نگاه به بازدهی 18 درصدی بورس در مهرماه 92

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

مهرماه، ماه پیشتازی بورس بود؛ ماهی که بازدهی یک ماهه بازار از 18 درصد گذشت و 11 هزار و 291 واحد درجه دماسنج بازار افزایش یافت. این همه در شرایطی است که گزارش 7 ماهه بورس نیز حکایت از رشد اعجاب‌انگیز این بازار در این مدت دارد؛ به طوری که 91 درصد سود برای سهامداران بورس شناسایی کرده و شاخص به میزان 35 هزار واحد نسبت به ابتدای سال افزایش یافته است. درست در همین 7 ماه بود که دلار با کاهش حدودا 5/11 درصدی و سکه با افتی معادل 29 درصد روبه‌رو شد. صنایع پربازده در بورس

بررسی قيمت جهاني طلا نیز در این مدت حکایت از کاهش بیش از 16 درصدی دارد. کارشناسان معتقدند امیدواری‌ها به بازار از هر دو بعد سیاسی و اقتصادی، در کنار ثبات مدیریتی در بورس و تغییراتی که در این مدت در مجموعه بورس در راستای برطرف شدن خلأهای موجود در آن ايجاد شده به علاوه ورود نقدینگی‌های جدید به بازار، عواملی هستند که به رشد بورس در این مدت دامن زده‌اند. البته بازار، آبان سردی را آغاز کرده و انتظار می‌رود این مدت که با گزارش‌های 6 ماهه دلسرد‌کننده همراه بود، تنها یک تنفس کوتاه‌مدت باشد که به زودی برطرف می‌شود.

برندگان ماه 18 درصدي بورس

 ورود نقدينگي جديد به بازار، اميدواري‌هاي سياسي و ثبات مديريتي در بورس، 3 عامل مهم رشد باورنكردني بازار سرمايه در سال 92 به شمار مي‌روند

گروه بورس – عليرضا باغاني: نخستين ماه از فصل پاييز براي بازار سرمايه ايران را شايد بتوان به عنوان رويايي‌ترين ماه بورس در تاريخ 46 ساله آن نام برد.
ماهي كه در آن شاخص بورس رشدي بيش از 18 درصدي را از خود بر جاي گذاشت و دماسنج اين بازار پروازي 11 هزار و 291 واحدي را تجربه كرد و از همه مهم‌تر اينكه ارزش روزانه معاملات در برخي از روزهاي اين ماه پرجنب و جوش به اعدادي نجومي يعني نزديك به هزار ميليارد تومان هم بالغ شد. در توجيه اين شرايط اعجاب‌انگيز بورس دلايل مختلفي مطرح مي‌شود از ورود نقدينگي جديد گرفته تا خوش‌بيني‌هاي سياسي و خودنمايي بورس به عنوان تنها گزينه سرمايه‌گذاري و كسب سودهايي به مراتب بالاتر از سيستم بانكي.

به اين اتفاقات ثبات مديريتي در بورس را هم اضافه كنيد كه سبب شده تا سرمايه‌گذاران روي خوش‌تري به اين بازار نشان دهند، چراكه نهاد ناظر بازار سرمايه در مدت هشت سال گذشته توانست با توسعه آهسته اما پيوسته بازار سرمايه و ايجاد بازارهاي جديد، حساب بورس را از سياست تا حد قابل توجهي جدا كند و به اصطلاح بازار سرمايه‌اي‌ها عمق بازار را بيشتر نمايد و اين بازار بتواند تقريبا سواي از تحولات سياسي و اجتماعي كشور و برخي هياهوهاي موجود به جذب نقدينگي براي بخش توليد بپردازد.

بورس صدرنشين، سكه و دلار حاشيه‌نشين اما صرف‌نظر از رشد اعجاب‌انگيز بورس در مهرماه گذشته، رصد عملكرد 7ماهه بورس حاكي از سود 91 درصدي سهامداران اين بازار است، به اين معني كه شاخص بورس اوراق بهادار تهران از ابتداي سال جاري تاكنون رشدي معادل 34957 واحد را به خود ديده است، يعني تنها 3 هزار واحد پايين‌تر از كل رشدي كه بورس از ابتداي فعاليت خود تاكنون داشته است.

اما در همين مدت بازارهاي موازي بورس يعني ارز، سكه، طلا و مسكن همگي يكپارچه قرمزپوش بودند و عملا بحث سرمايه‌گذاري در اين بازارها با چشم‌انداز روشني كه در عرصه سياسي به چشم مي‌خورد، عملا به حاشيه رفته و كمتر كسي حاضر به قبول ريسك سرمايه‌گذاري در بازارهايي است كه البته بيشتر با روحيه سفته‌بازانه سازگار، است.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه دلار آمريكا كه قيمت 3 هزار و 400 توماني را در ابتداي سال به خود ديده بود، در پايان مهرماه سال جاري قيمت 3 هزار و 10 توماني را شاهد بوده است كه اين تغييرات به معناي افت 47/11 درصدي است، حال آنكه همين ارز حساس و مورد توجه سال گذشته به اندازه كل بازدهي كنوني بورس يعني 97 درصد سود به سرمايه‌گذاران رسانده بود.

در همين حال، سكه بهار آزادي كه سال گذشته با رشد 87 درصدي خيل دارندگان نقدينگي را روانه سبزه ميدان براي خريد كرده بود، از ابتداي سال جاري تاكنون زياني برابر با 25/29 درصد را نصيب خريدارانش كرده و قيمت يك ميليون و 350 هزار توماني اين مسكوك پرطرفدار به 955 هزار تومان در پايان مهر 92 رسيده است. هر گرم طلاي 18 عيار ايراني هم در اين مدت همسو با دلار و سكه چيزي جز زيان نصيب سرمايه‌گذاران نكرده است و نمايشگر قيمت طلاي 18 عيار پرطرفدار ايرانيان از افتي معادل 27 درصد در 7 ماه گذشته از سال حكايت مي‌كند و قيمت هر گرم طلا هم از عدد 132 هزار و 900 تومان اول سال به 97 هزار تومان تا پايان مهرماه سال جاري رسيده است.

اين در حالي است كه هر اونس طلا در بازارهاي جهاني در اين مدت از عدد هزار و 576 دلار با 22/16 درصد افت به هزار و 314 دلار رسيده است. البته طلا در سال گذشته 7/2 درصد منفي بود. بر اين اساس، شرايط اونس تقريبا در سال جاري همسو با طلا، سكه و ارز در ايران بوده است، اما در سال 91 حركتي برخلاف اين بازارهاي غيرشفاف سرمايه‌گذاري داشته است. اما در بازار مسکن هم آمارهای رسمی از ادامه افت قيمت آپارتمان حکایت دارد. آمارهای رسمی حکایت از آن دارد که رشد قیمت مسکن در7 ماه گذشته از سال برابری می‌کند با نرخ تورم. اما در حالی که در 3 ماهه اول سال قیمت مسکن در تهران 50 درصد رشد کرده بود، در يك ماه اخير 14 درصد افت كرده است.

بر اين اساس در اين شرايط هنوز نمي‌توان گفت كه بازدهي بازار مسكن منفي بوده است، اما مي‌توان گفت كه اين بازار مطابق با تورم پيش رفته است. در گروه‌هاي بورسي چه خبر بود؟ شاخص بورس اوراق بهادار تهران در 7ماهه گذشته از سال بازدهی 9/91 درصدی را به ثبت رسانده، در حالی كه بازدهی بازار ارز ،طلا و مسكن در این مدت منفی بوده و سپرده بانكی نیز در این دوره 7ماهه سود 12 درصدی نصیب سرمایه گذاران کرده است.

همه این اتفاقات در شرایطی رخ می دهد که بازار سرمایه به طور متوسط در این مدت 9/91 درصد سود نصیب سهامداران نموده و تمامی بازارها را پشت سر گذاشته است. از نكات قابل توجه این كه در 7 ماه گذشته از سال در بین همه صنایع بورسی به جز یك گروه بقيه گروه‌ها با بازدهی مثبت مواجه بوده‌اند. اما در عملكرد 7ماهه شاخص‌ها شاهد بازدهی بیش از 282 درصدی شاخص گروه محصولات كاغذی هستیم، گروهی كه شامل دو سهم كاغذ سازی ایران و كارتن ایران است. دو سهمی كه روند صعودی خوبی را طی چند ماه اخیر در پیش گرفته و بازدهی بسیار خوبی را نصیب سهامداران خود كرده‌اند.

اما در پله دوم بهترین بازدهی عملكرد 7ماهه شاخص‌ها شاهد بازدهی 233 درصدی شاخص گروه محصولات فنی و مهندسی هستیم، گروهی كه شامل دو سهم مپنا و تكین كو است. اساسا رشد بی‌امان و قابل توجه مپنا در چند ماه اخیر این گروه را در پله دوم بیشترین بازدهی صنایع بورسی قرار داده است. اما سومین رتبه بیشترین بازدهی 7ماهه سال 92 نصیب شاخص كانی‌های غیر فلزی شده است كه شامل تك سهم‌هایی مانند نسوز ایران، نسوز آذر و شركت‌های شیشه ساز همدان، شیشه و گاز، پشم و شیشه و چند نماد كوچك دیگر است.

بر این اساس سهامداران این صنایع را شاید بتوان به عنوان خوش اقبال ترین سرمایه‌گذاران بورس 92 معرفی کرد. اين گروه زيان‌ده باقي ماند اما در پروسه 7 ماهه شاخص محصولات چوبی همچنان با بازدهی منفی 15درصدی بیشترین زیان را در بین صنایع بورسی به ثبت رسانده است، گروهی كه تك سهم فیبر ایران را در خود جای داده است. این گروه تنها گروهی بود كه در 7ماهه گذشته از سال با بازدهی منفی همراه بوده است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بیشترین درصد بازدهی در بورس, صنایع پربازده در بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب