قیمت ارز در ایران هنوز هم واقعی نیست !

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
طلا و دلار

نرخ ارز در ایران از عهد باستان تاکنون توسط دولت تعیین شده، بطوریکه این نرخ هیچگاه تابع عرضه و تقاضا نبوده، نیست و نخواهد بود؛ زیرا بزرگ ارز دار کشور، دولت است.
قیمت ارز در ایران هنوز هم واقعی نیست!
مدیر عامل مؤسسه حسابرسی دایارایان با بیان این مطلب در خصوص نحوه تعیین نرخ ارز در شرایط فعلی در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: هرگاه شخصی کالایی را به صورت انحصاری در اختیار داشته باشد، قیمت آن توسط وی تعیین می گردد، از همین رو بهای ارز در ایران نیز هیچگاه تابع عرضه و تقاضا نبوده و اگر کسی به چنین مطلبی اذعان داشته باشد، یا از سر بی سوادی بوده و یا از در شوخی.

غلامحسین دوانی در بیان قیمت معقول ارز برای اقتصاد و همچنین صنایع در ایران گفت: با توجه به اوصافی که از بازار ارز گفته شده، در خصوص چگونگی تعیین قیمت آن نیز باید سیاست های دولت را مدنظر قرار داد؛ چنانچه دولتی همچون دولت نهم و دهم با کسری بودجه و کسری منابع مالی مواجه باشد، به طور طبیعی به یک ارز فروش تبدیل می شود؛ اما اگر دولت ها خود را توسعه محور و مبنایی برای راهبرد کشور بدانند، با مصرف بهینه بهای ارز را به جایی خواهد رساند که قیمت آن واقعی باشد.

وی ادامه داد: به نظر اینجانب چه در دولت قبل و چه در دولت فعلی، ارز قیمت واقعی خود را ندارد؛ زیرا بخش قابل توجهی از آن در چنبره کسانی است که با تولید، توسعه مردم و منافع ملی بیگانه هستند.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص قیمت واقعی ارز گفت: واقعیت امر این است که کسی نمی تواند بگوید چه قیمتی برای ارز مناسب است؛ چراکه قبل از هر چیز باید منابع اصلی ارزی مشخص گردد، سپس مصارف ارزی واقعی تهیه شده و منابع مذکور به مصارف آن تخصیص داده شود. حال آنکه در شرایطی که از یک سو برخی از تولیدکنندگان با ارایه صورت حساب ها و اطلاعات مالی دور از واقعیت و over invoice ارز ملی را به آن سوی مرزها انتقال داده و حتی در پاره ای از موارد در ازای آن کالایی را به داخل کشور وارد نمی کنند و از سوی دیگر کنترل خاصی هم بر چنین عملکردی وجود ندارد و به عبارت بهتر مقام ناظر نیز خود درگیر مسائل مذکور است، نمی توان مابه تفاوت سوء مدیریت را بر دوش مردم تحمیل کرد.

دوانی اضافه کرد: با یکصد میلیارد دلار می توان یک کشور را ساخت؛ اما سوال اساسی این است که چطور با 700 میلیارد دلار درآمد ارزی طی 10 سال گذشته، هنوز در کشور با مشکلات متعددی رو به رو هستیم! وقتی به بررسی چنین مسائلی می پردازیم، موضوع تعیین قیمت منطقی برای ارز امری مضحک می شود.

مدیر عامل مؤسسه حسابرسی دایارایان ادامه داد: اقتصاد یک علم است که بنیان آن بر مؤلفه ها و مفروضات خاصی استوار است، بنابراین نمی توانیم برای آن از خودمان مفروضات بسازیم و با بکارگیری اقتصاد دور گذر – دور زدن تحریم ها با افزایش 100 درصدی هزینه ها – کشور را اداره کنیم.

دوانی افزود: اگر آمار صادرات غیر نفتی واقعی باشد، مجموع درآمدهای ایران در شرایط عادی رقمی حدود 150 میلیارد دلار خواهد بود. با این اوصاف چگونه می توان تصور کرد کشوری که در اغلب زمینه های صنعتی آن سرمایه گذاری شده و در طول سه دهه بعد از انقلاب اسلامی تاکنون بیش از 300 میلیارد دلار صرف پروژه های مهم خود کرده، نتواند با درآمد ارزی 750 میلیارد دلاری و تولید ناخالص داخلی حدود 400 میلیارد دلار، اقتصاد خود را اداره کند؟!

وی در خاتمه عنوان کرد: به نظر می رسد در بررسی شاخصه های کلان ارزی و منابع درآمدی نقاط تاریکی وجود دارد که روشن شدن آن می تواند موجب دستیابی به قیمت واقعی ارز در کشور شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: قیمت واقعی ارز در کشور, قیمت واقعی دلار, نحوه تعیین نرخ ارز

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب