مهم‌ترین اخبار بورسی شنبه 19 مهرماه 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار سرمایه

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 12 واحد نزول و به رقم 71،771 واحد رسید . نمادهای کگل با 22 واحد و وبانک با 10 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وامید با 22 واحد و رمپنا با 16 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 112.7 میلیارد تومان رسید که نمادهای خودرو  با 9.9 میلیارد تومان و وصندوق با 8.4 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را در این بازار از آن خود کردند .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس نزدیک به 2 واحد صعود کرد و به رقم 829 واحد رسید . نمادهای وگردش و سمگا بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای زاگرس و حسینا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 80.9 میلیارد تومان رسید که وگردش با 4.8 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد .

بازار سرمایه در اولین روز کاری هفته در ابتدای صبح روی خوشی به سهامدارانش نشان داد و شاهد سبز رنگ شدن شاخص بودیم ولی در ادامه و اواسط بازار این عرضه بود که توانست بر تقاضا غلبه کند و در نهایت شاخص افت 12 واحدی را تجربه کرد . این افزایش یا کاهش های روزانه نمی تواند نشانه مثبت یا منفی برای بازار سرمایه باشد چراکه آنچه این روند را تایید می کند افزایش حجم معاملات است.

همان طور که شاهدیم روزانه ارزش معاملات با بلوک هایی که زده می شود در محدوده 150 میلیارد تومان در بازار بورس و فرابورس می باشد این موضوع نمی تواند نشان خوبی برای رشد بازار سرمایه باشد چرا که هنوز حجم نقدینگی وارد بازار سرمایه نشده است و تنها برخی از تک نمادها و یا گروه ها به رنک سبز در می آیند. امیدواریم که گزارشات میان دوره ای  مناسب بتواند برای مدتی روی بازار سرمایه تاثیر بگذارد و شاهد معاملات پررونق تر و با حجم زیاد باشیم .

در مورد بازار فردا نمی توان پیش بینی روشنی داشت . معاملات نوسانی و کم حجم برای مدت زیادی است که تبدیل به عادت بازار سرمایه شده است و سهامداران نیز انتظاری جز این ندارند.

مهم ترین اخبار اقتصادی

مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری تابستان امسال را تک رقمی و به میزان 9.5 درصد اعلام کرد، با این حال نرخ بیکاری جوانان بیش از دو برابر نرخ عمومی و همچنان در بحران قرار دارد . مرکز آمار ایران با انتشار جزئیاتی از نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در تابستان سال جاری اعلام کرد: نرخ بیکاری جمعیت ده ساله و بیشتر کشور در فصل تابستان 9.5 درصد و تعداد بیکاران نیز 2 میلیون و 257 هزار و 194 نفر شد .

محمد حسین میرمحمدی در خصوص آخرین وضعیت بررسی لایحه خروج از رکود دولت در مجلس و مواد بحث‌برانگیز آن اظهار داشت: برای ماده مربوط به کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفت در کمیسیون پیشنهاد حذف مطرح شد اما به تصویب نهایی نرسید . وی ادامه داد: همچنین پیشنهاد تهاتر ۴۰ هزار میلیارد تومانی بدهی‌های سه جانبه بانک‌ها،دولت و بانک مرکزی بررسی شد و کمیسیون این تهاتر را تا حدی که مربوط به پرداخت تعهدات بانک‌هاست پذیرفته است . وی درخصوص کاهش پیشنهاد ۴۰ هزار میلیارد تومانی دولت به ۱۰ هزار میلیارد در کمیسیون مشترک گفت: عددی در همین حدود مطرح است اما هیچ یک از این موضوعات هنوز به تصمیم گیری نهایی نرسیده است .

در خبری دیگر، موعد قسط چهارم از مرحله دوم آزادسازی دارایی های بلوکه شده در حالی روز جمعه سررسید شد که هنوز بانک مرکزی خبری مبنی بر دریافت قسط سوم منتشر نکرده است . همزمان با 10 اکتبر (18 مهرماه)، زمان آزاد سازی 400 میلیون دلار دیگر از منابع 2.8 میلیارد دلاری است که در مرحله دوم توافقات هسته ای قرار بر آزاد سازی آن و واریز به حساب بانک مرکزی ایران شد .

در خبری شنیدیم که وزیر اقتصاد از بانک جهانی انتقاد کرده است ، طیب نیا گفت: تحریم های ظالمانه و تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران همچنان ادامه دارد .وزیر امور اقتصادی و دارایی از برخوردهای سیاسی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول با برخی کشورهای عضو از جمله جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد و اظهار داشت: تحریم های ناعادلانه در حقیقت ملت ایران را نشانه گرفته است .

در مورد نوسانات قیمت نفت ، روز گذشته نفت آمریکا با کاهش بیش از یک دلار به زیر 85 دلار رسید و نفت برنت نیز با کاهش حدود 50 سنت در قیمت زیر 90 دلار نوسان کرد. در این شرایط نفت WTI آمریکا کاهش قیمت بیش از یک درصد و برنت کاهش 4/0 درصدی را تجربه کرد. بر همین اساس تفاوت بهای نفت برنت و آمریکا که پیش از این به زیر 3 دلار رسیده بود، دوباره افزایش یافته و به حدود 5 دلار رسید. در این بین برخی کارشناسان یکی از دلایل مغفول را در کاهش بهای نفت تخفیف دادن اعضای اوپک به مشتریان آسیایی عنوان می‌کنند .

کارشناسان حوزه انرژی معتقدند مهم‌ترین دلیل این کاهش قیمت وجود نفت مازاد بر تقاضا در بازار است. در واقع وجود مسائل ژئوپلیتیک در کشورهای صادرکننده نفت بود که تاکنون کاهش بهای آن را با تاخیر مواجه کرده است. حضور گروه تکفیری موسوم به داعش در عراق و بحران‌های روسیه و اوکراین از مهم‌ترین مسائل ژئوپلیتیک بود که در 6 ماه اول سال از کاهش بهای نفت جلوگیری می‌کرد. اما از سویی با کاهش نگرانی از نفوذ گروه تروریستی داعش به مناطق جنوبی کشور عراق که عمده نفت این کشور در آن قرار دارد و از سوی دیگر کاهش تنش‌های اوکراین و روسیه و کاهش احتمال تحریم روسیه توسط غرب بازار از شرایط تنش دور شد و تنها تحت تاثیر مسائل اقتصادی قرار گرفت .

مهم ترین اخبار سیاسی

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران از مذاکره سه‌جانبه چهارشنبه آینده میان ظریف، اشتون و کری در وین خبر داد و گفت: احتمال تمدید مذاکرات وجود دارد . سید عباس عراقچی در حاشیه گردهمایی رؤسای کل دادگستری‌های کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سه شنبه و چهارشنبه هفته آینده مذاکرات در ارتباط با پرونده هسته‌ای‌ در وین از سر گرفته می‌شود .عراقچی گفت: این مذاکره در ارتباط با موضوعاتی مانند تحریم و چگونگی رفع تحریم و غنی‌سازی صورت می‌گیرد که امیدواریم مسیری برای حل مشکلات فی ما بین ایران و 1+5 باشد . عراقچی اظهار داشت: زمان به سرعت در حال گذر است و هنوز ناامید نیستیم تا سوم آذر به نتیجه برسیم و اگر در این دور به نتایج کافی نرسیم قطعا تا سوم آذرماه به نتیجه نهایی نیز نمی‌رسیم . وی با بیان اینکه اجازه بدهید تلاش‌ها ادامه پیدا کند، گفت: احتمال همه چیز حتی تمدید مذاکرات وجود دارد .

در همین رابطه ، در خبری شنیدیم که آژانس اعلام کرده است که : با مقامات ایران در آینده‌ای نزدیک مذاکره خواهیم کرد، در بیانیه آمده است ایران گام‌های جدیدی را در راستای تحقیقات اعلام نکرده است و در این دیدار نیز اقدام جدیدی اعلام نشده است اما ایران و آژانس توافق کرده‌اند که بار دیگر همدیگر را ملاقات و گفت‌وگو کنند که زمان آن در آینده اعلام خواهد شد . آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با صدور بیانیه‌ای درباره روند مذاکرات ایران و آژانس در 7 و 8 اکتبر (15 و 16 مهر) در تهران، اعلام کرد : دو طرف مباحثی را درباره اجرای دو اقدام عملی باقیمانده مطرح کردند. ایران و آژانس به گفت‌وگوهای خود درباره این دو اقدام ادامه خواهند داد .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازارهای جهانی که تعطیلات آخر هفته خود را سپری می کنند . قیمت فلزات اساسی نسبت به هفته گذشته با قدری نوسان افزایش یافته است ، بر این اساس مس به قیمت 6697 دلار، آلومنیوم 1891 دلار ، روی 2311 دلار و سرب 2057 دلار برای هرتن داد و ستد شدند . دلار در محدوده قیمتی 3265 تومان و سکه به قیمت 947 هزار تومان داد و ستد شد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

 در گروه حمل و نقلی ، روند معاملات حکشتی متعادل شد ، اکثر نمادها در این گروه متعادل و در محدوده صفر تابلو معامله شدند . همچنین نماد معاملاتي شركت حمل و نقل توكا با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم،متوقف شد.

در خبری مربوط به این گروه شندیم که همزمان با رفع تعلیق و تحریم های نفتی علیه شرکت ملی نفتکش ایران توسط دادگاه عمومی اتحادیه اروپا و وزارت دارایی انگلیس، جمهوری اسلامی ایران بار دیگر برای بازگشت نفتکش های ایرانی به بنادر نفتی کشورهای اروپایی اعلام آمادگی کرد .مدیر عامل شرکت ملی نفتکش ایران با تاکید بر اینکه در صورت لغو تحریم‌های عمومی آماده از سرگیری فعالیت کشتی‌های نفتکش ایرانی در بنادر نفتی کشورهای اروپایی هستیم، اعلام کرد: نفتکش‌های ایرانی از بالاترین ظرفیت ایمنی و استانداردها برای حمل نفت، فرآورده نفتی و گاز مایع در جهان برخوردار هستند .تا پیش از افزایش تحریم های بین‌المللی علیه ناوگان دریایی حمل نفت خام کشور و به ویژه شرکت ملی نفتکش ایران، بخش عمده ای از کشتی‌های نفتکش ایرانی در بنادر و پایانه‌های نفتی کشورهای عضو اتحادیه اروپا فعالیت می‌کردند .

در خبری دیگر شنیدیم که ، دهلی‌نو از روپیه‌های نفت ایران در «بانک یوسی اُ» برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های صادراتی در بخش‌هایی نظیر راه آهن و بنادر استفاده خواهد کرد. به نقل از بیزینس لاین، هند دارایی‌های ایران را که به صورت روپیه در حسابی سپرده‌گذاری شده است، برای سرمایه‌گذاری در پروژه های صادراتی در بخش‌هایی نظیر راه‌آهن و بنادر آزاد خواهد کرد. این دارایی‌ها حدود 6 هزار کرور روپیه است که از محل حساب ایران در بانک یو سی اُ تامین می‌شود .

در گروه پالایشگاهی ،  که شاهد معاملات خشک و بسیار کم حجم گروه می باشیم خبری شنیدیم در مورد نمادهای متوقف این گروه، قائم‌مقام مدیرعامل پالایش و پخش با بیان اینکه گواهی‌نامه‌ مالی ۵ ماه نخست سال براساس فرمول کیفی‌سازی به پالایشگاه‌ها اعلام شده است، گفت: جزئیات باقیمانده ظرف دو هفته یا نهایتاً ۲۰ روز آینده تعیین تکلیف می‌شوند.

شاهرخ خسروانی با بیان اینکه پرداخت بهای فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه‌ها براساس کیفیت آنها در سال 93 قطعاً عملیاتی خواهد شد،‌ اظهار داشت: این نص قانون است و مگر ما می‌توانیم خلاف قانون عمل کنیم؟وی تصریح کرد: به همه پالایشگاه‌ها فرمولی را که قیمت نفت خام و فرآورده‌ها را بر مبنای کیفیت‌های متفاوت اصلاح کرده است، ابلاغ کرده‌ایم و در صورت وضعیت‌هایی که تا پایان مرداد به آنها ابلاغ شده است، فرمول‌های کیفی‌سازی را اعمال کرده‌ایم .قائم‌مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اضافه کرد: در صورت وضعیت‌ها و گواهی‌نامه‌های صادرشده برای پالایشگاه‌ها کیفی‌سازی اعمال شده است، اما به این فرمول به دلیل بعضی ابهامات کوچک باقیمانده به صورت قطعی عمل نشده است .

در گروه غذایی و لبنی شاهد افزایش تقاضا در نمادهای این گروه بودیم ، غشصفا، غمارگ و وبشهر از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند . در مورد وبشهر شنیده می شود که قرار است ونوین سرمایه خود را افزایش دهد ، لازم به ذکر است که وبشهر 27.6 میلیون از سهام ونوین را در اختیار خود دارد .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ،قیمت فروش نهاده‌های دامی شرکت پشتیبانی امور دام کاهش یافت . براساس بخشنامه‌ ابلاغی به ادارات استانی تحت پوشش شرکت پشتیبانی امور دام، قیمت هر کیلوگرم ذرت و کنجاله سویا به ترتیب 9500 و 17 هزار و 750 ریال برای تحویل از انبار استان به‌ طور یکسان در کلیه‌ استان‌ها تعیین شد .

در گروه خودرویی و قطعه ساز ، نمادهای قطعه ساز با اقبال خوبی همراه شدند و اکثر نمادهای این گروه را با صف خرید و سبز رنگ نظاره کردیم ، خاهن ، خوساز ، خفنر و خمهر از جمله نمادهایی بودند که شاهد صف خرید آنها در این گروه بودیم . همچنین در این گروه شاهد معامله بلوکی در نماد خودرو بودیم ، خودرو نزدیک 38 میلیون از سهامش در این روز معامله شد و به قیمت 261 تومان رسید .

 در مورد واردات خودروهای لوکس در خبری شنیدیم ، رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه تعدادی خودروی با حجم موتور بالای 2500 سی سی در گمرک موجود است و متروکه محسوب می‌شود و اجازه ورود ندارند و مرجوع خواهند شد، واردکنندگان آنها را بیشتر افراد حقیقی اعلام کرد و گفت: واردکنندگان مطرح می‌کنند که خودروهای مذکور قبل از ممنوعیت وارد شده اند اما مصوبه مربوط به واردات خودروهای لوکس نسبت به ممنوعیت آن صراحت دارد و کاری برای واردات این خودروها از دست گمرک بر‌نمی‌آید و هر کاری که می‌خواهند انجام دهند .

در گروه پتروشیمی و شیمایی شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم . تاپیکو به قیمت 283 تومان و فارس در محدوده قیمتی 1387 تومان داد و ستد شد.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی در شرایطی روز گذشته از ظرفیت‌سازی‌های جدید صنعت پتروشیمی ایران برای تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر خبر داد که تولیدکنندگان این صنعت معتقدند برای توسعه فعالیت‌های خود نیازمند برنامه‌ریزی‌های بلندمدت به خصوص در حوزه خوراک هستند .

روز گذشته علی محمد بساق‌زاده با تشریح برنامه‌های جدید متنوع‌سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی در ایران، اعلام کرد: ایران به جای تولید متانول، به دنبال افزایش تولید محصولاتی همچون پروپیلن، اتیلن و پلی‌اتیلن‌ها است. کارشناسان معتقدند تولید این محصولات اگرچه برای صنعت پتروشیمی کشورمان مهم و برای فتح بازارهای صادراتی ضروری است اما وقتی سیاست‌های دولتی در این عرصه با تغییرات شدیدی روبه‌رو‌ است برنامه ریزی برای این منظور سخت است. دولت در‌صدد است به منظور برنامه‌ریزی بلندمدت در مبحث خوراک، بهای این ماده اولیه تولید صنایع بالادستی را به جای نرخ 13 سنتی که هم‌اکنون دریافت می‌شود به‌صورت تابعی از متغیرهای قیمتی منطقه، تغییرات ماهانه نرخ نفت و گاز و در نهایت تابع نرخ تورم در آورد.

در گروه بانکی همان طور که در جریانید بانک ها در حال برگزاری مجامع فوق العاده جهت تغییر اساسنامه خود می باشند . در همین رابطه بانک ملت روز سه شنبه و بانک تجارت در روز چهارشنبه مجامع خود را برگزار کردند . انچه در این بین اهمیت دارد شاهد مجامعی پر حاشیه می باشیم طوری که دولت در تلاش است تا حق رای را از سهام عدالت بگیرد و بتواند  شرکت های موجود در پرتفوی سهام عدالت را تحت کنترل خود در بیاورد که این امر با واکنش شدید نمایندگان سهام عدالت و سهامداران بخش خصوصی مواجه شد . طبق دستور بانک مرکزی برخی از این بانک ها مانند شهر ، حکت ، قوامین ، انصار و آینده اساسنانه را تصویب کرده و اساسنامه ان ها در شورای پول و اعتبار به تصویب نهایی رسیده است .

در همین رابطه ، مدیرعامل سرمایه‌‌گذاری ملی با اشاره به حاشیه‌‌های مجمع فوق‌العاده بانک ملت که با تنفس همراه شد، گفت: ‌هیچ کس حتی دولت حق تصمیم‌گیری و اعمال رای به جای سهام عدالت را ندارد، چرا که نماینده اصیل در جلسه حاضر است. به گزارش مجمع فوق‌العاده بانک ملت که ظهر چهارشنبه با حاشیه‌هایی همراه بود، به تنفس خورد . نماینده دولت در جلسه مجمع قصد داشت که به جای سهام عدالت با تفسیر یک مصوبه هیات‌ دولت به‌عنوان نماینده به جای سهام عدالت در رای‌گیری دخالت کند، اما نماینده اصیل سهام عدالت اجازه این کار را نداد، چرا که طبق نص صریح قانون وقتی اصیل هست، نوبت به وکیل نمی‌رسد.

در این گروه نمادهای وگردش و وگردشح همچنان با اقبال خوبی همراه بودند و با صف خرید به کار خود خاتمه دادند. سمگا که جز سهامداران عمده وگردش می باشد با صف خرید به قیمت 1097 تومان رسید .

در گروه برقی، شرکت جوشکاب يزد در جدیدترین گزارش  ( اصلاحیه ) خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 1602 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با تعدیل منفی  6  درصدی گزارش شده است شرکت در دوره 9 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 1283 ریال به ازای هر سهم کنار بگذارد و 80  درصد از پیش بینی هایش را محقق کند. سود و زیان عملیاتی شرکت با کاهش 4 درصدی نسبت به گزارش قبلی اعلام شده است .همچنین  در جدیدترین پیش بینی سال مالی  94 سود هر سهم شرکت مبلغ 1335 ریال پیش بینی شده است که نسبت به سال مالی قبل با کاهش 17 درصدی همراه است بر این اساس، فروش مبلغ 12 میلیارد تومان ، سود عملیاتی مبلغ 3 میلیارد تومان و هزینه های مالی شرکت برای سال مالی 94 مبلغ 430 میلیون تومان پیش بینی شده است .

سایر نمادها :

شرکت تولیدی شیشه دارویی رازی اعلام نموده است که در سه ماهه دوم سال 93 ، اقدام به فروش 550,000 یورو از محل موجودی های پولی ، ارزی خود با نرخ مبادله ای نموداست با توجه به این که موجودی های فوق با نرخ مرجع تسعیر گردیده بود ، این امر موجب تعدیل سود پیش بینی شده هر سهم منتهی به 93/12/29 به میزان تقریبی 30 ریال گردیده است که توضیحات و تعدیلات در اسرع وقت اطلاع رسانی خواهد شد .

شرکت سرمايه گذاري خوارزمي سود هر سهم خود را بر اساس عملکرد واقعی 12 ماهه و با سرمایه 1000 میلیارد تومان مبلغ 336 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( حسابرسی نشده ) با افزایش 7 درصدی همراه بوده است سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت مبلغ 235 میلیارد تومان گزارش شده است همچنین سود عملیاتی شرکت با افزایش 6 درصدی نسبت به گزارش قبلی مبلغ 356 میلیارد تومان اعلام شده است

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس, اخبار روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب