اخبار و رویدادهای بورس یکشنبه 20 مهرماه / افزایش احتمال رشد صعودی شاخص

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 20 واحد صعود کرد و به رقم 71،791 واحد رسید . نمادهای همراه با 38 واحد و تاپیکو با 12 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای مپنا با 37 واحد و حکشتی با 19 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 90.4 میلیارد تومان رسید که کاذر با 2 میلیارد تومان و وخارزم با 1.5 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 3 واحد صعود کرد و به رقم 832 واحد رسید . نمادهای جم و پترول بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای زاگرس و وخاور بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 97 میلیارد تومان رسید که نماد سمگاح با 2.4 میلیارد تومان بیشترین ارزش معملات را به خود اختصاص داد .

امروز، روز نسبتا خوبی برای بازار سرمایه بود . از روند معاملات می توان به اینده بازار امیدوار بود . تشکیل صف های خرید سنگین در مرحله بازگشایی می تواند نشانه خوبی از بازگشت اطمینان به بازار سرمایه باشد . اگر با دقت به روند معاملاتی نمادها مشاهده کرده باشید خود به این موضوع پی برده اید که کف قیمتی نمادها با افزایش تقاضا همراه است . ظاهرا بازار در حال کف سازی محکمی می باشد و این موضوع می تواند اولین نشانه های رشد صعودی شاخص باشد .

فردا که عید غدیر است و ما این عید فرخنده را به شیعیان جهان اسلام تبریک عرض می کنیم . برای روز کاری بعد بازار را متعادل و با رشد اندک پیش بینی می کنیم .

مهم ترین اخبار اقتصادی

رئیس‌کل بانک مرکزی که به منظور شرکت در اجلاس مشترک صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن به سر می‌برد، روز گذشته با آقای شیناهارا معاون صندوق بین‌المللی پول دیدار کرد. به گزارش سایت بانک مرکزی، رئیس‌کل بانک مرکزی در این ملاقات، شرایط اقتصادی کشور و دستاوردهای یک ساله اخیر در ارتباط با کاهش تورم، ثبات نرخ ارز، بهبود اخیر در رشد اقتصادی، ثبات بازارهای مالی و موفقیت در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را تشریح کرد. وی همچنین توضیحاتی درمورد طرح سلامت و طرح امنیت غذایی ارائه داد .آقای شیناهارا نیز دستاوردهای اقتصادی ایران را بسیار مهم و چشمگیر دانست و اعلام کرد: مطمئنا با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، دولت ایران می‌تواند با این روند به دستاوردهای بزرگ‌تری نائل آید.

وزیر اقتصاد نیز طی سخنانی در اجلاس پائیزه صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، با تشریح موفقیت ایران در کنترل تورم و خروج از رکود به رغم تحریم برخی کشورهای غربی، اتخاذ نگرش سیاسی در مراوده با جمهوری اسلامی از سوی این بانک را موجب صدمه جدی به اعتبار آن خواند . علی طیب‌نیا در بخش دیگری از سخنان خود در اجلاس پاییزه بانک جهانی، اظهار داشت: ایران توانسته با طراحی برنامه اقتصاد مقاومتی فشارها را کاهش دهد و شواهد نشان می‌دهد که روند بازسازی و توسعه اقتصادی کشور از یک سال گذشته و پس از روی کارآمدن دولت جدید، آغاز شده است .

و اما خبری در مورد بودجه 94 ، علی‌محمد احمدی اظهار کرد: لایجه بودجه در آذر ماه امسال به مجلس تقدیم می‌شود و تا قبل از عید نوروز نیز بررسی و مصوب می‌شود . وی افزود: لایحه خروج از رکود نیز در مجلس در حال بررسی است و پس از لایحه تنظیم وارد صحن علنی مجلس می‌شود .

 مهم ترین اخبار سیاسی

در آستانه مذاکرات دو جانبه و سه جانبه هسته ای در وین، سفیر روسیه در تهران ( آقای لوانس جاگاریان ) با دکتر سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه ملاقات کرد . در این دیدار عراقچی با ارائه آخرین وضعیت از مذاکرات از جمله مذاکرات هفته گذشته با هیات آژانس انرژی اتمی در تهران، از نقش مهم و بر جسته روسیه و چین در مذاکرات هسته ا ی تقدیر نمود. عراقچی گفت هیات روسیه و شخص آقای ریابکوف در طول مذاکرات هسته ای همواره نقش مثبت و سازنده ای ایفا نموده و با ارائه پیشنهادات و راه حلهای خلاقانه و مفید سعی نموده است تا امکان رسیدن به توافق نهایی را تسهیل کند .

همچنین ، در راستای آمادگی‌ها برای برگزاری این دیدار سه جانبه، ویلیام برنز، وندی شرمن معاونان وزیر خارجه و جیک سولیوان مشاور ارشد وزیر خارجه همراه با تیم مذاکره کننده آمریکا روز چهاردهم اکتبر دیدارهایی دوجانبه با ایران در وین برگزار خواهند کرد .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی ، با توجه به تعطیلات آخر هفته قیمت فلزات اساسی تغییری نداشت. دلار در محدوده قیمتی 3249 تومان داد و ستد شد . سکه بهار آزادی نیز به قیمت 938 هزار تومان معامله شد .

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه خودرویی و قطعه ساز شاهد تشکیل صف خرید در اکثر نمادهای قطعه ساز بودیم . ختوقا ، خاهن ، خفنر و خچرخش از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند . از جمله دلایل اقبال سهامداران به گروه قطعه ساز شنیده هایی از گزارشات مناسب میان دوره ای در این گروه می باشد .

همچنین در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ، رئیس سازمان استاندارد از توقف تولید وانت پیکان تا پایان امسال خبر داد و گفت: مهلت جدیدی برای تولید خودرو با دو ایربگ صادر نشده است. نیره پیروزبخت اظهار کرد: مهلت نصب دو ایربگ روی خودروهای داخلی چندین مرتبه تمدید شد و در نهایت بر اساس آخرین مصوبه دولت، قرار شد از ابتدای تیر 92 همه خودروهای داخلی به دو ایربگ مجهز شوند.

در گروه معدنی شاهد معاملات متعادل بودیم و اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند . کمنگنز در معاملات امروز با اقبال خوبی همراه شد و نزدیک به 4 درصد رشد کرد و به قیمت 650 تومان رسید .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که قرار است ده‌ها شرکت معدنی و صنایع معدنی از ایران و برخی کشورهای مطرح جهان در دهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات، تجهیزات و صنایع وابسته در تهران گردهم ‌آیند . این نمایشگاه با مشارکت شرکت‌های داخلی و خارجی، از 25 مهر ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. در این نمایشگاه که با همکاری خانه صنعت و معدن و شرکت پالارسامانه برگزار خواهد شد، جدیدترین دستاوردهای داخلی و خارجی حوزه معدن و صنایع و تجهیزات وابسته، در چهار بخش اصلی اکتشاف، استخراج، فرآوری و صادرات ارائه می‌شود و در معرض دید متخصصان و علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت .

در گروه برقی روز گذشته به گزارش عملکرد 9 ماهه و اولین پیش بینی بکاب اشاره کردیم . امروز بکاب در قیمت 1057 تومان و در محدوده 14 درصد منفی بازگشایی شد. بترانس دراین گروه امروز با صف خرید سنگین همراه بود . در همین رابطه مدیرعامل سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در رابطه با اجرای حکم انتقال ۳۲ درصد سهام ایران ترانسفو به سینا فرایند نیرو گفت:این حکم و انتقال سهام موقتی بوده و درهیچ جای آن اعلام نشده سازمان خصوصی از معامله چشم پوشی کند .

فرهاد حنیفی دربرابر این سئوال که با توجه به اجرای حکم هیئت داوری سازمان بورس مبنی بر انتقال و برگشت 32 درصد سهام ایران ترانسفو به سینا فرایند نیرو، چه تصمیم و برنامه ایی دارد؟ توضیح داد: باتوجه به مفاد حکم صادره ، انتقال سهام موقتی است. چون در هیچ جای حکم گفته نشده که سازمان خصوصی سازی از معامله چشم پوشی کند .وی ادامه داد: در این حکم فقط عنوان شده به علت عدم پرداخت حصه نقدی موردنظر در زمان مقرر ، چارچوب مزایده رعایت نشده است. بنابراین حرفی و سخنی از مالکیت به میان نیامده است .حنیفی خاطر نشان کرد: با این همه و بدون در نظر گرفتن ماکلیت 32 درصدی سهام ایران ترانسفو و با توجه به ترکیب سهامداری آن، مجموعه بانک ملی و سرمایه گذاری گروه توسعه ملی همچنان سهامدار عمده بوده و کنترل و مدیریت و تعیین استراتژهای ایران ترانسفو را به عهده دارد.

در گروه دارویی،  جز برخی تک سهم ها از جمله دشیمی ، شتهران و دسینا که با صف خرید همراه  بودند سایر نمادها روند معاملات متعادلی داشتند. در خبری شنیدیم که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور بیان داشت: در حال حاضر به 13 کشور صادرات دارو داریم و بازار عراق، سوریه و لبنان بازار‌های بزرگی است که در آنها وارد شده و یا قرار است وارد شویم .وزیر بهداشت دستاورد جلسه با پارلمان بخش خصوصی را ارتباط بیشتر با تولید کننده عنوان کرد و نوید داد که دوران کمبود دارو تمام شده و نیازی به انبار کردن آن نیست .

در گروه قندی که نمادهایی مانند قزوین ، قنقش و قشرین با اقبال خوبی همراه بودند در خبری شنیدیم که ، رییس کمیسیون بازرگانی داخلی و خدمات توزیعی اتاق بازرگانی ایران گفت : واردات شکر به دلیل حمایت از تولیدکنندگان داخلی تا پایان فصل برداشت چغندر ممنوع شد و ثبت سفارش این محصول در بهمن ماه انجام خواهد شد . به گفته رییس کمیسیون بازرگانی داخلی و خدمات توزیعی اتاق بازرگانی ایران پس از مشخص شدن میزان برداشت چغندر داخلی (بهمن) و تعیین نیاز واردات، ثبت سفارش انجام و در بهمن اجازه واردات داده می‌شود . وی اظهار کرد: میزان شکر موجود نشان می‌دهد تا پایان سال کمبود شکر و افزایش نرخ نخواهیم داشت .

در گروه تجهیزاتی بالاخره شاهد سبز رنگ شدن نماد مپنا بودیم . مپنا در محدوده 3 درصد مثبت به قیمت 650 تومان رسید . فاذر و فاراک نیز معاملات متعادلی را پشت سر گذاشتند .

در خبری شنیدیم که ، بهمن الله‌مرادی مجری طرح خصوصی‌سازی صنعت برق شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) اظهار داشت:  واگذاری نیروگاه‌ها به صورت رد دیون در سال جاری متوقف شده و هیچ نیروگاه یا بنگاهی به‌صورت رد دیون واگذار نمی‌شود . پوی افزود: براساس مصوبه 28 اسفندماه سال گذشته هیات وزیران و با توجه به پیشینه و تجربه‌های گذشته در واگذاری نیروگاه‌ها٬ دیگر نیروگاهی به‌صورت اموال و دارایی واگذار نمی‌شود و هریک از نیروگاه‌ها در قالب یک شرکت واگذار خواهد شد . وی افزود: پس از قیمت‌گذاری این شرکت‌ها توسط سازمان خصوصی‌سازی و تصویب آن در هیات واگذاری، نسبت به واگذاری آنها ازطریق بورس و فرابورس اقدام می‌شود .

 همچنین شنیدیم که ، تراز تجارت برق ایران در طول سال جاری بار دیگر مثبت شده است که همزمان با آب شدن یخ روابط برقی تهران- مسکو، ایران امضای قراردادهای جدید برقی با پاکستان، افغانستان، ترکیه، عراق، امارات و تاجیکستان را در دستور کار دارد . در حال حاضر ایران با در اختیار داشتن بیش از 72 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی بزرگترین شبکه تولید و انتقال برق در بین کشورهای منطقه خاورمیانه را در اختیار دارد . علاوه بر این، در کنار ساخت و توسعه شبکه انتقال و تولید برق، احیای تجارت برق و انرژی الکتریکی ایران با کشورهای منطقه آسیای میانه و حوزه قفقاز، کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و کشورهای منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا از مهمترین سناریوهای افزایش صادرات برق کشور است .

 در گروه پالایشگاهی، ونفت که در اواخر روز گذشته به صف خرید تبدیل شد امروز نیز هر چند صف خریدش بارها عرضه شد ولی در نهایت توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد .

شنفت طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که موضوع دعوای مطالبات لوبکات این شرکت از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران منجر به صدور قطعی دادنامه گردیده است . این رای در تاریخ 19 مهر ماه 1393 به شرکت نفت پارس ابلاغ شده است ، لذا در شرایط فعلی آثار مالی آن قابل شناسایی نبوده و حدود و ثغور اجرای رای برای این شرکت مشخص نمی باشد . در این صورت به محض مشخص شدن آثار مالی قابل اتکا اطلاع رسانی خواهد شد.

در مورد قیمت نفت ، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه ایران هم متناسب با شرایط بازار قصد دارد فرمول فروش قیمت نفت خود را تغییر بدهد، تصریح کرد: هدف ایران از تغییر فرمول فروش نفت خام به هیچ وجه رقابت با عربستان سعودی و سایر کشورهای عضو اوپک در بازار نفت نیست . مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با تائید تغییر فرمول فروش نفت ایران با تاکید بر اینکه ایران به دنبال وارد شدن به جنگ کاهش قیمت نفت و یا رقابت با عربستان نیست، اعلام کرد: ایران به دلیل کاهش تقاضا اقدام به تغییر فرمول فروش نفت خود در بازار کرده است .

در مورد مشارکت نفتی تهران-باکو در خزر، مسئولان شرکت ملی نفت ایران و موسسه “سوکار” جمهوری آذربایجان شهریور ماه سال جاری مذاکرات متعددی به منظور مشارکت جدید در انتقال گاز طبیعی به کشورهای اروپایی در تهران انجام دادند . بر این اساس، مسئولان وزارت نفت در کنار ترکیه از جمهوری آذربایجان هم به عنوان یکی از گزینه‌های انتقال گاز طبیعی ایران به کشورهای اروپایی نام بردند و مقر شد مذاکرات جدید با حضور مسئولان دو کشور در باکو انجام شود . پس از آغاز مذاکرات گازی ایران و جمهوری آذربایجان برای مشارکت در انتقال گاز به اروپا، پژوهشگاه صنعت نفت ایران و موسسه سوکار تفاهم نامه جدید نفتی به منظور شناسایی ذخایر هیدروکربوری در حوزه دریای خزر امضا کردند .

 در گروه بانکی اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند .  امروز هر چند نماد وگردشح با صف خرید چند میلیونی همراه بود ولی وگردش معاملات منفی را پشت سر گذاشت.

در مورد تعلیق تعیین نرخ سود بانکی در خبری شنیدیم،شورای پول و اعتبار هنوز تصمیمی درباره وعده‌های مسئولان نظام بانکی و اقتصادی برای کاهش نرخ سود بانکی و اخذ کارمزد از دستگاه‌های کارتخوان نگرفته است . در روزهایی که رئیس کل بانک مرکزی برای شرکت در اجلاس مشترک صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن حضور دارد موضوعات پیرامون تعیین تکلیف نرخ سود بانکی و اخذ کارمزد از دستگاه‌های کارتخوان به مهمترین چالش‌های حوزه‌های پولی و بانکی کشور تبدیل شده‌اند . به تازگی مسئولان بانکی و اقتصادی از بررسی کاهش نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار سخن گفته‌اند اما هنوز خبری از تشکیل جلسه این شورا نیست و ظاهرا این امر در لیست انتظار قرار دارد . اگرچه در دو ماه گذشته بارها مسئولان دولتی اعم از وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی از بررسی تعیین نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار خبر داده‌اند اما تاکنون شنیده‌ها حاکی از آن است که فعلا شورای پول و اعتبار بررسی در این زمینه انجام نداده است و خبری از مصوبه در این رابطه نیست .

در گروه پتروشیمی و شیمایی، شاهد معاملات کم حجم و کم رمقی بودیم مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در سال جاری نیز همه ظرفیت تولید در بخش پتروشیمی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و حدود 10 میلیون تن ظرفیت خالی خواهیم داشت. علی‌محمد بساق‌زاده درباره دلایل وجود ظرفیت خالی در بخش پتروشیمی اظهار کرد: ظرفیت اسمی مجتمع‌های تولیدی اکنون حدود 54 میلیون تن در سال است که در سال 1392 میزان تولید 5/42 میلیون تن بوده است و انتظار داریم میزان تولید در سال جاری به 44 میلیون تن برسد . وی در ادامه با بیان اینکه خوراک نقش 40 تا 50 درصدی و بالا بودن موجودی انبار سهمی حدود 25 درصدی در به کارگیری از همه ظرفیت‌های موجود در این بخش دارد، اضافه کرد: با اعمال تحریم‌ها از سال 1391 مشکلاتی در زمینه حمل‌و‌نقل محصولات تولیدی پتروشیمی‌ها و همچنین مبادلات بانکی ایجاد شد و در‌نتیجه صادرات محصولات آنگونه که باید صورت نگرفت و در نتیجه انبارهای مجتمع‌ها پر شده و امکان تولید مجدد وجود نداشت.

در گروه سرمایه گذاری ، مجمع فوق العاده سرمایه گذاری غدیر برای افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی این شرکت برگزار شد و طی آن سرمایه اسمی آن از دو محل به سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسید . 67 درصد این سرمایه از مطالبات حال شده و آورد نقدی سهامداران به میزان هزار و 134 میلیارد تومان و 367 درصد دیگر از اندوخته قانونی 666 میلیاردتومانی تامین خواهد شد.

همچنین بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1392/10/07  افزایش سرمایۀ وصندوق از مبلغ 7,200,000 میلیون ریال به‌مبلغ 14,400,000 میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 7200000 میلیون ریال ، ) در تاریخ 1393/07/19 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس, اخبار روزانه بورس, خلاصه اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب