گزارش بورس سه شنبه 7 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس در معاملات امروز رشد 952 واحدی را تجربه کرد و به کانال 73 هزار واحدی بازگشت. نماد معاملاتی فارس با 228 واحد و شبندر و شپنا به ترتیب با 159 و 81 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات امروز بورس به 333.6 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات وتجارت با 48.3 میلیارد تومان و شبندر با 28.6 میلیارد تومان اختصاص داشت.

شاخص کل فرابورس هم امروز رشد 17 واحدی داشت و بار دیگر به کانال 800 واحدی بازگشت.ارزش کل معاملات آن نیز به 73.6 میلیارد تومان رسید.

با اتمام زمان گزارش های شش ماهه و اثرات مثبت و منفی آن، این روزها بازار با توجه به خبرهای مثبت و منفی اقتصادی و سیاسی نوسانی دنبال می شود. بازار میل به اصلاح هم دارد لیکن نقدینگی خوبی که در چرخه معاملات برخی گروه های مهم وجود دارد مانع از اصلاح شدید بازار شده است

با وجود نقدینگی خوبی که در بازار وجود دارد اما جنگ خبرهای خوب و بد و جنگ عرضه و تقاضا در بازار جالب می باشد. یک روز عرضه بر تقاضا می چربد و یک روز تقاضا بر عرضه! در چند روز اخیر یکی از خبرهای منفی بازار نامه های شفاف سازی پالایشگاهی ها از سوی شرکت ملی پخش و پالایش به بورس بوده است که باعث شد معاملات تا حدودی تحت تاثیر این نامه ها قرار بگیرند ولی امروز با حل شدن موضوع مرتبط با آنها شاهد رشد قیمتی اکثر نمادها بودیم.

خبر مربوط به تاکید رئیس جمهور مبنی بر حمایت از بازار سرمایه و تشویق مردم به این بازار از اخبار مثبت بوده است. در هر حال این روزها اخبار مختلف اقتصادی و بورسی با وجود عدم اخبار مهم سیاسی و اتمام زمان ارسال گزارش های میاندوره ای شش ماهه ،با دقت بیشتری از سوی سهامداران و فعالان بازار دنبال می شود.

در چند روز آینده بازهم مذاکرات با 5+1 شروع خواهد شد و نگاه بازار به این سمت و سو نیز معطوف خواهد شد. در روز گذشته و امروز آژانس انرژی اتمی با مقامات کشورمان به سرپرستی دکتر عراقچی دیدار کردند و خبرهای از مثبت بودن مذاکرات حکایت دارد. قرار است نتیجه این گفتگو به جلسه بعدی با 5+1 که روزهای 16 و 17 همین ماه برگزار می شود،منتقل داده شود.مذاکرات با فشردگی خوبی دنبال می شود و این نشانه مثبت و خوبی ست. شایان ذکر است دور بعدی مذاکرات ایران و گروه 1+5  قرار است روزهای 16 و 17 آبان به ریاست ظریف وزیر امور خارجه و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار و سپس در سطح معاونان ادامه یابد. نتیجه این مذاکرات برای بازار خیلی مهم می باشد

در اخبار حاشیه ای بازار، معاون ارزی بانک مرکزی بر مذاکرات برای لغو تحریم‌های بانکی بعد از مذاکرات سیاسی تاکید کرده است. تعدادی از بانک‌های خارجی ال‌سی ایران را قبول می کنند.

مشاور وزیر نفت ایران از تنظیم نوع جدیدی قرارداد نفتی برای پیشنهاد به شرکت های خارجی از سوی وزارت نفت خبر داد و گفت این قرارداد که جزئیات آن اسفند در لندن اعلام می شود نه بیع متقابل و نه مشارکت در تولید است.

معاون سازمان توسعه تجارت از لغو پیمان‌سپاری ارزی تا چند روز آینده خبر داد. تا این لحظه هنوز بخشنامه‌ای در این زمینه صادر نشده است اما وزیر صنعت، معدن و تجارت قول داده که به زودی پیمان‌سپاری ارزی لغو می‌شود.

در بازارهای جهانی قیمت فلزات اساسی نسبت به روز گذشته تغییر زیادی نداشته است. در معاملات امروز سه شنبه به دلیل افزایش امیدواری ها نسبت به تداوم سیاست پولی فدرال رزرو آمریکا قیمت طلا در بازار جهانی ۷.۷ دلار افزایش یافت و به ۱۳۵۹.۷ دلار در هر اونس رسید.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

پتروشیمی ها بازهم با نرخ خوراک درگیر هستند با اینکه شنیده می شود با وزارت نفت به توافقاتی در این مورد دست یافته اند اما باید منتظر نرخ قطعی برای خوراک گازی پتروشیمی ها باشیم. تحرکات برخی شرکت ها در بورس کالا نیز قابل توجه می باشد. پی برایی صنعت پتروشیمی کمتر از پی بر ای بازار می باشد. البته پی برایی فارس و خوراک مایعها بیشتر از خوراک گازیهاست که دلیل آن نیز تخفیف احتمالی ست که برای آنها در نظر گرفته اند. ریسک نوسانات دلار و ریسک گاز 13 سنتی فعلا سبب شده بازار پی برایی این صنعت خصوصا پتروشیمی های گازی را از میانگین پی برایی بازار کمتر بداند.

 خراسان در قیمت های بیش از 1000 تومان بازگشایی شد ولی در ادامه با افت قیمت روبرو شد و تا کمتر از 985 تومان نیز رسید. شرایط برای تعدیل مثبت شرکت تا پایان سال بازهم مهیاست البته به شرطی که اوره به کمتر از 290 دلار و نرخ دلار نیز به کمتر از 2800 تومان نرسد.

بیشتر شرکت های پتروشیمی در معاملات امروز مثبت بودند.شیراز متعادل و مثبت بود و در بیش از 1000 تومان قرار دارد.نکته مثبت این شرکت طرح توسعه آن می باشد که شنیده می شود در نیمه دوم سال آتی به بهره برداری خواهد رسید که مسلما اثرات مثبت و سازنده ای بر سود شرکت در سال 94 خواهد داشت.

پتروشیمی جم که مقداری خوراک مایع مصرف می کند با امید به تخفیف مناسب در نرخ آن رشد قیمت را تجربه کرد. اگر شرکت در ادامه سال نیز با افزایش ظرفیت تولید روبرو شود به سود بیش از 400 تومانی نیز دست خواهد یافت.

شیران به قیمت های بیش از 3700 تومان نیز رسید ولی در ادامه با افت قیمت روبرو شد و در آخرین لحظات بازار به کمتر از 3600 تومان رسید. شیران وضعیت خوبی دارد به ویژه اینکه افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت از محل سود انباشته نیز در پیش است. شیران طرح های توسعه خوبی نیز دارد. در حال حاضر 20 طرح در دست اقدام است که برای این منظور 4200 میلیارد ریال هزینه سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است که مهم‌ترین آنها پروژه طرح توسعه به ارزش 3500 میلیارد ریال است که منجر به افزایش 100 هزار تنی ظرفیت  اسمی ‌تولید LAB  می‌شود و این شرکت را به یکی از قطب‌های عمده تولید LAB در جهان تبدیل می‌کند.

واتی هم امروز مثبت بود شنیده می شود واتی بلوک شیران را به وامید واگذار خواهد کرد.

در معدنی ها کگل افت قیمت جزئی داشت و سایر نمادها معاملات مثبتی را تجربه کردند. کروی و فاسمین به همراه کاما و کبافق صف خرید داشتند. در کبافق خبر قرار داد شرکت با کشور چین باعث توجه به سهم شده است. شرایط سهم در بلند مدت مناسب ارزیابی می شود. فاسمین که بعد از تعدیل مثبت در قیمت نسبتا پایینی بازگشایی شده بود امروز مورد توجه قرار گرفت و از 850 تومان عبور کرد مقاومت سهم در 920 تومان قرار دارد که اگر عبور کند به بیش از 1000 تومان نیز خواهد رسید. با متوسط پی برای 6 نیز قیمت سهم باید 1000 تومان باشد.

در سنگ آهنی ها معاونت مالی و اقتصادی ومعادن در رابطه با نرخ جدید عوارض صادراتی از سال آینده گفته: موضوع کاهش عوارض صادراتی کنسانتره سنگ آهن و در مقابل آن افزایش عوارض دریافتی از صادرات سنگ آهن دانه بندی شده در حالی به میان آمده که در حال حاضر به دلیل کمبود تولید کنسانتره هیچ گونه صادراتی در این محصول نداریم حال آنکه بخش اعظمی از صادرات در گروه سنگ آهن مربوط به سنگ آهن دانه بندی شده با عیار گوناگون است.

 کطبس رشد بیش از 3 درصدی را تجربه کرد. کشرق سود هر سهم 48 تومانی اش را به 60 تومان افزایش داده است. دلیل تعدیل استقبال شرکتهاي توليد کننده کک در بخش خصوصي از ذغالسنگ توليدي اين شرکت بوده است.نکته مهم اینجاست که در گزارشات سه ماه و شش ماهه  سال 1392 نرخ فروش با 10% افزايش در نظر گرفته شده است که در صورت عقد قرارداد با قيمتهاي جديد( 20% افزايش )  با شرکت ذغالسنگ البرز شرقي مبلغ فروش به اين شرکت به ميزان 10% افزايش خواهد يافت.

در گروه پالایشگاهی روند متعادل و نسبتا پرتقاضایی را شاهد خواهیم بود به خصوص اینکه شبندر نیز در رابطه با موضوع مالیات بر ارزش افزوده فرآورده های نفتی شفاف سازی کرده است. برای بقیه شرکت های پالایشگاهی نیز در بخش مطالب تحلیلی نشان دادیم این موضوع تاثیری بر سود و زیان سنواتی ندارد. در شاوان خبر مربوط به تاثیر گذاری منفی از بحث مالیات بر ارزش افزوده تا حدودی فشار فروش را بر سهم افزایش داد.

در هلدینگی ها و سرمایه گذاری ها وبانک از فروش بترانس و وتوسم در دوره مهر ماه 9.8 میلیارد تومان سود کسب کرده است که به ازای هر سهم 3 تومان بر سود هر سهم شرکت موثر است. شرکت در دوره مهر ماه 21 میلیون سهم جم و 10.6 میلیون سهم فارس را خریداری کرده است.

غدیر نسبت به دیروز رشد زیادی نداشت. به نظر می رسد به دلیل بلوک سهم که قرار است از طرف بانک صادرات عرضه شود مانع از رشد قیمتی زیاد سهم شود.

در وصندوق نیز بحث افزایش سرمایه 100 درصدی وجود دارد که طبق شنیده ها قرار است آن را به بازار اعلام کند.

ونیکی معاملات مثبتی را تجربه کرد. این شرکت 10 درصد شنفت را در اختیار دارد که امروز بعد از رشد 27 درصدی با صف خرید روبرو شد.

وخارزم با توجه به پرتفوی بانکی مورد توجه می باشد.شرکت 2.5 درصد وبصادر، 4.25 درصد وپاسار را در اختیار دارد.البته به جز این 17 درصد ثمسکن،47 درصد سینادارو و 20 درصد رکیش و 4 درصد شفن را در اختیار دارد.مسلما با رشد وپاسار و وبصادر شرکت به فروش بخشی از سهام خود در این دو سهم نیز خواهد پرداخت.کاری که در سه ماهه منتهی به 31 شهریور انجام داد و 14.5 میلیون سهم وبصادر و 41 میلیون سهم وپاسار را فروخت

خودرویی ها بار دیگر مورد توجه سهامداران قرار گرفته اند. موضوع افزایش سرمایه احتمالی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و افزایش نرخ برخی خودروها از جمله پژو و تندر 90 از علل توجه به این گروه می باشد. نوسان گیران نیز در این گروه فعال هستند.

در مورد افزایش نرخ برخی خودروها رئیس شورای رقابت با بیان “فعلاً افزایش قیمت خودرو در حد نظر است و خودروسازان اجازه افزایش قیمت ندارند” گفته: فردا در شورای رقابت درباره دستورالعمل جدید قیمت‌گذاری خودرو با ارز آزاد تصمیم می‌گیریم. معاون وزیر صنعت نیز با تاکید بر اینکه کاهش قیمت خودرو شدنی نیست،تاکید کرده: امیدواریم از کاهش مستمر تولید خودرو جلوگیری کرده و با افزایش 40 درصدی تولید به سطح تولید سابق خودروسازان بازگردیم.

در این گروه تولید ایران خودرو در مهرماه 50 درصد رشد داشته است. در شش ماهه اول سال جاری شرکت توانسته تولیدات خود را به هزار دستگاه در روز برساند این در حالی است که در مهر ماه امسال این میزان به 1500 دستگاه رسیده است.

مدیرعامل شرکت در رابطه با افزایش قیمت خودرو نیز گفته افزایش 30 درصدی قیمت‌های ایران‌خودرو کذب محض است و  3 تا 4 درصد برای 206 و تندر 90 افزایش نرخ در نظر گرفته شده است.

  وساپا در پرتفوی مهر ماه از فروش سرمایه گذاری ها 1.1 میلیارد تومان سود کسب کرده است.ارزش افزوده پرتفوی شرکت در شهریور ماه زیان 1.2 میلیارد تومانی بوده که در دوره مهر ماه به 15.2 میلیاردتومان افزایش پیدا کرده است. شرکت قبلا 63.8 میلیارد تومان ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاریها لحاظ کرده بوده که در پرتفوی مهر ماه آن را صفر کرده است.این مبلغ با توجه به سرمایه 6،100،000 میلیون ریالی مبلغ 10 تومان به سود هر سهم شرکت خواهد افزود. آخرین سود پیش بینی شده توسط شرکت 19 تومان به ازای هر سهم بوده است.

بانکی ها با توجه به اخبار خوب خود از جمله فروش دارایی ها،تلاش برای رفع تحریم های آنها و احتمال افزایش نرخ سود مورد توجه قرار گرفته اند. بانک صادرات که گفته می شود فروش بلوک غدیر و احتمالا مزایده مجدد نیروگاه قائم را در برنامه دارد با اقبال ویژه ای روبرو شده است.

موضوع تعدیل مثبت تجارت نیز مهم بود و گمانه زنی ها در مورد تعدیل مثبت سود شرکت های که تراز ارزی بالا دارند را تقویت کرد. بانک تجارت با توجه به تحرکات مثبت در بخش سرمایه گذاری و خرید قابل توجه شرکت هایی همچون فولاد، فملی، پارسان و شیراز برای سال آتی نیز سود خوبی شناسایی خواهد کرد. در مورد وتجارت نکته مثبت دیگر بحث افزایش سرمایه است که گفته می شود در سال جاری اتفاق خواهد افتاد.

در فلزی ها پس از برخورد به نقاط حمایتی شاهد رشد قیمتی بودیم. ذوب،فولاژ،فسرب،فرآور و فباهنر مورد توجه بودند. فولادی ها فعلا نه رشدی خواهند داشت و نه افتی! گزارش فولاژ سهامداران گروه را تا حدودی نا امید کرد. تا پایان سال نباید افزایش نرخ زیادی برای محصولات فولادی انتظار داشت. نکته مهم برای شرکت های گروه افزایش مقدار فروش می باشد که به نظر می رسد در شش ماهه دوم شرایط گروه برای افزایش مقدار فروش بالا باشد. فولاد مبارکه امروز در بورس کالا فروش خوبی داشت.

صنعت فولادی و گروه روی با در نظر گرفتن نوسانات دلار و احتمال اجرای فاز دوم هدفمندی و وضعیت قیمتهای جهانی بنظر میرسد ریسک چندانی نداشته باشند . اغلب سهام این گروه پوشش سود خوبی نیمه اول سال داشتند و تا پایان سال توان رشد سود دارند

در تجهیزاتی ها واگذاری احتمالی نیروگاه ها مپنا را با صف خرید همراه کرد. صدرا و فاذر نیز صف خرید داشتند. حفاری معاملات متعادل و مثبتی را تجربه کرد. رتکو نیز با توجه به رشد فزاینده در ماه های اخیر با صف فروش روبرو شد. سهم کم ریسک و مطمئن این گروه حفاری می باشد

در ساختمانی ها ثمسکن بعد از افزایش سرمایه بازگشایی شد. سهمی که به واسطه ورود زیر مجموعه ها به فرابورس می تواند در میان مدت و بلند مدت مورد توجه باشد.

در لیزینگی ها ولساپا تعدیل خوبی داد ولی رشد خیلی زیادی نداشت و در 204 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شد و به کمتر از 200 تومان رسید. وضعیت عملیاتی شرکت در شش ماهه جالب نبوده است و تعدیل مثبت نیز کامل غیر عملیاتی بوده است. به همین دلیل سهم خیلی رشد نکرد. سه لیزینگی دیگر یعنی ولصنم، ولغدر و ولیز مثبت بودند

در بیمه ای بیمه پاسارگاد از 373 تومان و قیمت های نزدیک به درصد منفی به صف خرید در 410 تومان رسید.شرکت در شش ماهه تعدیل خوبی داده. شناسایی مبلغ 391ر242 میلیون ریال سود تسعیر ارز ناشی از تسعیر اقلام ارزی به نرخ مبادله¬ای و همچنین، افزایش ذخایر خسارت معوق سهم نگهداری به مبلغ 168ر54 میلیون ریال دلیل اقبال به سهم می باشد.

در این گروه بیمه ملت سود هر سهم سال جاری خود را از 235 ریال به 237 ریال افزایش داده است.این شرکت از بابت تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی به نرخ مبادله‌ای مبلغ 273،689 میلیون ریال (136 ریال به ازای هر سهم) سود شناسایی نموده است.

بیمه ما در این گروه با سرمایه 40 میلیارد تومانی قصد افزایش سرمایه 60 میلیارد تومانی از محل مطالبات حال شدۀ سهامداران و آوردۀ نقدی را دارد

در گروه الکترونیکی شایعات افزایش سرمایه و قراردادهای جدید رکیش در نیمه دم سال با بانک ها جلب توجه کرده است. رتاپ در شش ماهه سود هر سهم خود را فقط 2 ریال افزایش داده و به 117 تومان رسانده است .در این دوره 38 درصد آن را نیز پوشش داده است

دارویی ها در دو دسته معاملات مثبت و منفی داشتند. دلر با افت محسوسی روبرو شد و تا صف فروش پیش رفت. شرکت موضوع افزایش صادرات داروسازی اکسیر بروجرد به میزان 23 درصد و صادرات 8 میلیون دلاری آن را رد کرده است

در گروه لاستیک و پلاستیک پاسا و وکار” href=”https://www.bourseiness.com/groups/PLKK/” target=”_blank”>پلاسک صف خرید داشتند. پاسا که یک افزایش سرمایه دیگر نیز در پیش دارد قابلیت تعدیل سود تا پایان سال را بازهم خواهد داشت. نرخ فروش در شش ماهه دوم محتاطانه در نظر گرفته شده است چرا که نرخ فروش در سه ماهه دوم سال بیش از 6 ماهه دوم لحاظ شده می باشد

در گروه ماشین آلات کمباین سازی و تکنو صف خرید داشتند. کمباین سازی ظاهرا به دلیل قرارداد ساخت تعداد نسبتا زیادی کمباین با عراق مورد توجه قرار گرفته است امروز نیز با افزایش تقاضا روبرو شد و به صف خرید رسید.

نمادهای گروه محصولات فلزی نیز با صف خرید همراه بودند. فلامی،فجام و فاما از نمادهای مورد توجه گروه بودند.

بکام و بترانس نیز در شرکت های گروه برقی رشد داشتند سایر نمادها افت قیمت داشتند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب