیم که بخش عظیمی از آن از سوی همسایه غربی ما عراق و چند کشور دیگر است و قسمتی از آن نیز متأسفانه منشاء داخلی دارد . ابتکار با یادآوری مصوبه دولت تدبیر و امید در قالب برنامه جامع کاهش آلودگی هوا (اردیبهشت 1393)، گفت: خوشبختانه به واسطه تأکید رئیس جمهور یازدهم بر حفظ سلامت مردم و استانداردسازی سوخت، همچنین همکاری خوب وزارت نفت در این خصوص، بنزین پتروشیمی به طور کامل از چرخه سوخت توزیعی کشور حذف شد و بنزین یورو 4 و استاندارد بر اساس اولویت بندی انجام شده تا پایان سال در سراسر کشور توزیع خواهد شد .

در گروه تجهیزاتی ، مپنا در حال درجا زدن می باشد و فعلا در محدوده صفر تابلو و قیمت 650 تومان در حال داد و ستد است ، فاذر در قیمت های بیش از 190 با افزایش تقاضا همراه شد و توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد . فاراک نیز همچنان به پدیده صف فروش خود ادامه می دهد .

در مورد صادرات برق، وزرات نفت در خبری شنیدیم که وزارت نفت به منظور  تنوع بخشی به روش های صادرات گاز و افزایش صادرات برق ، وزارت نفت آمادگی خود را برای تامین گاز مورد نیاز برای تولید برق و صادرات برق را به اطلاع علاقه مندان به فعالیت در این حوزه می رساند “.در این اطلاعیه آمده است وزارت نفت از طریق شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی گاز مسئولیت تامین گاز مورد نیاز برای تولید برق با هدف صادرات را به مقدار و در نقطه مورد توافق برعهده خواهد گرفت .همچنین همه مسئولیت های مربوط به سرمایه گذاری برای تبدیل گاز به برق با راندمان حرارتی مورد توافق برعهده سرمایه گذار است .

هفته گذشته علیرضا کاملی مدیرعامل شرکت صادرات گاز از توافق با یک شرکت ایرانی برای تولید برق صادراتی خبرداده و اعلام کرده بود توافق نامه اولیه امضا شده که قرار است بر اساس آن این شرکت هزینه و جانمایی ساخت نیروگاه را تحلیل و بررسی کند.

در گروه بانکی خبر مهمی داشتیم در مورد رفع تحریم بانک مرکزی که در ابتدای گزارش به آن اشاره کردیم ، ولی آنچه در این بین اهمیت دارد آن است که این اخبار مثبت نتها نمی تواند بازار را مثبت کند بلکه گروه بانکی نیز ار این اخبار تاثیر مثبت نخواهد گرفت . در مورد احیا بانک ایران و روس در خبری شنیدیم که ، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود : برای رفع موانع نقل و انتقال پولی و مالی آنطور که معاون بازرگانی وزیر جهاد اعلام کرده است به زودی بانک ایران و روس در کشور راه‌اندازی می‌شود . رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: برای رفع موانع نقل و انتقال مالی صادرات محصولات کشاورزی بانک ایران و روس در کشور راه‌اندازی می‌شود . واردات مستقیم ایران به روسیه از بندر انزلی انجام خواهد شد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار بورس تهران هر روز, اخبار بورس را در بورسینس بخوانید, چکیده روزانه اخبار بورس تهران, خلاصه اخبار بورسی, مهم ترین اخبار بورسی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب