مهمترین اخبار مرتبط با بورس سه‌شنبه 8 مهرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 11 واحد نزول کرد و به رقم 71،664 واحد رسید . نمادهای شخارک با 30 واحد و فملی با 8 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای فولاد با 15 واحد و تکمبا با 9 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورش گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 136.8 میلیارد تومان رسید . شخارک با 9 میلیارد و فارس با 4.8 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 1 واحد صعود کرد و به رقم 828 واحد رسید . نمادهای میدکو و ذوب بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای پترول و وگردش بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند.

ارزش معاملات در این بازار به رقم 80.8 میلیارد تومان رسید که نماد وخاور با 7.6 بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد .

هر چند امروز اخبار خوبی در بعضی از گروه ها از جمله معدنی ها به گوش رسید ولی باز هم شاهد درجا زدن و کم حجمی معاملات بودیم و گویا بازار هنوز روند رو به رشد و صعودی خود را پیدا نکرده است و سهامداران همچنان در حالت بی اعتمادی نسبت به بازار سرمایه قرار دارند.

در حال حاضر با پیش رو بودن ارائه گزارشات میان دوره ای تنها خبر مهم بازار همین امر می باشد . و تا زمان ارائه این گزارشات نمی توان هیچ پیش بینی روشنی از بازار سرمایه داشت. البته امروز تعدادی از شرکت ها اقدام به ارائه آمار تولید و فروش محصولاتشان کردند که نسبتا راضی کننده بود .

اخبار بورس

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

معاون اقتصادی بانک مرکزی با پیش‌بینی اینکه رشد فصول آتی سال جاری در سطحی کمتر از ۴،۶درصد خواهد بود،گفت: نحوه محاسبه رشد اقتصادی تغییری نداشته است . پیمان قربانی با بیان اینکه حساب‌های ملی و ارقام رشد اقتصادی در اداره حساب‌های اقتصادی بانک مرکزی و توسط کارشناسان و متخصصان مطابق با رویه‌ها و استانداردهای ارائه شده از سوی نهادهای بین‌المللی محاسبه و در قالب گزارش ارائه می‌شود، اظهارداشت: این رویه در گذشته بوده و در آینده هم ادامه خواهد داشت و پایبندی به اصول حرفه‌ای و استانداردهای آماری نهادهای بین‌المللی،‌ از اصول خدشه‌ناپذیر بانک مرکزی به حساب می‌آید .

این مقام مسئول در بانک مرکزی با بیان اینکه روند نشان می‌داد اقتصاد ایران در مسیر بازیابی توان از دست رفته خود بوده و تصویر ارایه شده از رشد اقتصادی غیرمنتظره نبود، گفت: نیروی کار و سرمایه در اقتصاد وجود دارد و با بهبود جریان واردات کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای، تسهیل نقل و انتقالات ارزی و افزایش پرداخت تسهیلات در قالب سرمایه در گردش ظرفیت‌های خالی اقتصاد فعال‌تر شده و در مجموع رشد مثبت اقتصادی را به دست داده است.

مهم ترین اخبار سیاسی

وزیر امور خارجه ایران در آستارخان روسیه اعلام کرد که رایزنی‌ها بین وزرای خارجه جمهوری اسلامی و گروه 1+5 در سطح دوجانبه و چند جانبه و نه بصورت نشست همه طرفین، طی 10 روز آینده آغاز خواهد شد .  ولی صحبت بر سر مذاکرات دوجانبه و چند جانبه است و نشستی با حضور همه وزیران خارجه طرفین برگزار نخواهد شد . لازم به یادآوری است که وزیر امور خارجه روسیه روز یکشنبه اعلام کرده بود که توافقنامه جامع هسته‌ای بین نمایندگان میانجی گران بین المللی در گروه «1+5» و ایران تا 95 درصد مورد توافق طرفین قرار گرفته و تنها 2 الی 3 مسئله حل و فصل نشده باقی مانده که هرچند دشوار هستند، ولی قابل حل و فصل خواهند بود .

همچنین، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار با پوتین رئیس جمهور روسیه که عصر دوشنبه در آستراخان روسیه برگزار شد از تلاش‌های رییس‌جمهوری روسیه و همکارانش برای برگزاری مطلوب نشست سران خزر قدردانی کرد و گفت: توافقات مهمی که امروز در آستراخان به دست آمد نشانه‌ای قوی از همگرای کشورهای ساحلی برای همکاری و تأمین منافع مشترک است .رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه طی یکسال گذشته در ۴ نوبت سران دو کشور از نزدیک به رایزنی و ارزیابی مسایل دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی پرداخته‌اند، افزود: اهمیت روسیه در مناسبات منطقه‌ای و راهبردی ایران افزایش یافته است و دیدارهای متعدد مسئولان و سران دو کشور سندی بر استحکام روابط و اراده دو طرف بر توسعه آن است .

سخنان وزیر امور خارجه اسرائیل  در مورد ایران در نوع خود قابل توجه است ، در حاشیه مراسم سالیانه سازمان ملل متحد در زمینه ایران گفت: «تعامل غرب با ایران در زمینه هسته‌ای توافقی بد و نامطلوب است .» بر اساس این گزارش، لیبرمن هشدار داد که اجازه به ایران در زمینه رسیدن به قابلیت ساخت سلاح هسته‌ای همزمان با کاسته شدن از تحریم‌ها کاری ناعاقلانه بوده است . وی در خاتمه سخنان خود در جمله همیشگی سران اسرائیل تاکید کرد که تمامی گزینه‌ها در قبال ایران همچنان بر روی میز قرار دارد.

در مورد داعش ، از زمان آغاز حملات هوایی آمریکا به مواضع داعش در سوریه، این گروه تروریستی تغییراتی را در تاکتیک و نحوه استقرار واحدهای خود در سوریه انجام داده است تا سریع تر و تحرک پذیرتر باشد . محمد نورالدین ” از فعالان سوری در گفت و گو با خبرگزاری آناتولی با اشاره به این موضوع می گوید ، داعش در برابر حملات هوایی آمریکا دست به تغییراتی در نحوه استقرار نیروها زده است از جمله اینکه از برخی مناطق حومه حلب عقب شنینی کرده است و به جای آن وارد برخی مناطق صعب العبور تر شده است . از دیگر تغییرات انجام شده از سوی این گروه تروریستی برای کاهش آسیب پذیری در برابر حملات هوایی آمریکا،برچیدن برخی مراکز ایست بازرسی و محل استقرار نیروها است .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازارهای جهانی قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان کاهش یافت . بر این اساس قیمت مس به 6735 دلار، آلومنیوم 1914 دلار ، روی 2253 دلار و سرب 2057 دلار برای هر تن رسیدند.

دلار نیز در محدوده 3235 تومان معامله شد و قیمت سکه بهار آزادی به 933 هزار تومان رسید.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه پتروشیمی و شیمایی ، شخارک در جدیدترین پیش بینی خود ( اصلاحیه ) سود هر سهم شرکت را مبلغ 3307 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش 20 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 5 ماهه به ازای هر سهم توانست 1986 ریال سود کنار بگذارد شرکت در خصوص بهای گاز مصرفی اعلام نموده است که نرخ گاز خوراک (با نسبت 60 درصد گاز مصرفي) با نرخ هر متر مکعب 13 سنت معادل 445ر3 ريال و نرخ گاز سوخت (با نسبت 40 درصد گاز مصرفي) با نرخ هر متر مکعب 320ر1 ريال محاسبه شده است. که در گزارش قبلی نرخ گاز خوراک به بهای معادل 16.61 سنت محاسبه شده بود .شخارک امروز در قیمت 19،999 ریال بازگشایی شد که در نهایت با صف فروش یک میلیونی به کار خود خاتمه داد .

پتروشیمی شیراز نیز آمار تولید و فروش 6 ماهه خود منتشر کرد، بر این اساس شرکت توانسته است در 6 ماهه اول 51 درصد تولید و 56 درصد فروش پیش بینی شده سال 93 را پوشش دهد. این در حالی است که شرکت در 3 ماهه نخست توانسته بود 25 درصد تولید و 29 درصد فروش را پوشش دهد.

در مورد قیمت خوراک پتروشیمی ها در خبریی شنیدیم ، قیمت نرخ خوارک پتروشیمی ها برای 10 سال تصویب شد، علی مروی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، اظهار داشت: فرمول و نحوه قیمت‌گذاری نرخ خوراک پتروشیمی‌ها نهایی و در کمیسون های انرژی و برنامه و بودجه مجلس تصویب شد . مروی افزود: با هدف رفع موانع تولید و تسهیل سرمایه‌گذاری، فرمول قیمت‌گذاری خوراک حداقل برای ١٠ سال با همکاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی و  انجمن کارفرمایی پتروشیمی تصویب شده که بازگشت سرمایه بصورت ارزی باید حداقل ٢٥ درصد باشد .

همچنین وزارت نفت در صورتی که گاز قطع شود، مکلف به جبران خسارت خواهد بود. وزارت نفت اجازه دارد تا ٣٠ درصد در قیمت خوراک پتروشیمی‌هایی که در پایین دست و مناطق محروم سرمایه‌گذاری می‌کنند، تخفیف لحاظ کند .  بر اساس این گزارش، مصوبه‌های کمیسیون های مجلس برای نهایی شدن در قوه مقننه باید به صحن ارسال شود.

همچنین در خبری شنیدیم ، علی محمد بساق زاده درباره تاثیر توقف تولید بنزین خام در پتروشیمی ها و تولید محصولات پتروشیمی، گفت: یکی از دلایل افزایش پنج درصدی تولید و صادرات محصولات پتروشیمی ایران از ابتدای سال جاری تاکنون توقف تولید بنزین خام و یا ریفورمیت در پتروشیمی بندر امام و نوری (برزویه) بوده است . مدیر هماهنگی ونظارت بر تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه  از اواسط سال جاری تولید بنزین در برخی از واحدهای پتروشیمی متوقف شد، تصریح کرد: توقف تولید بنزین منجر به افزایش ظرفیت تولید محصولات آروماتیکی و متنوع شده سبد تولید و صادرات پتروشیمی ایران شده است .

این مقام مسئول با یادآوری اینکه تا پیش از توقف تولید بنزین امکان عدم تفکیک محصولات تولیدی واحدهای آروماتیکی مجتمع های پتروشیمی بندر امام و نوری به عنوان دو مجتمع بزرگ و عظیم پتروشیمی ایران و خاورمیانه نبود، اظهار داشت: با توقف تولید بنزین، عملا تولید محصولاتی همچون ارتو زایلین، پارازایلین، نیک زایلین، بنزن و تولودن افزایش یافته است .

در گروه خودرویی و قطعه ساز  اکثر نمادها را مثیت و با صف خرید نظاره کردیم . ختور، خوساز ، خریخت و خاذین از جمله نمادهای قطعه ساز بودند که توانستند با صف خرید به کار خود خاتمه دهند .

روز گذشته آمار تولید 2 غول خودرو سازی یعنی ایران خودرو و سایپا در 6 ماهه نخست امسال اعلام شد . بر این اساس ایران خودرو توانسته است 56 درصد تولید بودجه سال 93 ، را در 6 ماهه نخست سال پوشش دهد در حالی که در 3 ماهه نخست توانسته بود 25 درصد تولیدش را محقق نماید.

سایپا نیز در 6 ماهه نخست سال توانسته است 40 درصد تولید و 38 درصد بودجه پیش بینی شده سال 93 را در 6 ماهه نخست سال محقق نماید . همچنین سایپا در 3 ماهه توانسته بود 17 درصد تولید و 16 درصد فروش را پوشش دهد .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم، عضو کمیته تحقیق و تفحص از صنعت خودرو با بیان اینکه بحث خودرو به اتمام رسیده و در کمیسیون صنایع نیز قرائت شد، گفت: در حال حاضر منتظر نظر و نتیجه قوه قضاییه هستیم و عقیده داریم قیمت خودرو باید 30درصد کاهش یابد .نادرقاضی پور گفت: کمیته تحقیق و تفحص از خودرو با شناسایی متخلفان و بعد از قرائت، پرونده را به قوه قضاییه فرستاد و همچنان به دنبال نتیجه قوه قضاییه و پیگیر مباحث است .او گفت: ارسال پرونده‌های متخلفین در گزارش تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی هم به مراجع قضایی ادامه دارد به نحوی که در حال حاضر 6 پرونده ارسال شده و 7 پرونده دیگر هم به زودی برای صدور حکم به قوه قضائیه ارائه می‌شود .

در گروه تجهیزاتی ، روند معاملات فاراک و فاذر بعد از چند روز پدیده صف نشینی متعادل شد. مپنا همچنان در محدوده قیمتی 645 تومان در حال معامله بود.

در خبری شنیدیم که یازدهمین نشست کمیسیون دائمی همکاری‌های تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در تهران برگزار شد . در متن یادداشت تفاهمی که به امضای رؤسای دو هیأت مذاکره کننده ایران و روسیه  رسید، در بخش برق 4 بند به‌عنوان توافقات فی‌مابین ذکر شده است . : .طرفین از همکاری شرکت های ایرانی و روسی در زمینه انرژی برق از جمله اجرای توافقات مندرج در یادداشت تفاهم دهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری دو کشور استقبال نموده و از آن حمایت می کنند. طرفین مجددا بر همسان سازی سیستم های انرژی برق جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان تأکید کرده و موافقت نمودند که مطالعات امکان سنجی جهت اتخاذ روش های بهینه برای همسان سازی سیستمهای انرژی برق سه کشور به انجام برسد.

طرفین بر لزوم همکاری و انجام مذاکرات بین شرکتهای مادرتخصصی برق دو کشور در زمینه خرید برق از فدراسیون روسیه توسط جمهوری اسلامی ایران تأکید نمودند. در این خصوص مقرر گردید مذاکرات بین شرکت توانیر و شرکت اینتورائو روس برای تعیین چگونگی قیمت و حجم خرید برق ادامه یافته و ظرف شش ماه پس از امضای این سند همکاری، نهایی گردد.

طرفین بر مشارکت شرکتهای فعال فدراسیون روسیه (شرکت تکنو پروم اکسپرت) در زمینه ساخت نیروگاه در ایران تأکید نمودند. مقرر گردید توسط شرکت توانیر و سازمان توسعه برق، شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و شرکت فراب، مذاکرات نهایی انجام شود . در ضمن طرفین توافق نمودند ظرف مدت 3 ماه پس از تاریخ امضا این سند، مفاد مندرج در صورتجلسه مورخ 11 تیر 1393 (2 جولای 2013) بین شرکت توانیر و شرکت تکنوپروم اکسپورت اجرایی گردد.

در گروه حمل و نقلی روز گذشته علت استقبال حخزر را نشست کشورهای دریای خزر بیان داشتیم ، در همین رابطه در خبری شنیدیم ، اجلاس چهارم سران كشورهاي ساحلي خزر ديروز در شرايطي برگزار شد كه تعيين حدود مناطق سطح دریای خزر ازجمله دستاوردهاي مهم آن بود؛ بر اين اساس، به‌دنبال توافق روسای‌جمهور کشورهای ساحلی خزر در اجلاس سوم سران در باکو پايتخت جمهوري آذربايجان برای تحدید حدود مناطق سطح دریای خزر، و در اجلاس چهارم سران در آستراخان، عرض منطقه حاکمیت ملی 15 مایل دریایی و عرض منطقه انحصاری ماهیگیری 10 مایل دریایی (مجموعا 25 مایل) تعیین شد. از سوي ديگر ما بقی دریا به‌عنوان  «پهنه مشترک» در نظر گرفته شد که بین 5 کشور مشترک خواهد بود.

در این گروه حپترو با اقبال خوبی همراه شد و توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد .

در گروه معدنی در خبری شنیدیم که اخذ عوارض از صادرات سنگ آهن بطور موقتی منتفی شد دکتر پدرام سلطانی، نایب رییس اتاق بازارگانی ایران گفت: در جلسه تخصصی شورای اقتصاد که روز گذشته با حضور مهندس شافعی، رییس اتاق بازرگانی ایران و جمعی از وزرا و نیز کارشناسان اتاق و دیگر دستگاه ها برگزار شد، نظر بخش خصوصی و نیز اتاق تصویب و تا اطلاع ثانوی وضع عوارض لغو شده است .

وی افزود: با اطلاعاتی که کارشناسان اتاق به همراه بخش خصوصی جمع آوری کرده و در اختیار اعضای شورا قرار داده بودند نظرات اتاق مورد موافقت قرار گرفت و در نهایت عوارض صادرات سنگ آهن، کنسانتره سرب و روی و نیز شمش سرب و روی منتفی شد . هر چند خبرهای خوبی از گروه معدنی به گوش رسید ولی نتوانست روند معاملات این گروه را تحت تاثیر قرار دهد و اکثرآ در محدوده صفر تابلو معامله شدند

 در گروه سیمانی معاملات کم حجمی را شاهد بودیم . در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که با توجه به برگزاری جلسات مکرر انجمن صنفی صنعت سیمان با نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و نتایج مثبت حاصل از این جلسات به نظر می رسد بزودی عرضه سیمان در بورس کالا به طور رسمی اعلام خواهد شد . در همین راستا، رییس انجمن صنفی صنعت سیمان ضمن بیان مطالب فوق اظهار داشت: آخرین جلسه در راستای عرضه سیمان در بورس کالا، هفته اخیر با حضور نمایندگان دولت برگزار گردید که در نهایت با توافقی که انجام شد نمایندگان سازمان های فوق عرضه سیمان در بورس کالا را تکلیف قانونی دولت عنوان کردند .

 در گروه سرمایه گذاری ،  شرکت سرمایه‌گذاری غدیر در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 18000 میلیارد ریال به مبلغ 36000 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 18000 میلیارد ریالی ( معادل 100 درصد ) ، مبلغ 11340 میلیارد ریال آن از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران و مابقی آن مبلغ 6660 ریال از محل اندوخته قانونی شرکت می باشد .

شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید قصد دارد سرمایه خود از مبلغ 20000 میلیارد ریال به مبلغ 30000 میلیارد ریال افزایش دهد که این افزایش سرمایه 50 درصدی ( معادل 10000 میلیارد ریال ) از محل مطالبات حال‌شدة سهامداران و   آوردۀ نقدی می باشد .

در گروه قندی و غذایی در خبری شنیدیم ، در بازارهای جهانی قیمت شکر و دام افزایش داشت اما قیمت خوراک دام و دانه‌های روغنی کاهش قابل توجهی داشتند . امروز در بازارهای جهانی در گروه غلات، ذرت و برنج سخت افزایش‌هایی به ترتیب 25 سنت و 10 سنت داشتند. هر بوشل گندم هم بدون تغییر نسبت به روز گذشته به قیمت 481 دلار و 25 سنت معامله شد. اما بقیه اقلام این گروه کاهش قیمت داشتند به طوری که یولاف 50 سنت، سویای خوراکی یک دلار و 60 سنت و سویای روغنی 17 سنت با کاهش قیمت مواجه شدند .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار بورس تهران هر روز

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب