جایگزینی آزمایشی سیستم هیبریدی با کارگزار ناظر از اواخر مهر در بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
جایگزینی آزمایشی سیستم هیبریدی با کارگزار ناظر از اواخر مهر در بورس

دبیرکل کانون کارگزاران سیستم هیبریدی را بسیار ارتقا یافته‌تر از کارگزار ناظر دانست و گفت: در این سیستم جدید که از اواخر مهر به صورت آزمایشی اجرا می شود، سهام نزد کارگزار فریز می شود و کارگزار دیگری نمی تواند آن را به فروش برساند.

به گزارش بورسینس به نقل از sena.ir، روح الله میرصانعی در خصوص  حذف کارگزار ناظر با اشاره به اینکه این موضوع را از دو دیدگاه می‌توان بررسی کرد،گفت: نخست آنکه کارگزار ناظر به صورت کلی از بازار سرمایه حذف شود و نگاه دیگر، ارتقای عملکرد کارگزار ناظر در بازار سهام است.

وی منظور از حذف کارگزار ناظر را ارتقا بخشیدن و اصلاح کردن آن دانست و بیان کرد: بر اساس سیستمی که اکنون درحال تنظیم و نوشتن آن هستیم، تنها یک کارگزار ناظر نخواهیم داشت بلکه سهام به صورت دیگری که به آن سیستم هیبریدی می‌گویند، خرید و فروش می‌شود.

میرصانعی در توضیح چگونگی سیستم هیبریدی بیان کرد: هر فردی به هر میزان سهم و از هر کارگزاری که می‌خواهد خریداری می‌کند اما این میزان سهام را صرفا از طریق کارگزاری هایی که سهام را خریداری کرده است، می‌تواند به فروش برساند به این ترتیب دیگر سهامدار یک کارگزار ناظر ندارد و ممکن است یک سهامدار چندین کارگزار ناظر داشته باشد.

میرصانعی عملکرد کارگزار ناظر را این‌گونه بیان کرد: در حال حاضر اگر فردی از چند کارگزاری به خرید سهام بپردازد، می‌تواند تمام سهم‌های خود را تنها از یک کارگزاری خاص به فروش برساند که این امر دارای تبعاتی در بازار سهام است.

میر صانعی سیستم هیبریدی را بسیار ارتقا یافته‌تر از کارگزار ناظر دانست و ادامه داد: در این سیستم جدید، سهام نزد کارگزار فریز می شود و کارگزار دیگری نمی تواند آنرا به فروش برساند.

وی این سیستم را بسیار پیشرفته دانست و بیان کرد: این سیستم از نظر انجام معاملات اعتباری کارگزاران را در امنیت بیشتری قرار می‌دهد. بنابراین فرآیندی مثبت است و امیدواریم زودتر اجرایی شود.

میرصانعی شروع آزمایشی این طرح را از اواخر مهرماه خواند و افزود: این طرح به صورت موازی و آزمایشی با کارگزار ناظر تا انتهای سال اجرا می شود و از ابتدای سال آینده به تنهایی با سیستم جدید فعالیت رسمی سیستم هیبریدی آغاز می شود.

درباره سیستم هیبریدی، قبلا نیز مصاحبه ای با حامد سلطانی نژاد در سایت سنا منتشر شده بود که در ادامه بخشی از آنرا میخوانید:

حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در تشریح این نرم افزار گفت: روش‌های نگهداری دارایی مالی دارندگان اوراق بهادار در سیستم هیبریدی به گونه‌ای است که هر سرمایه‌گذار به هر تعداد سهمی و از هر نمادی که بخواهد و از هر کارگزاری خریداری می‌کند اما  هر مشتری ملزم است هر تعداد سهام را از طریق همان کارگزاری‌هایی که خرید انجام داده، به فروش برساند.

وی با اشاره به تفاوت این سیستم با کارگزار ناظر گفت: در سیستم کارگزار ناظر همه دارایی‌ها تحت نظارت یک کارگزار به فروش می‌رسید، اما در این سیستم به این گونه نیست.

سلطانی نژاد با اشاره به اینکه این نرم افزار به این دلیل طراحی شده است تا با سیستم پس از معاملات post trade)) هماهنگ باشد چراکه نرم افزار قبلی قابلیت هماهنگی با نرم افزار پس از معاملات را ندارد،گفت: سیستمی که اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرد، ممکن است ریسک‌هایی را به کارگزاری‌ها تحمیل کند و سرمایه‌گذاران عمل تسویه را با کارگزاری‌ها انجام ندهند اما در سیستم هیبریدی این ریسک برطرف می‌شود.

وی بیان کرد: در سیستم هیبریدی سهامداران می‌توانند هر دارایی را به هر تعدادی که از کارگزاری‌های مختلف خریداری کرده‌اند، از طریق همان کارگزاری‌ها به فروش برسانند.

سلطانی‌نژاد به مزایای این سیستم برای کارگزاری‌ها اشاره کرد و گفت:‌ به دلیل آنکه سرمایه‌گذاران مجبور می‌شوند سهام خود را حتما از طریق کارگزاری‌هایی که به خریداری سهم پرداخته‌اند، به فروش برسانند، این امر باعث می‌شود که کارگزاری‌ها مدیریت ریسک انجام دهند.

وی این سیستم جدید را دارای مزایایی برای مشتریان نیز دانست و افزود: با راه‌اندازی این سیستم، سرمایه‌گذاران دیگر مجبور نیستند که به سرعت با کارگزاری تسویه کنند، زیرا کارگزار مطمئن است که اعتبار کافی در اختیار دارد و بر این اساس می‌تواند اعتبار بیشتری در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد.

سلطانی‌نژاد این سیستم را دوطرفه خواند و اظهار کرد: سیستم معاملات هیبریدی در دنیا معمول است. این سیستم برای نگهداری دارایی‌های مالی پس از معاملات استفاده می‌شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: سیستم معاملات هیبریدی بورس تهران, سیستم هیبریدی بورس چیست

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب