بازدهی قطعه سازان فراتر از سود یکساله بانک ها

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بازدهی قطعه سازان فراتر از سود یکساله بانک ها

نرخ سود بدون ریسک سپرده های یکساله بانک ها در سال 93 در شرایطی 22 درصد اعمال می شود که در همین مدت سهام برخی صنایع طی کمتر از هفت ماه سپری شده از سال جاری بازدهی بیشتر از این رقم را محقق کرده اند.

به گزارش بورس نیوز، از ابتدای سال جاری تاکنون صنعت خودرو و قطعات به طور متوسط بازدهی مثبت بیش از 18 درصدی را برای سهامدارانشان به ارمغان آورده اند.

در این صنعت که شامل دو طبقه تولید و نیز قطعات خودرو می شود، سهام 31 شرکت مختلف مورد معامله قرار گرفته اند که در این میان بازدهی طبقه قطعه سازان بیش از سازندگان خودرو بوده است؛ بطوریکه شرکت های قطعه ساز به طور میانگین با افزایش بیش از 26 درصدی همراه بوده اند که حتی از بازدهی یکساله و بدون ریسک سپرده های بانکی نیز بالاتر است. در حالیکه خودروسازان با حضور 9 شرکت بازدهی منفی نزدیک به دو درصد را برای سهامداران خود رقم زده اند.

براساس این گزارش و با بررسی آمارهای موجود از معاملات سهام صنعت مذکور، به وضوح قابل مشاهده است که بیشترین بازدهی مثبت نیز مربوط به طبقه قطعه سازان بوده که از رشد نزدیک به 247 درصدی قیمت سهم “خفنر” ناشی شده است.

رتبه های بعدی پربازده ترین سهام این صنعت نیز به دو سهم “ختور” و “خریخت” از همین طبقه تعلق دارد. آنچنان که دو نماد مذکور به ترتیب بازدهی مثبت حدود 118 و نیز 58 درصدی را محقق کرده اند که رقمی قابل توجه است.

اما “خساپا” با تحقق بازدهی مثبت بیش از 21 درصدی که تقریباً معادل نرخ سود سپرده های بانکی است، توانسته جایگاه خود را در رده یازدهم این صنعت از نظر بیشترین بازدهی تثبیت کند.

“خودرو” به عنوان دیگر غول خودروساز کشور نیز در این جدول تنها به کسب بازدهی مثبت کمتر از شش درصدی اکتفا کرده تا در میان پربازده ترین های صنعت و طبقه خود جایگاه خاصی را کسب نکند.

در طرف دیگر این جدول، “خپویش” با 33 درصد افت قیمت به عنوان کم بازده ترین سهم صنعت خودرو و قطعات از ابتدای سال جاری تاکنون معرفی شده است.

پس از آن نیز دو هم گروهی سهم مذکور یعنی “خرینگ” و “خاهن” به ترتیب 28 و 26 درصد بازدهی منفی رقم زدند تا با این عملکرد رتبه دوم و سوم کم بازده ترین های این صنعت را به خود اختصاص دهند.

در پایان گفتنی است از میان 31 نماد فعال صنعت خودرو و قطعات طی سال جاری 18 نماد با کسب بازدهی مثبت و مابقی یعنی 13 نماد با کاهش قیمت سهام خود بازدهی منفی محقق کرده اند. گرچه متوسط بازدهی آنها از ابتدای سال جاری تاکنون در مقایسه با نرخ سود سپرده های بانکی رقم قابل قبولی بوده است.

در فایل PDF زیر رتبه بندی و میزان بازدهی سهام شرکت های صنعت خودرو و قطعات از ابتدای سال جاری تاکنون قابل مشاهده است.

دانلود: رتبه بندی و میزان بازدهی سهام شرکت های صنعت خودرو و قطعات

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب