مهمترین اخبار بورس شنبه 12 مهرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس به رقم 71،670 واحد رسید که نسبت به هفته گذشته شاهد رشد 29 واحدی در این نما گر اقتصادی می باشیم . نمادخای وغدیر با 19 واحد و وخارزم با 11 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فملی با 5 واحد و ومعادن با 4 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 104.5 میلیارد تومان رسید که نمادهای قثابت با 5.6 و وخارزم با 3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس نسبت به هفته گذشته تغییری نداشت و به رقم 825 واحد رسید . نمادهای دی و مارون بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای پترول و شپاس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 76 میلیارد تومان رسید که دی با 6.6 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد .

اولین روز کاری هفته شاخص کل بورس تنها توانست 29 واحد صعود کند آنچه در این بین جای امیدواری دارد این است که به هر نحوی جلوی ریزش بازار گرفته شده است . در گزارشات گذشته به طور خلاصه مهم ترین رخداد هایی که از سال گذشته باعث افت شاخص شد را برشماردیم و در ان به این مهم اشاره کردیم که یکی از عواملی که باعث شد بازار حالت حبابی به خود بگیرد و مردم سرمایه های هنگفت خود را بدون تحلیل و منطق وارد بازار سرمایه کنند تبلیغات صدا و سیما بود . حال طی چند روز گذشته بار دیگر شاهد شروع تبلیغات تلویزیونی در زمینه بورس اوراق بهادار می باشیم البته انچه بیشتر اهمیت دارد آن است که بیشتر سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری و سبد گردانی نشویق می کنند تا این بار مردم که اطلاع کافی از بازار سرمایه ندارند به صورت هیجانی عمل نکرده و متضرر ریسک های موجود در این بازار نشوند .

در هر صورت بازار خود را برای گزارشات میان دوره ای اماده کرده است که انچه بیشتر به گوش می رسد گزارشات و پوشش های مناسب در 6 ماهه نخست سال می باشد . امیدواریم با ارائه گزارشات مناسب و اخبار خوش سیاسی و اقتصادی سال جاری را پر رونق و پر سود به پایان گذارانیم . فردا که به مناسبت عید قربان تعطیل می باشد و از این طریق ما نیز مراتب تیریک خود را اعلام می کنیم برای روز کاری بعد پیش بینی خاصی نداریم و روند معاملات را همچنان کم رونق و کم فروغ پیش بینی می کنیم.

خبرهای بورس تهران

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

، بانک مرکزی در واکنش به اظهارات غلامرضا مصباحی مقدم عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره رشد اقتصادي فصل اول سال ۱۳۹۳، اعلام کرد: اقتصاد ايران پس از ۸ فصل نزول مستمر، در نقطه عطفي قرار گرفته است .مصباحي مقدم در نطق ميان دستور خود در صحن علني مجلس در روز چهارشنبه ۹۳.۰۷.۰۹ مطالبي را در خصوص رقم اعلام شده براي رشد اقتصادي کشور در فصل اول سال جاري بيان و چنين نرخ رشدي براي فصل اول سال جاري را “به شدت غلط و غلط‌ انداز” عنوان نموده و با تشکيک در خصوص چنين رشدي آن را “به افسانه شبيه‌ تر” دانست .وی با مقايسه برخي ارقام و انجام محاسبات ساده نتيجه‌گيري کرد که “هنوز رشد اقتصادي زير صفر است”.

بانک مرکزی در پاسخ به اظهارات ارائه شده، اعلام کرد: رشد اقتصادي ۴.۶ درصدي اقتصاد کشور در فصل اول سال جاري بر اساس مقايسه (محاسبه درصد تغييرات) رقم توليد ناخالص داخلي به قيمت هاي ثابت سال ۱۳۸۳ در فصول اول سال هاي ۱۳۹۳ و ۱۳۹۲ به دست مي‌آيد . مصباحی مقدم در بخشي ديگر از صحبت هاي خود، رشد اقتصادي ۴.۶ درصدي فصل اول سال جاري را به افسانه تشبيه کرد. قاعدتا اگر ايشان گزارش های تکميلي بانک مرکزي در اين خصوص را ملاحظه مي‌فرمودند، به اين نکته واقف می‌شدند که با وجود رشد ۴.۶ درصدي اقتصاد در فصل اول سال ۱۳۹۳، کماکان سطح توليد ناخالص داخلي به قيمت هاي ثابت سال ۱۳۸۳ در سطحي کمتر از رقم فصل اول سال ۱۳۹۰ قرار دارد .

اين امر بدان معني است که اقتصاد ايران در مرحله بازيابي توان از دست رفته و به عبارت دیگر، بازیابی استفاده از ظرفیت های خالی خود قرار دارد و هنوز به سطح توليد سال ۱۳۹۰ نرسيده است. لذا، با وجود رشد ۴.۶ درصدي اقتصاد در فصل اول سال جاري، اتفاق خارق‌العاده و غيرقابل باوري در اقتصاد کشور صورت نپذيرفته است و چنين نرخ رشدي پس از ۸ فصل رشد منفي، کاملا طبيعي است .

در مورد راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری ارزی در خبری شنیدیم که ، محمود رضا خواجه نصیری مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس از راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری ارزی خبر داد و گفت: راه اندازی صندوق سرمایه‌گذاری ارزی با تصویب هیات دولت در دستور کار سازمان بورس قرار گرفته زیرا ایجاد این صندوق برای افزایش حضور سرمایه‌گذاران خارجی ضروری است .

وی افزود: در این راستا طراحی اولیه این نوع صندوق در سازمان بورس انجام وزیرساخت‌های فنی آن آماده شده است که بعد از ابلاغ دستورالعمل، امکان اجرایی شدن آنفراهم می شود . به گفته خواجه نصیری واحدها، ملاحظات، نحوه معامله،NAV ،نرخ ارز و نحوه ورودخروج سرمایه به صندوق‌ها در چارچوب اساسنامه این صندوق ها مشخص می‌شود . این مسئول سازمان بورس در پاسخ به این سوال که چه ارزی در تأمین منابع مالی صندوق مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ گفت:صندوق ارزی می تواند در قالب هر ارزی شکل بگیرد، همچنین متناسب با فضا یک ارز نیز می‌تواند مبنای معامله قرار بگیرد .

همچنین در خبری شنیدیم، نخستین هلدینگ مالی بازار سرمایه متولد شد ، حسین خزلی خرازی، موسس، عضو هیأت مدیره و مدیرعامل هلدینگ نور انوار در این خصوص گفت: هلدینگ نور انوار نخستین هلدینگ و نهادمالی تصریح شده در قانون بازار اوراق بهادار است که موفق به اخذ موافقت اصولی از سازمان بورس و اوراق بهادار شده است .

وی در خصوص نام این هلدینگ بیان داشت: البته نام این هلدینگ ممکن است پس از پشت سرگذاشتن مراحل اداری در ثبت شرکت ها تغییر کند، اما در حال حاضر این هلدینگ، “هلدینگ مالی نور انوار” نام دارد . مدیرعامل هلدینگ نور انوار در مورد شرکت های زیرمجموعه خود اظهار داشت: تمامی شرکت های زیرمجموعه این هلدینگ فقط قصد انجام خدمات بازار سرمایه را دارند و تک تک آنها نیاز به اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار خواهند داشت .

 مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه داخلی در خبری شنیدیم که قرار است وزیر آموزش و پرورش نیز استیضاح شود ، نماینده مردم دشتستان در مجلس گفت:‌ طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش به امضای ۴۴ نماینده رسیده است و بنا به درخواست رئیس مجلس به دلیل بازگشایی مدارس با یک هفته تأخیر، هفته آینده پیگیری می‌شود .

همچنین در خبری شنیدیم که قرار است معاون امانو به تهران سفر کند، خبرگزاری روریترز به نقل از یک دیپلمات آگاه از دیدار نمایندگان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته آینده خبر داده بود . معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در امور پادمان ها در رأس هیأتی هفته آینده به منظور ادامه گفت وگوها درباره مسائل فیمابین ایران و آژانس به تهران سفر می کند .

در مورد داعش ، نوری المالکی اعلام کرد: ما به ملت عراق به خاطر دستاوردهای نیروهای امنیتی، مردمی و عشایری علیه داعش در دیالی، صلاح الدین، طوزخرماتو،آمرلی و ذراع دجله و جرف الصخر تبریک می گوییم . به نقل از شبکه السومریه ، المالکی  افزود: داعش متحمل شکست های متوالی در مناطق و روستاها به دست نیروهای عراقی شده است.شمارش معکوس برای نابودی داعش از روزهای گذشته شروع شده است . المالکی تاکید کرد: عراق گورستان داعش خواهد شد و سربلند از معرکه بیرون می آید و به مبارزه برای آزادی آخرین وجب از اراضی خود ادامه می دهد .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی مس ، آلومنیوم ، روی و سرب با اندکی نوسان نسبت به هفته گذشته کاهش یافته است . مس به قیمت 5565 دلار، آلومنیوم 1883 دلار ، روی 2250 دلار و سرب 2080 دلار برای هر تن معامله شدند . بازار های جهانی تعطیلات پایان هفته خود را سپری می کنند.

بازار فلزات پايه كه نيمه اول سال گذشته را با روند نوسانی قیمت‌ها و رکود بازار پشت سر گذاشته بود، با شروع فصل پاييز به تبعیت از بازارهای جهانی با ریزش قیمت‌ها مواجه شد. در واقع کاهش بیش از حد نرخ اين محصولات در بازارهای جهانی متاثر از اخبار انتشار یافته از وضعیت تولیدات چین موجب افت قیمت این محصولات در بازار داخلی شد .طی هفته اخیر، نرخ فلزات اساسی در بازارهای جهانی کاهش قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرد و نگرانی از در پیش بودن رکودی دیگر به‌ویژه در بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزات اساسی جهان یعنی کشور چین و از سویی پایین بودن قیمت نفت و شرایط سخت تولید در بازار مواد معدنی و بالا بودن ذخایر بسیاری از کالاها، مواد اولیه و مصنوعات نیز به این طرز فکر که در آینده قیمت‌ها بازهم با افت روبه‌رو خواهد شد بیش از پیش دامن زد .

در بازار داخلی قیمت دلار به 3237 تومان رسید و قیمت سکه در محدوده 925 هزار تومان داد و ستد شد .

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه پتروشیمی و شیمیایی ، حجم معاملات در این گروه بسیار پایین است ، بار دیگر خبر تعیین نرخ خوراک برای مدت 10 سال معاملات این گروه را تحت تاثیر خود قرار داده است . فرمول های جدیدی که در این باره تعیین می شود تمام کارخانجات را با ابهام روبر کرده است . شاید عدم تمایل سهامداران به خرید و فروش در این گروه مربوط به این مسائل حاشیه ای باشد .

تاپیکو در جدید ترین پیش بینی بر اساس عملکرد 3 ماهه، سود هر سهم سال مالی 94 را با سرمایه 4350 میلیارد تومان مبلغ 692 ریال اعلام کرده است . بر این اساس سود شرکت نسبت به گزارش قبلی تغییری نکرده است .

همچنین شرکت در سه ماهه نخست سال مالی به ازای هر سهم مبلغ 18 ریال زیان شناسایی کرده است که با توجه به ماهیت سرمایه گذاری بودن شرکت این زیان امری طبیعی تلقی می شود .

در یک مقایسه اجمالی بین صورت سود و زیان جدید و قبلی متوجه می شویم که سود حاصل از سرمایه گذاری ها به میزان 234 میلیارد تومان افزایش یافته و از مبلغ 1813 میلیارد تومان به 1048 میلیارد تومان رسیده است و در مقابل هزینه های مالی شرکت به میزان 231 میلیارد تومان افزایش یافته است ، به همین علت شاهد عدم تعدیل در این گزارش می باشیم .

در پایان لازم به ذکر است شرکت در گزارش قبلی خود اعلام کرده بود که ، مبلغ 203ر060ر14 ميليون ريال به عنوان سود حاصل از فروش سرمايه گذاري پيش بيني نموده است. در اين ارتباط شرکت عنوان نموده است سود فوق مربوط به سود ناشي از خروج تاپيکو از شرکت هاي سلولزي (شرکت هاي کارتن ايران، کاغذ سازي کاوه، صنايع چوب و کاغذ ايران (چوکا)، چوب و کاغذ مازندران، محصولات کاغذي لطيف، صنايع کاغذ مراغه، صنايع چوب خزر، تخته شهيد باهنر و فيبر بابلسر ) و شرکت پتروشيمي غدير مي باشد .

در گروه قندی معاملات مثیتی را شاهد بودیم ، نمادهای قصفها ، قپیرا و قهکمت از جمله نمادهایی هستند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

امروز خبر مهمی شنیدیم در مورد افزایش 30 درصدی نرخ فروش قند و شکر که باعث استقبال سهامداران به این گروه شده بود ، سرانجام پس از برگزاری جلسات متعدد میان انجمن قند و شکر و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در نهایت افزایش 30 درصدی نرخ فروش محصولات قندی حاصل شد و توافقات فوق در راستای بررسی بیشتر به سازمان تنظیم بازار ارسال گردید.

در همین راستا، معاونت مالی و اداری انجمن قند و شکر ضمن بیان مطالب فوق اظهار داشت: اواخر هفته گذشته جلسه مشترکی میان انجمن قند و شکر و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در راستای بررسی میزان افزایش نرخ فروش محصولات قندی برگزار شد و در نهایت با افزایش 30 درصدی نرخ فروش محصولات قندی موافقت به عمل آمد و نتیجه تصمیمات فوق برای بررسی بیشتر به سازمان تنظیم بازار در راستای اجرای مصوبه فوق ارسال گردید .

در گروه پالایشگاهی همچنان تنها نمادهای روغنی معامله می شوند و هنوز شاهد بازگشایی نمادهای نفتی نمی باشیم ، کاهش حجم معاملات در این گروه نیز مشهود است . ونفت امروز در محدوده قیمتی 231 تومان داد و ستد شد .

در این گروه خبری از تامین مالی 3 پروژه نفتی از طریق بازار سرمایه شنیدیم، مدیرعامل تامین سرمایه امین از انتشار ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق سلف نفت کوره تا یک ماه آینده و تامین مالی ۳ پروژه نفتی از طریق بازار سرمایه خبر داد و گفت : در پروژه سیراف با دو پیمانکار حاضر در مناقصه، تفاهم‌نامه‌هایی امضا کردیم .

علی سنگینیان با بیان اینکه ما با همکاری شرکت ملی نفت صندوق‌های پروژه نفتی را طراحی و به سازمان‌ها بورس پیشنهاد دادیم،‌ افزود: از این صندوق‌ها می‌شد، برای تامین مالی توسعه میادین نفتی استفاده کنیم که متاسفانه به دلایلی خوب جلو نرفت و متوقف شد .وی اضافه کرد: همین پیشنهاد باعث شد، ما در صنعت نفت وارد شویم، پیمانکاران صنعت را بشناسیم و درباره بعضی پروژه‌ها که به ما معرفی شد، از طریق ابزارهای موجود یعنی اوراق مشارکت و صکوک برای تامین مالی آن استفاده کنیم .

همان طور که شاهدیم چندی است قیمت نفت رو به کاهش می باشد ، قیمت نفت در شرایطی طی یک ماه اخیر با افت حدودا 7 دلاری روبه‌رو‌ شده و از 100 دلار و 75 سنت به 90 دلار و 7 سنت در روز جمعه و رسید که پیش‌بینی‌ها از تداوم روند کاهشی قیمت نفت همچنان قوی است. این در حالی است که ارزش دلار در برابر سبدی از ارزهای معتبر به بالاترین میزان خود در بیش از چهار سال اخیر رسیده است. این امر به افت شدید قیمت طلا و نفت منجر شده است. در این بین قیمت نفت برنت روز چهارشنبه رکورد 27 ماه اخیر خود را در رقم 90 دلار و 70 سنت شکست و این مساله احتمال کاهش بیشتر بهای نفت را تقویت کرد. روز گذشته قیمت نفت برنت نیز به 93 دلار و 33 سنت رسید .

نگاهی به معاملات آتی نفت نشان می‌دهد که نگرانی‌ها از آینده قیمت نفت بالا است. به‌عنوان نمونه نفت آمریکا تحویل ماه نوامبر به کمترین قیمت خود در 17 ماه گذشته رسیده است و به بهای زیر 90 دلار معامله می‌شود. در این بین اما برخی گمانه زنی‌ها از احتمال کاهش سقف تولید اوپک خبر می‌دهد؛ تصمیمی که نظرات موافق و مخالف فراوانی دارد. در این بین پیش‌بینی‌های CNBC نشان می‌دهند نفت در شرایط کنونی قابلیت آن را دارد که به قیمت 75 دلار برسد و در صورتی که اوپک تولید را کاهش ندهد و روند تقویت قیمت دلار به همین منوال باشد، ثبت این قیمت تا پایان سال 2014 بعید نیست .

در گروه خودرویی و قطعه ساز، اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو در حال معامله بودند ، خشرق و ختراک از جمله نمادهایی بودند که توانستند  با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

 امروز در خبری تحت عنوان گره کور بازار خودرو شگفت‌آور است شنیدیم که ،  محمد علی‌مددی، گفت: شورای رقابت طبق قانون، صلاحیت تعیین مکانیزم قیمت‌گذاری خودرو را دارد و قیمت نهایی را اعلام نمی‌کند . وی با بیان اینکه اطلاعات وارده در فرمول شورای رقابت قیمت خودرو را تعیین می‌کند گفت: خودروسازان موظفند طبق مکانیزم وفرمول اعلام شده توسط شورای رقابت قیمت خودرو را محاسبه کنند؛ اطلاعاتی را که خودروسازان در جدول و فرمول اعلام شده توسط شورای رقابتی قرار می‌دهند باید راستی آزمایی شود و باید دید این اطلاعات منطبق با موازین قانونی و درست است یا خیر؟

وی افزود:‌ در مورد خودرو در گزارش‌ها ادعا می‌شود که قیمت تمام شده‌ محصولات ایران خودرو سایپا و سایر خودروسازان که در فرمول شورای رقابت جاگذاری می‌شود، قیمت واقعی نیست و داده‌ها و اطلاعات درست نیست، دلیل این امر آن است که خودروسازان هر نوع هزینه‌ای را که در جریان تولید خودرو دارند، به مصرف کننده انتقال می‌دهند و با توجه به اعتراضاتی که وجود دارد این ادعا تایید می‌شود .

 در خبری دیگر شنیدیم که، ویژگی‌هایی چون بالا بودن تقاضا، بالا بودن نسبی قدرت خرید مصرف‌کنندگان و همچنین قدیمی بودن برخی خودروهای پرتیراژ در حال تولید، بازار خودروی ایران را به بازاری جذاب و رویایی برای خودروسازان بزرگ جهان به ویژه خودروسازان اروپایی، تبدیل کرده است . با این وجود به دلیل تحریم‌های یک جانبه بر ضد صنعت خودروی ایران، خودروسازان اروپایی در چند سال اخیر نتوانسته‌اند وارد بازار خودروی ایران شوند و هم‌اکنون نیز با دل نگرانی مذاکرات ایران با گروه 1+5 را دنبال می‌کنند تا راه برای حضور آنها هموار شود .

جذابیت بازار ایران برای خودروسازان اروپایی در حدی است که برخی از این شرکت‌ها در مذاکراتی که در یک سال اخیر با خودروسازان داخلی داشته‌اند تمایل خود را برای سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی خطوط تولید خودرو در کشور اعلام کرده‌اند .

 در گروه لبنی و غذایی ، برخی از نمادها از جمله غبهنوش ، غسالم و غمهرا توانستند صف خرید خود را تا پایان بازار حفظ نمایند.

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که  وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: دولت خود را به خرید شیرخام به قیمت هر کیلو یک هزار و 440 تومان از دامدار متعهد می داند . وی تصریح کرد: از این مبلغ یک هزار و 300 تومان از سوی صنعت فرآوری تامین می شود و 140 تومان نیز یارانه دولت است که تا شب عید نوروز ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر در خبری دیگر شنیدیم که ، محمدرضا اسماعیلی اظهار داشت: اگر قیمت شیر خام افزایش یابد ما لاجرم مجبور هستیم قیمت مواد لبنی را افزایش داده و از آن طرف مصرف پایین خواهد آمد . وی افزود: سند راهبردی صنایع لبنی در صورت پرداخت 500 میلیون دیگر که بودجه‌ی آن در حال تامین است تا دو ماه دیگر تکمیل و رونمایی خواهد شد .

اسماعیلی با بیان این که سند راهبردی برای تولید کننده و مصرف کننده مهم است تصریح کرد: در این سند به دو نکته مهم  اشاره شده اول پیشگیری مهمتر از درمان است یعنی شرایط هر طور که باشد دولت موظف به پرداخت یارانه به صنایع لبنی است و دیگری پایداری است یعنی حضور صنایع لبنی در هر شرایطی برای تامین مواد لبنی داخلی الزامیست و آن‌ها باید توان و قدرت با رقبای خارجی خود را داشته باشند .

  در گروه فولادی ، فلزی و معدنی اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند ، فولاژ توانست با صف خرید به قیمت 317 تومان برسد . فولاد و ذوب هر کدام به قیمت 260 و 268 تومان رسیدند . کگل نیز در این گروه با اقبال خوبی همرا شد و توانست با صف خرید به قیمت 555 تومان برسد .

در مورد ظرفیت تولید فولاد  ایران در خبری شنیدیم که ، ظرفیت تولید فولاد ایران به ۲۵ میلیون تن می‌رسد فرشید مالک قاینی رئیس دپارتمان مهندسی مواد و متالوژی دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر برگزاری کنفرانس بین المللی راهبردی صنعت فولاد ایران  گفت: اهداف این کنفرانس بررسی وضعیت تکنولوژیکی و راهکارهای بهینه سازی و به روز رسانی متوازن صنعت فولاد و به روز رسانی تجهیزات صنایع فولاد و جذب سرمایه گذاریهای داخلی و بین المللی و ارتقاء سطح بهره وری و اشتغالزایی است .

عضو شورای علمی و سیاستگذاری نخستین کنفرانس بین المللی راهبردی صنعت فولاد ایران با بیان اینکه هم اکنون تولید فولاد ایران سالانه 15 میلیون تن است گفت: با برگزاری این کنفرانس توسعه تولید سالانه فولاد کشور تا 25 میلیون تن در چشم اندازی 10 ساله کلید خواهد خورد .

در گروه ساختمانی، شرکت سرمايه گذاري مسکن شمال شرق در جدیدترین گزارش 9 ماهه خود ( اصلاحیه ) سود هر سهم شرکت را مبلغ 315 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی با کاهش 32 درصدی همراه بوده است همچنین شرکت در دوره 9 ماهه خود مبلغ 68 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی نمود .از مبلغ  6،294 ميليون ريال  هزينه مالي سال مالي منتهي به 31/6/1393 مبلغ 3،420 ميليون ريال ناشي از  تفاوت شيوه محاسبه هزينه مالي توسط شرکت و بانک مسکن  بوده که در دوره مالي شش ماهه منتهي به 29/12/1392 شناسايي شده است.

شرکت اعلام نمود با توجه به عدم فروش هتل آپارتمان اميد در سال مالي منتهي به 31/06/93، برنامه فروش هتل به سال مالي 94 انتقال يافت. همچنین لازم به ذکر است که ، شرکت سرمايه گذاري  مسکن شمال شرق در جدیدترین پیش بینی ( اصلاحیه ) 94 سود هرسهم شرکت را مبلغ 465 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش 38 درصدی همراه بوده است

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار بازار بورس و سرمایه گذاری

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب