دلایل عدم بازگشایی نماد “شبریز” در بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار اقتصادی و بورس

مدیرعامل پالایشگاه تبریز گفت: دلیل اصلی توقف نماد “شبریز” عدم ارائه صورتهای مالی ۳ و ۶ ماهه است که به خاطر نامشخص بودن و قطعی نبودن نرخ فرآورده ها و کیفی سازی پالایشگاههاست.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ در جریان بازدید فعالان بازار سرمایه از پالایشگاه و پتروشیمی تبریز، محمدباقر دخیلی درباره اهداف و استراتژی های پالایشگاه تبریز گفت: این شرکت با ظرفیت تولید 110 هزار بشکه در روز، سهم 7 درصدی را از توان تصفیه نفت خام کل کشور به خود اختصاص داده است و بخشی از سوخت مایع شهرهای شمالغرب کشور و نیروگاه حرارتی تبریز را تامین می کند.

دلایل عدم بازگشایی نماد "شبریز" در بورس

 

مدیرعامل پالایشگاه تبریز در مورد تامین خوراک اظهار داشت: نفت خام مورد نیاز این پالایشگاه به میزان 110 هزار بشکه در روز توسط خط لوله ای از میادین نفتی جنوب تامین می شود.
وی با بیان این که گاز مایع، بنزین موتور، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره سنگین و سبک، گوگرد، بنزن، قیر و حلال و خوراک پتروشیمی از محصولات و فرآورده های این پالایشگاه هستند اضافه کرد: گاز طبیعی مورد نیاز پالایشگاه تبریز هم به میزان 40 هزار متر مکعب در ساعت از شبکه گاز کشور تامین می شود.

دخیلی در خصوص دلایل عدم بازگشایی نماد این پالایشگاه در بورس تصریح کرد: دلیل اصلی توقف نماد “شبریز” عدم ارائه صورتهای مالی 3 و 6 ماهه است که به خاطر نامشخص بودن و قطعی نبودن نرخ فرآورده ها  و کیفی سازی پالایشگاه هاست.

وی گفت: بر اساس مذاکرات گوناگون با وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش قرار شده تا 20 روز آینده سیاست کیفی سازی و نرخ خوراک به سرانجام برسد که با برطرف شدن مشکل نرخ خوراک پالایشگاهها و رفع ابهام کیفی سازی تا پایان مهرماه، وزارت نفت فرمول نرخ خوراک و سیاست کیفی سازی محصولات را شفاف خواهد کرد.
دخیلی درباره طرح های در دست اجرا در پالایشگاه تبریز نیز توضیح داد: طرح زیست محیطی با سرمایه 175 میلیون دلار در مرحله کلنگ زنی است که پروژه تصفیه گازوئیل، استحصال گوگرد از فرآورده های تولیدی و بازیافت گازهای انتهایی گوگردسازی، بازیافت گازهای ارسالی به سیستم مشعل و گرانول سازی را شامل می شود که در اسفند سال 96 به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل پتروشیمی تبریز نیز در جریان این دیدار گفت: با توجه به 230 میلیارد تومان زیان انباشته در سالهای گذشته، این شرکت توانست در سال 91 برابر با 30 میلیارد تومان و در سال 92 معادل 72 میلیارد تومان از زیان خود را جبران کند.

علیرضا صدری افزود: بر این اساس، در سال 93 نیز برنامه خروج از زیان به میزان 130 میلیارد تومان را داریم تا طبق برنامه ریزیها در سال مالی پیش رو زیان انباشته شرکت را به صفر برسانیم و طبق بودجه، 146 میلیارد تومان سود در نظر گرفته شده و با احتساب زیان انباشته حدود 4 میلیارد تومان روی خط سود خواهیم بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: شبریز

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب