خلاصه اخبار بورسی چهارشنبه 9 مهرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص بورس با 23 واحد نزول به رقم 71640  واحد رسید. نمادهای شخارک با 32 واحد و پارسان  با 11 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای فارس با 28 واحد و فولاد با 16 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 186.7  میلیارد تومان رسید که نماد شخارک با 13.8  میلیارد تومان و زامیاد با 6 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 2.5 واحد نزول کرد و به رقم 826 واحد رسید .نمادهای پترول و مارون و ذوب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 75.1  میلیارد تومان رسید که وگردش با 2.1 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد .

 

اخبار بورسی

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

 خبری شنیدیم در مورد ایجاد منطقه آزاد تجاری بین کشورهای حاشیه خزر ، به نقل از راشاتودی، نورسلطان نظربایف – رییس جمهور قزاقستان – این ایده را در چهارمین نشست سران کشورهای حاشیه خزر که در آستاراخان روسیه گردهم آمده‌اند، مطرح کرد . وی گفت: با توجه به وضعیت بازار جهانی ما می‌توانیم امکان نزدیک‌تر کردن کشورهای خود برای تجارت مشترک را بررسی کنیم. قبل از ایجاد رژیم حقوقی دریای خزر ما می‌توانیم پایه‌های فعالیت‌های اقتصادی مشترک را ایجاد کنیم. من پیشنهاد می‌کنم که به دنبال ایجاد منطقه تجاری آزاد خزر باشیم . نظربایف افزود: این پروژه می‌تواند یکی از اولین مذاکرات در سطح دولت‌ها باشد .

مهم ترین اخبار سیاسی

یک روزنامه غربی با اشاره به برگزاری دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 ظرف دو هفته آتی، به بررسی جزئیات این گفتگوهای جدید که به احتمال زیاد در یکی از کشورهای اروپایی برگزار می شود پرداخت . روزنامه وال استریت ژرونال گزارش خود را به نقل از یک دیپلمات غربی که اشاره ای به نام وی نکرده آغاز کرده و می نویسد: دور بعد مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 ظرف دو هفته آتی برگزار می شود . به گفته این دیپلمات غربی، کشورهای 1+5 قبول کرده اند که در توافق نهایی، ایران بتواند برخی از توانائی های خود را در امر غنی سازی حفظ کند اما در مورد اینکه تهران تا چه حد از این قابلیت ها بهره مند خواهد شد هنوز مشخص نیست و به احتمال زیاد در دور بعدی مذاکرات در خصوص این موضوع بحث های زیادی انجام می شود .

در مورد داعش، «مایکل فالون» وزیر دفاع انگلیس گفت که جنگنده‌های این کشور دیروز سه‌شنبه برای اولین بار، مواضع داعش در عراق را بمباران کرده‌اند .  به گفته «فالون»، در این عملیات از دو جنگنده تورنادو استفاده شده و عملیات نیز موفقیت‌آمیز بوده است . تورنادوهای انگلیسی از چند روز پیش عملیات شناسایی را بر فراز خاک عراق آغاز کرده بودند ولی تا دیروز در عملیات تهاجمی علیه تروریست‌ها وارد نشده بودند .

وزیر امور خارجه ایران نیز با اشاره به اقدامات غرب برای مقابله با داعش گفت: متاسفانه به جای مقابله اساسی با داعش، زیرساخت‌های کشور سوریه مورد حمله قرار می‌گیرد و این موضوع از این طریق حل نخواهد شد . «شان بارت» رئیس مجلس ایرلند که به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده، امروز -سه‌شنبه- با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد . وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های زیادی که در دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ایرلند برای گسترش مناسبات وجود دارد، تصریح کرد: روابط دو کشور می‌تواند در همه زمینه‌ها از جمله همکاری‌های پارلمانی توسعه یابد .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی ، قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان همراه بود ، بر این اساس مس به قیمت 6736 دلار، آلومنیوم 1935 دلار ، روی 2290 دلار و سرب 2083 دلار برای هر تن معامله شدند .

دلار نیز در محدوده قیمتی 3،282 تومان داد و ستد شد و سکه به قیمت 930 هزار تومان رسید .

در گروه های مختلف بورسی په خبر بود ؟

در گروه لبنی و غذایی روند معاملات متعادل بود . غدام ، غدشت و غسالم از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند . در مورد قیمت شیر در خبری شنیدیم ، قیمت هر لیتر شیر از هفته آینده 1440 تومان می شود ، به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محمدمهدی برومندی تشریح جزئیات جلسه کمیسیون کشاورزی گفت: جلسه امروز با حضور وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت برگزار و پیرامون اجرای قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهادکشاورزی مصوب24/11/1391 مجلس شورای اسلامی بحث شد .

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: در مورد قیمت گذاری های شیر، دولت نرخ این محصول را به ازای هر لیتر هزار و 440 تومان اعلام کرد و همین موضوع باعث افزایش 38 تا 44 درصدی فراورده های لبنی در بازار شد، اما قیمت خرید شیر از دامدار ثابت ماند . وی ادامه داد: در نهایت مقرر شد که تا پایان مهرماه، وضعیت قیمت شیر تعیین تکلیف شود و اعلام شد که به ازای هر لیتر شیر، هزار و 300 تومان را کارخانجات به دامداری ها پرداخت کنند و 140 تومان نیز بر عهده دولت است . برومندی گفت: امیدواریم که به توجه به وعده وزیر جهاد کشاورزی، از هفته آینده قیمت شیر هزار و 440 تومان واقعی شود .

در گروه خودرویی و قطعه ساز، روند معاملات متعادل بود ، تعدادی از نمادها را سبز رنگ و تعدادی را قرمز رنگ نظاره کردیم . خزامیا که در اواسط بازار صف خرید چند میلیونی داشت نتواست در برابر فشار فروش مقاومت کند و در نهایت در محدوده صفر تابلو به قیمت 129 تومان رسید . خودرو نیز در محدوده صفر تابلو به قیمت 258 تومان رسید .

در خبری محمدرضا نعمت زاده با اعلام اینکه دستور بازگرداندن خودروهای لوکس موجود در گمرک داده شده است گفت:خودروهای لوکس موجود در گمرکات کشور باید بازگردانده شوند .وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه جلسه اش با اعضای کمیسیون  صنعت مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا واردات خودروهای لوکس صورت می گیرد یا نه؟ اطهارداشت: واردات این خودروها از شهریور سال گذشته ممنوع است و مجوزهایی را که قبلا داده بودند باطل کردیم .نعمت زاده درباره تکلیف خودروهای لوکس که ثبت سفارش شده و در گمرکات موجود است عنوان کرد: باید این خودروها برگردد

در خبری دیگر، در شرایطی که خودروسازان چینی توانسته‌اند بخش خصوصی صنعت خودرو ایران را احاطه كرده‌اند، غول‌های جاده مخصوص نیز با هدف افزایش تنوع در سبد محصولات شان، میزبان این چشم‌بادامی‌ها شده‌اند . در این بین، سایپایی‌ها هم‌اکنون با دو شرکت چینی «زوتی» و «چانگان» وارد همکاری شده و بخشی از سبد محصولات شان را به آنها اختصاص داده‌اند و حالا خبر می‌رسد ایران خودرو نیز برای تنوع سبدش، روی چینی‌ها حساب باز کرده است . آن‌طور که خبر می‌رسد،  آبی‌های جاده مخصوص با دو شرکت چینی «هایما» و «دانگ فنگ» به توافقات لازم رسیده و قصد دارند برخی از خودروهای آنها را به سبد محصولات خود اضافه کنند. البته در این بین محصولات «هایما» قرار است سال آینده میزبان ایران خودرو شده و در سایت خراسان این شرکت تولید شوند، حال آنکه ظاهرا «دانگ فنگ» در نیمه دوم سال جاری ميهمان کیلومتر 14 جاده مخصوص خواهد شد .

در گروه پالایشی خبری شنیدیم که برنامه ششم توسعه گاز تا ٤ ماه آینده تدوین می شود مدیر برنامه ریزی شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: کلیات این برنامه از وزارت نفت دریافت شده و تدوین آن در کمیته تلفیق، کمیته راهبردی و ١٥ کمیته تخصصی دیگر در حال انجام است . حسن منتظر تربتی افزود: در تدوین برنامه ششم توسعه، پیشنهاد واحدهای عملیاتی نیز دریافت می شود تا بتوانیم این برنامه را واقع بینانه تعریف کنیم . وی خاطرنشان کرد: با بررسی نقاط ضعف برنامه های چهارم و پنجم توسعه، فرصتهای پیش رو را شناسایی می کنیم و در فضای پیش رو برنامه ها را در چند فصل تعریف می کنیم .

در گروه پتروشیمی و شیمایی معاملات کم حجمی را شاهد بودیم . فارس که در تاریخ 26 مهر قرار است جلسه مجمع عمومی خود را برگزار نماید امروز نزدیک به 2 درصد مثبت بود و به قیمت 1423 تومان رسید .

در خبری شنیدیم که ، سید مسعود میرکاظمی درگفت وگو با خانه ملت،‌ با اشاره به بررسی لایحه تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و موضوع نحوه قیمت گذاری خوراک پتروشیمی ها در این لایحه، گفت: قیمت گذاری در اختیار دولت است و مجلس تنها چهارچوبها را مشخص می کند . نماینده مردم تهران، ری،‌ شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شاخص هایی که باید در قیمت گذاری خوراک پتروشیمی در نظر گرفت، گفت: قیمت گذاری باید به گونه ای باشد که هم باعث رشد سرمایه گذاری و هم مانع امتیازهای ویژه شود و به گونه ای نباشد که عده ای بدون زحمت ثروت هنگفتی را به دست آورند . وی با بیان اینکه قیمت گذاری باید به نحوی باشد که واحدهای فعلی به دنبال افزایش بهره وری واحد تولیدی خود باشند،‌ افزود: نباید بهره وری به عنوان یک حلقه مفقوده در صنعت کشور در واحدهای فعلی متوقف شود .

 در گروه لاستیکی، شرکت کویر تایر با سرمایه 200 میلیارد ریال، در گزارش عملکرد 9 ماهه سال مالی منتهی به 1393.09.30 موفق به پوشش 79 درصدی سود پیش بینی شده خود شده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، این سود 3027 ريالی از رشد 80 درصدی برخوردار بوده است.”پکویر” درآمد حاصل از فروش خود را در مقایسه با دوره مشابه سال قبل با 10 درصد افزایش و بهای تمام شده را همانند سال گذشته شناسایی کرده که بعد از کسر هزینه های عمومی اداری و تشکیلاتی، سود عملیاتی این شرکت با 44 درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل محقق شده است.لازم به ذکر است که اصلی ترین دلیل افزایش درآمد این شرکت بورسی از محل رشد نرخ فروش محصولات می باشد.

 سایر نمادها :

خبری شنیدیم در مورد صدرا،  عضو هیات مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران با اشاره به اینکه پیگیری‌ها برای لغو واگذاری شرکت صدرا همچنان ادامه دارد، گفت: اطلاعاتی به ما رسیده که مالک صدرا قصد دارد اقلام و زمین این شرکت را فروخته و شرکت را به شرکت ساخت و تعمیرات بولدوزر تبدیل کند . عباس نوبختی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پیگیری‌ها برای لغو واگذاری شرکت صدرا با بیان اینکه ما مخالف اصل خصوصی‌سازی صدرا و دیگر شرکت‌های صنایع دریایی نیستیم، افزود: موضع انجمن این است که خصوصی‌سازی شرکت‌های صنایع دریایی باید به صورت شفاف انجام شده و به اهل آن واگذار شوند .

 شرکت کابل البرز با سرمایه 114 میلیارد ريالی در اولین پیش بینی حسابرسی شده سال مالی منتهی به 1394.06.31 سود هر سهم خود را با 31 درصد تعدیل منفی نسبت به آخرین پیش بینی سال مالی قبل مبلغ 72 ريال اعلام نموده. لازم به ذکر است که این شرکت بورسی به علت دارا بودن حاشیه سود پایین با کوچک ترین تغییر در اقلام صورت های مالی تغییر فاحشی در سود و زیان خالص و به تبع آن سود هر سهم خود خواهد داشت. لذا این شرکت به علت افزایش 11 درصدی در هزینه اداری و عمومی و تشکیلاتی داشته سود هر سهم با تعدیل منفی همراه شده است .

شرکت شیشه همدان با سرمایه 288 میلیارد ريالی در گزارش عملکرد 12 ماهه حسابرسی شده منتهی به 93.3.31  سود هر سهم محقق شده خود را با 86 درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل، مبلغ 1228 ريال اعلام کرده است.این شرکت بورسی در تحقق درآمد حاصل از فروش 35 درصد رشد و بهای تمام شده 14 درصد رشد را مبذول کرده که با در نظر گرفتن افزایش 48 درصدی هزینه اداری عمومی تشکیلاتی، سود عملیاتی این شرکت 61 درصد نسبت به سال مالی قبل افزایش داشته است.

لپارس که چندی است با اقبال خوبی همراه شده است ، امروز با توجه به ارائه اطلاعات با اهميت، متوقف شد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب