مهم‌ترین اخبار مرتبط با بورس دوشنبه 14 مهرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 151 واحد صعود کرد و به رقم 71،821 واحد رسید . نمادهای تاپیکو با 42 واحد ، وغدیر با 25 واحد و وبملت با 14 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 276.1 میلیارد تومان رسید که نمادهای شخارک با 9.7 میلیارد و اخابر با 6 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس تغییری نداشت و در رقم 825 واحد درجا زد . نمادهای دی و ارفع بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای شپاس و مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 66.6 میلیارد تومان رسید که نماد وگردش با 4.5 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کرد .

امروز بازار سرمایه نسبت به روزهای اخیر روی بهتری به سهامدارانش نشان داد و شاهد افزایش حجم معاملاتی بودیم . هر چند بازگشایی مناسب تاپیکو در مثبت کردن شاخص کمک بسزایی کرد ولی اخبار مثبتی که روز گذشته در مورد رفع  برخی تحریم ها به گوش رسید نیز در این رشد بی تاثیر نبود، در همین ارتباط  در خبری شنیدیم که حکم دادگاه در رابطه با بابک زنجانی، صندوق سورینت، دانشگاه شریف و شرکت ملی نفتکش ایران روز 3 جولای 2014 اعلام شد. حکم بیمه معلم روز 10 جولای و حکم بانک سینا روز 4 ژوئن اعلام شد .

وزارت خزانه‌داری انگلیس با بروز رسانی لیست تحریم‌های ضدایرانی، اعلام کرد با حکم دادگاه قضایی اروپا تحریم‌ها علیه شرکت نفتکش ایران، دانشگاه صنعتی شریف، بیمه معلم، بانک سینا، صندوق سورینت و بابک زنجانی لغو شده است . در بیانیه‌ای که در همین رابطه صادر شده، آمده است که افراد و شرکت‌های اعلام‌شده، «بلوکه دارایی‌های آن‌ها دیگر اعمال نمی‌شود و احکام دادگاه قضایی اتحادیه اروپا» تحریم‌ها علیه آن‌ها را لغو کرده است .

با توجه به روند معاملاتی امروز و افزایش ارزش معاملات کخ نشان بسیار خوبی برای حرکت صعودی شاخص می باشد انتظار بازاری مثبت و پررونق برای فردا دور از انتظار نیست .

مهم ترین اخبار اقتصادی

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی، ابوالفضل اکرمی با اشاره به آخرین آمار متغیرهای پولی، اظهارداشت: در 5 ماهه اول سال جاری حجم نقدینگی نسبت به اسفند ماه سال گذشته 7.7 درصد افزایش یافت و به 640 هزار و 700 میلیارد تومان رسید .وی افزود: این رقم در مقایسه با مرداد سال گذشته 30.3 درصد رشد داشته که البته 3.7 درصد از این رشد ناشی از افزودن آمار نقدینگی موسسات جدید پولی به آمارهای بانک مرکزی است .مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به رشد منفی حجم پایه پولی در 5 ماهه اول امسال، تصریح کرد: در این مدت پایه پولی به 110 هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به اسفند 4.2 درصد کاهش داشته و ضریب فزاینده پولی هم با 12.4 درصد افزایش به 5.8 رسیده است .وی تاکید کرد: این مساله نشان می‌دهد رشد 7.7 درصد نقدینگی در 5 ماهه اول امسال به دلیل رشد ضریب فزاینده پولی بوده است .

در مورد دستور جهانگیری به دستگاه‌ها برای خروج غیرتورمی از ركود در خبری شنیدیم ، معاون اول رئیس جمهور به منظور حسن پیگیری اجرای كلیه سیاست‌های ابلاغی دولت برای خروج غیر تورمی از ركود، در بخشنامه ای، وزارتخانه‌ها، بانك مركزی و موسسات دولتی را به انجام وظایفی در این راستا مكلف كرد .

مهم ترین اخبار سیاسی

در خبری شنیدیم که قرار است هیات آژانس بین المللی انرژی اتمی امشب در تهران حضور یابند ،این هیات که به منظور مذاکره درباره مسایل فی مابین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران سفر می کند، از فردا (سه شنبه) مذاکرات خود را با مسوولان سازمان انرژی اتمی ایران آغاز می کند . پیش از این، «رضا نجفی» سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه اعلام کرد معاون امور پادمان ها و هیاتی از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ادامه گفتگوها در خصوص مسایل فی مابین به ایران می آید . وی افزود: مساله مایه تاسف این است که حفظ اطلاعات طبقه بندی شده در آژانس دوباره رعایت نشده و در حالیکه ایران و آژانس مشغول برنامه ریزی بودند، خبر آن توسط یک رسانه غربی منتشر شده است .

 در مورد جزئیات ۳ توافق هسته‌ای ایران و روسیه شنیدیم که ، یازدهمین نشست کمیسیون دائمی همکاری‌های تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در روزهای هفدهم و هجدهم شهریورماه 93 در تهران برگزار شد .ریاست هیأت ایرانی را بیژن نامدار زنگنه (وزیر نفت ایران) و ریاست فدراسیون روسیه را الکساندر نواک (وزیر انرژی روسیه) به‌عهده داشتند. طرفین در مذاکرات ضمن ارزیابی مثبت از توسعه روابط تجاری و اقتصادی ایران و فدراسیون روسیه تمایل مشترک خود را به تقویت و تعمیق روابط و اجرای توافقات ابراز کردند و بر نقش مهم این کمیسیون در نیل به این اهداف تأکید نمودند.

  اما در خبری شنیدیم که  از دید اکنومیست نیز روابط بین ایران و امریکا بهبود یافته است،  اکونومیست نوشت: در این بین آمریکا به شدت بر مواضع هسته‌ای خود مبنی بر کاستن از میزان غنی سازی ایران به کمتر از 9500 دستگاه سانتریفیوژ باقی مانده و عنوان می‌کند که این مقدار سانتریفیوژ نباید تا 20 سال افزایش یابد .

یک هفته نامه معتبر انگلیسی طی گزارشی در زمینه احتمال بهبود روابط تهران و واشنگتن در برهه کنونی نوشت؛ با وجود تحریم‌های تحمیلی و امید کم به توافق هسته‌ای چنین رویدادی امری بسیار بعید است . هفته نامه انگلیسی «اکونومیست»، طی گزارشی نوشت: هیچ علامتی از گشایش در مذاکرات هسته‌ای دیده نمی‌شود و ارزیابی‌های خوشبینانه‌ای که از سوی «حسن روحانی»، رییس جمهور ایران و « لاوروف»، وزیر خارجه روسیه عنوان شده است بر خلاف دید مذاکره کنندگان آمریکایی است. در مجموع هنوز نمی‌توان به وجود توافق و این که ایران چگونه می‌تواند از مبدل شدن به کشوری دارای توانایی هسته‌ای به عقب بازگردد، دلخوش کرد .

طلا و فلزات گرانبها

  فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازارهای جهانی با توجه به انکه اولین روز کاری هفته خود را آغاز کرده بودند قیمت فلزات اساسی با کاهش همراه شد ، بر این اساس مس به قیمت 6665 دلار، آلومنیوم 1883 دلار ، روی 2250 دلار و سرب 2080 دلار برای هر تن معامله شدند .

قیمت دلار در بازار ایران به 3235 تومان رسید و سکه در محدوده قیمتی 926 هزار تومان داد و ستد شد .

در بازار داخلی چه خبر بود ؟

با توجه به خبر خوش رفع تحریم بانک سینا از گروه بانکی شروع می کنیم ، همان طور که در ابتدای گزارش اشاره کردیم تحریم بانک سینا برداشته شد . این امر باعث شد که شاهد تشکیل صف خرید چند میلیونی در این سهم وبرخی تک سهم های دیگر از جمله وگردش باشیم . بانک دی که نیز خبر تعدیل مثبت آن را در گزارشات گذشته داده بودیم امروز نیز پر فروغ ظاهر شد ولی تا انتها نتوانست صف خرید خود را حفظ نماید و در اواسط بازار شاهد عرضه صف خرید چند میلیونی در این نماد بودیم .

در مورد بانک صادرات در خبری شنیدیم که بانک صادرات قصد فروش قدرالسهم خود در شرکت صنایع پتروشیمی زنجان را دارد طوری که امر را امروز در روزنامه دنیای اقتصاد آگهی کرده است.

در گروه حمل و نقلی نیز خبر رفع تحریم نفتکش جمهوری اسلامی معاملات این گروه را تحت تاثیر خود قرار داد و باعث شد که شاهد تشکیل صف خرید در نماد حکشتی باشیم بر این اساس حکشتی توانست صف خرید خود را تا پایان بازار حفظ نماید و به قیمت 306 تومان برسد . حفارس نیز با صف خرید به کار خود خاتمه داد .

در خبری شنیدیم که تحقیق و تفحص از شرکت نفتی تاسیسات دریایی کلید خورد، علی مروی از طرح تحقیق و تفحص از شرکت تاسیسات دریایی از ابتدای تاسیس تا کنون خبر داد و گفت: بعضی اعضای کمیسیون انرژی نیز این طرح را امضاء کرده‌اند .وی اضافه کرد: این طرح به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده است که بنده به دبیر کمیسیون انرژی تاکید کردم این تحقیق و تفحص به کمیسیون انرژی مربوط است و باید ابتدا به کمیسیون انرژی ارجاع شود .

در گروه پالایشگاهی  امروز در خبری مربوط به بازگشایی نمادهای این گروه شنیدیم که ، مدیرعامل “شبریز” در خصوص زمان بازگشایی نماد و وضعیت تحقق سود در صورت های مالی عملکرد دوره شش ماهه اول سال مالی 93 گفت: دلیل اصلی توقف نماد در بورس عدم ارایه صورت های مالی سه ماهه و شش ماهه سال مالی جاری بوده که ناشی از نامشخص بودن نرخ فرآورده های تولیدی و نرخ نفت خام مصرفی در کل صنعت است.دخیلی افزود: در این رابطه جلسات متعددی در وزارت نفت و با حضور مدیران پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شده و وزیر نفت از اعلام سیاست های کیفی سازی و نرخ نفت خام مصرفی فرآورده های تولیدی پالایشگاه ها ظرف 20 روز آینده خبر داده است. پس از آن صورت های مالی قابل تنظیم و اعلام به سهامداران است که امیدواریم این موضوع تا آخر ماه ( مهر )  به واحدهای مالی پالایشگاه ها ابلاغ باشد و پس از آن می توان شاهد بازگشایی نماد “شبریز” و سایر نمادهای گروه بود؛ اما در حال حاضر برآورد دقیقی از میزان تحقق سود وجود ندارد.

در خبری دیگر، دولت با صدور مصوبه‌ای به استناد ماده 25 قانون اصلاح مصرف انرژی خواستار افزایش تحویل گاز طبیعی به نیروگاه‌ها و کاهش مصرف سوخت مایع به ویژه نفت کوره در این واحدها به منظور حفظ و صیانت از محیط زیست شده است . در همین حال آمارهای رسمی شرکت ملی گاز ایران نشان می دهد که از ابتدای سال جاری با کاهش تحویل سوخت مایع همچون گازوئیل و نفت کوره و گازوئیل به واحدهای نیروگاهی متوسط مصرف گاز طبیعی در این واحدها 40 تا 45 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است .

در گروه پتروشیمی و شیمیایی، روند معاملات منفی بود . امروز در این گروه شاهد بازگشایی نماد تاپیکو در قیمت 291 تومان بودیم و در نهایت به قیمت 288 تومان رسید و نزدیک به 9 میلیون از سهامش داد و ستد شد .

در خبر مربوط به پیشنهاد سرمایه گذاری مشترک پتروپالایشی ایرلند و ایران شنیدیم، جلیل جعفری بنه خلخال، عضو گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ایرلند که به این کشور سفر کرده بود، در این خصوص اظهار داشت: با توجه به این‌که تنها عضو کمیسیون انرژی در این سفر بودم درباره مسائل دو جانبه مرتبط با انرژی به بحث و گفتگو پرداختم .

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی، با اشاره به دیدار با رئیس مجلس نمایندگان، وزیر مشاور در امور خارجه و تجارت، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و تجارت پارلمان و وزیر کشاورزی ایرلند، توضیح داد: در این ملاقاتها در زمینه انرژی رایزنی‌هایی انجام شد، اما آنها انرژی مورد نیازشان مانند گاز و سوخت مایع را از انگلیس وارد می‌کنند، بنابراین تمایلی به تامین سوخت شان از ایران  نشان نمی‌دادند، اما بحثی که مطرح شد توانایی فنی و فعالیت شرکتهای چند ملیتی در ایرلند بود از این رو ما به آنها در زمینه احداث پتروشیمی و پالایشگاه مشترک پیشنهاد ارائه کردیم . عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و ایرلند با بیان این‌که ایرلندیها نسبت به همکاری در زمینه پتروشیمی و پالایشگاه ابراز علاقه کردند، افزود: سرمایه‌گذاری مشترک برای این امر مد نظر است، البته محل احداث پروژه‌ها می‌تواند در هر دو کشور باشد .

در گروه سیمانی ، امروز در خبری از سوی ناظر بازار در مورد عرضه سیمان کرمان شنیدم که قرار است امروز دوشنبه مورخ 1393/07/14 تعداد 674ر025ر11 سهم معادل 5 درصد از سهام شركت سيمان كرمان از طرف شركت گروه سرمايه گذاري بانك مسكن به صورت يكجا و نقد به قيمت پايه هر سهم 800ر8 ريال در نماد سكرما4 عرضه شود.

در مورد سفارود که چندی است با اقبال خوبی همراه شده شنیدیم که سفارود مجبور شد براى تاديه بدهيهاش درصدى از سهام بهراد رو واگذار نماید .

سایر نمادها:

در مورد دلایل توقف نماد “زمگسا” در خبری شنیدیم که نماد معاملاتی شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال در آخرین روز کاری هفته گذشته در راستای برگزاری مجمع انتخاب کارشناس ارزیابی دارایی های مولد متوقف شد . در همین راستا مدیر سهام شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال اظهار داشت: در تاریخ 14 مهر ماه سال جاری مجمع انتخاب کارشناس ارزیابی دام برگزار خواهد شد و برهمین اساس نماد “زمگسا” در آخرین روز معاملاتی هفته اخیر متوقف گردید . بختیاری در خصوص امکان افزایش میزان سرمایه شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال افزود: شرکت مگسال بزودی در راستای اهداف خود، افزایش سرمایه ای را از محل تجدید ارزیابی دارایی ها اعمال می نماید .

وامید در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود ( حسابرسی شده ) سود هر سهم شرکت را مبلغ 888 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش حسابرسی نشده قبلی با افزایش 6 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه  نخست خود 542 ریال به ازای هر سهم محقق نمود . سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت با افزایش 7 درصدی نسبت به گزارش قبلی اعلام  شده است .

پخش البرز در جدیدترین گزارش 3 ماهه منتهی به 93/12/29 خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 717 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش 4 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره سه ماهه نخست خود توانست 23 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم 164 ریال سود محقق کند .به دليل افزايش سرمايه شرکت از مبلغ 350 ميليارد ريال به مبلغ 400 ميليارد ريال ، فروش از مبلغ 13000 ميليارد ريال به مبلغ 13207 ميليارد ريال و سود خالص از مبلغ 274 ميليارد ريال به مبلغ 287 ميليارد ريال افزايش يافته است .

سمگا در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود ( حسابرسی شده ) سود هر سهم شرکت را مبلغ 530 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( حسابرسی نشده ) با تعدیل مثبت 30 درصدی همراه بوده است که شرکت در این دوره 6 ماهه سود هر سهم خود را صفر ریال اعلام کرده است.  سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت مبلغ 40 میلیارد تومان اعلام شده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش 37 درصدی همراه بوده است که :

الف- مبلغ 760ر286 ميليون ريال مربوط به شرکت تنديس تجارت باختر بابت درآمد حاصل از فروش يک قطعه زمين به مساحت 602ر5 متر واقع در خيابان ايران زمين (پروژه شهرک غرب) مي باشد که داراي پروانه ساختماني از شهراري منطقه 2 تهران به منظور ايجاد 176 واحد تجاري و 105 واحد اداري بوده و توسط کارشناس رسمي دادگستري بر اساس نرخ عادله روز تعيين قيمت گرديده است .

ب- مبلغ 898ر37 ميليون ريال از بابت سود حاصل از سرمايه گذاري در بانک گردشگري مي باشد.

ضمنا مزيد اطلاع، مطابق مصوبه مجمع عمومي فوق العاده مورخ 04/05/93 افزايش سرمايه شرکت از مبلغ 400 ميليارد ريال به مبلغ 800 ميليارد ريال (از محل مطالبات حال شده و آورده نقدي سهامداران) به تصويب رسيده است.

البرز دارو  در جدیدترین گزارش 6 ماهه منتهی به 1393/12/29 سود هر سهم شرکت را مبلغ 2118 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر اعلام شده است شرکت در دوره 6 ماهه خود توانست یه ازای هر سهم 916 ریال سود کنار بگذارد و 43 درصد از پیش بینی هایش را محقق کند .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, خلاصه اخبار روزانه از بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب