خلاصه اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 16 مهرماه 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار و رویدادهای بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 64 واحد صعود کرد و به رقم 71،783 واحد رسید . نمادهای وامید با 63 واحد ، پارسان با 42 واحد، کگل با 26 واحد، ونوین با 21 واحد و شخارک با 18 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای همراه با 51 واحد و فملی با 49 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 147.8 میلیارد تومان رسید که نمادهای فولاد با 6 و وسینا با 5.8 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند.

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس نزدیک به 0.2 واحد رشد کرد و به رقم 827 واحد رسید . نمادهای سمگا، وگردش و جم بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای شپاس ، وخاور و ذوب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 100 میلیارد تومان رسید که نماد سمگا با 5.7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معاملات بود. 

مهم ترین اخبار اقتصادی

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در نشست مشترک دولت و مجلس با اشاره به خدمات ارائه شده بیمه‌ای به مناطق محروم و دور افتاده کشور گفت: هنوز دراین زمینه به نقطه مطلوب نرسیدیم و تلاش می‌کنیم با تلاش مضاعف به اهدافی که در این زمینه داریم، برسیم .وی افزود: یک از اهداف دولت ارائه بودجه در زمان مقرر بوده است که تلاش می‌کنیم بودجه 94 را نیز در زمان مقرر به مجلس شواری اسلامی ارائه کنیم .

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل اقتصادی اشاره کرد و خطاب به نمایندگان حاضر در این نشست مشترک گفت: شما می‌دانید برای سرمایه‌گذاری ما نیاز به ثبات و آرامش داریم؛ به طوری که در نرخ ارز و تورم نوعی ثبات مشاهد می‌شود و نگرانی‌های گذشته وجود ندارد.ما باید اقتصادمان را به تعاونی و بخش خصوصی واگذار کنیم که دولت در این زمینه برنامه‌ریزی دارد. ما از رکود خارج شده‌ایم اما این آغاز راه و قدم اول است و ما باید خیلی قدم برداریم . رییس جمهوری اظهار داشت: کاهش تلاطم در روابط خارجی و ایجاد ثبات در اقتصاد داخلی وضعیتی را به وجود آورد که همان نقدینگی که قبلا صرف خرید ارز و طلا می‌شد و بانک مرکزی را به پایگاهی برای تولید و عرضه سکه تبدیل کرده بود، این بار به سمت بازار بورس و سپس بانکها گردش کنند و این سرآغاز گشایش در اقتصاد کشور بود .

خبری شنیدیم در مورد اقتصاد چین و امریکا، با وجود آنکه بانک جهانی در آخرین گزارش خود پیش‌بینی‌اش از رشد اقتصادی چین و کشورهای در حال توسعه شرق آسیا را کاهش داده و پیش‌بینی رشد اقتصادی چین در سال‌جاری میلادی را از 6/7 به 4/7 درصد رسانده است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که اقتصاد چین، در سال 2024 از اقتصاد آمریکا سبقت خواهد گرفت و به بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تبدیل خواهد شد. هم‌اکنون رشد اقتصادی آمریکا 6/4 درصد است و بنابراین رشد اقتصادی چین نزدیک به دو برابر رشد اقتصادی آمریکا خواهد بود. این نرخ رشد چین کمترین حد از سال 1991 است و به نظر می‌رسد چین با رشد اقتصادی دو رقمی وداع کرده است.

در خبری دیگر، سخنگوی دولت گفت که با توجه به اینکه سال آینده سال آخر اجرای برنامه پنجم توسعه است و براساس قانون برنامه و بودجه، برنامه ششم می‌بایست 6 ماه قبل از اتمام برنامه پنجم به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد، برنامه ششم با رویکرد اقتصاد مقاومتی و توازن منطقه‌ای در موعد مقرر به مجلس تقدیم خواهد شد . نوبخت از عزم دولت در ارائه بودجه ۹۴ به مجلس شورای اسلامی در موعد قانونی خبر داد .

خبری شنیدیم از ضرورت بازپرداخت معوقات ارزی صنایع با ارز مرجع ، رییس خانه صنعت، معدن و تجارت خواستار بازپرداخت معوقات تسهیلات ارزی صنعت گران با نرخ ارز مرجع۱۲۲۶ شد .عدالوهاب سهل آبادی، رییس خانه صنعت، معدن و تجارت در خصوص ماده ۷۳ برنامه پنجم توسعه اظهار داشت: متاسفانه تاکنون اصلاحات قانون کار و تامین اجتماعی صورت نگرفته است و هنوز کارفرما تکلیف خود را در مورد این ماده از قانون نمی‌داند .وی در خصوص معوقات بانکی صنعت گران نیز افزود: از روسای خانه‌های صنعت در سراسر کشور خواسته‌ایم تا در اسرع وقت واحد‌های صنعتی را که با مشکل بازپرداخت در معوقات بانکی خود مواجه هستند و نیازمند تسهیلات، به ترتیب اولویت معرفی کنند تا بر اساس قوانین تسهیلات لازم به آن‌ها ارائه شود .

در یک خبر بورسی شنیدیم که ، محمدرضا رستمی معاون اسبق شرکت بورس و مدیرعامل سابق سرمایه گذاری بهمن، رئیس صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایری کشور شد. صندوقی که حدود ۴ هزار میلیارد تومان دارایی دارد .در پی تحولات روزهای اخیر صندوق بازنشستگی کشور و جانشین شدن اسلامیان عضو سابق اتاق بازرگانی استان اصفهان به جای ایران‌دخت عطاریان در این صندوق ، رئیس صندوق عشایری کشور هم تغییر کرد .

اخبار و رویدادهای بورس

 

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت ، مس به قیمت 6715 دلار، آلومنیوم 1886 دلار، روی 2307 دلار و سرب 2095 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار در محدوده قیمتی 3242 تومان داد و ستد شد و سکه به قیمت 941 هزار تومان رسید .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه فولادی، صنعت فولاد کشور در 6 ماه نخست سال 93 با تشدید رکود معاملات و کاهش روز‌به‌روز قیمت محصولات فولادی به‌رغم افزایش هزینه‌های تولید در سال جاری رو‌به‌رو بود به‌طوری که به گفته فعالان صنعت فولاد عمق رکود در فضای معاملات فولاد در این دوره به حدی رسید که چاره‌ای به جز افت مداوم قیمت‌ها برای محصولات نهایی و میانی فولاد باقی نماند .

رسول خلیفه سلطان، دبیر انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران در این باره معتقد است: اتفاقات رخ داده در نیمه اول سال جاری در صنعت فولاد را می‌توان از یک منظر مثبت و از یک منظر منفی ارزیابی کرد . اقدامات دولت در جهت آزادسازی صادرات محصولات فولادی تا پایان سال 93، اختصاص ارز مبادلاتی برای واردات مواد اولیه مانند قراضه و گندله و عدم اختصاص این ارز برای محصولات نهایی فولادی از رویدادهای مهم و مثبتی بود که تولیدکنندگان فولاد کشور را به آینده امیدوار ساخت .

در گروه معدنی ، مدير‌عامل شركت معدني و صنعتي چادرملو از راه‌اندازي 3 طرح صنايع معدني در اين مجتمع تا پايان سال 95 خبر داد .به گزارش روابط عمومي سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران، محمود نوريان با بيان اين مطلب گفت: شركت چادرملو با هدف افزايش توليد، ايجاد ارزش افزوده در محصولات و توسعه منطقه، طرح‌هاي «احداث كارخانه احياي مستقيم و فولاد چادرملو»، «احداث نيروگاه 500 مگاواتي» و «احداث كارخانه فولاد و نورد ابركوه» را با مجموع سرمايه‌گذاري 32 ميليارد و 690 ميليون ريال به اجرا در‌آورده است .وي افزود: در طرح احداث كارخانه احياي مستقيم و فولاد چادرملو، سالانه يك ميليون تن براي واحد «فولاد سازي» و يك‌ميليون و 550 هزار تن براي واحد «احيا» ظرفيت پيش‌بيني شده است كه به ترتيب در سال 93 و 94 راه‌اندازي مي شوند .

در گروه خودرویی و قطعه ساز ، روند معاملات متعادل بود ، برخی نمادها از جمله خمهر و خفنر با اقبال خوبی همراه شدند .

 در خبری خواندیم  که راهیابی خودروسازان چینی به بازار ایران نرم و آهسته بود به‌طوری‌که گام‌های محکم اما آهسته آنها با لبخند برخی خودروسازان و حتی مسوولان دولتی روبه‌رو شد. هرچند همزمان با ورود چینی‌ها برخی مدیران شرکت‌های خودروساز دم از دامپینگ و خطر موریانه وار شرکت‌های چینی می‌زدند اما ظاهرا شکایت آنها از واردات خودروهای چینی به صورت CBU بود چراکه در نهان مونتاژ خودروهای یاد شده را به‌خصوص برای شرکت‌های زیرمجموعه خود می‌پسندیدند. از سوی دیگر برخی مسوولان دولتی نیز به‌دلیل جو حاکم بر اقتصاد کشور که تحت‌تاثیر تحریم کشورهای غربی به‌وجود آمده بود برای جلوگیری از اخلال در تولید خودرو با لبخند به استقبال خودروسازان چینی رفتند .

در گروه دارویی روز گذشته با شفاف سازی یک شرکت دارویی در مورد افزایش نرخ دارو ، احتمال افزایش نرخ در سایر شرکت های دارویی را افزایش داد . در همین رابطه ، شرکت دفرا طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که قیمت تعدادی از محصولات تولیدی این شرکت از تاریخ 93/07/12 افزایش یافته که با توجه به افزایش هزینه های تولید در سال جاری مبلغ افزایش یافته تاثیر چندانی بر روی E.P.S پیش بینی نخواهد گذاشت . در صورت ایجاد تغییر احتمالی مراتب اطلاع رسانی خواهد شد.

ددام ، دشیمی و شتهران از جمله نمادهایی بودند که در این روز با اقبال خوبی همراه شدند . سایر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند .

سبحان دارو در جدیدترین گزارش 3 ماهه منتهی به 93/12/29 سود هر سهم خود را مبلغ 2837 ریال اعلام نمده است که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره 3 ماه خود توانست به ازای هر سهم 679 ریال سود محقق کند و 24 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

در خبری شنیدیم ، مدیر کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو به تشریح آخرین وضعیت واردات دارو پرداخت و گفت : واردات دارو از اواخر سال 92 تا کنون سیر نزولی داشته است . دکتر مهدی پیرصالحی اظهارداشت: سهم ارزی از واردات دارو در سالهای 90 تا 92 تفاوت زیادی نداشته است بطوریکه از 1190 میلیون دلار در سال 90 به حدود 1240 میلیون دلار در سال 92 افزایش پیدا کرده بود . پیرصالحی افزود: دلیل افزایش ارزش ریالی ناشی از تغییر نرخ ارز از مرجع (12260 ریال به ازای هر دلار) به مبادله ای (با ارزش تقریبا دو برابری در سال 92) است. لذا در سال گذشته از نظر حجم و ارزش ارزی واردات دارو با افزایش چشمگیری مواجه نبوده ایم .

در گروه پالایشگاهی، اکثر نمادها قرمز رنگ و در محدوده صفر تابلو داد و ستد شدند . خرید شسپا در محدوده قیمتی 1500 تومان کم ریسک است . در مورد قیمت نفت ، وزیر نفت در پاسخ به این سوال که آیا شرکت ملی نفت ایران قصد کاهش قیمت نفت خود در بازار جهانی را دارد، توضیح داد: مدیریت امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران از تمامی کارها و ابزارهای حرفه ای خود در حوزه بازرگانی برای فروش و صادرات نفت خام ایران استفاده خواهد کرد . وزیر نفت با تاکید بر اینکه جنگ کاهش قیمت نفت هنوز در بازار راه نیفتاده است، اقدام یک کشور عضو اوپک برای کاهش یک دلاری قیمت نفت را “جنگ کاهش قیمت” ندانست و اعلام کرد: اوپک فعلا برنامه ای برای برگزاری نشست اضطراری برای بررسی کاهش قیمت طلای سیاه در بازار جهانی ندارد .

در گروه تجهیزاتی ، نماد مپنا با اقبال خوبی همراه نشد و روزانه شاهد معاملات منفی این نماد می باشیم . فاذر که خبر گزارش مناسب 6 ماهه آن به گوش می رسد چند روز است که شاهد معاملات پر حجم و صف خرید آن می باشیم . فاراک نیز امروز در محدوده صفر تابلو معاملاتش صورت گرفت .

در گروه پتروشیمی و شیمیایی، هلدینگ خلیج فارس طی یک اطلاعیه شفاف سازی اعلام کرد که پلنت جدید خط زرین این شرکت در 15 مهر 1393 بصورت آزمایشی به بهره برداری رسیده است که در حال حاضر فاقد تاثیر بر روی درآمد شرکت می باشد . در این گروه نمادهای شکربن و وپترو با اقبال خوبی همراه شدند .

در گروه حمل و نقل ، حکشتی تنها نماد سبز رنگ گروه بود که توانست خود را در میان جو منفی گروه مثبت نگه دارد . حسینا مروز نیز در محدوده قیمتی 3800 تومان داد و ستد شد .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم ، اتحادیه اروپا با لغو تحریم شرکت ملی نفتکش ایران مخالفت کرد در حالی که فرصت قانونی اتحادیه اروپا برای اعتراض به حکم لغو تحریم شرکت ملی نفتکش ایران گذشته است به نظر می رسد بروکسل حاضر نیست این شرکت را از فهرست تحریم های خود خارج کند . دادگاه عمومی اروپا در پی شکایت شرکت ملی نفتکش ایران تحریم این شرکت از سوی اتحادیه را را غیرقانونی اعلام کرده بود. اتحادیه اروپا در فرصت قانونی تعیین شده از سوی دادگاه به این حکم اعتراض نکرد که در نتیجه اکنون این حکم نهایی شده است .

برخی تحلیلگران خودداری اتحادیه اروپا از اعتراض به این حکم را به منزله موافقت با لغو تحریم شرکت ملی نفتکش ایران تفسیر کرده اند اما رویترز به نقل از یک مقام آگاه اروپایی اعلام کرد اتحادیه اروپا تمایلی ندارد شرکت ملی نفتکش ایران را از فهرست تحریم های خود خارج کند و در پی پیدا کردن راهی برای حفظ این شرکت در فهرست تحریم هاست .

 سایر نمادها :

روز گذشته  شاهد بازگشایی مناسب نماد سمگا و سمگاح بودیم . همان طور که در جریانید تمام معاملات روز گذشته این دو سهم توسط فرابورس ابطال گردید و قرار شد که امروز بار دیگر بازگشایی شوند . سمگا با 28درصد مثبت در قیمت 1040 و سمگاح با 37 درصد مثبت در قیمت 850 امروز بار دیگر بازگشایی شدند . 

امیر هامونی با اشاره به صدور اطلاعیه ابطال معاملات سمگا، اظهار داشت: این تصمیم به دلیل نوسان غیر عادی سهام و نحوه بازگشایی آن بود که می توانست گمراه کننده باشد .وی ادامه داد: با توجه به این موضوع ، بررسی های لازم به عمل آمد و تصمیم به ابطال معاملات گرفته شد تا مجددا” نماد این شرکت مورد بازگشایی قرار گیرد .قیمت هر سهم  گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی (سمگا ) امروز بعد از اعلام رشد 30 درصدی سود هر سهم و بازگشایی نماد معاملاتی با 31 درصد جهش با سئوال برخی فعالان و کارگزاران مواجه شد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب