مهمترین اخبار بورسی چهارشنبه 2 مهرماه 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
برررسی بازار سهام

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، امروز شاخص کل بورس 61 واحد صعود کرد و به رقم 71،788 واحد رسید . نمادهای وپاسار با 12 واحد و پارسان با 11 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وامید با 40 و فارس با 23 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.

ارزش معاملات در این بازار به رقم 104.4 میلیارد تومان رسید که نمادهای وپاسار با 4.6 میلیارد تومان و شاراک با 3.5 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 2 واحد صعود کرد و به رقم 822 واحد رسید . نمادهای میدکو و جم بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای پترول و شپاس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 64.1 میلیارد تومان رسید که زاگرس با 2.8 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کرد .

امروز نیز بازاری کم حجم را نظاره گر بودیم . همان طور که شاهدیم بازار به اخبار مذاکرات توجه ویژه ای دارد . هر چند تا این زمان اخبار دقیق از توافق و یا عدم توافق به گوش نرسیده است ولی با سفر روحانی به نیویورک و دیدارهای دوجانبه که با سایر کشورها دارد جو مثبتی را بر مذاکرات حاکم کرده است . از مهم ترین این دیدارها می توان به ملاقات با دیوید کامرون  ،نخست وزیر انگلیس اشاره کرد که در نوع خود قابل توجه می باشد .

در این شرایط نمی توان پیش بینی روشنی از آینده بازار سرمایه داشت . برای هفته آینده نیز بازار را همچنان کم حجم و نوسانی پیش بینی می کنیم . البته هر چند این هته را مثبت نظاره کردیم ولی حجم کم معاملات روند صعودی را تایید نمی کند .

مهم ترین اخبار اقتصادی

 در مورد توافق تجاری ایران و روسیه ، جلال‌پور درباره توافقات اخیر ایران و روسیه گفت: قضاوت درباره اجرای تفاهم نامه و وضعیت تبادل دو کشور ایران و روسیه همچنان زود است و این موضوع به دلیل آن است که گره‌های موجود بسیار سخت و محکم است اما اراده دو کشور به خصوص وزارت نفت ایران که متولی اصلی این تفاهم بوده راه گشایی و رفع مشکلات پیش رو است . عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: در حال حاضر کمیسیونی در اتاق های بازرگانی دو کشور ایجاد شده تا مراودات و مشکلات برای تبادل بین دو کشور را بررسی کند از این رو سه هدف اصلی آن‌ها حل مشکلات بانکی،‌ حمل‌ونقل و روادید است . این فعال اقتصادی ادامه داد: نیاز سنجی با همفکری وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی در حال انجام است تا کالایی به روسیه صادر شود که نیاز آنجا بوده و با صادرات آن مشکلی در داخل ایجاد نشود .

مهم ترین اخبار سیاسی

و اما اخبار سیاسی و مذاکرات کارشناسی که در حال انجام می باشد، مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 که به صورت رسمی از روز جمعه در نیویورک آغاز شده امروز در نیویورک در سطح معاونان و کارشناسان ادامه دارد . در طول 4 روز گذشته معاونین وزیر خارجه کشورمان با همه کشورهای 1+5 مذاکرات دو جانبه داشته اند و با روسیه و آمریکا این گفتگوهای دو جانبه چندین دور صورت گرفته است . سوی دیگر وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز یکشنبه در نیویورک با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار طرفین ضمن بررسی اختلافات موجود در مذاکرات بر دیدارهای دیگر در طول هفته در صورت نیاز تأکید داشتند .

همچینین روز گذشته محمد جواد ظریف با وزیر امور خارجه انگلیس نیز دیدار و گفتگو کرد . وزیر امور خارجه کشورمان پیش از سفر به نیویورک نیز این احتمال را مطرح کرده بود که در صورت تصمیم گیری طرفین پس از انجام یک دور مذاکرات در نیویورک، مذاکراتی نیز در سطح وزرای امور خارجه برگزار شود . از سوی دیگر در چند روز گذشته و در حین مذاکرات هسته ای چندین پیشنهاد از سوی رسانه های غربی در خصوص مذاکرات و رفع اختلافات مطرح شده است. هر چند که برخی از پیشنهادات مانند قطع اتصالات سانتریفیوژهای ایران از سوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تکذیب شد اما روسیه نیز عنوان کرده است که پیشنهادات جدیدی را به ایران ارائه کرده است . روز گذشته نیز اشاره کردیم ، برخی از منابع غربی در آمریکا خبر داده اند که این احتمال وجود دارد که جلسه مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 در سطح وزرای خارجه در روزهای 5 شنبه و جمعه در نیویورک برگزار شود.

حسن روحانی رئیس‌جمهور ايران که با هدف شرکت در شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد صبح روز دوشنبه 31 شهریور تهران را ترک کرده ‌بود، روز گذشته وارد نیویورک شد. او در فرودگاه جان اف کندی از سوی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ايران مورد استقبال قرار گرفت و تنها چند ساعت بعد از ورودش به خاک آمریکا در نشست مدیران ارشد رسانه‌های بین‌المللی در نیویورک بابیان این که برنامه‌ای برای دیدار با رئیس‌جمهوری آمریکا ندارد، گفت: «هنوز اختلافاتی بین ایران و گروه 1+5 وجود دارد، اما اعتقاد دارم طی دو ماه آینده می‌توانیم به توافق برسیم »

روحانی در شرايطي دیروز قدم به خاک آمریکا گذاشت که مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 حساس‌ترین مراحل خود را طی می‌کند و تنها دو ماه به پایان مهلت تعیین ‌شده برای رسیدن به توافق ‌نهایی میان ایران و 1+5 باقی است و از این رو مذاکرات نیویورک بیش از گفت‌وگوهای گذشته داغ است. بازار اخبار و شایعات نیز داغ است.خبرگزاری آلمان روز گذشته با انتشار خبری مدعی اعلام آمادگی حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای شد. در این میان، خبرگزاری رویترز نیز از اعلام آمادگی اوباما برای دیدار با روحانی خبر داده است اما اعلام داشته که تصمیم‌گیری با ایران است. آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان آمریکا نیز دیروز ، حضور روحانی در نیویورک را فرصت کم‌نظیری در جهت حل پرونده هسته‌ای ایران دانست.

در همین راستا، حسن روحانی و دیوید کامرون قرار است امروز یا فردا در نیویورک دیدار کنند تا «نخستین دیدار میان عالی‌رتبه‌ترین مقامات اجرایی ایران و بریتانیا پس از انقلاب اسلامی ایران» رقم بخورد. ناظران سیاسی این رویداد را آغاز تحولی مهم در روابط دیپلماتیک ایران و بریتانیا می‌دانند. روز گذشته، دفتر دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که او در حاشیه‌ اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با رئیس‌جمهور ایران دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد .

 از سوی دیگر وزیر امور خارجه‌ ايران دیروز اعلام کرد: «ایران آماده است تا ضمانت‌های جدی عملی بدهد تا ثابت شود که هر آنچه تولید می‌کنیم در سلاح هسته‌ای استفاده نخواهد شد. به علاوه هرگونه شک دراین باره را که ایران به‌دنبال برنامه سلاح هسته‌ای است، از بین ببریم؛ چون ما خواهان این سلاح‌ها برای برآورده کردن منافع ملی‌مان نیستیم.» ظریف همچنین با اشاره به پیشرفت‌های حاصل شده در مذاکرات هسته‌ای افزود: «تا حدی اعتماد‌ها بازگشته است؛ اما هنوز راه زیادی در پیش داریم .»

 در مورد داعش ، به نقل از رویترز، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در نامه‌ای به کنگره این کشور گفت که حملات هوایی علیه مواضع داعش در سوریه و عراق محدودیت زمانی نخواهد داشت . اوباما در این نامه اعلام کرده است که ادامه حملات هوایی علیه داعش در چارچوب اختیارات رئیس جمهور در زمان جنگ است . وزارت دفاع آمریکا، امروز در بیانیه‌ای از آغاز حمله هوایی این کشور و متحدانش به مواضع گروه تروریستی «داعش» در خاک سوریه خبر داد . یک مقام آمریکایی اعلام کرد کشورهای قطر، عربستان سعودی، امارات عربی متحده، اردن و بحرین در حملات هوایی آمریکا علیه مواضع گروه تروریستی «داعش» در خاک سوریه مشارکت دارند .
 

فلزات اساسی، دلار و سکه

 

امروز در بازار های جهانی مس به قیمت 6797 دلار ، آلومنیوم 1939 دلار ، روی 2241 دلار و سرب 2074 دلار برای هرتن معامله شدند.

قیمت دلار و سکه با افزایش همراه بود ، دلار به قیمت 3200 تومان و سکه در محدوده قیمتی 928 هزرا تومان داد و ستد شد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟ 

در گروه خودرویی و قطعه ساز ، جو مثبتی حکم فرما بود ، خموتور توانست تا پایان بازار صف خرید خود را حفظ نماید و به قیمت 209 تومان برسد . خودرو نیز معاملات مثبتی را پیش رو داشت و به قیمت 262 تومان رسید .

در مورد فصل رکود خودرو در خبری شنیدیم،دوره‌های رونق و رکود بازار خودرو براساس فصول مختلف سال متفاوت است . به طور معمول با آغاز فصل پاییز به دلیل بازگشایی مدارس و کاهش مسافرت‌های خانوادگی، بازار آزاد خودرو نیز وارد رکود می‌شود. این رکود تا اواسط زمستان و نزدیکی به سال جدید ادامه خواهد یافت . البته نکته قابل توجه در این زمینه آن است که به گفته فعالان بازار در سال جاری بازار خودرو در فصلی که باید رونق را تجربه می‌کرد (فصل تابستان) به دلایل حواشی شکل گرفته پیرامون تعیین قیمت خودروها، در رکود به سر برد . بنابراین فرا رسیدن فصل رکود (پاییز) در این بازار، به معنای تشدید رکود و کاهش بیش از پیش معاملات خواهد بود، رکودی که در چند ماه اخیر صدای اعتراض نمایشگاه‌های اتومبیل را نیز بلند کرده است .

 در گروه پالایشگاهی خبری شنیدیم در مورد نمادهای متوقف پالایشگاهی، امیرحمزه مالمیر در پاسخ به این سؤال که مهمترین ابهامات شرکت‌های پالایشی که منجر به عدم بازگشایی این نمادها در بورس شده است، اظهار داشت: یک ماه پیش مقرر شد که حداکثر تا یک هفته شرکت‌های پالایشی با پالایش و پخش و وزارت نفت قرارداد مورد توافق را امضا کنند .

رئیس سابق اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: این قرارداد هنوز به امضای تمام شرکت‌های پالایشی نرسیده و برخی از آنها این قرارداد را قبول ندارند . وی با بیان اینکه مهمترین مسئله حل شده میان شرکت‌های پالایشی و پالایش و پخش، عدم اعمال کیفی‌سازی برای سال 92 بود گفت: در این مورد مقرر شد تا نحوه اعمال کیفی‌سازی برای سال 93 مورد توافق قرار گیرد به نحوی که دو طرف آن را قبول داشته باشند . مالمیر گفت: دو ابهام اساسی شرکت‌های پالایشی در خصوص نحوه اعمال کیفی‌سازی برای سال 93، نحوه تسویه نرخ خوراک و فرآورده‌های با پالایش و پخش و توافق بر سر قرارداد فی‌مابین است که منجر به عدم بازگشایی این نمادها با توجه به عدم امکان ارائه صورت‌های مالی دقیق در بورس شده است .

 در خبری دیگر مربوطه به این گروه شنیدیم، بر اساس آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از ابتدای سال جاری تاکنون با وجود برآورد واردات 10 میلیون لیتر بنزین اما تنها حدود 4.8 میلیون لیتر از این محصول پرطرفدار نفتی وارد کشور شده است . این در حالی است که آمارهای رسمی نشان می‌دهد که از ابتدای سال جاری تاکنون به طور متوسط روزانه بیش از 70 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است و حتی در روزهای پایانی شهریور ماه متوسط مصرف بنزین به بیش از 85 میلیون لیتر در روز رسیده است . از سوی دیگر با وجود کاهش حجم واردات بنزین اما هفته گذشته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور با اخذ تائیدیه شورای عالی اقتصادی مصوبه ای صادر کرده است که مطابق با این مصوبه وزارت نفت می‌تواند به صورت قانونی نفت خام را با بنزین سوپر تولیدی برخی از کشورها تهاتر کند .

در مورد احتمال مشارکت ایران با غول گازی اتریش در خبری شنیدیم،با گذشت یکسال از مذاکرات بیژن زنگنه وزیر نفت ایران و مدیرعامل شرکت او.ام.وی اتریش در وین، رئیس جمهوری اسلامی ایران رسما خواستار توسعه همکاری های گازی بین تهران- وین شد . مقامات وزارت نفت ایران و او.ام.وی اتریش سال گذشته به منظور توسعه همکاری های دوجانبه و چند جانبه گازی با یکدیگر گفتگو و تبادل نظر کردند و مطابق با توافق‌های مقدماتی قرار است در صورت تعلیق کامل تحریم مشارکت دو طرف به منظور انتقال و توزیع گاز در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا افزایش یابد .

در گروه سرمایه گذاری روند معاملات متعادل بود و اکثر نمادها در محدوده قیمتی صفر تابلو معامله شدند. ونیرو به صف خرید خود ادامه داد و به قیمت 130 تومان رسید .

واتی در جدیدترین گزارش ( حسابرسی شده ) خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 759 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( حسابرسی نشده ) با افزایش 2 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 20 ریال زیان شناسایی کرده است .سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت نسبت به گزارش قبلی با افزایش 3 درصدی مبلغ 80 میلیارد تومان گزارش شده است .

در گروه پتروشیمی و شیمایی ، شخارک در جدیدترین پیش بینی خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 2738 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش 9 درصدی همراه بوده است ضمنا شرکت در دوره 5 ماهه منتهی به 93/05/31 توانست 1630 ریال به ازای هر سهم سود محقق کند و 60 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. مهم ترین علت این تعدیل منفی افزایش نرخ خوراک گاز به 16.6 سنت  می باشد . سایر نمادها در این گروه روند معاملات متعادلی را داشتند. البته با توجه به خبر افزایش نرخ محصولات شوینده جو مثیتی در نمادهای این گروه از جمله پاکشو و شپاکسا حاکم بود.

مهم ترین مفروضات پیش بینی شخارک به شرح زیر می باشد :

–          مقدار توليد با توجه به برنامه تعميرات اساسي پيش بيني شده است. در اين ارتباط شرکت عنوان نموده است “طبق برنامه تنظيمي تعميرات اساسي مجتمع در مهرماه 1393 انجام مي گردد. براي انجام تعميرات فوق حدودا يک ماه زمان در نظر گرفته شده است “.

–          شرکت جهت تبديل ارز حاصل از فروش هاي صادراتي و همچنين وجوه پرداختي بابت گاز خوراک و هزينه حمل محصولات در 7 ماهه آتي سال مالي از نرخ هر دلار 26.500 ريال استفاده نموده است. حال آنکه نرخ تسعير قابل دسترس در 5 ماهه ابتدايي سال مالي، طبق اعلام شرکت، به طور ميانگين مبلغ 32.085 ريال بوده است .

–          نرخ پيش بيني شده براي فروش محصولات در 7 ماهه آتي به ازاي هر تن پروپان و بوتان 750 دلار، پنتان 840 دلار، گوگرد 115 دلار و متانول 350 دلار مي باشد.

–          صورتحساب بهاي گاز مصرفي شرکت، از ابتداي فروردين ماه تا پايان مردادماه بر مبناي کل گاز مصرفي به ازاي هر متر مکعب معادل 16.61 سنت محاسبه و به شرکت اعلام شده است .

–          شرکت جهت پيش بيني بهاي خريد گاز در سال مالي 1393 و همچنين محاسبه بهاي گاز مصرفي در دوره 5 ماهه، از نسبت 60 درصد براي خريد گاز خوراک و 40 درصد براي گاز سوخت استفاده نموده است. همچنين شرکت بهاي خريد گاز خوراک را معادل 16.61 سنت و بهاي خريد گاز سوخت را معادل 320ر1 ريال به ازاي هر متر مکعب پيش بيني نموده است.

خبری در مورد نرخ خوراک پتروها، اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس عصر دیروز( سه شنبه یکم مهرماه) موادی از لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت را بررسی کردند.بر این اساس، ماده یک لایحه  درباره رابطه مالی و نحوه تسویه حساب میان دولت و وزارت نفت از طریق شرکتهای تابعه ذیربط بررسی شد.کمیسیون اقتصادی روز گذشته درباره دستورکارهای پیش گفته رای گیری نکرد و این امر به جلسات آینده موکول شد.

این در حالی است که کمیسیون برنامه و بودجه در در جلسات مشهد سازوکاری را در این زمینه تصویب کرده بود البته کمیسیون و نمایندگان دیگر در فرصت مقرر می توانند به کمیسیون اصلی پیشنهادهای خود را ارائه کنند با این حال تا کنون مواد مصوب در این زمینه همان مصوبه کمیسیون برنامه و بودجه در مشهد است.

در گروه سیمانی حجم معاملات بسیار پایین است . با توجه به نا آرامی هایی که داعش در کشورهای همسایه ایجاد کرده است باعث کاهش صادرات سیمان به کشورهای همسایه شده است . به همین علت گروه سیمانی چندی است که با اقبال خوبی همراه نشده اند .

شرکت سيمان کارون در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 1717 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی ( 1533 ریال ) با تعدیل مثبت 12 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 3 ماهه منتهی به 93/03/31 توانست به ازای هر سهم 400 ریال سود محقق کند و 23 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

شرکت اعلام کرده است که افزايش 53 ميلياردي بهاي تمام شده عمدتا ناشي از افزايش نرخ حاملهاي انرژي مي باشد که در اولين پيش بيني اعمال نگرديده بود و شامل موارد زير مي شود: 1 – افزايش مبلغ گاز مصرفي ساليانه از 51 ميليارد به 70 ميليارد ريال  2 – افزايش مبلغ برق مصرفي از 47 ميليارد به 81 ميليارد ريال

همچنین در مورد نرخ مواد مصرفي اعلام کرده است که بدليل اينکه قراردادهاي خريد مواد مصرفي کارخانه عمدتا تا پايان خرداد ماه هر سال مي باشد و قرارداد هاي جديد در تير ماه منعقد مي گردد لذا تعديل نرخ مواد مصرفي در گزارش 6 ماه ارسال خواهد شد .

سفارس در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 552 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در دوره 3 ماهه خود موفق شده است 18 ریال به ازای هر سهم کنار بگذارد و 3 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه ساختمانی، تمام نمادها مثبت بود و برخی از نمادها از جمله ثنوسا، ثشرق و ثاخت با صف خرید به کار خود خاتمه دادند.

آ.س.پ در جدیدترین گزارش ( حسابرسی شده ) پیش بینی منتهی به 94/06/31 ، سود هر سهم شرکت را مبلغ 200 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش 2 ریالی همراه بوده است .

تغييرات چشمگير در پيش بيني مبلغ فروش پروژه ها از جمله پروژه پارک الهيه (کاهش از مبلغ 92،540 ميليون ريال به مبلغ 26،219 ميليون ريال)، پروژه تجاري خيابان دماوند (افزايش از مبلغ 57،000 ميليون ريال به مبلغ 75،000 ميليون ريال)، پروژه آماده سازي و جدول گذاري سي هکتاري رشديه (کاهش از 85،812 ميليون ريال به 35،812 ميليون ريال) .

در اطلاعيه اولين پيش بيني سود هر سهم سال مالي 94 (حسابرسي نشده)، پيش بيني هزينه هاي عمومي، اداري و تشکيلاتي سال مالي 94 نسبت به سال مالي 93 از مبلغ 20،204 ميليون ريال به رقم 12،496 ميليون ريال (کاهش 38 درصدي) کاهش يافته بود که شرکت علت آن را تغييرطبقه بندي و اصلاح نحوه تسهيم هزينه هاي عمومي اداري و تشکيلاتي در سال 94 اعلام نموده بود، اين در حالي است که پيش بيني هزينه هاي عمومي، اداري و تشکيلاتي نسبت به اطلاعات حسابرسي نشده از مبلغ 12،496 ميليون ريال به مبلغ 25،770 ميليون ريال افزايش يافته است که شرکت علت تغيير مذکور را افزايش بدليل در نظر گرفتن 20% تورم جهت سال بعد اعلام نموده است .

شرکت در اطلاعيه اولين پيش بيني سود هر سهم سال مالي 94 (حسابرسي نشده)، علت افزايش چشمگير سرفصل هزينه هاي مالي سال مالي 94 نسبت به سال مالي 93 را عدم تسهيم هزينه هاي تسهيلات دريافتي به بهاي تمام شده پروژه ها در سال 94 اعلام نموده بود، در حالي که مبلغ هزينه هاي مالي نسبت به اطلاعات حسابرسي نشده به صفر کاهش يافته است و شرکت علت کاهش آن را تسهيم هزينه هاي تسهيلات دريافتي به بهاي تمام شده پروژه ها در سال 94 اعلام نموده است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب