تقویت نقدشوندگی با اوراق آتی سهام

خبرهای بورسی

 اوراق آتی سهام ابزاری است که علاوه بر نقدشوندگی بازار سرمایه به پوشش ریسک سهامداران نیز کمک می‌کند و این امکان را فراهم می‌کند که حتی سهامداران بدبین از بازار در روزهای منفی نیز سود ببرند. مدیرعامل کارگزاری خبرگان سهام درباره اوراق آتی سهام به سنا گفت: این اوراق نه‌تنها به نقدشوندگی بازار کمک می‌کند بلکه برای کسانی که نسبت به بازار بدبین هستند و دید منفی دارند، فرصتی را فراهم می‌کند که معاملاتی را انجام بدهند که در آن سودی به‌دست آورند.

سیدمحمد بهشتیان با اشاره به پوشش ریسک در این سبک از معامله سهام گفت: برای مثال سهامداری در بازار نقد سهامی را خریداری می‌کند اما فکر می‌کند بازار منفی می‌شود بنابراین برای تاریخ و سررسید معینی موقعیت فروش می‌گذارد به این ترتیب اگر بازار در آن تاریخ پایین هم بیاید به دلیل اینکه فروشنده قیمت خود را در سررسید به قیمت مد نظر قفل کرده است به اندازه‌ای که مد نظر بوده سود خود را می‌برد.

وی درباره چگونگی توسعه این اوراق در بازار سرمایه گفت: در سال 90 این اوراق برای نخستین بار امکان معامله پیدا کرد اما به دلیل برخی مشکلات نرم‌افزاری، نبودن زیرساخت‌های لازم و پایین بودن حجم و ارزش معاملات با استقبال مواجه نشد.

توجه: سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند آموزش است. قوانین و مفاهیم مهم و نکات بسیار زیادی در بورس وجود دارد.

اگر بدون آموزش دیدن، در بورس سرمایه‌گذاری کنید سرمایه‌تان را به خطر انداخته‌اید.

با توجه به شرایط فعلی، ما دوره‌ی آنلاین ویژه ورود به بورس را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

جزییات بیشتر این دوره را اینجا ببینید (با امکان سفارش و دانلود فوری پس از خرید)

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: برای اینکه این بار مشکل بار نخست پیش نیاید علاوه بر تکمیل زیرساخت‌های لازم و همچنین فراهم شدن امکان معاملات آنلاین برای این معاملات باید زمینه افزایش حجم معاملات ایجاد شود.

وی درباره ضرورت افزایش حجم معاملات در بازار اوراق آتی سهام گفت: وقتی حجم و ارزش معاملات در بازار اوراق آتی کم باشد، امکان مچینگ نشدن معاملات بین خریدار و فروشنده پیش می‌آید و همین امر مانع نقدینگی این بازار و فراهم نشدن موقعیت خرید و فروش می‌شود.

مدیر عامل کارگزاری خبرگان سهام افزود: باید این نکته را در نظر داشت که در بازار منفی باید حجم معاملات این اوراق به گونه‌ای باشد که فروشندگان برای فروش سهام با مشکل مواجه نشوند البته کسانی که در این بازار وارد می‌شوند با علم اینکه سهم در بازار بالا یا پایین می‌رود اقدام به خرید و فروش می‌کنند اما پایین بودن حجم معاملات نباید به موضوع و دغدغه مضاعف برای سهامداران تبدیل شود. بهشتیان درباره راهکار افزایش حجم و ارزش معاملات اوراق آتی سهام اظهار داشت: اطلاع‌رسانی درباره این اوارق بهترین راهکار برای افزایش استقبال فعالان بازار سرمایه به این اوراق است.

مزایای این اوراق باید برای فعالان بازار سرمایه به طور شفاف روشن شود. وی درباره مزایای اوراق آتی سهام گفت: این اوراق بیشتر برای برآورده کردن انتظارات آتی و پوشش ریسک استفاده می‌شود. چون سهامدار از اهرمی استفاده می‌کند که به واسطه آن صد درصد پول خرید سهم را نمی‌دهد

بنابراین چون برای معامله به جای نقدینگی از یک اهرمی استفاده می‌شود اگر سهامدار روی زیان باشد زیان بیشتری می‌برد و اگر روی سود باشد سود بیشتر از معمول و نرم بازار می‌برد در نتیجه این ابزار برای سهامداران حرفه‌ای مناسب و کاربردی است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.

نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.
  • این سایت (بورسینس) متعلق به هیچ کارگزاری یا نهاد مالی نیست و بصورت شخصی اداره می‌شود. برای دریافت پشتیبانی، رفع مشکلات و سایر مسائل مرتبط، با کارگزارتان تماس بگیرید (تنها راه ممکن).