اخبار مهم بورس دوشنبه 7 مهرماه 93 / انتظار برای گزارشات 6 ماهه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس امروز 31 واحد صعود کرد و به رقم 71،675 واحد رسید . نمادهای کچاد با 44 واحد و اخابر با 38 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وپاسار با 14 واحد و وغدیر با 9 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.

ارزش معاملات در این بازار به رقم 84 میلیارد تومان رسید که اخابر با 3.6 و فولاد با 3.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم 827 واحد رسید . نمادهای ذوب و میدکو بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای جم و مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 75.1 میلیارد تومان رسید که ذوب با 1.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد .

امروز بازار سرمایه بسیار کم حجم بود . و همان طور که شاهدیم بازار نتوانسته روند مثیت و منطقی خود را اغاز نماید . در گرازش روز گذشته به طور خلاصه عوامل ریزش و اتفاقاطی که از ابتدای سال رخ داد را توضیح دادیم . در این برهه از زمان و با توجه به نکات بیان شده هیچ دورنمای مشخصی نمی توان برای بازار سرمایه ترسیم کرد.

درهر صورت امروز شنیدیم که قرار است دو هفته دیگر مذاکرات هسته ای از سر گرفته شود امیدواریم با توجه به آنکه این آخرین فرصت برای رهایی از  چنگال تحریم ها می باشد با اتفاقات خوب خاتمه یابد . با توجه به آنکه اکثر شرکت های 6 ماهه نخست سال مالی را به پایان رسانده اند طی 2 هفته آینده کم کم شاهد روانه شدن گزارشات 6 ماهه خواهیم بود . بسیاری از کارشناسان عملکرد مناسب شرکت ها را در 6 ماهه و ارائه گزارشات خوب را از جمله مهم ترین و نزدیک نرین محرک برای شاخص بورس اعلام می کنند.

اخبار مهم بورس

 

مهم ترین اخبار سیاسی

از حوزه مذاکرات، هفتمین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 در شهر نیویورک در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد. در حالی که پیشتر صحبت‌هایی از برگزاری نشست‌هایی در سطح وزیران خارجه هفت کشور مطرح شده بود، این نشست به دلیل آنچه «لوران فابیوس» آن را عدم پیشرفت در مذاکرات خواند، برگزار نشد . نماینده ایران در مذاکرات هسته‌ای با بیان اینکه اختلافات بر سر مسائل اصلی همچنان باقی است، گفت دور آتی مذاکرات در کمتر از دو هفته دیگر در یک شهر اروپایی برگزار می‌شود آقای عراقچی که با خبرگزاری «کیودو» ژاپن مصاحبه می‌کرد، گفت این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که «اختلافات بر سر موضوعات مهم» پابرجا مانده است .

 در همین راستا ، وزیر امور خارجه چین که در شصت و نهمین دور مجمع عمومی سازمان ملل سخن می گفت، تاکید کرد مذاکرات در خصوص برنامه هسته ای ایران وارد مرحله کلیدی شده است . به نوشته روز دوشنبه روزنامه ‘مردم’ ارگان حزب حاکم چین، وی گفت طرف های مذاکرات هسته ای ایران باید با صداقت و برپایه روحیه احترام متقابل، رایزنی برابر و درک و سازش متقابل با تلاش های بیشتر مشکلات را حل کنند .

همچنین در خبری شنیدیم رئیس جمهور در اجلاس سران کشورهای  حاشیه دریای خزر شرکت کرده است ، قرار است روسای جمهوری کشورهای ساحلی خزر در این اجلاس مهم که تا ساعت 4 بعد از ظهر به وقت آستاراخان به طول می انجامد شرکت کنند. ، لزوم همگرایی کشورهای حاشیه دریای خزربرای حفاظت از این ذخیره زیست محیطی بسیار مهم و حیاتی، تاکید بر اینکه دریای خزر باید دریای صلح و دوستی قلمداد شود، و لزوم تداوم مذاکرات گروه کاری خزر به منظور تدوین و نهایی سازی کنواسیون رژیم حقوقی دریای خزر که بخش های زیادی از آن تاکنون به تصویب معاونان وزرای امور خارجه کشورهای خزر رسیده است از جمله مهمترین مواردی است که مورد اجماع روسای جمهوری حوزه دریای خزر قرار دارد .

در پایان لازم به ذکر است ، در خبری شنیدم که قرار است رئیس جمهور پس از بازگشت از روسیه به کرمان سفر می‌کند، نماینده سیرجان و بردسیر در مجلس گفت: رئیس‌جمهور در این سفر از طرح بزرگ تولید فولاد در استان کرمان که با همکاری بخش خصوصی سرمایه‌گذاری و به مرحله افتتاح رسیده است، بهره‌برداری خواهد کرد .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی نسبت به هفته گذشته تغییراتی نداشت ، بر این اساس مس به قیمت 6771 دلار، آلومنیوم 1924 دلار، روی 2270 دلار و سرب 2075 دلار برای هر تن مبادله شدند .

قیمت دلار به 3260 تومان رسید و سکه بهار آزادی در محدوده قیمتی 938 هزار تومان داد و ستد شد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه پالایشگاهی ، شرکت نفت سپاهان در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 3469 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش 2 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 3 ماهه منتهی به 93/03/31 توانست به ازای هر سهم 822 ریال سود کنار بگذارد و 24 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . همچنین سود عملیاتی شرکت با افزایش 6 درصدی گزارش شده است .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم ، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به تولید روزانه حدود 45 میلیون لیتر بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو چهار در پالایشگاه‌های نفت کشور، تصریح کرد: در شرایط فعلی حدود 20 میلیون لیتر بنزین و بیش از 24 میلیون لیتر گازوئیل کم گوگرد و با استاندارد یورو چهار تولید و عرضه می شود . معاون وزیر نفت با تشریح برنامه زمان بندی عرضه بنزین و گازوئیل یورو چهار در هشت کلانشهر کشور از افزایش ظرفیت تولید بنزین اروپایی ایران با اجرای یک طرح جدید در پالایشگاه اصفهان خبر داد و گفت: پس از تهران، کرج، اصفهان و اراک به زوی در مشهد هم گازوئیل کم گوگرد توزیع می‌شود . عباس کاظمی درباره جزئیات برنامه عرضه بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا در کلانشهرهای کشور، گفت: در شرایط فعلی به استثنای اهواز در تمامی کلانشهرهای کشور بنزین و گازوئیل پاک عرضه وتوزیع می شود .

وزیر نفت در مورد وضعیت پرونده گازی ایران و ترکیه گفت: در فروش گاز به ترکیه تخلفی نکرده‌ایم و پرونده در دست بررسی است که ترک‌ها خواهان تغییر فرمول قیمت‌گذاری و کاهش قیمت هستند . همچنین وزیر نفت در مورد جزئیات تفاهم نفتی با روس‌ها خاطرنشان کرد: هدف این است که همکاری‌ اقتصادی، فنی و تجاری را با روس‌ها توسعه بدهیم که این مسئله فقط مربوط به بخش نفت نیست، بلکه در بخش‌های مختلف تعریف شده تا هم روس‌ها بخشی از نیازهای کالایی خودشان را از ایران تأمین کنند هم ما امیدواریم پروژه‌های مشترکی را با شرکت‌های روسی انجام دهیم .

در گروه خودرویی و قطعه ساز تعدادی از نمادهای قطعه ساز از جمله خمحرکه ، ختور و خریخت با اقبال خوبی همراه بودند در سایر نمادها روند معاملات متعادل بود و اکثر در محدوده صفر تابلو معامله شدند . خودرو نیز به قیمت 257 تومان رسید.

خبری شنیدیم از انتقاد مدنی، مدیر عامل سایپا از خرید دو خودروساز ورشکسته ،سايپا بر اساس يك سري دستورات تكليفي در سال هاي 88 و 89 متاسفانه مجبور به برخي معاملات نامتعارف از جمله خريد سهام شد و دو خودروسازي ورشكسته بخش خصوصي كه هيچ گونه محصولي نداشتند و فقط بدهي هاي كلاني به بانكها داشتند را خريداري كرد كه هيچگونه سودي براي سايپا در برنداشت. علاوه بر اين در آن سالها سايپا درگير يك سري پروژه هاي غير ضروري و كارشناسي شده كه صرفا منشا سياسي داشت، و در حدود 2500 ميليارد تومان بدهي به اين گروه تحميل شدكه باعث ايجاد بحران براي اين گروه بزرگ خودروسازي گرديد .

همچنین در خبری شنیدیم دو محصول جدید رنو در راه ایران هستند ، در شرایطی که رنو نیز مانند برخی دیگر از خودروسازان منتظر مشخص شدن نتیجه نهایی مذاکرات هسته‌ای برای حضوری پر رنگ در ایران است، ایران خودرویی‌ها می‌گویند طی سال جاری دو محصول جدید این شرکت فرانسوی را به سبد خود اضافه خواهند کرد. آن‌طور که خبر می‌رسد، این دو خودرو «کبچر» و «CLIO 4 » نام دارند و تا قبل از سال 94، وارد سبد محصولات ایران خودرو خواهند شد. کبچر و CLIO 4 قرار است ابتدا به صورت محصول کامل (CBU) میهمان بازار کشور شوند و اگر استقبال لازم از آنها صورت بگیرد، ایران خودرویی‌ها نسبت به تولید داخلی‌آنها اقدام خواهند کرد .

در گروه لبنی و غذایی اکثر نمادها مثبت و با صف خرید همراه بودند ، نمادهای غالبر ، غمهرا ، غپاک و غدام از جمله نمادهایی بودند که توانستند تا پایان بازار صف خرید خود را حفظ نمایند.

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که مدیرکل استان تهران از توقیف 250 هزار و 430 عدد انواع خامه، ماست و کره حیوانی غیر استاندارد خبر داد و گفت : محصولات لبنی با عناوین خاتون‌پلور و کیان مشکات به علت استفاده از چربی گیاهی (پالم) توقیف شدند .

خبری شنیدیم در مورد قیمت لبنیات ، درپی تصویب یارانه 450 میلیارد تومانی برای شیر خام و افزایش 50 تومانی قیمت خرید هر کیلوگرم از این محصول، عضو انجمن صنایع لبنی اعلام کرد: این تغییر قیمت، 2.8 درصد در قیمت نهایی فرآورده‌های لبنی تاثیر دارد اما به هیچ وجه قیمت لبنیات افزایش نمی‌یابد . صنایع لبنی که تا پیش از این شیر خام را کیلویی 1250 تومان از دامداران می‌خریدند، از این پس و با تصویب یارانه 450 میلیارد تومانی شیر خام، باید هر کیلوگرم شیر خام را 1300 تومان بخرند تا قیمت شیر خام به 1440 تومان مصوب ستاد تنظیم بازار برسد . گرچه این خبر برای دامداران خوشایند است اما نگرانی در بازار مصرف ایجاد کرده که در پی افزایش 50 تومانی قیمت هر کیلو شیر خام آیا باز هم قیمت فرآورده‌های لبنی افزایش می‌یابد؟ که در این زمینه محمد فربد، عضو انجمن صنفی صنایع لبنی گفت: این موضوع در جلسه‌ فردا – سه‌شنبه – هیات مدیره انجمن بررسی می‌شود تا ببینیم صنایع تحمل پذیرش این میزان افزایش قیمت را دارند یا خیر. البته چه این میزان افزایش قیمت پذیرفته شود چه نشود، قیمت فرآورده‌های لبنی افزایش نمی‌یابد .

در گروه پتروشیمی و شیمایی ، نمادهای شفارس ، شکربن ، شلعاب و وپترو جز نمادهایی بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند . در مورد وپترو روز گذشته به این مهم اشاره کردیم که قرار است  سهم وساخت خود را که جزء زیر مجموعه های مهم ان است بفروش برساند از جمله دلایل اقبال به این سهم نیز همین موضوع می باشد . فارس نیز به قیمت 1395 تومان رسید . جلسه مجمع عمومی  سالیانه این شرکت در ساعت 10:00 روز شنبه مورخ 1393/07/26 درمحل پژوهشگاه صنعت نفت واقع در تهران برگزار می شود .

در مورد ورود پتروشیمی به طرح های نیمه تموم، معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه با تشریح جزییات طرح‌های نیمه تمام اظهار کرد: 67 طرح با ظرفیت 55 تا 60 میلیون تن در این حوزه زخمی شده و به عبارتی نیمه تمام هستند . معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به حضور شرکت ملی پتروشیمی در پروژه‌های جدید تولید خوراک تا سطح 20 درصد، گفت: با بهره برداری از هشت واحد تولید متانول طی پنج سال آینده ایران به تولیدکننده عمده این محصول تبدیل خواهد شد و شوک بزرگی به بازار متانول جهان وارد می‌شود .

محمدحسن پیوندی در حاشیه نهمین نمایشگاه ایران پلاست در جمع خبرنگاران با بیان این‌که طبق قوانین اصولی و اجرایی اصل 44 قانون اساسی شرکت ملی صنایع پتروشیمی می تواند 20 درصد در سرمایه‌گذاری‌های آینده حضور داشته باشد، گفت: این سهم در مورد مناطق محروم 49 درصد است . پیوندی در ادامه به بازگشت مدیریت سهام عدالت واگذار شده در قالب پتروشیمی ها به شرکت ملی صنایع پتروشیمی، گفت:در هلدینگ خلیج فارس به عنوان دولت سهم داشته و مدیرعامل شرکت به عنوان نماینده دولت عضو هیات مدیره هلدینگ است . وی افزود: از هلدینگ خلیج فارس انتظار داریم که بخشی از واحدهای خود از جمله پتروشیمی بندرامام را که دارای تجهیزات قدیمی است نوسازی کند تا پایداری سیستم برقرار و درآمد افزایش یابد .

در گروه تجهیزاتی نمادهای فاذر و فاراک با اقبال خوبی همراه شدند ، فاذر تا پایان بازار توانست صف خرید 4 میلونی خود را حفظ کند و به قیمت 200 تومان برسد.

در مورد مصوبه جدید برقی وزارت نیرو، حسینی با تاکید بر اینکه تفاهم‌هایی با جاهای دیگری انجام شده اما در عمل سامانه بانکی به‌دلیل محدودیت‌های مالی نتوانسته است تامین مالی طرح‌ها را به‌خوبی انجام دهد و بیشتر به‌دنبال این هستیم که مشکلات تامین مالی این طرح‌ها را برطرف کنیم، یادآور شد: برای توسعه این نسل جدید نیروگاه‌ها به میزان سالانه 200 مگاوات را هدف‌گذاری کرده‌ایم که 35 درصد آن تبدیل به CHP می‌شود .

یک مقام مسئول در وزارت نیرو از افزایش نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌های مقیاس کوچک و تولید پراکنده خبر داد و اعلام کرد: امسال نرخ خرید برق از واحدهای تولید پراکنده از 71.5 تومان به 90 تومان برای بخش فشار متوسط و برای فشار ضعیف به 100 تومان به‌ازای هر کیلووات ساعت رسیده است . سیدرضا میرزازاده‌ حسینی درباره جزئیات قیمت گذاری خرید و فروش برق از نیروگاه های مقیاس کوچک و تولید راکنده کشور، گفت: قیمت فروش برق از سال 89 تا اواخر سال گذشته تغییری نکرد درحالی که سال 91 همزمان با جهش نرخ ارز، نرخ خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تولید پراکنده از بیش از 30 تومان به 71.5 تومان رسید .

این مقام مسئول با اعلام اینکه امسال نیز نرخ خرید برق از واحدهای تولید پراکنده از 71.5 تومان به 90 تومان برای بخش فشار متوسط و برای فشار ضعیف به 100 تومان به‌ ازای هر کیلووات ساعت رسیده است، اظهار داشت: در حال حاضر مشکل اصلی صنعت برق برای توسعه نیروگاه‌های تولیدپراکنده در کشور را تامین سرمایه است .

در گروه فولادی، فلزی و معدنی، خبر افزایش سرمایه کچاد توانست معاملات این گروه را تحت تاثیر خود قرار دهد همچنین شنیده شده برخی شرکت های معدنی از جمله گل گهر و چادرملو قرار است برخی ساختمان های خود را در سطح شهر تهران به فروش رسانند که این خبر می تواند برای این نمادها و برخی هلدینگ های معدنی همچون ومعادن قابل توجه باشد.

در خبری دیگر شنیدیم ، واحد احیای مستقیم دو (شهید خرازی) فولاد مبارکه اصفهان موفق به کسب رکورد تولید ماهانه به میزان 176 هزار و 340 تن آهن اسفنجی شد. رئیس واحد احیای مستقیم شماره دو فولاد مبارکه با بیان این مطلب گفت: دستیابی به این رکورد، رشد 38 درصدی تولید را نشان می‌دهد. محمدرضا فتحی، رکورد قبلی ماهانه تولید در این واحد را 127 هزار و 359 تن اعلام کرد و افزود: این رکورد مرداد ماه 1393 کسب شده بود . همچنین کارکنان واحد احیای مستقیم شهید شهبازی ناحیه سبای فولاد مبارکه اصفهان موفق شدند با تولید 86 هزار و 600 تن آهن اسفنجی در شهریور ماه برای دومین بار در سال جاری رکوردشکنی کنند.

در مورد ذوب ، مدیرعامل شركت سهامي ذوب آهن اصفهان گفت: سود خالص کارخانه ذوب آهن اصفهان در سال گذشته به رقم بی‌سابقه 400 میلیارد تومان رسید و با توجه به صفر شدن رقم بدهی‌های ذوب آهن امید است این سهام این کارخانه از فرابورس به بورس منتقل شود .

  در گروه ساختمانی نمادهای ثاخت ، ثنوسا و ثفارس با صف خرید همراه بودند و نمادهای ثامان و ثاژن در محدوده مثبت خود معامله شدند ، سایر نمادها جز وآذر و وتوس که صف فروش داشتند ، روند معاملات متعادلی داشتند و در محدوده صفر تابلو معامله شدند .

اکثر شرکت های این گروه دارای سال مالی منتهی به شهریور ماه می باشند و دیر یا زود باید منتظر ارائه صورت های 12 ماهه ی این نمادها باشیم. افزایش رونق در بخش مسکن موجبات رونق در سایر بخش های اقتصاد را نیز فراهم خواهد کرد.

در گروه حمل و نقلی ، نماد حفارس با اقبال خوبی همراه شد و در محدوده 3.5 درصد مثبت به قیمت 186 تومان رسید . حسینا نیز به قیمت 3960 تومان رسید . در این گروه حخزر که روز گذشته با اقبال خوبی همراه شد امروز نیز توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد و به قیمت 597 تومان برسد . از جمله دلایل استقبال به این سهم می توان به اجلاس سران کشورهای حاشیه در خزر اشاره کرد چرا که بندراستاراخان از جمله بنادر مهم حخزر می باشد.

در خبری شنیدیم ، به نقل از پایگاه خبری تایمز آو عمان، علی اکبر سیبویه، سفیر ایران در عمان گفت، ایران و عمان قصد دارند به منظور تسهیل تجارت دریایی بین دو کشور یک خط کشتیرانی ایجاد کنند . سیبویه افزود، مذاکرات در خصوص ایجاد این خط کشتیرانی از 6 ماه پیش آغاز شده و انتظار می رود موافقتنامه ای در این زمینه در طی 3 ماه آینده به امضا برسد . وی در ادامه گفت، این خط کشتیرانی بین 4 بندر عمانی سوهار، سلطان قابوس، موسندم و شیناس و بنادر ایرانی چابهار، بندرعباس، بندر امام خمینی (ره) و یک بندر دیگر تردد خواهد کرد .

در گروه بانکی معاملات کم حجم و کسل کننده ای را ناظریم . امروز خبری شنیدیم در مورد بانک سینا، ظاهرا هنوز رأی لغو تحریم بانک سینا هنوز اجرا نشده است، کوروش پرویزیان با اشاره به حکم صادره مورخ 11 دسامبر 2012 دادگاه عالی اتحادیه اروپا به‌عنوان عالی‌ترین مرجع قضایی این اتحادیه گفت: بر این اساس باید تمامی تحریم‌ها علیه بانک سینا لغو و نام بانک سینا از فهرست تحریم‌ها حذف می‌شد .

مدیرعامل بانک سینا گفت: در پی اجرایی نشدن این رأی از سوی اتحادیه اروپا، وکلای بانک به‌ناچار در دادگاه طرح دعوی نموده که خوشبختانه رأی به‌نفع این بانک در روز چهارشنبه 4 ژوئن 2014 (خرداد ماه امسال) صادر شد. متأسفانه علی‌رغم قطعی شدن رأی دادگاه که متضمن حذف نام بانک سینا از فهرست تحریم‌ها و همچنین محکوم شدن اتحادیه اروپا به پرداخت چهارپنجم هزینه‌ها است، هنوز این حکم از سوی این اتحادیه اجرا نشده است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب