اوراق تسهیلات مسکن تاریخ انقضاء دارد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
"تسه" تاریخ انقضاء دارد

اکثر سرمایه گذاران، دارندگان اوراق، تسهیلات گیرندگان و سپرده گذاران بانک مسکن به تاریخ سررسید و انقضای اوراق امتیاز تسهیلات مسکن توجهی ندارند و با ابطال این اوراق سرمایه خود را به خطر می اندازند. چراکه طبق ابلاغیه های بانک مسکن سررسید تمامی اوراق تسهیلات خرید خانه به جز در سال های 90 و 91 دو ساله است و پایان مهلت و عمر استفاده از سررسیدهای آن موجب ابطال اوراق و از بین رفتن امتیاز وام دارندگان می شود.

"تسه" تاریخ انقضاء دارد

رییس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس در این رابطه به خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: بانک مسکن تمام اوراق تسهیلات مسکن را با سررسید دو ساله منتشر کرده که مهلت استفاده از برخی سررسیدها برای یک دوره شش ماهه و برخی دیگر برای دو دوره تمدید شده است. اما در آخرین اطلاعیه مورخ 93.3.27 به شماره 10023 کلیه تاریخ انقضاء و مهلت استفاده از تمام سررسیدها توسط بانک مسکن ابلاغ شد تا سرمایه گذاران و دارندگان این امتیازها با توجه به زمان سررسید آنها اقدام به فروش این اوراق کنند و یا برای دریافت وام اقدام نمایند.

وی تأکید کرد: البته یکی از دلایل اینکه بین تاریخ اعتبار تا مهلت استفاده از این امتیازها یک ماه فاصله در نظر گرفته شد، برای دارندگانی است که به ویژه در روزهای پایانی مهلت سررسید، اوراق را از فرابورس خریداری می کنند و تا برگه گواهی امتیازها را دریافت کرده و به بانک مراجعه کنند مدتی وقت لازم است . اما در مواردی تاریخ مورد نظر تمام می شد، اوراق باطل می گردید و بانک این اوراق را از دارندگان آن نمی پذیرفت. از این رو یک ماه فاصله زمانی بین تاریخ معامله اوراق و تاریخ سررسید در نظر گرفته شد تا افرادی که طی روزهای آخر اقدام به خریداری این اوراق می کنند، بتوانند ظرف حداکثر یک ماه از این امتیازها بهره مند شوند.

توکلی پیرامون چرایی توقف نماد اوراق تسهیلات مسکن سررسید فروردین ماه 91 طی تاریخ 93.6.15، در حالی که سررسید اسفند ماه 90 همچنان قابل معامله است، تصریح کرد: بانک مسکن برای اوراق سال 91 مهلت 2.5 سال و برای اوراق سال 90 مهلت سه ساله در نظر گرفت. از این رو نماد معاملاتی فروردین ماه سال 91 پس از پایان مهلت دو سال و نیم خود متوقف شد و پیش از توقف این نماد اطلاع رسانی های لازم از مدت اعتبار اوراق جهت نقل و انتقال و نیز جهت استفاده از تسهیلات انجام پذیرفت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پول سرمایه گذارانی که اوراق آنها به دلیل پایان تاریخ انقضا در سررسید فروردین ماه سال 91 ابطال شده برگشت پذیر است یا خیر؛ اظهار داشت: متأسفانه این مبالغ قابل برگشت نیست؛ چراکه مکانیزم این اوراق به گونه ای است که سپرده گذاران بانک مسکن به جای سود سپرده ویژه خود این اوراق را دریافت می کنند و این گواهی ها می تواند به غیر واگذار شده و یا برای دریافت وام خرید مسکن صرف شود. در نتیجه پولی معادل ارزش اوراق بین خریدار و فروشنده رد و بدل می شود که خارج از حیطه اختیارات بانک مسکن بوده و در صورت ابطال قابل برگشت نیست.

توکلی از مراجعه تعداد زیادی از سرمایه گذاران این اوراق به علت ابطال گواهی های امتیاز تسهیلات مسکن در پایان تاریخ انقضای آن سخن گفت و افزود: پیگیری های متعددی در رابطه با ابطال اوراق در تاریخ سررسید توسط سرمایه گذاران انجام شده که در برخی موارد حتی به شکایت آنها نیز منتهی گردیده؛ اما حقیقت در این است که هیچ کدام از پیگیری دارندگان این اوراق به نتیجه لازم نرسیده است. چراکه بانک مسکن پیرو مجوز صادره توسط بانک مرکزی نمی تواند اقدام خاصی را در این خصوص انجام دهد. زیرا طبق مقررات، اوراق مذکور دارای مدت عمر مشخصی بوده اند که پایان یافته است.

رییس اداره ابزارهای نوین مالی تأکید کرد: به خریداران این اوراق توصیه می شود امتیازهایی را خریداری کنند که فاصله تا سررسید آنها زیاد است و در صورت امکان سعی کنند در زمان تشکیل پرونده در بانک مسکن جهت دریافت وام اقدام به خریداری اوراق نمایند تا با مشکل ابطالگواهی ها مواجه نشوند. چراکه از این پس مهلت دو ساله اوراق قابل تمدید نیست.

وی ادامه داد: در سنوات گذشته بانک مسکن در پایان سررسید این اوراق مهلت استفاده از امتیاز دریافت وام های خرید خانه را تمدید می کرد؛ بدین ترتیب این شائبه ایجاد شده بود که مهلت مابقی سررسیدها نیز در پایان تاریخ انقضاء تمدید می شود. در نتیجه برخی از سرمایه گذاران در اوراق مذکور به این موضوع توجه نداشتند که این اوراق تاریخ انقضا دارد و پس از این تاریخ هیچ اعتباری نداشته و فاقد ارزش است.

توکی در خاتمه سخنان خود خاطر نشان کرد: دارندگان این امتیازها در نظر داشته باشند که تمامی اوراق فعلی منتشر شده از سوی بانک مسکن با سررسید دو ساله بوده و مدت اعتبار اوراق جهت استفاده از تسهیلات قابل تمدید نیست.

براساس این گزارش گفتنی است، از تیر ماه سال 1387 به بعد حداکثر مهلت استفاده از اوراق تسهیلات مسکن توسط بانک مرکزی دو سال تعیین شد؛ اما بسیاری از مردم و سپرده گذاران با فرض اینکه این اوراق همچنان دارای مدت اعتبار نامحدود هستند، در مهلت تعیین شده نسبت به استفاده از این اوراق اقدام نکرده اند و در نتیجه تعدادی از این اوراق در زمان سررسید خود ابطال شده اند.

در ذیل این خبر جدول مهلت اعتبار این اوراق جهت نقل و انتقال و دریافت تسهیلات قابل مشاهده است.

مهلت اعتبار این اوراق جهت نقل و انتقال

مهلت اعتبار این اوراق جهت نقل و انتقال

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اوراق تسهیلات مسکن, تسه

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب