توجه معامله گران به شرکت های پالایشی و پتروشیمی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

قیمت سهام شرکت های پالایشی و پتروشیمی طی هفته های اخیر روند پرقدرت و صعودی را پشت سر گذاشته اند، به گونه ای که می توان گفت بازار سهام طی بازه زمانی مذکور در اختیار فعالان گروه های پالایشی و پتروشیمی بوده و حجم عظیمی از نقدینگی موجود در بازار به سمت آنها سوق یافته است.

مدیر سرمایه گذاری های صندوق های سرمایه گذاری مشترک راهنما با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: به عبارت دیگر می توان گفت که طی روزهای گذشته نگاه مثبت فعالان بورس تحت تأثیر وقایع و اخبار منتشر شده پیرامون صنایع پالایشی و پتروشیمی به سمت گروه بانکی و خودرو چرخیده است.

مجتبی یگانه فرد افزود: البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که فعالان بازار سرمایه همواره نسبت به سهام شرکت هایی که از مزیت رقابتی پایدار برخوردارند، اقبال نشان خواهند داد و به سمت صنایع مطرح بورس همچون پتروشیمی، پالایشی، فلزات اساسی و معدنی، روی خواهند آورد. همچنان که برخلاف ابلاغیه های متفاوتی که در خصوص وضعیت سودآوری شرکت های پالایشی و پتروشیمی منتشر می شود، اما به دلیل باور تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه درباره پتانسیل های موجود در این شرکت ها، سهام آنها با افزایش تقاضا رو به رو هستند.

وی در ارزیابی عملکرد شش ماهه نخست سال مالی جاری فعالان گروه فرآورده های نفتی بیان کرد: به نظر می رسد گزارش های مربوط به عملکرد این شرکت ها طی دوره مذکور تا حدودی محتاطانه و مدیریت شده بوده، بطوریکه نشان دهنده عملکرد واقعی آنها نبوده است. برهمین اساس می توان گفت این گزارش ها انتظارات سهامداران و معامله گران را برآورده نکرده است. البته به طور قطع گزارش های مربوط به دوره های آتی این شرکت ها بسیار مناسب تر خواهد بود.

این مقام مسئول عملکرد بسیاری از شرکت های فعال در گروه فلزات اساسی را نسبت به سایر شرکت ها بسیار مناسبتر ارزیابی کرد و گفت: علاوه بر این گزارش های نیمه اول بسیاری از شرکت های پتروشیمی به جز تولیدکنندگان اوره و آمونیاک مناسب ارزیابی می شود. البته در مجموع این صنعت در زمره صنایع پربازده بورس به شمار می رود، چراکه میزان سود نقدی تقسیمی آنها، طرح های توسعه ای در دست اجرا و نسبت P/E پایین این گروه از جمله عواملی هستند که بر پتانسیل های موجود در شرکت های پتروشیمی جهت رشد سودآوری دلالت می کنند.

مدیر سرمایه گذاری های صندوق سرمایه گذاری مشترک راهنما به نکته دیگری در خصوص گروه پتروشیمی اشاره کرد و اظهار داشت: سهام این شرکت ها در حال حاضر در قیمت هاییکمتر از ارزش ذاتی آنها معامله می شود، به گونه ای که به نظر می رسد در صورت کاهش تحریم های اعمالی نسبت P/E این گروه اصلاح شده و تعادلی میان ارزش بازار و ذاتی سهام آنها ایجاد شود.

یگانه فرد در خصوص وضعیت سودآوری شرکت های سیمانی ابراز داشت: این صنعت به عنوان یکی از صنایع بزرگ و ارز آور که دارای دارایی های ارزشمندی است، به شمار می رود. از این رو به نظر می رسد در صورت رونق بازار ساخت و ساز در کشور و بهبود وضعیت صادراتی این شرکت ها در کنار حمایت دولت از آن می توان به عملکرد هرچه بهتر فعالان این گروه امیدوار بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: سودآوری صنایع پتروشیمی در بورس, صنایع پربازده بورس, وضعیت سودآوری شرکت های پالایشی و پتروشیمی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب