ساز‌و‌کارهای ابزار اعتباردهی به مشتریان در بورس

ساز‌و‌کارهای ابزار اعتباردهی به مشتریان در بورس

ابزار اعتباردهی به مشتریان برای روزهای مثبت بازار است تا در این شرایط سهامداران با گرفتن اعتبار از کارگزاری‌ها، نسبت به خرید سهام و کسب سود اقدام کنند.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرگزاری تسنیم، حسین خزلی خرازی با ارائه این تحلیل درخصوص تاثیر بخشنامه مالیاتی اعتبارات کارگزاری‌ها بر معاملات بورس گفت: کارگزاری‌ها همیشه به‌صورت سنتی اعتباری را برای خرید سهام در اختیار مشتریان خود قرار می‌دادند که در سال 90، سازمان بورس اعتبار دادن را جامعیت بخشید و منظم کرد و دستورالعمل و مقررات آن را نیز صادر کرد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: همچنین در کنار این دستورالعمل نرم‌افزار کنترل این اعتبارات با عنوان سامانه کنترل معاملات اعتباری «سکنا» راه‌اندازی شد و در اختیار کارگزاری‌ها قرار گرفت.

وی اضافه کرد: بر اساس این دستورالعمل، کارگزاری‌ها حداکثر به میزان یک برابر حقوق صاحبان سهم به مشتریان اعتبار می‌دادند که این میزان اکتفای نیازهای آنها را نمی‌کرد؛ چرا که مشتریان اعتبار بیشتر می‌خواستند؛ بنابراین در تیرماه امسال، میزان این اعتبار مورد تجدید نظر قرار گرفت و این دستور‌العمل اصلاح شد که براساس آن قرار شد کارگزاری‌ها تا 10 برابر حقوق صاحبان سهام به مشتریان خود برای خرید سهام تسهیلات بدهند.

خرازی در ادامه با اشاره به اینکه این کار کارگزاری‌ها شبیه لیزینگ‌ها بود و کارگزاری‌ها با گرفتن وام از بانک‌ها آن را در اختیار مشتریان برای خرید سهام قرار می‌دادند، گفت: بر‌اساس این کار، کارگزاران چند برابر تسهیلات از بانک‌ها می‌گرفتند و هزینه مالی به بانک‌ها می‌دادند که برخی از مقامات مالیاتی با این استدلال که وظیفه کارگزاران دادن اعتبار به مشتریان نیست و در شرح وظایف کارگزاری‌ها نیز گنجانده نشده است، این موضوع را قبول نمی‌کردند و این هزینه را قبول نداشتند که بر اساس جلسات مختلف و بررسی‌های انجام‌شده سرانجام این موضوع مورد موافقت قرار گرفت و دادن اعتبار به مشتریان جزو شرح وظایف و کارهای اصلی و هزینه‌های مالی کارگزاران قرار گرفت.

این تحلیلگر بازار سرمایه درخصوص تاثیر بخشنامه مالیاتی اعتبارات کارگزاری‌ها بر معاملات بورس اذعان کرد: در حال حاضر 89 کارگزاری در بازار سرمایه کشور فعالیت دارند و این بخشنامه ذاتا نمی‌تواند در رونق و افزایش معاملات بازار در شرایط نزولی تاثیر داشته باشد و این دستورالعمل در بازار مثبت و روبه رشد کارآیی مناسبی خواهد داشت.

خرازی در مجموع دستورالعمل اعتبارات کارگزاری‌ها را ابزاری عنوان کرد که می‌تواند به تشدید تقاضا در بورس کمک کند و اثرات آن در بازار مثبت بیشتر نمایان می‌شود، گفت: بازار سرمایه باید پتانسیل قوی داشته باشد تا در روند مثبت و رو به رشد بورس فعالان بازار با استفاده از این اهرم، کسب سود خود را بالا ببرند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.