موج مثبت همزمان با سفر روحانی به آمریکا؛بازگشت سرمایه‌گذاران به بورس

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

مدیر امور بورس‌های سازمان بورس با بیان اینکه نقطه عطف بازار به واسطه کاهش‌ قیمت‌های پیاپی طی هفته گذشته در کنار اتمام زمان تسویه اعتبارات و اخبار خوش از مذاکرات دلیل روند مثبت  است، گفت: با تداوم این روند تعداد سرمایه‌گذاران روز به روز افزوده خواهد شد. محمودرضا خواجه‌نصیری در گفت‌وگو با فارس ضمن اشاره به اینکه روند منفی شاخص از هشت ماه گذشته که با نوساناتی همراه بود، بازار را به نقطه عطف جذاب برای سرمایه‌‌گذاران رسانده است، اظهار داشت: با پایان 31 شهریورماه و اتمام فشار عرضه‌ها که به واسطه اتمام مهلت تسویه اعتباری‌ها ایجاد شده‌ بود، بازار به سمت تعادل در عرضه و تقاضا پیش می‌رود. وی افزود: همچنین طی دو ماه گذشته نقدینگی خوبی وارد بازار شد و فروش‌های عمده طی دو ماه اخیر نقدینگی خوبی را جذب بازار کرده است؛ علاوه بر این در کنار سیاست‌های تثبیتی، قیمت‌ها به کف قیمتی منطقی و حمایتی رسیده است. خواجه‌نصیری با بیان اینکه مجموعه عواملی همچون اتمام زمان تسویه معاملات اعتباری، خوش‌بینی به آینده صنایع و تزریق نقدینگی‌ جدید منجر به ورود علامتی مهم در بازار شد، تاکید کرد: نسبت عرضه و تقاضا در هفته گذشته یک بود که این رقم به 5/1 واحد رسیده به این معنا که تقاضا 5/1 برابر عرضه در بازار است. مدیر امور بورس‌های سازمان بورس اوراق بهادار با تاکید بر اینکه اکنون تقاضا نسبت به عرضه پیشی گرفته است، گفت: اگر این روند تقویت شود، تزریق نقدینگی جدید در آینده منجر به اطمینان بیشتر سهامداران خواهد شد. مدیر امور بورس‌های سازمان بورس درباره احتمال بازدهی شش ماه دوم سال‌جاری گفت:‌ با توجه به اینکه در شش ماه ابتدایی امسال بازدهی منفی به وجود آمد، امکان جبران این بازدهی در شش ماهه دوم امسال وجود دارد که همین امر موجب ورود سرمایه‌گذاران جدید برای دریافت بازدهی خواهد شد. وی گفت: بحث مربوط به مالیات بر اعتبار کارگزاری‌ها، اخبار مثبت از مذاکرات، ثبات در سیاست‌گذاری‌ها و رونق در برخی صنایع مهم بازار امیدها را به سرمایه‌گذاری در بازار افزایش داده است. خواجه‌نصیری تداوم روند فعلی بازار را موجب جلب اعتماد بیشتر سهامداران دانست و گفت: سرمایه‌گذاران نسبت به روند بازار با احتیاط عمل می‌کنند که کاملا طبیعی است با تداوم شرایط اطمینان بخش فعلی سرمایه‌گذاران بیشتری به جمع سهامداران فعلی افزوده خواهند شد.
شرط خروج رکود معاملات
افزون بر این مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه بازار سهام با تصویب بسته سیاستی خروج غیرتورمی از رکود تقویت خواهد شد، گفت: گزارش شش ماهه شرکت‌ها از صنایع مختلف بورسی مثبت ارزیابی می‌شود که در کنار اخبار سیاسی در روند مثبت شاخص موثر است. حسن قالیباف‌اصل در گفت‌وگو با فارس در مورد سیاست‌های تثبیتی بورس طی هشت ماه روند نزولی شاخص و نقش صندوق توسعه بازار سرمایه در افزایش نقدشوندگی سهام شرکت‌ها گفت: سازمان بورس در کنار نهادهای اجرایی تلاش‌های بسیاری در زمینه تثبیت بازار و روند معقول آن انجام داده است. وی افزود: صندوق توسعه بازار سرمایه تنها با هدف افزایش نقدشوندگی سهام شرکت‌ها وارد عمل شد و به این ترتیب دیدیم که سهمی در بازار به سختی پیدا می‌شد که قابلیت نقدشوندگی نداشته باشد. مدیرعامل بورس تهران در خصوص چشم‌انداز بازار طی شش ماهه دوم سال‌جاری تصریح کرد: سهام در بازار هم خریدار دارد و هم فروشنده اما آنچه به نظر می‌رسد تقویت بازار با سیاست‌های کنترلی دولت در خصوص تورم است. قالیباف‌اصل با بیان اینکه کمبود نقدینگی در تمام بازارها از جمله بازار سهام مشهود بود، گفت: در صورت تبدیل بسته سیاستی دولت در خصوص خروج غیرتورمی از رکود و حمایت از تولید قطعا بازار سهام تقویت خواهد شد. وی در پاسخ به این سوال که چه عواملی منجر به رشد شاخص بورس طی روزهای پایانی تابستان شد، خاطرنشان کرد: عوامل سیاسی در کنار اخبار مثبت از صنایع و ارزیابی مثبت از گزارشات شش ماهه در روند بازار موثر هستند. قالیباف‌اصل با مثبت ارزیابی کردن گزارشات شش ماهه شرکت‌ها تاکید کرد: پیش بینی می‌شود که شرکت‌ها به بودجه‌های اعلامی خود برسند و اطلاعات خوبی را روانه بازار کنند.
خوب و بد توافق هسته‌ای
به نظر می‌رسد بازار سرمایه تا زمانی که سیاست‌های انقباضی دولت در جهت کنترل تورم باشد و همچنین ابهامات در خصوص نتیجه مذاکرات باقی بماند، شاهد تداوم همین روند کنونی خواهیم بود در نتیجه حل بحران کنونی بورس بسته به دو عامل یادشده است. بشارت احسانی، مدیر عامل کارگزاری توسعه سرمایه دنیا با اشاره به مطالب بالا اظهار داشت: اگرچه در روز گذشته شاهد رشد 100 واحدی شاخص کل بورس و افزایش قیمت در برخی سهام بودیم اما تا زمانی که مذاکرات به نتیجه قطعی نرسد، نمی‌توان با اطمینان نوید تغییر روند بازار سرمایه را داد. بشارت احسانی در گفت‌وگو با بورس نیوز تصریح کرد: با توجه به اینکه بازار سرمایه با سایر بازارها از جمله مسکن، طلا، ارز و پولی رقیب است بنابراین به دلیل ریسک موجود در بورس باید سودآوری در این بازار به گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذار ترجیح دهد نقدینگی خود را در این بازار وارد کند. مدیرعامل کارگزاری توسعه سرمایه دنیا عنوان کرد: به نظر می‌رسد اساسی‌ترین اقدام دولت در مقطع کنونی، خروج از رکود فعلی موجود در اقتصاد ‌باشد. گفتنی است، بخشی از رکود اقتصادی به دلیل سیاست‌های انقباضی دولت در جهت کنترل تورم است افزون بر این، بخش دیگر رکود کنونی به دلیل تحریم‌های موجود است که چنانچه این تحریم‌ها رفع شود، اقتصاد نیز رونق خواهد یافت. اگرچه با کاهش سیاست‌های انقباضی دولت، شاهد افزایش در فعالیت‌های اقتصادی بنگاه‌ها و سودآوری بیشتر آنها خواهیم بود و به این طریق ضمن افزایش تقاضا با تداوم این امر شاهد افزایش قیمت‌ها و تورم نیز خواهیم بود اما حقیقت این است که تا زمانی که تورم کنترل گردد، از رکود فعلی نمی‌توان خارج شد. بشارت احسانی در خصوص تسویه اعتبارات مشتریان کارگزاری‌ها، اخذ اعتبارت جدید به سهامداران و تاثیر آن بر بورس عنوان کرد: اگرچه اعتبارات جدید مشتریان کارگزاری، افزایش تقاضا را در بورس به دنبال دارد اما این افزایش تقاضا به مقدار جزیی و نامحسوس خواهد بود. به‌طور کلی به نظر می‌رسد، اطمینانی موجود در بازار تنها بسته به دو عامل می‌تواند کاهش یابد این دو عامل مربوط به سیاست‌های دولت و همچنین نتیجه نهایی مذاکرات هسته‌ای است. در نتیجه دو عامل یادشده، فاکتورهای اساسی هستند که در حل معضل کنونی بورس تاثیرگذارند این در حالی است که بقیه عوامل موجود تاثیر موقتی بر بازار دارند. وی در خاتمه افزود: به‌طور کلی می‌توان اظهار کرد که روند بازار سرمایه کاملا بسته به مذاکرات هسته‌ای است که در این صورت دو سناریو مطرح می‌شود در صورت نتیجه مثبت در مذاکرات، هرچه تحریم‌ها زودتر رفع شود، وضعیت عملکرد شرکت‌ها سریع‌تر بهبود خواهد یافت و در نتیجه بازار سرمایه هم به تبع آن با رونق همراه می‌شود. افزون بر این، در صورت حصول نتیجه نهایی در مذاکرات، سیاست‌های اقتصادی در حوزه داخلی نیز به‌طور خودکار تعدیل می‌گردد. سناریوی دوم، مربوط به عدم حصول توافقات هسته‌ای یا تداوم روند تحریم است که در این صورت نیز شاهد تداوم نسبی رکود در اقتصاد و همچنین در بورس خواهیم بود.

دسته بندی : تحلیل ها


قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب