نگاهی دقیق به گزارش 6 ماهه “شخارک”

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

شخارک سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 4411 ریال به 5765 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 30 درصدی همراه شده است.70 درصد آن را نیز در دوره شش ماهه پوشش داده است.

علت تعدیل مثبت شرکت افزایش فروش و افزایش سایر درآمدهای عملیاتی ( ناشی از افزایش درآمد تسعیر ارز) و افزایش درآمد سرمایه گذاری ها( ناشی از افزایش سود سپرده های بانکی) و افزایش درآمدهای متفرقه( ناشی از فروش کاتالیست،فرش انبار اسقاطی و فروش وسایط نقلیه از سرویس خارج شده) می باشد.

در دوره شش ماهه 50 درصد تناژ تولید و 53 درصد مقدار فروش پیش بینی شده را پوشش داده است.همچنین در این دوره 204.4 میلیون دلار صادرات داشته است که نرخ تسعیر ارز در این دوره 3340 تومان بوده است.نرخ دلار جهت تسعیر برای شش ماهه دوم سال را 2460 تومان در نظر گرفته است که اگر دلار تا پایان سال در محدوده 3000 تومان فعلی باقی بماند شرکت از این محل بازهم تعدیل مثبت خواهد داد.

در مورد نرخ های فروش نرخ فروش هر تن متانول در شش ماهه اول 367 دلار در هر تن بوده است که برای شش ماهه  دوم 360 دلار در نظر گرفته است.جالب اینجاست که نرخ جهانی متانول در حال حاضر 490 دلار در هر تن می باشد.

در مورر سایر نرخ های صادراتی هر تن پروپان را در شش ماهه اول 679 دلار فروخته است که برای شش ماهه دوم 740 دلار در هر تن در نظر گرفته است.( پروپان 14 درصد ارزش ریالی فروش شرکت را تشکیل می دهد)

در شش ماهه اول هر تن بوتان را 658 دلار در هر تن فروخته است که برای شش ماهه دوم 740 دلار در هر تن در نظر گرفته است( بوتان 14 درصد ارزش ریالی فروش شرکت را تشکیل می دهد)

در شش ماهه اول هر تن پنتان را 856 دلار در هر تن فروخته است که برای شش ماهه دوم فروش را 827 دلار لحاظ کرده است( پنتان تقریبا 13 درصد ارزش ریالی فروش را تشکیل می دهد)

متانول را نیز که 55 درصد ارزش ریالی فروش آن را تشکیل می دهد ،همانطور که ذکر شد در شش ماهه اول 363 دلار فروخته و فروش شش ماهه دوم را 360 دلار لحاظ کرده است این در حالی ست که متانول در حال حاضر در 490 دلار قرار دارد.و این نکته مثبت گزارش شرکت می باشد.

گوگرد نیز که 3.5 درصد ارزش ریالی فروش را تشکیل می دهد در شش ماهه اول با نرخ 122 دلار در هر تن به فروش رسیده است و فروش در شش ماهه دوم را 80 دلار در نظر گرفته است.

شرکت هزينه خوراک (گاز ترش) را در 6 ماهه ابتداي سال 1392 به ازاي هر متر مکعب 9.5 سنت و با نرخ ارز در تاريخ 31/06/1392 (هر دلار 500ر29 ريال) و براي 6 ماهه دوم به ازاي هر متر مکعب 9.5 سنت و با دلار مبادله اي (هر دلار 600ر24 ريال) محاسبه نموده است

با توجه به موارد ذکر شده اگر دلار در 3000 تومان باقی بماند و متانول نیز در همین قیمت های فعلی باقی بماند شرکت می تاند تا پایان سال تعدیل مثبت خوب دیگری نیز داشته باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تحلیل رایگان بورس, تحلیل گزارش میان دوره ای شرکت ها, تعدیل مثبت شخارک

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب