مهمترین اخبار و رویدادهای بورسی شنبه 5 مهرماه / آغاز هفته با روندی نه چندان خوب

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
ساز‌و‌کارهای ابزار اعتباردهی به مشتریان در بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 86 واحد نزول کرد و به رقم 71،702 واحد رسید . نمادهای فارس با 19 و وپاسار با 12 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای شفن با 16 و کگل با 12 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.

ارزش معاملات در این بازار به رقم 97.9 میلیارد تومان رسید که خودرو با 8.9 و شفن با 4.8 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس تغییری نداشت و به رقم 821 واحد رسید ،  نمادهای پترول و جم بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای مارون و ذوب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 66.2 میلارد تومان رسید .

بازار سرمایه ابتدای هفته خوبی را اغاز نکرد ، با توجه به انکه توجه بازار بیشتر به مذاکرات هسته ای گره خورده است و از انجا که خبری مثیت و منفی از مذاکرات دریافت نشد بازار سرمایه به روند کم حجم هفته های اخیر خود ادامه داد.

در قسمت اخبار سیاسی به مهم ترین رخداد هایی که در نیویورک اتفاق افتاده اشاره کرده ایم. در هر صورت در گزارشات گذشته به این مهم اشاره کرده بودیم که نباید روند مذاکرات به بازار سرمایه گره بخورد . امیدواریم هرچه زود تر تا آذر ماه که آخرین فرصت باقی مانده است مذاکرات هسته ای به نتیجه ای مطلوب برسد.

برای فردا همچنان بازاری نوسانی و کم حجم را پیش بینی می کنیم چرا که شاهد اتفاق مثبت و منفی در اخبار سیاسی و اقتصادی نبودیم و  روند بازار تا زمان ارائه گزارشات 6 ماهه به همین صورت خواهد بود.

اخبار مهم بازار سرمایه

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

نرخ تورم در دوازده ماه منتهي به شهريور‌‌ماه 93 نسبت به دوازده ماه منتهي به شهريور‌ماه 1392 معادل 21.1 درصد شد، همچنین شاخص مذکور در شهريور‌ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل14.4درصد افزايش داشته است .

در مورد کاهش قیمت نفت ، هر بشکه نفت برنت دریای شمال با کاهش 19 سنتی 96.81 دلار در هر بشکه معامله شد. هر بشکه نفت خام آمریکا با کاهش 5 سنتی 92.48 دلار در هر بشکه فروخته شد که در آستانه یک افزایش هفتگی ملایم برای دومین هفته متوالی قرار دارد . از آنجایی سرمایه‌گذاران همچنان خطر اختلال در عرضه نفت را اندک می‌دانند، تشدید تنش‌ها در خاورمیانه تحت تاثیر عرضه زیاد نفت قرار گرفت و قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت و در نزدیکی 97 دلار معامله شد . به نقل از رویترز، با افزایش عرضه نفت که نگرانی ها در مورد شدت گرفتن تنش‌ها در خاورمیانه را تحت تاثیر قرار داده است، قیمت نفت در نزدیکی 97 دلار در هر بشکه معامله شد اما در مسیر ثبت سومین هفته کاهشی در 4 هفته اخیر قرار گرفت .  لازم به ذکر است که دولت نرخ هر بشکه نفت خام را در بودجه سال جاری مبلغ 100 دلار در نظر گرفته است که می تواند این کاهش در پایان به کسری بودجه دولت منجرب شود.

در خبری دیگر شنیدیم که ، به منظور تسهیل صادرات محصولات کشاورزی به روسیه مقرر شده شرکت‌های مشترکی بین تشکل‌های بخش خصوصی کشاورزی و تاجران ایرانی در روسیه تشکیل شود . رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی اظهار کرد : مشکلات متعددی به منظور صادرات محصولات کشاورزی به روسیه پیش‌روی تشکل‌های بخش خصوصی است، چرا که ارتباط برقرار کردن با این کشور و بازاریابی در آنجا چندان آسان نیست اما برخی تاجران ایرانی فعال در روسیه می‌توانند به راحتی این کار را انجام دهند.

همچنین، رئیس پارلمان بخش خصوصی ایران با همتای خود در قبرس توافق‌نامه همکاری مشترک امضا کردند .همزمان با سفر هیاتی از اتاق بازرگانی ایران به قبرس، مدیرعامل آژانس توسعه سرمایه‌گذاری به همراه نماینده وزارت اقتصاد قبرس با غلامحسین شافعی پیرامون فرصت‌های سرمایه‌گذاری و افزایش روابط تجاری گفت‌وگو کردند. رئیس اتاق ایران در این دیدار هدف از سفر به کشور قبرس را آماده‌سازی بسترهای مورد نیاز توسعه روابط بخش‌های خصوصی دوکشور عنوان کرد و گفت: موقعیت جغرافیایی و سهولت دسترسی از طریق قبرس به بازارهای اتحادیه اروپا، فرصتی مناسب برای تجار و بازرگانان ایرانی است .
 

مهم ترین اخبار سیاسی

همان طور که در جریان هستید این روزها در تمام خبرگزاری ها و بر سر زبان ها صحبت از مذاکرات هسته ای است . اخبار بسیاری در این مورد شنیده می شود ، تعدادی از اخبار نتیجه مذاکرات را مثبت ارزیابی می کند و تعدادی منفی ، در هر صورت هیچ کدام خبری قطعی از توافق و یا عدم توافق اعلام نمی کنند و تنها در حد حدس و گمان اخباری منتشر می شود.

دکتر روحانی در روز 5 شنبه در جلسه سازمان ملل سخنرانی کردند . این سخنان بازتاب جهانی بسیار زیادی داشت طوری که در صدر اخبار خبرگزاری های خارجی نیز قرار گرفت ، فارغ از نتیجه مذاکرات رخ دادهایی که در حال وقع است و دیدارهایی که تا به این زمان در طول تاریخ کشور بی سایقه بوده است می تواند درآینده در مورد روابط بین کشورها موثر واقع شود و بابی تازه برای ایرانیان بازگشایی شود و به راحتی بتوانند با سایر کشورهای دنیا رابطه برقرار نمایند . از جمله این دیدارها می توان به ملاقت دکتر روحانی و دیوید کامرون ، نخست وزیر انگلیس اشاره کرد.

جهت اطاله کلام به مهم ترین سخنان و رویدادهای سیاسی که در چند روز اخیر اتفاق افتاده است اشاره می کنیم ، حسن روحانی روز پنج‌شنبه در شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در جمع سران کشورهای جهان، مواضع جمهوری اسلامی ایران را در عرصه‌های منطقه‌‌ای و جهانی تشریح کرد . دکتر روحانی در بخشی از سخنان خود اعلام کرد، به یاد داشته باشیم که ایران، روزی همه را به «گفت‌وگو» دعوت کرد که هنوز جنایت ۱۱ سپتامبر، رخ نداده بود و روزی به «جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» خواند، که هنوز خشونت‌های اخیر ظهور نکرده بود. شاید سال گذشته، تعداد اندکی، آتش شعله‌ور شده کنونی را پیش‌بینی می‌کردند. اما امروز خشونت و افراطی‌گری بدون مهار، خود را به‌صورت یک تهدید قطعی جهانی نمایان ساخته است. به‌طور مسلم، اگر چرایی بروز پدیده کنونی را به‌درستی تحلیل نکنیم، نخواهیم توانست راه‌حل درست برون‌رفت از آن را پیدا کنیم. امروز هم، دوباره، نسبت به خطر گسترش افراطی‌گری و همچنین خطر درک نادرست و برخورد غلط با این پدیده هشدار می‌دهم .

ایشان افزودند: تداوم تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، تداوم اشتباهی راهبردی علیه یک ملت معتدل و مستقل، در شرایط حساس منطقه ما است. ما در یک سال گذشته، به شفاف‌ترین گفت‌وگو‌ها، برای اعتمادسازی در موضوع هسته‌ای ایران دست زده‌ایم و نه در اثر تهدید و تحریم که بر مبنای اراده ملت خود، مذاکره جدی و صادقانه را در دستور کار قرار داده‌ایم زیرا براین باوریم که موضوع هسته‌ای، یک راه‌حل بیشتر ندارد و آن فقط مذاکره است و اگر برخی در تخیل خویش، به راه‌های دیگری می‌‌اندیشند، سخت در اشتباهند. هرگونه تاخیر در حصول توافق نهایی، تنها هزینه‌ها را بالا می‌برد و این هزینه‌ها نه فقط بر ما که بر اقتصاد و تجارت طرف مقابل و بر توسعه و امنیت منطقه‌ای تحمیل می‌شود و هیچ‌کس نباید در این حقیقت تردیدی داشته باشد که مصالحه و توافق با ایران، به نفع همگان، به‌خصوص کشورهای منطقه است.  روند مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5در ماه‌های گذشته، با جدیت و امیدواری متقابل به‌پیش رفته است.

در مورد بازتاب جهانی مذاکرات ، شاید رسانه‌های آمریکا، سخنرانی کمتر ریاست‌جمهوری مانند ایران را پوشش کامل خبری می‌دهند. این موضوع به ویژه از زمانی اهمیت بیشتری به خود گرفت که ایران با موضوع هسته‌ای محور اخبار داغ جهانی قرار گرفت. زمانی که محمود احمدی‌نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کرد، محور و نوع سخنرانی به‌گونه‌ای بود که واکنش منفی رسانه‌ها و دولت‌های جهان را برمی‌انگیخت، اما اکنون رسانه‌های آمریکا علاوه بر اینکه سخنرانی روحانی را پوشش کامل می‌دهند (مثلا روزنامه نیویورک تایمز سخنرانی روحانی را به‌طور کامل روی سایت خود قرار داده است) نگاه آنها به‌گونه‌ای است که بیشتر دولت‌ها را ترغیب می‌کنند تا با ایران همکاری مناسبی داشته باشند .

در همین راستا در شرایطی که عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران می ‎گوید مذاكرات به نقطه نفس‌گيري رسيده ‌است و ایران و گروه 1+5 هنوز در مسائل کلیدی نتوانسته ‎اند به راه‌حل‌های مورد قبول دست یابند، اما وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا و فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان از پیشرفت در مذاکرات هسته ‎ای خبر می ‎دهند .شرمن در همين‌باره تاکید کرد که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک پیشرفت ‎هایی به دست آورده ‎اند و بسیاری از رهبران و وزرای خارجه کشورهای گروه 1+5 با ایران مذاکرات دوجانبه ‎ای داشته و این مذاکرات به بهبود درک متقابل کمک کرده است. از دیگر سو اشتاین مایر با بیان اینکه شاهد پیشرفت ‎های خوبی در مذاکرات انجام شده بوده است، گفت: «دیدگاه ‎ها و مواضع طرفین مذاکره‌کننده با ایران طی 10 سال گذشته تا به این اندازه به هم نزدیک نبوده است .»

هفتمین دور از مذاکرات تاکنون در سطوح مختلف کارشناسی و معاونان، دوجانبه و چندجانبه برگزار شده است. با این وجود، مقامات ایرانی از حاصل نشدن پیشرفت در این مذاکرات طی 10 روز گذشته خبر می‏دهند. عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته ‎ای در مصاحبه با شبکه خبر با تاکید بر اینکه مذاکرات هسته ‎ای به نقطه نفس‌گیری رسیده است و دو طرف وارد بسیاری از جزئیات شده ‎اند، گفت: «امیدوار بودیم در فرصت برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل مذاکرات هسته ‎ای پیشرفت داشته باشد اما این اتفاق هنوز نیفتاده است.» عراقچی افزود: «مردم منتظر اخباری از این مذاکرات هستند اما در عین حال مشی ما پافشاری بر حقوق و عبور نکردن از خط قرمزها است .» عراقچی تاکید کرد:« به هیچ‌وجه از حقوق هسته ‎ای و خطوط قرمز عدول نمی‌کنیم و اگر با حفظ حقوق هسته‌ای و خطوط قرمز بشود راه‌حل‌هایی یافت که نگرانی‌ها را رفع کند، آمادگی آن را داریم.» معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه ادامه داد:«هرگز میز مذاکره را رها نمی ‎کنیم اما یک قدم هم از حقوق ملت ایران عقب‌نشینی نخواهیم کرد . »

از دیگر سو خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از چند دیپلمات از تعدیل خواسته‌های آمریکا درباره برنامه غنی‌سازی ایران خبر داد. این دیپلمات‌ها گفته‌اند که آمریکا در حال بررسی ارائه یک پیشنهاد جدید به ایران مبنی بر حفظ نیمی از برنامه غنی‌سازی اورانیوم و قرار دادن محدودیت ‎های دیگر بر مواردی است که ممکن است در ساخت سلاح ‎های هسته‌ای به کار رود. این دیپلمات‌ها که خواستند نامشان فاش نشود همچنین گفته‏اند پیشنهاد جدید آمریکا به ایران اجازه خواهد داد چهار هزار و 500 سانتریفیوژ در اختیار داشته باشد اما از ذخیره گاز اورانیوم مورد نیاز سانتریفیوژها که بیش از یک‌سال برای تولیدشان زمان لازم است و ممکن است در ساخت کلاهک هسته‌ای به کار رود، کاسته شود .

خبرگزاری فرانسه به نقل از جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گزارش داد: ما همچنان امیدواری زیادی داریم که ایران و 1+5 بتوانند ظرف هفته های آینده به توافقی برسند که به نفع جهانیان باشد .این اظهارات کری در حالی مطرح شد که وی برای دومین بار با همتای ایرانی خود و همچنین مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشستی در نیویورک حضور یافت .

در پایان لازم به ذکر است که هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 صبح روز شنبه به وقت تهران پایان یافت .هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران که از 10 روز پیش در نیویورک آغاز شده بود جمعه شب به وقت نیویورک (6 صبح به وقت تهران) در حالی که اختلافات دو طرف هنوز به قوت خود باقی است پایان یافت . این مذاکرات جمعه شب با دیدار سه جانبه ظریف اشتون و کری برای دومین‌بار در دو روز گذشته ادامه یافت. اما بعد از دو ساعت رایزنی دو طرف نتوانستند به نقطه نظر مشترک برای رفع اختلاف نظرها برسند . هنوز زمان مذاکرات بعدی مشخص نشده است . بر اساس اعلام تیم مذاکراتی ایران، “مذاکرات سه جانبه ظریف با اشتون و کری در فضایی کاملا جدی و صریح صورت گرفته و ابعاد مختلف فنی، سیاسی و حقوقی برنامه هسته‌ای کشورمان و نیز تحریم‌ها را در بر گرفت .

فلزات اساسی، دلار و سکه              

در بازار های جهانی با توجه به انکه تعطیلات اخر هفته خود را سپری می کنند قیمت فلزات اساسی نسبت به هفته گذشته نوساناتی داشت. بر همین اساس قیمت مس 6771 دلار، آلومنیوم 1924 دلار ، روی 2270 دلار و سرب 2075 دلار برای هر تن معامله شدند .

قیمت دلار با رشد نسبی همراه بود و به قیمت 3225 تومان رسید . سکه نیز با افزایش قیمت در محدوده قیمتی 930 هزار تومان داد و ستد شد .

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه خودرویی قطعه ساز ، هر چند در ابتدا و اواسط بازار شاهد فشار فروش در نماد خودرو بودیم ولی با توجه به حمایت هایی که از طرف سهامدار حقوقی صورت گرفت توانست قدری از فشار فروش بکاهند، ولی در کل اکثر نمادهای گروه جز خزامیا که با صف خرید همراه بود و چند نماد قطعه ساز ، قرمز رنگ نظاره کردیم.

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم ، عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: یکی دیگر از محورهای گزارش عملکرد شورای رقابت این است که دستورالعمل تعیین شده از سوی این شورا برای قیمت‌گذاری خودرو مورد نقد قرار دارد و مشخص نیست، میزان ارزبری واقعی هر خودرو چقدر است و علاوه بر این، تعیین قیمت مبنا برای خودروها مورد بحث است که همین قیمت‌ها نیز باعث شده به عنوان مبنایی برای افزایش‌های بعدی قیمت قرار گیرد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس با تشریح محورهای گزارش عملکرد شورای رقابت در تعیین قیمت خودرو، گفت: برای حل مشکل قیمت‌گذاری خودرو، ابتدا باید ساختار این صنعت اصلاح شود و از حالت نه خصوصی و نه دولتی خارج شود . حمید رضا فولادگر با تشریح محورهای گزارش عملکرد شورای رقابت در تعیین قیمت خودرو اظهار داشت: این گزارش آماده شده و هفته آینده در کمیسیون صنایع مطرح می‌شود تا بعد از آن، برای قرائت در صحن علنی مجلس به هیأت رئیسه ارائه شود . وی در تشریح محورهای مهم گزارش عملکرد شورای رقابت، گفت: با توجه به ساختار صنعت خودرو معتقدیم اگر این ساختار همچنان ادامه داشته باشد، مسائل مربوط به قیمت‌گذاری خودرو حل نخواهد شد . فولادگر تأکید کرد: ابتدا باید مشکل ساختاری صنعت خودرو حل شود تا از ساختار نه دولتی و نه خصوصی خارج شود، تا در نهایت از حالت انحصاری بیرون بیاید و ساختار رقابتی داشته باشد .

در گروه پتروشیمی و شیمایی روند معاملات منفی بود و اکثر نمادها را قرمز رنگ نظاره کردیم، فارس نیز همچنان به روند رو به پایین خود ادامه داد و به قیمت 1361 تومان رسید. پایین بودن حجم معاملات یکی از معضلات این گروه و سایر گروه است که باعث عدم تمدید روند صعودی بازار شده است .

در مورد قیمت اوره ، انجمن پتروشیمی همچنان پیگیر افزایش نرخ فروش کود اوره با قیمت فوب خلیج فارس با تخفیف 10 درصدی می باشد .براساس این گزارش، در هفته اخیر خبری مبنی بر عدم افزایش نرخ فروش کود اوره در برخی از سایت های خبری منتشر شد که می بایست همچون روال سابق کود اوره تا پایان سال جاری با قیمت 612 تومان در هر کیلو محاسبه گردد .

در همین راستا، دبیر انجمن پتروشیمی ضمن تکذیب شایعه فوق اظهار داشت: افزایش نرخ فروش کود اوره منتفی نشده است و انجمن پتروشیمی همچنان پیگیر افزایش نرخ فروش کود اوره با قیمت فوب خلیج فارس با تخفیف 10 درصدی می باشد .مهدوی ابهری در ادامه خاطر نشان کرد: می بایست افزایش نرخ فروش کود اوره تا پایان شهریور ماه سال جاری تعیین تکلیف می گردید ولی به دلیل عدم برگزاری جلسه تنظیم بازار این امکان میسر نشد  و ادامه پیگیری به جلسات بعدی موکول شد .شایان ذکر است، مصرف کود اوره در داخل کشور سالیانه یک میلیون و 600 هزار تن می باشد و تولیدات مازاد نیاز داخلی به کشورهای خارجی صادر می شود.

و اما بشنویم از طرحهای توسعه ای شرکت هلدینگ خلیج فارس رئیس کل سرمایه گذاری و امور سهام شرکت هلدینگ خلیج فارس  در حاشیه نهمین نمایشگاه ایران پلاست اظهار کرد: این شرکت به نوعی جایگزین شرکت ملی صنایع پتروشیمی در طرحهای توسعه ای صنعت پتروشیمی ایران شده است و در آینده حجم فعالیتهای توسعه ای هلدینگ افزایش خواهد یافت .خسرو رحمتی افزود: در حال حاضر هلدینگ خلیج فارس بیش از ١١ درصد از ارزش بازار سرمایه ایران را در دست دارد و ٨٠ شرکت در سبد سهام هلدینگ قرار دارند و می توان گفت که سهام این شرکت از برترین سهامهای موجود در بورس است .وی با بیان این که قرار شده است هلدینگ خلیج فارس متولی توسعه صنعت پتروشیمی باشد گفت:سیاست ما حمایت از صنایع پایین دستی پتروشیمی است و همگام با توسعه بخش بالادستی در توسعه صنایع تکمیلی نیز فعال خواهیم بود و آماده هر گونه حمایت ار این بخش با هدف تکمیل زنجیره ارزش هستیم .

١٥ شرکت پتروشیمی عضو هلدینگ خلیج فارس هستند که سهم بزرگی را در تولید و صادرات محصولات پتروشیمی دارند .این شرکتها شامل مجتمعهای پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی اروند، شهید تندگویان، بوعلی سینا، پتروشیمی فجر، پتروشیمی خوزستان، شرکت عملیات غیرصنعتی پتروشیمی، شرکت ره آوران فنون جنوب، شرکت پتروشیمی نوری، پتروشیمی پارس، پتروشیمی مبین، شرکت عملیات غیر صنعتی پازارگاد، شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، شرکت بازرگانی پتروشیمی و شرکت پتروشیمی بین الملل هستند .از مجموع شرکتهای عضو هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس،٧ شرکت تولیدی، ٢ شرکت تامین کننده یوتیلیتی و مابقی بازرگانی و خدماتی هستند .

در مورد بازگشت مدیریت 10 شرکت واگذار شده به شرکت پتروشیمی در خبری شنیدیم ، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در جمع خبرنگاران با تاکید بر این که مدیریت سهام عدالت در شرکت های پتروشیمی واگذار شده به بخش خصوصی به شرکت ملی صنایع پتروشمی بازگشته است، گفت: به طور مثال در شرکت هلدینگ خلیج فارس 40 درصد از سهام این شرکت مربوط به سهام عدالت است، که با احتساب 20 درصد سهام NPC در این هلدینگ مدیریت سهام این شرکت در هدینگ خلیج فارس به 60 درصد رسیده است.

در گروه فولادی، فلزی و معدنی روند معاملات متعادل بود و اکثر نمادها کم حجم و در محدوده صفر تابلو معامله شدند ، فولاد به قیمت 249 تومان ، ارفع 351 ، فخوز 672، ومعادن 270 و کروی به قیمت 231 تومان داد و ستد شد .

کشور چین به عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد جهان با تولید بیش 779 میلیون تن فولاد خام در سال تولید بیش از 50 درصد این کالای استراتژیک دنیا را در اختیار دارد و بر همین اساس بازار فولاد و مواد اولیه شامل سنگ‌آهن و زغال‌سنگ، همچنین توسعه فولاد در هر نقطه از جهان تحت تاثیر سیاست‌ها و برنامه فولاد چین است. در هیچ کشوری در دنیا نمی‌توان بدون در نظر گرفتن برنامه تولید فولاد در چین اقدام به توسعه این صنعت کرد؛ چرا که رفتار چین خصوصا در بازار سنگ‌آهن، پیش‌بینی‌ها را می‌تواند تغییر داده و با ایجاد نوسانات جدید در بازار، آهنگ رشد را متغیر کند .فولاد ایران نیز برای تحقق برنامه توسعه خود در افق 1404 نیازمند بررسی دقیق و موشکافانه صنعت فولاد چین است، چراکه میزان تقاضای این کشور به مواد اولیه، قیمت آن را در دنیا تعیین کرده و به واسطه همین نیاز قیمت فولاد جهانی شکل می‌گیرد.

در همین رابطه ، شاید شرکت‌های معدنی که امیدوار بودند فولادسازان چینی تا پایان سال ٢٠١٤ خرید سنگ‌آهن را افزایش می‌دهند حال با مشاهده افت قیمت ٤٠ درصدی سال جاری دیگر امیدی به بهبود اوضاع نداشته باشند. مازاد عرضه و کاهش تقاضای چین قیمت سنگ‌آهن را به پایین‌ترین سطح ٥ سال اخیر رسانده و بیشترین افت قیمت را بین مواد معدنی در سال جاری داشته است. این هفته قیمت برای اولین بار از سال ٢٠٠٩ تاکنون به کمتر از ٨٠ دلار هر تن سی‌اف‌آر رسیده است. سه ماه پایانی سال ٢٠١٢ قیمت سنگ‌آهن پس از آنکه خرید‌ها بالا رفت تا ٣٩ درصد نسبت به کف قیمت آن سال افزایش یافت ولی امسال بعید به نظر می‌رسد خرید کارخانه‌ها به بهبود قیمت سنگ‌آهن کمک کند. فعلا هیچ کس عجله‌ای در خرید نشان نمی‌دهد و تمایل به افزایش موجودی انبار ندارد.

در گروه دارویی روند معاملات نسبت به سایر گروه ها از استقبال بیشتری برخوردار است ، شاید  پیش بینی ارائه گزارش های 6 ماهه مناسب و خبرهایی که از افزایش نرخ دارو به گوش می رسد توانسته این گروه را با استقبال خوبی همراه نماید.

دامین که در این گروه برای مدت زیادی است دارای صف خرید می باشد امروز جهت برگزاری جلسه مجع افزایش سرمایه متوقف شد. این در حالی بود که توانست تا پایان بازار صف خرید خود را حفظ نماید.

البته ذکر این نکته لازم است که اکثر نمادهای این گروه از لحاظ تکنیکالی وضعیت مناسبی دارند ولی باید به شرایط فعلی بازار سرمایه توجه ویژه ای داشت و با احتیاط دست به خرید زد.

مجوز افزایش 10 تا 18 درصدی نرخ فروش محصولات دارویی تولید داخل کشور تا پایان ماه جاری در دستورکار شرکت های تولیدکننده قرار می گیرد .در همین راستا، مدیر روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان دارو ضمن بیان مطالب فوق اظهار داشت: با پیگیری انجمن تولیدکنندگان دارو مبنی بر افزایش نرخ فروش در نهایت با موافقت وزارت بهداشت و درمان افزایش نرخ فروش 10 تا 18 درصدی محصولات دارویی تا پایان ماه جاری بر حسب انواع دارو اجرایی خواهد شد.

حمید خیری در ادامه خاطر نشان کرد: بنابه درخواست وزارت بهداشت و درمان بایستی تولید داروهای ساخت داخل کشور به میزان قابل توجهی با کیفیت مطلوب تر تولید گردد تا در یک بازه زمانی مشخص نیاز کشور از واردات داروهای خارجی کاهش یابد.وی در خصوص احتمال افزایش نرخ فروش داروهای وارداتی گفت: با تمهیدات اتخاذ شده هیچگونه از انواع داروهای وارداتی کشور شامل افزایش نرخ فروش نخواهد شد و تنها داروهای تولیدی داخل با نظارت کامل مسئولین مربوطه و در یک محدود قیمتی مشخص با افزایش نرخ مواجه می گردند.خیری در پایان یادآور شد: افزایش نرخ فروش داروهای ساخت داخل کشور منجر به افزایش سودآوری شرکت های تولیدکننده دارو در راستای تحقق سودهای پیش بینی شده سال مالی جاری نیز تأثیرگذار می باشد.

در گروه حمل و نقلی اکثر نمادها جز توریل معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند . حسینا در این روز به قیمت زیر 4000 هزار تومان رسید .

حکشتی در جدیدترین پیش بینی 94 خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 104 ریال پیش بینی نموده است که در مقایسه با سال مالی 93 با کاهش 33 درصدی همراه بوده است شرکت برای سال مالی 94 مبلغ 200 میلیارد تومان سود عملیاتی پیش بینی کرده است همچنین هزینه های مالی شرکت نیز مبلغ 35 میلیارد تومان اعلام نموده است .

در مورد توریل ، براساس آخرین اطلاعات درج شده در سایت کدال، درآمد هر سهم شرکت توکاریل برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه سال 93 به میزان 641 ریال برآورد شده این در حالی است که درآمد هر سهم “توریل” براساس عملکرد واقعی سه ماهه منتهی به 31 خرداد ماه سال 93 به میزان 117 ریال می باشد بنابراین “توریل” توانسته طی مدت مذکور 18.25 درصد بودجه خود را پوشش دهد .در همین راستا، سخایی، مدیر مالی شرکت توکاریل اظهار داشت: اگرچه “توریل” در عملکرد سه ماهه منتهی به 31 خرداد ماه سال جاری موفق به پوشش 18 درصدی بودجه خود شده اما عملکرد سه ماهه را نمی توان ملاک ارزیابی عملکرد قرار داد؛ چراکه پیشینه عملکرد شرکت توکاریل در سه ماهه نخست هر سال نشان دهنده این است که این شرکت در فصل بهار به دلیل مشکلات مربوط به برنامه حمل در تعطیلات نوروزی به تناژ پیش بینی شده نمی رسد در نتیجه وضعیت “توریل” در عملکرد سه ماهه نخست سال، به دلیل افزایش ریسک های بیرونی قادر به پوشش درصد بیشتری از بودجه خود نیست.

سخایی تصریح کرد: در مقابل، عملکرد “توریل” در سال های گذشته نشان می دهد که این شرکت با توجه به افزایش میزان حمل و نقل طی سه ماهه پایانی سال، با افزایش در سودآوری همراه است همچنین با توجه به اینکه مبنای عملکرد “توریل” در 6 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه سال جاری بستگی به میزان تخلیه بار در شرکت فولاد مبارکه دارد، در نتیجه وضعیت گزارش 6 ماهه شرکت توکاریل تا آخرین زمان کارکرد در 31 شهریور مشخص می گردد .مدیر مالی شرکت توکاریل عنوان کرد: “توریل” قراردادی با شرکت فولاد مبارکه در سال 90 منعقد کرده بود که مدت قرارداد مذکور 5 ساله است و قسمتی از تأثیر سودآوری ناشی از این قرارداد، در بودجه امسال شرکت توکاریل دیده شده است .

در گروه غذایی ، غشاذر اعلام کرده است که بدهی ارزی این شرکت به بانک تجارت با مبلغ اول دوره 484,793 میلیون ریال مربوط به ماشین آلات خریداری شده ، با توجه به توافقات صورت گرفته با بانک تجارت با پرداخت 321,132 میلیون ریال به صورت دفعتا واحده تسویه می گردد و مبلغ 200,000 میلیون ریال از مبلغ مذکور نیز توسط شرکت صنایع شیر ایران پرداخت شده است که از این بابت هزینه استهلاک داریی های مربوطه به سال جاری به مبلغ 9.15 میلیون ریال کاهش می یابد و تاثیر آن با فرض ثبات کلیه مفروضات پیش بینی صورت گرفته ، با ازای هر سهم 22.5 ریال می باشد . همچنین با توجه به اینکه ثبت مابه التفاوت تسعیر ارز در تاریخ 92/12/29 منظور گردیده بود این برای آن استهلاک منظور نشده و از بابت استهلاک انباشته تعدیلی ندارد .

سایر نمادها:

شرکت موتوژن در جدیدترین گزارش پیش بینی خود سود هر سهم منتهی به 94/06/31 شرکت را مبلغ 921 ریال اعلام نموده است که نسبت به سال مالی 93 با افزایش 17 درصدی همراه بوده است . فروش مبلغ 325 میلیارد تومان ، سود عملیاتی شرکت مبلغ 80 میلیارد تومان و هزینه های مالی شرکت نیز مبلغ 5 میلیارد تومان در این گزارش اعلام شده اند .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب