محرک‌های اصلی بازگشت رونق به بورس

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

 بازار سرمایه در مقطع فعلی به دنبال محرکی جهت آغاز روند صعودی می‌باشد به‌طوری که چنانچه خبر مثبتی در شرایط کنونی منتشر شود، می‌تواند نقدینگی پارک شده در بخش اوراق مشارکت یا سپرده‌های بانکی را به سمت بورس روانه کند‌. پازکی، مدیر سرمایه‌گذاری صندوق بانک رفاه ضمن اشاره به مطالب فوق در گفت‌وگو با بورس‌نیوز اظهار داشت: به اعتقاد بنده بازار سرمایه در شرایط فعلی در حالت انتظار به سر می‌برد و به دنبال محرکی جهت رشد قیمت سهام می‌باشد اگرچه حتی چنانچه در مقطع کنونی خبر منفی بیاید، نمی‌توان انتظار افت قیمت سهام را در بورس داشته باشیم چراکه سهام به اندازه کافی با افت قیمتی مواجه شدند و اکثر سهام در حال حاضر به زیر ارزش ذاتی خود رسیده‌اند‌. پازکی تصریح کرد: به‌طور کلی می‌توان اظهار کرد که سه عامل انتشار گزارشات شش ماهه، سیاست‌های کلان اقتصادی دولت و نتیجه نهایی در مذاکرات هسته‌ای می‌توانند به عنوان محرک‌هایی جهت رشد قیمت سهام در بازار سرمایه عمل کنند‌.

هر کدام از سه عامل مذکور می‌توانند همانند وزنه‌ای بازار را به حرکت در بیاورند‌. در این میان مهم‌ترین عامل تاثیر نتیجه مذاکرات هسته‌ای بر بورس است به‌طوری که نتیجه مذاکرات علاوه بر تاثیر روانی که در کوتاه‌مدت بر روند قیمت سهام در بورس می‌گذارد، تاثیر بلندمدتی نیز بر فضای کلان اقتصادی و در نتیجه سودآوری شرکت‌ها و بازار سرمایه خواهد گذاشت‌. وی افزود: همچنین از عوامل دیگری که بر روند قیمت سهام در بورس تاثیر‌گذار است می‌توان به سیاست‌های اتخاذی دولت اشاره کرد‌.

گفتنی است که در فضای کلان اقتصادی مجوز افزایش نرخ محصولات به اکثر صنایع داده نشده این درحالی است که به دلیل اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، شرکت‌ها با افزایش هزینه نیز مواجه شدند به‌طوری که این قضیه منجر شده که شرکت‌ها در بخش پوشش بودجه خود با مشکل روبه‌رو شوند و در نتیجه این قضیه به رکود اقتصادی کشور دامن زده است‌ بنابراین دولت درحالی نرخ تورم را کنترل می‌کند که اثرات رکودی ناشی از آن در بازار سرمایه به عنوان بازدهی اصلی اقتصاد به وضوح ملموس است‌.

پازکی اظهار کرد: در نتیجه دولت با اتخاذ سیاست‌های خود می‌تواند مجوز افزایش نرخ را برای صنایع مختلف بدهد تا به این طریق به خروج از رکود فعلی کمک شود همچنین چنانچه دولت نرخ سود بانکی را کاهش دهد، P/E انتظاری بازار سرمایه افزایش ‌یافته و به این طریق قیمت سهام در بورس افزایش می‌یابد‌. مدیر سرمایه‌گذاری صندوق بانک رفاه بیان کرد: همچنین گزارشات شش ماهه شرکت‌ها به عنوان سومین عامل تاثیرگذار بر بازار سرمایه می‌باشد به‌طوری که چنانچه گزارشات شش ماهه مطلوب باشد می‌تواند همانند محرکی برای رشد قیمت سهام در بازار عمل کند. به نظر می‌رسد اغلب شرکت‌ها به دلیل رکود فعلی در فضای کلان اقتصادی نتوانستند فروش مطلوبی داشته باشند به‌طوری که بخش زیادی از موجودی محصولات آنها انبار شده است‌.

به‌طور کلی می‌توان اظهار کرد که وضعیت اکثر شرکت‌ها از نظر بنیادی مطلوب است گواه این مطلب در افزایش تولید برخی شرکت‌ها نسبت به سال گذشته می‌باشد اما معضل کنونی شرکت‌ها، رکود در فروش محصولات طی عملکرد شش ماهه است‌. پازکی عنوان کرد: بنابراین با توجه به رکود در فضای کلان اقتصادی، در شش ماهه نخست سال اکثر شرکت‌ها با مشکل فروش روبه‌رو بودند در نتیجه چنانچه رکود در فضای کلان اقتصادی همچنان باقی بماند، گزارش شرکت‌ها نیز طی شش ماهه دوم سال‌جاری نیز مطلوب نخواهد بود‌. به نظر می‌رسد اگر فضای اقتصادی تغییر کند و شاهد رونق در اقتصاد باشیم، شرکت‌ها نیز در عملکرد شش ماهه دوم سال علاوه بر پوشش بودجه خود با گزارشات مطلوبی همراه خواهند بود‌.

 وی در خاتمه افزود: به‌طور کلی بهبود وضعیت کلان اقتصادی متاثر از حصول توافقات در مذاکرات هسته‌ای می‌باشد اگرچه این قضیه و تاثیرگذاری نتیجه مذاکرات بر اقتصاد ایران مستلزم زمان است‌. همچنین محرک اصلی برای رونق اقتصادی کشور، سیاست‌های اتخاذی دولت است‌. به‌طوری که دولت قادر است با اتخاذ تصمیمات کلان اقتصادی وضعیت اقتصادی را بهبود بخشد‌.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب