بورس در انتظار تحریک شدن: رشد معاملات تردیدآمیز است

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

یک مسوول سازمان بورس از روند مثبت بورس در آینده خبر داد و برنامه‌های سازمان بورس برای تداوم این روند را تشریح کرد. محمودرضا خواجه‌نصیری، مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس در گفت‌وگو با ایسنا، وضعیت فعلی بورس را مورد توجه قرار داد و گفت: در حال حاضر سطح عرضه‌های بازار به شدت کاهش یافته و قیمت سهام شرکت‌ها به پایین‌ترین حد خود رسیده است. وی به رشد مداوم بورس در هفته گذشته اشاره کرد و افزود: در گذشته اگر روند مثبت بورس تکرار می‌شد، بازار سریعا رفتار هیجانی از خود نشان می‌داد اما در حال حاضر به دلیل طولانی شدن روند کاهشی، بازار سرمایه تا حدی با تردید به این رشد نگاه می‌کند.

وی اضافه کرد: علاوه بر این در حال حاضر نماد برخی از سهم‌های تاثیر‌گذار بازار متوقف هستند و شرکت‌های بزرگ چندان مورد معامله قرار نمی‌گیرند اما با این حال صنایع دارویی، سیمانی، خودرویی و غذایی از صنایعی هستند که به صورت واقعی مورد استقبال بازار سرمایه قرار گرفتند و شرکت‌های بزرگی مانند مس، فولاد، سنگ‌آهن و نفت و گاز پارسیان در 10 روز اخیر به ثبات رسیده و در حداقل قیمت تثبیت شدند. این مسوول سازمان بورس تصریح کرد: به نظر می‌رسد بازار سرمایه می‌تواند در شرایط فعلی تغییر جهت دهد اما با توجه به شرایط، زمان تغییر جهت طولانی شده و به محرک‌های خارجی نیاز دارد به طوری که با انتشار اخبار مثبت از مذاکرات هسته‌ای و ارایه گزارش مطلوب شرکت‌ها، محرک رشد ایجاد می‌شود.

خواجه نصیر با بیان اینکه برخی شرکت‌ها بودجه خود را در شش ماهه پوشش دادند و بخش زیادی نیز می‌توانند بودجه را پوشش دهند، اظهار کرد: سرمایه‌گذاران از شرکت‌ها انتظار دارند تا پوشش شش ماهه متناسب با بودجه ارایه کنند تا در شرایط رکودی بازار، محرکی برای رشد ایجاد شود. بر این اساس با توجه به رکود سایر بازارها و با توجه به چشم‌انداز کاهش سود در شبکه بانکی، بازار سرمایه می‌تواند در نیمه دوم سال مثبت باشد.

وی اضافه کرد: در شرایط فعلی نکته‌ای که مربوط به فضای سیاسی است از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین با فرض اینکه اخبار سیاسی شرایط متوسط یا خوبی را رقم بزند، بازار سرمایه آمادگی تغییر جهت را دارد به طوری که تحلیل‌های بنیادی و تکنیکالی شرکت‌ها می‌تواند این موضوع را تایید کند. وی عنوان کرد: نکته دیگر این است که با توجه به بازدهی منفی 5/9 درصدی بورس از ابتدای سال تاکنون، اگر بازار سرمایه بخواهد در شش ماهه دوم بازدهی منفی خود را جبران کرده و روند مثبتی به خود بگیرد، باید در شش ماهه دوم سال حدود 30 درصد بازدهی مثبت کسب کند که رسیدن به این بازدهی با اما و اگرهای زیادی مواجه است اما روند مثبت بورس در چند روز اخیر نشانه خوبی برای آغاز رشد بازار است.

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارها درخصوص برنامه‌های سازمان بورس برای تداوم رونق در بورس تهران گفت: سازمان بورس قصد دارد تا با افزایش جریان نقدینگی، ورود حقوقی‌ها به بورس، توسعه صندوق‌های بازارگردانی، راه‌اندازی بازار قراردادآتی سهام و همچنین با رایزنی‌هایی که برای رفع مشکلات صنایع و رفع مسایل و نگرانی‌ها صورت گرفته است، روند مثبت بورس را تداوم بخشد.

وی یادآور شد: همچنین امیدواریم با رایزنی‌های انجام شده در حوزه پتروشیمی، پالایشگاهی و سنگ‌آهنی امسال شاهد تثبیت نرخ‌های موجود یا تصویب قوانین طولانی مدت‌تری در قانون بودجه باشیم. بنابراین امیدواریم با این اتفاقات نگرانی‌های گذشته رفع شود، زیرا برخی بی‌اعتمادی‌ها به دلیل قانون بودجه بود که این موضوع می‌تواند تغییر کند و دوباره شاهد ورود نقدینگی تازه از سطح جامعه به بورس تهران باشیم. به گفته این مسوول بازار سرمایه، با افزایش سطح اطلاع‌رسانی و معرفی بازار سرمایه می‌توانیم به تغییر وضعیت بازار کمک کنیم.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب