مهمترین اخبار مرتبط با بورس یکشنبه 6 مهرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 58 واحد نزول کرد و به رقم 71،643 واحد رسید . نمادهای ومعادن با 27 واحد و ونوین با 19 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد حکشتی با 26 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 94 میلیارد تومان رسید که نماد فولاد با 4.7 میلیارد تومان و خودرو با 4.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 6 واحد صعود کرد و به رقم 827 واحد رسید . نمادهای جم، پترول و زاگرس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 51.1 میلیارد تومان رسید که حسیتا با 1.4 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد .

با توجه به آنکه روند معاملات خسته کننده شده است امروز تصمیم گرفتیم به طور خلاصه به مهم ترین عوامل ایجاد روند نوسانی و کسل کننده بازار سرمایه اشاره کنیم .

اقتصاد و بازار سرمایه ، بازار سرمایه و مذاکرات هسته ای ، شاید واژه هایی باشد که طی چند وقت اخیر زیاد به گوش خورده باشد، از بازار سرمایه در ایران به عنوان نبض اقتصاد کشور یاد می شود ، این در حالی است که در کشور های توسعه یافته نقش پیشانی اقتصادی آن کشور را نیز بازی می کند.

البته طبیعی است اقتصاد کشوری که وارد مرحله رکود شده بازار سرمایه آن اوضاع خوبی نداشته باشد. بازار سرمایه از جمله بازار های مهم اقتصادی است که به کوچکترین رویداد های سیاسی و اقتصادی واکنش نشان می دهد و اوضاع ان را چه در جهت مثبت و چه در جهت منفی دگرگون می کند . این ویژگی باعث شده است که بازار سرمایه جزء بازار های پر ریسک قرار گیرد . طوری که کوچکترین رویداد سیاسی و اقتصادی تاثیرات بسزایی را در بازار سرمایه خواهد گذاشت.

خبرهای مهم بورسی

باز گردیم به اوضاع ایران و بازار سرمایه ، از ابتدای امسال بازار سرمایه ایران روی خوشی به سهامدارانش نشان نداده است . امروز تصمیم داریم به طور خلاصه قدری از اتفاقات مهم سیاسی ، اقتصادی و بورسی که طی چند وقت اخیر رخ داده است را بیان نماییم. در بخش اقتصادی، اولین و شاید اصلی ترین علت این ریزش ، رکود بی سابقه ای بود که برای نخستین بار به طور رسمی از طرف دولت اعلام شد که در گزارشات گذشته علل ایجاد و موانع بر طرف شدنش را بیان داشتیم ولی آنچه در این بین اهمیت دارد آن است که با  که با طولانی تر شدن این رکود اقتصادی  ، موجبات تخلف و تقلب را فراهم می کند و از یک معضل اقتصادی تبدیل به یک معضل اجتماعی می شود ، چرا که هر یک از افراد جامعه با توجه به عدم رشد اقتصادی تصمیم می گیرد که در جهت رفاه خود به دیگری آسیب رساند و این امر باعث تخلف و تقلب می شود .

 در حوزه سیاسی ، مساله مهمی که امسال بسیار مورد بحث و بررسی قرار گرفت موضوع روی کار آمدن داعش است که باعث ایجاد رعب و وحشت در منطقه شده است . واقعا در مدت اخیر اتفاقاتی رخ داده که شاید برای اولین بار شاهدش باشیم. داعش که از نسل خوارج است به بهانه ترویج و گسترش اسلام دست به اعمال تروریستی زده است ، اعمالی که شاید در اوایل پیدایش اسلام اعراب به آن دست می زدند ، از جمله زنده بگور کردن دختران . حال با اعمالی وحشیانه تر و تجاوز به شهرهای مختلف عراق و سوریه اقدام به اعمال غیر انسانی و غیر اخلاقی زده اند . این امر نیز توانسته است به نوع خود خود ریسک بازار سرمایه را افزایش دهد چرا که عراق از جمله مهم ترین همسایگان مرزی ایران است که اتفاقات و تحولات آن می تواند اثرات مثبت و یا منفی بر اقتصاد ایران بگذارد. ازجمله مهم ترین اتفاق اقتصادی که در پی این حادثه رخ داد کاهش صادرات سیمان به کشور عراق بود که اثرات ان را بر گروه سیمانی نظاره کردیم .

دیگر نکته ی مهم در بخش سیاسی که شاید اصلی ترین نکته ای که به بازار سرمایه واکنش نشان داده است مساله تحریم و مذاکرات هسته ای است که اقتصاد ایران و بازار سرمایه را تحت شعاع خود قرار داده است . بعد از روی کار امدن دولت جدید و تصمیم جدی ان دولت برای رفع موانع تحریم شاهد رشد نسبی در بازار سرمایه بودیم ، رشدی که شاید نباید تا این حد رخ می داد تا تبدیل به حباب شود ، عده ای از کارشناسان تبلیغات بیش از حد رسانه ها در این زمینه و تشویق ورود افراد غیر حرفه ای را علت این موضوع عنوان می کنند

. در هر صورت بازار سرمایه بعد از توافق ژنو و پیشرفت خوبی که در مذاکرات رخ داد حرکت صعودی خود را آغاز کرد ولی در ادامه با شروع پدیده رکود تورمی در اقتصاد شاهد ریزش بی سابقه ای در بازار سرمایه بودیم که باعث متضرر شدن عده ای بسیار زیاد که سرمایه های هنگفتی وارد کرده بودند، شدیم .

رفع تحریم ها شاه کلیدی است که بسیاری از کارشناسان از ان به عنوان رفع گره تمامی مشکلات اقتصادی و سیاسی یاد می کنند و به جرات می توان گفت که این چنین است، چرا که حتی ما اگر به تکنولوژی و قدرت تولیدی دست یابیم که توان رقابت با سایر کشور های صنعتی را داشته باشیم ( کاهش تورم شرط اصلی است ) حال در صورتی که نتوانیم پول صادرات محصولات خود را به راحتی دریافت کنیم با مشکلات عدیده ای روبرو خواهیم شد که اثرات مخرب تری از جمله افزایش نرخ ارز روبرو خواهیم گشت . البته ذکر این نکته فراموش نشود که پیش تر اعلام کرده بودیم به هیچ عنوان نباید سرنوشت بازار سرمایه را با سرنوشت مذاکرات گره زد.

در حوزه بورسی، اشاره به مشکلات داخلی نیز می تواند آخرین مورد از علل افت شاخص بورس مد نظر قرار بگیرد، افزایش نرخ خوراک گاز پتروشیمی ها ، مسایل مربوط به بهره مالکانه سنگ اهنی ها ، اخبار ضد و نقیضی که از افزایش یا کاهش قیمت خودرو شنیدیم و باعث ایجاد مناقشات بین شورای رقابت و مجلس شد ، ابهامات مربوط به گروه پالایشگاهی و بحث کیفی سازی که سبب متوقف شدن چندین ماهه ی نمادهای این گروه شده است ، کاهش صادرات محولات سیمانی به علت درگیری های داعش در منطقه ، اخبار گوناگون و متفاوت از کاهش یا عدم کاهش نرخ بهره بانکی ، کم آبی ، رکود بخش مسکن و کاهش تقاضا در کشورهایی همچون چین باعث شده است که شاهد کاهش قیمت جهانی سنگ اهن و رکود موجود در بازار فولاد باشیم و در پایان مشکل جدیدی که می تواند باعث کسری بودجه شود کاهش قیمت نفت به زیر 100 دلار است، قیمت نفتی که در بودجه سال جاری برای هر بشکه 100 دلار در نظر گرفته شده است .

مهم ترین اخبار اقتصادی

محمدباقر نوبخت در حاشیه افتتاح چهارمین سرشماری عمومی کشاورزی که به طور نمادین در روستای حسن آباد از بخش آفتاب انجام شد درباره اصلاح قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها در بودجه 1394 اظهار کرد: هنوز در تهیه بودجه سال آینده به تبصره مرتبط با هدفمندی‌ یارانه‌ها نرسیده‌ایم، اما قطعا در این بودجه نوآوری‌هایی در این زمینه نسبت به وضع موجود خواهیم داشت . وی همچنین درباره آمار بانک مرکزی مبنی بر رشد اقتصادی گفت: عددی که در سه ماه اول سال جاری محاسبه شده حاکی از رشد تولید ناخالص داخلی خوب کشور است که با توجه به محاسبات بانک مرکزی ، مرکز آمار و برخی موسسات پژوهشی با افتخار باید عرض کنم که همه محاسبات حاکی از رشد مثبت اقتصادی در سه ماه سال جاری است . وی درباره میزان افزایش سقف بودجه سال 1394 تصریح کرد: هنوز محاسبات انجام نشده و ما در روز اول مهر ماه تنها بخشنامه بودجه را ارائه کردیم که به این ترتیب رویکردها و خط مشی‌ها به دستگاه‌ها اعلام شد و آن ها باید پیش بینی خود را از منابع درآمدی به ما بگویند تا با انجام محاسبات به جمع بندی رسیده و رقم نهایی را اعلام کنیم .

مهم ترین اخبار سیاسی

هفتمین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان روز جمعه در حالی بدون اعلام نتیجه در شهر نیویورک به پایان رسید که طرفین تنها تا سوم آذر (24 نوامبر ) برای رسیدن به راهکار جامع زمان دارند . وزیر امور خارجه کشورمان گفت: زمان کوتاهی باقی مانده است، اما حل مسائل باقی‌مانده چندان دشوار نیست. همه‌چیز هم می‌تواند بسیار دور و هم بسیار نزدیک باشد . «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران دیروز مذاکرات هسته‌ای را «جدی، فشرده و بسیار صریح» توصیف کرده و گفته است که طرفین در فرصت دو ماهه باقی‌مانده تلاش می‌کنند تا بر اختلافات غلبه کنند . وی در این مورد گفت: «زمان کوتاهی باقی مانده است، اما حل مسائل باقی‌مانده چندان دشوار نیست. همه‌چیز هم می‌تواند بسیار دور و هم بسیار نزدیک باشد، بستگی به این دارد که چطور به آن نگاه کنید و چه زمان بخواهید به این مسائل بپردازید. هنوز اختلاف وجود دارد. هنوز مقداری اختلاف بر سر تمامی مسائل وجود دارد . »

در همین رابطه شنیدم که، سایر اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران نیز از نیویورک به تهران باز می گردند . تیم مذاکره کننده هسته ای ایران پس از 10 روز مذاکره فشرده با کشورهای عضو گروه 1+5 نیویورک را ترک می کنند . محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه همراه با حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری از نیویورک راهی آستراخان روسیه می شود تا در اجلاس روسای جمهوری کشورهای حاشیه دریای خزر شرکت کند . به نقل از خبرگزاری ایتارتاس محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پس از دیدار با سرگئی لاوروف همتای روس خود در نیویورک گفت که دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی در اروپا برگزار خواهد شد چون نیویورک بسیار دور است . ظریف با اشاره به وجود اختلافات میان طرف‌های مذاکره کننده تصریح کرد: ما هنوز فاصله‌ی زیادی با یکدیگر داریم .

در اطلاعیه وزارت امور خارجه روسیه که شنبه منتشر شد، آمده است: مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در نیویورک به نتیجه قابل ملاحظه‌ای در حل مسائل کلیدی توافق آینده منجر نشده اما با این وجود در این مذاکرات پیشرفتی در زمینه تدوین راه‌کارهای مختلف برای حل مسائل مورد اختلاف حاصل شده است . وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: ایران و گروه 1+5 در مذاکرات خود در نیویورک موفق شدند به پیشرفتی در زمینه تدوین راه کارهای مختلف برای حل مساله هسته‌ای ایران دست یابند .

در مورد داعش در خبری شنیدیم که ، انگلیس حمله به مواضع داعش را آغاز کرده است ، بر اساس این گزارش، جت های جنگنده تورنادواز 6 هفته قبل هواپیماهای شناسایی خود را بر فراز آسمان عراق آغاز کرده اند، اما این نخستین پرواز برای بمباران مواضع داعش در عراق بعد از تصویب آن است . دو فروند جت مسلح تورنادو انگلیس از پایگاه هوایی نیروی هوایی سلطنتی ‘اکروتیری’ این کشور در قبرس برای بمباران مواضع گروه تروریستی داعش در عراق اعزام شدند . به نقل از  رسانه های انگلیسی، این هواپیماها به بمب های هدایت شونده لیزری و موشک مجهز بوده اند. زمان بازگشت این هواپیماها و محل دقیق شلیک موشک های آنها مشخص نیست . حملات هواپیماهای انگلیسی به مواضع داعش در عراق بعد از آن صورت گرفت که مجلس انگلیس روز جمعه با مشارکت انگلیس در حمله به مواضع داعش در عراق موافقت کرد.

و اما خبری دیگر در همین زمینه ، یک مسئول کویتی گفت که تعدادی از عناصر داعش از عراق و سوریه فرار کرده و تلاش می‌کنند تا وارد مرزهای کویت و عربستان شوند . با ادامه حملات هوایی غرب علیه تروریست‌های داعش، تعدادی از این افراد به سمت مرزهای کویت و عربستان گریختند . روزنامه القبس کویت نوشت که پس از آنکه حملات هوایی ائتلاف آمریکایی موسوم به ائتلاف علیه داعش علیه گروه تروریستی داعش صورت گرفته است، تعدادی از این تروریست‌ها به سمت مرزهای کویت و عربستان گریخته‌اند .

فلزات اساسی، دلار و سکه 

در بازارهای جهانی قیمت فلزات اساسی با توجه به تعطیلات آخر هفته تغییری نداشت. قیمت دلار با افزایش همراه بود و به قیمت 3،262 تومان رسید و سکه بهار آزادی نیز با افزایش قیمت در محدوده قیمتی 938 هزار تومان داد و ستد شد . عدم اعلام نتیجه قطعی در مورد مذاکرات می تواند علت افزایش این رشد باشد.

 

در گروه های مختلف بورسی چه خبری بود؟

در گروه پتروشیمی و شیمایی همچنان شاهد حجم کم معاملات می باشیم، روند معاملات متعادل بود ، تعدادی از نمادها را سبز رنک و تعدادی را قرمز رنگ نظاره کردیم . در این گروه وپترو طی اعلام خبری با اقبال خوبی همراه گذشت ، عضو هیات مدیره و معاون مالی و اداری شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی با اشاره به تلاش این مجموعه برای ورود به فعالیت حوزه‌های تخصصی و صنایع بالادستی مولد و پربازده اظهار کرد: با توجه به این موضوع فروش سهام «وساخت» از سوی این مجموعه دور از ذهن نیست .احمد شهباز‌بیگی تاکید کرد: رویکرد جدید شرکت در فضای کسب و کار، خروج از عرصه‌های غیر‌تخصصی و کم‌بازده و حرکت به سمت سرمایه‌گذاری‌های مولد در حوزه‌های تخصصی نفت و گاز و پتروشیمی با ماهیت اشتغال‌زایی است، بنابراین سبد فعلی سرمایه‌گذاری شرکت در انطباق با رویکرد مذکور باز مهندسی خواهد شد . وی با اشاره به تصمیم مجموعه برای ورود به حوزه‌های بالادستی افزود: این حوزه بازار و خوراک تضمین شده برای سهامداران ما دارد و مولد و پربازده نیز هست .  

در خبری دیگر شنیدیم که ، معاون برنامه‌ریزی منابع هیدروکربنی وزیر نفت از جزئیات فرمول تعیین نرخ خوراک گازی واحدهای پتروشیمی خبر داد . روز پنج‌شنبه در افتتاحیه نهمین دوره نمایشگاه ایران پلاست بیژن زنگنه، وزیر نفت از تعیین فرمول بلند مدتی برای نرخ خوراک گاز در وزارت نفت خبر داد. زنگنه با بیان اینکه نرخ خوراک 10 ساله می‌شود اعلام کرد که این فرمول ظرف 15 تا 20 روز آینده اعلام خواهد شد. بر اساس گفته وزیر نفت این فرمول به‌صورتی محاسبه می‌شود که نرخ سود واحدهای پتروشیمی 25 درصد شود. منصور معظمی اظهار کرد: بر اساس فرمول پیشنهادی وزارت نفت، قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها نسبت به قیمت جهانی هر خانواده از محصولات این پتروشیمی‌ها تعیین خواهد شد.

وی افزود: البته درباره خوراک مایع چنین فرمولی وجود ندارد و قیمت خوراک 95 درصد فوب خلیج‌فارس محاسبه خواهد شد . معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت ادامه داد: فرمول قیمت خوراک بر اساس قیمت محصولات یک فرمول خطی درجه یک مانند Y=aX + bاست که عدد ثابت آن از سرمایه‌گذاری و هزینه‌های جانبی استخراج می‌شود و ضریب قیمت محصول نیز درصدی از نرخ جهانی محصول را مشخص خواهد کرد و حاصل جمع این دو، قیمت خوراک را مشخص می‌کند.

وی تاکید کرد: این فرمول در صورت نهایی شدن 10 ساله خواهد بود و برای بعد از آن هم باید بر‌اساس نیازهای روز تصمیم‌گیری شود . در این بین برخی از کارشناسان مهم‌ترین مشکل این فرمول را وابستگی مستقیم آن به قیمت محصولات می‌دانند و معتقدند با این شیوه قیمت‌‌گذاری گرایش به سرمایه‌گذاری در تولید محصولاتی مانند متانول افزایش می‌یابد و از آنجایی که متانول تولیدی مصرف داخلی نداشته و عمده آن صادر می‌شود، ممکن است افزایش عرضه متانول از سوی ایران به کاهش بهای جهانی آن بینجامد به‌طوری‌که قیمت آن از قیمت گاز صادراتی کمتر شود .

معظمی در واکنش به این مشکل مطرح شده، گفت: کسانی که از اشباع بازار متانول صحبت می‌کنند سواد کافی ندارند چراکه ما می‌توانیم واحدهای تبدیل متانول به پروپیلن و اتیلن را احداث کنیم .

این درحالی است که تبدیل ساخت واحدهای پتروشیمی تبدیل متانول نیازمند سرمایه‌گذاری عظیمی است. معاون وزیر نفت درخصوص ناتوانی بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری‌ یک میلیارد دلاری برای احداث یک واحد تولید پروپیلن از متانول و محدودیت‌های قانونی دولت برای انجام چنین سرمایه‌گذاری‌هایی گفت: امکان سرمایه‌گذاری برای احداث چنین واحدهایی وجود دارد و در این باره سرمایه‌گذاری خواهد شد .

خبری دیگر بشنویم از اولتیماتوم وزارت نفت به سرمایه‌گذاران پتروشیمی، مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یادآوری اینکه در کمیته ویژه در شرکت صنایع پتروشیمی و با مسئولان وزارت نفت آن دسته از طرح ها پتروشیمی که سرمایه گذاران فاقد صلاحیت توسعه و اجرا هستند لغو مجوز خواهند شد، تبیین کرد: به زودی جزئیات لغو مجوز اجرای طرح های با پیشرفت کم و تاخیرهای چندین ساله اعلام خواهد شد . یک مقام مسئول در شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تشریح دلایل توقف احداث خط لوله اتان مرکز با ارائه اولتیماتوم جدیدی به برخی از سرمایه‌گذاران طرح‌های چندین ساله پتروشیمی کشور اعلام کرد: اگر تاخیرها در برخی از طرح‌های پتروشیمی ادامه یابد، مجوز احداث این پروژه‌ها لغو خواهد شد .

در گروه تجهیزاتی، نمادهای فاراک و فاذر با اقبال خوبی همراه بودند ولی مپنا همچنان درجا زد و به قیمت 645 تومان رسید.

در مورد بدهی وزارت نیرو در خبری شنیدیم ، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با بیان اینکه بدهی وزارت نیرو به پیمانکاران ۲۳ هزار میلیارد یعنی نصف کل بودجه عمرانی کشور است، گفت:‌ هزینه جاری تا ۳ سال آینده کل بودجه را می‌بلعد .مجید انصاری، در پاسخ به این سؤال که آیا یکی از برنامه‌های دولت دائمی کردن برخی مواد قوانین بودجه سالانه است، اظهار داشت: یکی از برنامه‌هایی که دولت یازدهم بر آن تأکید دارد، اصلاح نظام بودجه‌نویسی و حرکت به سوی تدوین بودجه عملیاتی است. نظام بودجه‌ریزی به طور سنتی معیوب بوده و همین امر موجب شده، هر چه جلو رفتیم، سهم هزینه‌های جاری از بودجه عمومی افزایش یافته و بودجه عمرانی کاهش داشته است .معاون پارلمانی رئیس‌جمهور تصریح کرد: تقریباً 80 درصد بودجه سال 91 به بودجه جاری اختصاص یافته و در صورت تکرار این روند، بودجه جاری دولت تا سه چهار سال آینده 100 درصد منابع بودجه را به خود تخصیص می‌دهد .

در خبری دیگر ، مدیر عامل توانیر با اشاره به اینکه قرار است ظرفيت واحدهاي مقياس كوچك از 500 مگاوات به 750 مگاوات برسد كه 250 مگاوات در حال نصب است، افزود: مهمترین ويژگي واحدهاي (DG) سيكل تركيبي كوچك شامل بالا بودن راندمان (بيش از 48 درصد) است . مدیر عامل توانیر از ساخت بزرگترین مزرعه برق خورشیدی ایران در کرمان خبر داد و سیاست های جدید صنعت برق برای احداث نیروگاه های برق مقیاس کوچک وتولید پراکنده را تشریح کرد .

در گروه پالایشگاهی همان طور که اشاره کردیم قیمت نفت در حال کاهش است در همین رابطه ، روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: وزیر نفت ایران از کشورهای عضو اوپک خواست که مانع کاهش بیشتر قیمت نفت شوند . سخنان وزیر نفت مبنی بر همکاری اعضای اوپک برای جلوگیری از کاهش قیمت نفت بازتاب گسترده ای در رسانه های خارجی داشت . این امر نشان دهنده اختلاف ایران به دیگر اعضای اوپک نظیر عربستان است که به رغم حرکت قیمت به سمت 95 دلار در هر بشکه، برابر فشار کاهش بودجه خود مقاومت می‌کند . بهای نفت در هفته های اخیر از 115 دلار در ماه ژوئن به دلیل نگرانیها درباره کاهش تقاضای جهانی نفت و افزایش عرضه آمریکا به زیر 100 دلار سقوط کرده است . به گزارش رویترز، بیژن زنگنه گفت: با توجه به روند نزولی قیمتها اعضای اوپک باید تولید خود را کاهش دهند تا از بی ثباتی بیشتر در قیمتها جلوگیری کنند .

در همین راستا در خبری شنیدیم ، مدیرعامل بزرگترین پتروشیمی ایران از چین به عنوان بزرگترین خریدار گاز مایع پتروشیمی بندر امام نام برد و با تشریح دستورات جدید گازی وزیر نفت برای واگذاری مالکیت واحدهای ان جی ال به پتروشیمی ها، اعلام کرد: صادرات تک محموله گاز مایع به کشورهای حوزه دریای مدیترانه آغاز شده است . رضا امیری با اشاره به افزایش صادرات گاز مایع ایران به کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی، گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید گاز مایع در پتروشیمی بندر امام به عنوان بزرگترین پتروشیمی ایران سالانه حدود یک میلیون و 700 هزار تن است . مدیرعامل پتروشیمی بندر امام با اعلام اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 600 هزار تن گاز مایع به بازارهای مختلف آسیایی و اروپایی صادر شده است، اظهار داشت: در شرایط فعلی چین بزرگترین خریدار گاز مایع پتروشیمی بندر امام است، ضمن آنکه تاکنون چندین محموله گاز مایع به هندوستان هم صادر شده است .

و اما خبری در مورد افزایش تولید نفت در 6 ماهه نخست سال 2014 ، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد تولید نفت ایران در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۲۸ هزار بشکه و در ماه ژوئن ۲۰۱۴ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲۵ هزار بشکه افزایش یافته است .اداره اطلاعات انرژی آمریکا وابسته به وزارت انرژی این کشور، در جدیدترین گزارش خود موسوم به «مرور ماهانه انرژی » ، متوسط تولید نفت ایران در 6‌ماه نخست سال 2014 را 3میلیون‌و 241هزار بشکه در روز اعلام کرد. بر این اساس، تولید نفت ایران در 6 ماه نخست 2014 نسبت به مدت مشابه سال گذشته از افزایش روزانه 135 هزار بشکه‌ای و نسبت به متوسط کل تولید نفت ایران در سال 2013، از افزایش 128 هزار بشکه‌ای برخوردار شده است .

در گروه خودرو و قطعه ساز، روند معاملات مثبت بود و اکثر نمادها را سبز رنگ نظاره کردیم، خمحرکه و خشرق از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند. خودرو نیز در محدوده صفر تابلو معامله شد و به قیمت 259 تومان رسید.

در مورد ورنا در خبری شنیدیم ، سازمان خصوصی سازی در جدیدترین آگهی از عرضه عمومی بلوک 5.01 درصدی سهام سرمایه گذاری رنا طی 27 مهر ماه جاری در بورس خبر داد . این بلوک که شامل بیش از 150 میلیون و 244 هزار سهم است به قیمت تابلوی بورس در روز عرضه به اضافه 15 درصد و به شرط اینکه از قیمت 1215 ریال کمتر نباشد، عرضه خواهد شد.طبق محاسبات انجام شده ارزش کل پایه سهام قابل واگذاری”ورنا” در این عرضه حدود 182 میلیارد و 547 میلیون ریال برآورد شده و بلوک مذکور به صورت اقساطی به فروش خواهد رسید. لازم به یادآوری است سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، سرمایه گذاری سمند، سرمایه گذاری سایپا، پیشگامان بازرگانی ستاره تابان، صندوق بازنشستگی کشوری و شرکت تجارت الکترونیک خودرو تابان از سهامداران این مجموعه بورسی هستند.

مناقشات دنباله‌دار نمايندگان مجلس بر سر قيمت خودروهاي داخلي كه از زمان اعلام قيمت‌ها از سوي شوراي رقابت آغاز شد، باعث شد تا وزير صنعت، معدن و تجارت نمايندگان معترض را در كنار تمركز بر بحث قيمت، به تلاش براي خروج صنعت خودرو از زيان‌دهي دعوت كند .طي بيش از دو ماه گذشته برخي نمايندگان مجلس با اعتراض مدام نسبت به قيمت‌هاي جديد خودروهاي داخلي، تمام تلاش خود را براي كاهش 10 تا 30 درصدي قيمت‌ها به كار بستند. حال در چنين شرايطي و در حالي كه نمايندگان مجلس هر از چندگاهي بحث قيمت خودرو را به ميان مي‌كشند، روز گذشته محمدرضا نعمت‌زاده در همایش تجلیل از کارکنان فرزند شهید شاغل در گروه خودروسازی سایپا اعلام كرده است: «امیدواریم نمایندگان مجلس در کنار توجه به بحث قیمت‌گذاری خودرو، اهتمام جدی به حوزه تولید کشور داشته باشند و برای خروج خودروسازی از زیان‌دهی نيز تلاش کنند.» نعمت‌زاده در ادامه تاكيد كرده است: «طی دو سال گذشته صنعت خودرو در ایران همواره زیان ده بوده و در صورت هدف‌گذاری برای توسعه، این صنعت باید از زیان‌دهی خارج شود.»

در گروه قندی و غذایی خبری شنیدیم در مورد عرضه اولیه شرکت قاسم ایران و شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان ، مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان (هلدینگ شرکت‌های گروه صنعتی مینو) با اعلام اینکه سهام شرکت پخش قاسم ایران 20 مهرماه در فرابورس عرضه می‌شود، افزود: سهام شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان نیز به فاصله چند روز بعد، 23 الی 25 مهرماه در بورس عرضه می‌شود . فرهاد رمضان، با اعلام سرمایه 36 میلیارد تومانی این شرکت تاکید کرد:سهام شرکت پخش قاسم ایران هفته گذشته در فرابورس درج شد. وی افزود: به زودی جلسه هم‌اندیشی با حضور مدیران فرابورس و مدیران عامل بانک‌ها برای بررسی زمان عرضه قاسم ایران در فرابورس و شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در بورس برگزار می‌شود اما پیش‌بینی ما این است که شرکت پخش قاسم ایران 20 مهرماه و شرکت خودکفایی آزادگان چند روز بعد از آن در بورس عرضه شود.

وی درخصوص میزان عرضه سهام قاسم ایران خاطرنشان کرد: برنامه این مجموعه برای عرضه اولیه سهام قاسم ایران معادل 3 درصد است، در صورتی که با استقبال معامله‌گران تا سقف 10 درصد نیز امکان عرضه وجود دارد. مدیرعامل هلدینگ شرکت‌های گروه صنعتی مینو با اشاره به عرضه سهام اقتصادی و خودکفایی آزادگان چند روز پس از عرضه سهام قاسم ایران اظهار کرد: گردش مالی سالانه این مجموعه سه هزار و 400 میلیارد تومان است و در زمان حاضر سرمایه این هلدینگ 15 میلیارد و 300 میلیون تومان است .وی با اشاره به تصمیم این مجموعه برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته، پس از معرفی به بورس اظهار کرد: قرار است سرمایه شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان از 15 میلیارد تومان سرمایه ثبتی به 35 میلیارد تومان افزایش یابد .  

در گروه ساختمانی خبری شنیدیم در مورد ثرود، هنوز یک ماه از زمان ورود و عرضه اولیه سهام شرکت سرمایه گذاری مسکن زاینده رود در بازار اول فرابورس نمی گذرد که گمانه زنی ها از برنامه افزایش سرمایه 100 درصدی این مجموعه از محل آورده نقدی حکایت دارد .مدیر امور مالی “ثرود” نیوز اظهار داشت: شرکت در حالی با سرمایه 200 میلیارد ریالی در بازار اول فرابورس پذیرش و درج نماد شده که افزایش سرمایه 100 درصدی در برنامه های آتی قرار گرفته و در سال مالی 94 با تهیه و ارسال گزارش توجیهی به سازمان بورس برای دریافت مجوزهای قانونی اقدام خواهد شد .

حسین زاده پیرامون پیش بینی رشد 700 درصدی هزینه های مالی و اداری تا حدود 22 میلیارد ریال و علت اینکه همزمان با برنامه افزایش سرمایه چه نیازی به دریافت تسهیلات جدید از بانک ها وجود داشته، تصریح کرد: در بیان دلیل اینکه چرا همزمان با برنامه افزایش سرمایه دریافت تسهیلات بانکی به منظور تأمین سرمایه در گردش نیز پیش بینی شده، بایستی گفت شرکت اصل احتیاط را رعایت کرده تا چنانچه مجوزهای لازم جهت افزایش سرمایه صادر نشد، بتوانیم از تسهیلات بانکی برای اجرای پروژه های تعریف شده استفاده کنیم.

از این رو با فرض صدور مجوز افزایش سرمایه، این مبلغ تسهیلات بانکی مورد نیاز نیست؛ مگر پروژه جدیدی خارج از بودجه برآوردی تعریف شود که جهت اجرای آن به دریافت تسهیلات جدید نیاز باشد .این مقام مسئول در خصوص 4406 میلیون ریال مالیات ابلاغی عملکرد سال مالی منتهی به 90.6.31 و اعتراض شرکت به نحوه تشخیص آن گفت: طبق جدول وضعیت مالیاتی، مالیات عملکرد سال مالی 90 مبلغ 4406 میلیون ریال تشخیص و به شرکت ابلاغ گردید که مبلغ 3862 میلیون ریال آن پرداخت شد و از بابت مابه التفاوت آن به دلیل اعتراض به نحوه تشخیص، ذخیره ای در حساب ها منظور نشده است.

مالیات تشخیصی عملکرد سال 91 نیز مورد اعتراض شرکت بوده که ذخیره ای از بابت آن در حساب ها منظور نشده است .وی افزود: این مشکل به دلیل اشتباه ممیز بوده که از سوی آنها پذیرفته شده است. اما با توجه به اینکه مبلغ قابل توجهی است، شرکت از طریق هیأت های مالیاتی در حال پیگیری بوده و سازمان امور دارایی موضوع را به مجری قرار ارجاع داده تا این مبلغ پس از رسیدگی به حساب های “ثرود” بازگردد.

در خبری در مورد مالیات بر عایدی مسکن شنیدم ، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: به دلیل فشار وزارت راه و شهرسازی و ارائه گزارش به رئیس جمهور مالیات بر عایدی مسکن در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم حذف شد .مالیات عایدی مسکن و املاک برای جلوگیری از سوء استفاده دلالان و سوداگران این بخش بوده که از افزایش‌های بی رویه و غیر منطقی مسکن در بازار جلوگیری می کند و طی روزهای گذشته هرچند دولت در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم این موضوع را پیش بینی نکرده بود اما اعضای کمیسیون اقتصادی این پیشنهاد به نفع بازار مسکن و ثبات در این بخش ارائه کردند که با مخالفت نمایندگان دولت روبرو شد و در نهایت نیز در صحن علنی مجلس رای نیاورد .

در خبری شنیدیم که ، اوراق ۱۰۰ هزار تومانی وام مسکن برای اقشار ضعیف صرفه اقتصادی دارد ، عضو شورایعالی بورس با تاکید بر اینکه دولت پولی بابت اوراق تسهیلات مسکن نمی‌پردازد، گفت: این اوراق که با نرخ ۲۲ و ۲۳ درصد توسط مردم خرید و فروش می‌شود، صرفه اقتصادی دارد .حسین عبده‌تبریزی با اشاره به تشکیل صندوق‌های زمین و ساختمان که با هدف تامین مالی بازار مسکن راه‌اندازی شده است، اظهار داشت: اگر صندوق زمین و ساختمان موفق عمل کند،‌ اقدام به راه‌اندازی دیگر صندوق‌های پروژه از جمله در بخش نفت خواهیم کرد .وی در مورد نقش اولین صندوق زمین وساختمان در تامین مالی بخش مسکن گفت :‌ صندوقی که راه‌اندازی شده در اندازه‌ای کوچک است و در مورد تامین مالی آن نسبت به کل بازار حجم پایینی دارد .

عضو شورای‌عالی بورس و اوراق بهادار درباره دلایل افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن و ذکر نکاتی درباره آن که مورد سوال خبرنگار بود، گفت : علت این که روی اوراق تسهیلات مسکن فشار نمی‌آوریم، این است که دولت در این زمینه پولی نمی‌دهد، بلکه مردم خودشان با سپرده‌گذاری در بانک مسکن عده‌ای را صاحب امتیاز وام می‌کنند.

عبده‌تبریزی تاکید کرد: این افراد حاضر نیستند با نرخ 13 یا 14 درصد اوراق خود را در فرابورس بفروشند، بنابر این آنها معتقدند که باید سود 21 و 22 درصدی عایدشان شود . لازم به ذکر است که ، اوراق امتیاز تسهیلات خرید مسکن در فرابورس به 100 هزار تومان هم رسید، در حالی که این اوراق در سال 92 در محدوده 35 هزار تومان هم معامله می‌شد .به این ترتیب متقاضیان بابت هر 500 هزار تومان وام مسکن باید 100 هزار تومان بپردازند، یعنی برای وام 45 میلیون تومانی باید حدود 9 میلیون تومان هزینه شود .

ثفارس در جدیدترین پیش بینی 94 خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 721 ریال پیش بینی نموده است که در مقایسه با سال مالی 93 با افزایش  130 درصدی همراه بوده است شرکت برای سال مالی 94 مبلغ 214 میلیارد ریال سود عملیاتی پیش بینی کرده است همچنین هزینه های مالی شرکت نیز مبلغ 12 میلیارد ریال اعلام نموده است

در گروه سیمانی، که معاملات منفی را پشست سر گذاشتند در خبری در مورد سکارون شنیدیم که ، درآمد هر سهم “سکارون” با توجه به عملکرد واقعی سه ماهه منتهی به 31 خرداد ماه سال جاری به میزان 400 ریال بوه و در نتیجه این شرکت طی مدت مذکور توانسته 23 درصد از بودجه خود را پوشش دهد .براساس آخرین اطلاعات مندرج در سایت کدال، درآمد هر سهم شرکت سیمان کارون برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه سال 93 به میزان 1717 ریال برآورد شده این در حالی است که درآمد هر سهم “سکارون” با توجه به عملکرد واقعی سه ماهه منتهی به 31 خرداد ماه سال جاری به میزان 400 ریال بوه و در نتیجه این شرکت طی مدت مذکور توانسته 23 درصد از بودجه خود را پوشش دهد.

در همین راستا، مرادی، رییس حسابداری صنعتی شرکت سیمان کارون، اظهار داشت: شرکت سیمان کارون در گزارش سه ماهه توانسته بودجه خود را پوشش دهد و رقم فروش نسبت به پیش بینی بودجه با افزایش ریالی همراه بوده است. همچنین تولید “سکارون” در سه ماهه نخست سال جاری هیچگونه توقفی نداشته است .مرادی تصریح کرد: مقدار تولید شرکت سیمان کارون در گزارش 6 ماهه احتمالاً با کاهش مواجه خواهد شد چراکه این شرکت در تیر ماه سال جاری در بخشی از کارخانه تعمیرات داشته است. همچنین اگرچه “سکارون” در گزارش 6 ماهه خود به دلیل فروش کلینکر از نظر ریالی با افزایش همراه می باشد اما تأثیر فروش کلینکر در بودجه شرکت سیمان کارون لحاظ نشده است

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب