شاخص 50 شرکت بزرگ بورس

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل و بررسی شاخص 50 شرکت بزرگتحلیل و بررسی شاخص 50 شرکت بزرگ

 در سال‌های اخیر ورود شرکت‌های بزرگ در قالب اصل 44 به بورس، تا حدودی باعث بر هم خوردن تعادل بازار شده است‌. به ‌عنوان مثال شرکتی نظیر مخابرات به تنهایی 12 درصد ارزش بورس را تشکیل می‌دهد و این مساله باعث شده که وضعیت شاخص به‌طور کامل نمایانگر اوضاع بورس نباشد و گاهی اوقات با وجود آنکه شاهد روند منفی در بازار هستیم، مثبت بودن تنها چند نماد، باعث افزایش شاخص بورس شود‌. به همین علت به نظر می‌رسد در شرایط فعلی با توجه به اهمیت روند شاخص در تصمیم‌گیری معامله‌گران برای خرید و فروش سهام، باید برای تشخیص مناسب‌تر، به سراغ شاخص‌هایی رفت که از مخلوط همگن‌تری از سهام تشکیل شده است‌.

یکی از شاخص‌هایی که از ترکیب مناسبی از سهام از گروه‌های مختلف و باتناسب وزنی قابل قبول، تشکیل شده، شاخص 50 شرکت برتر است که در حال حاضر به لحاظ تکنیکی از شاخص کل که در فضایی کاملا باز و بدون سابقه تاریخی قرار گرفته است، قابلیت تحلیل‌پذیری بیشتری دارد‌.

این شاخص که می‌توان آن را معادل شاخص داو جونز در بورس نیویورک که مطرح‌ترین شاخص بورس آمریکاست در نظر گرفت، نمایانگر تغییرات قیمت 50 سهم منتخب از صنایع مختلف بورس نظیر ملی مس، گل‌گهر، سرمایه‌گذاری غدیر، لعابیران، ایران ترانسفو، فولاد مبارکه، گروه بهمن است و به‌طور مثال با حضور گل‌گهر به نمایندگی از سنگ‌آهنی‌ها در ترکیب 50 شرکت، شرکت چادرملو از ترکیب کنار گذاشته شده و این مساله باعث شده تا از اثر مضاعف بهبود وضعیت یک گروه بر شاخص تا حدود زیادی کاسته شود‌.

این شاخص این روزها به رقم 832 واحد رسیده درحالی‌که سقف مقداری شاخص در مردادماه سال 83 و به میزان یک‌هزار و ۸۵ واحد به ثبت رسیده است‌. بنابراین مشخص است که شاخص 50 شرکت برتر برای دستیابی به قله قبلی حدود 30درصد جای رشد دیگر دارد که با این حساب و با تعمیم رشد 30 درصدی این شاخص به شاخص کل، انتظار رشد شاخص کل به محدوده‌های فراتر از 24 هزار واحد وجود دارد‌.

در بررسی شاخص کل به لحاظ تکنیکی در شرایط فعلی محدوده 18 هزار و ۶۵۰ واحد از 15 شهریورماه تاکنون مانع از رشد شاخص شده و تا زمانی ‌که شاخص از این محدوده عبور نکرده، بهتر است معامله‌گران قدری احتیاط به خرج دهند‌. ضمن اینکه انتظار می‌رود در صورت گذر شاخص از این محدوده حرکت پرسرعت و صعود قابل توجهی شاخص از سرگرفته شود‌. در این میان محدوده‌های 19هزار و ۳۰۰ و 20 هزار و ۳۰۰ واحد می‌تواند اهداف کوتاه‌مدت شاخص در صورت عبور از سطح مقاومتی مذکور باشد‌.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب