مهم‌ترین اخبار بورس سه‌شنبه 22 مهر / روی خوش بازار سرمایه به سهامداران

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
روی خوش بازار سرمایه

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 101 واحد صعود کرد و به رقم 71،893 واحد رسید . نمادهای همراه با 35 واحد و فارس با 35 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای حکشتی با 21 واحد و خودرو با 20 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 143.1 میلیارد تومان رسید که نمادهای ثفارس با 2.6 و بترانس با 2.4 بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند .

در بازار فرابورس نیز ، شاخص ایفکس تغییری نداشت و به رقم 831 واحد رسید ، نمادهای پترول و وگردش بیشترین تاثیر منفی و نمادهای حسینا و وزمین بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 52.3 میلیارد تومان رسید که نمادهای سمگا و توریل هر کدام با 7.1 و 6.9 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند .

امروز بازار سرمایه روی خوشی به سهامدارانش نشان داد . شاید عمده ترین علت این استقبال سخنان امیدوار کننده رئیس جمهور در مورد اقتصاد و مذاکرات هسته ای باشد . البته همان طور که مشاهده می کنید گزارشات میان دوره ای به سرعت کم در حال ارائه می باشد که با توجه به گزارشاتی که تا بحال مشاهده کردیم انتظار می رود که اخبار خوبی در راه باشد . امیدواریم بازار بتواند با این اخبار خوب به روند صعودی و البته با منطق خود بازگردد .

برای فردا بازاری سبز همچون امروز دور از انتظار نیست ولی با توجه به سبز بودند شاخص در این هفته امکان دارد که در برخی از نمادها با فشار فروش مواجه شویم .

مهم ترین اخبار اقتصادی

نوبخت در خبری اعلام کرد که نرخ بیکاری تک‌رقمی شد، بنابر این گزارش مرکز آمار ایران با اعلام نتایج طرح آمارگیری در فصل تابستان گزارش داده است بررسی نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیش تر نشان می دهد که 9.5 درصد از جمعیت فعال ، بیکار بوده اند . معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری با اشاره به نتایج طرح آمارگیری بازار کار در فصل تابستان گفت: تک رقمی شدن نرخ بیکاری در این فصل نتیجه سرمایه گذاری های بخش دولتی و خصوصی و اشتغالزایی برای ۴۰۰ هزار نفر است . محمدباقر نوبخت در شبکه خبر اظهار داشت : شمار بیکاران در فصل بهار دو میلیون و 530 هزار نفر بوده که در فصل تابستان به دو میلیون و 257 هزار نفر کاهش یافته است .

همچنین در خبری دیگر شنیدیم که  وزیر اقتصاد با رئیس بانک توسعه اسلامی دیدار کرده است ، در این دیدار همچنین مقرر شد، طی ماه آینده، هیاتی از طرف بانک توسعه اسلامی برای بررسی آخرین وضعیت پروژه های در دست اجرا به ایران سفر کند . وزیر اقتصاد کشورمان در حاشیه اجلاس بانک جهانی ضمن دیدار و گفتگو با رئیس بانک توسعه اسلامی، خواستار تسریع مراحل تصویب پروژه‌های جدید وهمکاری بیشتر این بانک با بخش خصوصی ایران شد . وزیر اقتصاد کشورمان طی سخنانی در جریان این دیدار که تعدادی از مقامات ارشد بانک توسعه اسلامی نیز در آن حضور داشتند، ضمن تشکر از اقدامات بانک توسعه اسلامی، خواستار سرعت بخشیدن به مراحل تصویب پروژه های جدید و همچنین همکاری بیشتر بانک توسعه اسلامی با بخش خصوصی ایران شد .

اما گزارش بانک جهانی در مورد اقتصاد ایران قابل توجه بود، بانک جهانی در گزارشی از اقتصاد ایران به بهبود چشم انداز اقتصادی ایران از سال گذشته، کاهش تورم و افزایش رشد اقتصادی اشاره کرد اما بیکاری در ایران را صعودی پیش بینی کرد و نوشت: هر سال ۱۵۰ هزار نفر از جوانان کشور به خارج مهاجرت می‌کنند . 

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از اقتصاد ایران نوشت : ایران با تولید ناخالص داخلی 366 میلیارد دلاری در سال 2013/2014، پس از عربستان، بزرگترین اقتصاد منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بوده است. این کشور همچنین با 77.3 میلیون نفر جمعیت، در سال 2013، پس از مصر دومین کشور پرجمعیت منطقه بوده است . از ویژگی های برجسته اقتصاد ایران می توان به بخش هیدروکربنی عظیم، بخش کشاورزی و خدمات کوچک، حضور قوی دولت در بخش های تولیدی و مالی اشاره کرد . ایران از نظر دارا بودن ذخایر گازی دومین و از نظر ذخایر اثبات شده نفت خام چهارمین کشور غنی جهان به شمار می رود .

حسن روحانی-رییس‌جمهور- در پنجمین گفت‌و‌گوی زنده تلوزیونی خود با مردم به تشریح فعالیت های دولت در عرصه های مختلف پرداخت . رئیس جمهور با اشاره به این‌که آثار خروج از رکود در اقتصاد ایران از زمستان پارسال دیده شد، خاطر نشان کرد: اولین بخشی که از رکود خارج شد نفت بود؛ چرا که در سال 91 رشد ما منفی 8/6 بود و در سال 92 منفی 9/2 درصد بود پس در مجموع ما هشت تا نه فصل را پشت سرهم رکود داشتیم . روحانی با اشاره به این‌که کشور ما غیر از سال‌های اولیه انقلاب هیچ زمان این طور رکود همراه با تورم 40 درصدی را تجربه نکرده بود، خاطرنشان کرد : زمستان پارسال اولین بخش اقتصاد ما از رکود خارج شد و تولید ما در بخش نفت 7/13 رشد نشان داد .  روحانی با بیان این‌که در زمینه تورم هدف نهایی ما تک رقمی شدن تورم است، گفت: احتمالا در سال سوم یعنی سال 95 ما دنبال هدف تک رقمی کردن تورم هستیم و در پایان 94 نیز به دنبال رشد بالای 6 % هستیم و برنامه ریزیمان بر این مبنا است. امیدواریم که همه برنامه های ما توام با توفیق باشد .

در مورد مذاکرات ، روحانی با بیان این‌که ما هنوز راجع به جزئیات هسته‌ای ایران بحث های زیادی داریم اضافه کرد: امروز 1+5 قبول کرده است که موضوع هسته‌ای ایران و حق ایران را به رسمیت بشناسد و در مورد این مسئله جای هیچ بحثی وجود ندارد، حال این‌که برای چند سال ایران باید چه مسائل و چه شرایطی را آن هم محدود بپذیرد، مسئله ای است که مورد بحث طرفین است . رئیس جمهور با اشاره به این‌که موضوع هسته‌ای بازگشت ناپذیر است، خاطر نشان کرد: در مسئله هسته‌ای هیچ وقت به یک سال قبل برنخواهیم گشت و این‌که در چهل روز باقی مانده چه می‌شود، باید بگویم اراده ما بر این است و فکر می کنیم در40 روز باقیمانده مسئله قابل حل و فصل نهایی باشد .

مهم ترین اخبار سیاسی

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در رأس تیم مذاکره کننده هسته‌ای تهران را به مقصد وین ترک کرد تا در ادامه رایزنی‌ها در خصوص راه‌حل جامع هسته‌ای رایزنی‌هایی را با همتای آمریکایی و کاترین اشتون داشته باشد . در پی توافقات حاصله در هفتمین دور مذاکرات جامع ایران و گروه 1+5 (آلمان، انگلستان، فرانسه، آمریکا، روسیه و چین) در نیویورک و به منظور حل اختلافات موجود قرار شد رایزنی‌ها بعد از دو هفته از سر گرفته شود و اعلام شد که رایزنی‌ها در یکی از شهرهای اروپایی خواهد بود .

در همین راستا قرار است سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیرخارجه ایران صبح امروز -سه‌شنبه- با ویلیام برنز قائم مقام وزیر خارجه و وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا در هتل پله کوبورگ شهر وین به گفت‌وگو بپردازند . امشب  نیز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر سر میز شام به گفت‌وگو و رایزنی خواهند پرداخت . فردا نیز نشست سه جانبه‌ای با حضور محمدجواد ظریف، جان کری و کاترین اشتون در این شهر برگزار خواهد شد . البته این احتمال وجود دارد که این رایزنی‌ها در روزهای بعد نیز ادامه یابد .

در خبری دیگر شنیدیم که ایران، محور مذاکرات کری و فابیوس بوده است ، در این دیدار که 90 دقیقه به طول انجامید، مذاکرات هسته ای ایران که در هفته جاری در وین پی گرفته می شود و تاکید بر تلاش های مشترک به همراه دیگر کشورهای عضو گروه 1+5 به منظور راستی آزمایی دقیق برنامه هسته ای این کشور، از محورهای مورد بحث وزرای امور خارجه دو کشور بود .

افزون بر این، وزرای امور خارجه آمریکا و فرانسه در مورد تهدید گروه تروریستی داعش، شرایط عراق و سوریه و ائتلاف در حال مبارزه با این گروه رایزنی کردند . روند بازسازی نوار غزه و ضرورت دست یافتن به صلح پایدار در این منطقه از دیگر موارد مورد مذاکره بود. شرایط امنیتی لیبی و تحولات لیبی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی ، قیمت فلزات اساسی مس ، آلومنیوم ، روی و سرب هر کدام به ترتیب به قیمت های 6802 دلار ، 2903 دلار ، 2323 دلار، 2072 دلار برای هر تن داد و ستد شدند .دلار به قیمت 3276 تومان معامله شد و سکه به قیمت 937 هزار تومان رسید .

در بازار چه خبر بود ؟

در گروه پتروشیمی و شیمایی ،  قیمت تاپیکو به زیر0 28 رسید و در محدوده قیمتی 278 تومان داد و ستد شد . فارس که به قیمت 1350 تومان رسیده بود جهت برگزاری مجمع عمومی سالیانه متوقف شد . شیران نیز با اقبال خوبی همراه شد و در محدوده 4 درصد مثبت به قیمت 782 تومان رسید . واتی نیز تبدیل به صف خرید شد .

در مورد قیمت فرمول پتروشیمی ، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اعلام اینکه هم‌اکنون برای تعیین فرمول بلندمدت قیمت خوراک، دولت و مجلس به آن ورود کرده‌اند، گفت: تاکنون سه فرمول پیشنهادی برای تعیین قیمت خوراک ارائه شده است.عباس شعری‌مقدم با تاکید بر اینکه نیازی به کشیده شدن مجدد بحث تعیین قیمت خوراک به مجلس نیست، گفت: هم‌اکنون سه فرمول برای تعیین قیمت بلند‌مدت خوراک پتروشیمی در دولت و مجلس مطرح است؛ وزارت نفت معتقد است می‌توان با تشکیل جلسات مشترک با شرکت‌های پتروشیمی فرمول قیمت خوراک را برای حداقل ١٠ سال تعیین کرد و نیاز به کشیده شدن مجدد این بحث به مجلس نیست.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: یکی از فرمول‌ها برای تعیین قیمت سالانه خوراک گازی پتروشیمی‌ها، متناسب کردن آن با نرخ بازگشت سرمایه برای هر محصول است.وی گفت: با نظر به اینکه مصوبه قبلی مجلس حداقل قیمت برای هر متر‌مکعب را ١٣ سنت تعیین کرده است، یکی دیگر از فرمول‌های مطرح شده در مجلس شورای اسلامی، تغییر سالانه قیمت خوراک گازی پتروشیمی‌ها متناسب با تغییر قیمت جهانی نفت خام است که چندان منطقی نیست؛ زیرا با پیدا شدن شیل گاز دیگر رابطه مستقیم بین قیمت گاز و نفت به هم خورده و دیگر نسبتی با هم ندارند؛ اما روش سوم نیز تغییر قیمت گاز متناسب با تغییر سالانه قیمت متوسط جهانی گاز طبیعی است .

در گروه پالایشگاهی شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها جز شبهرن بودیم ، شرکت نفت بهران تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ 960 میلیارد ریال به مبلغ 3000 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 2040 میلیارد ریالی ( معادل 212 درصد ) از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران می باشد .

در این گروه کاهش قیمت نفت همچنان بر سر زبان ها ست . و این موضوع قدری نگرانی بابت وضعیت اقتصادی بدنبال خواهد داشت . همان طور که در جریانید در صورت کاهش قیمت نفت دولت با کسری بودجه مواجه می شود و اولین لطمه ای که کسری بودجه به اقتصاد می زند کاهش فعالیت های عمرانی خواهد بود و نتایج خوبی را شاهد نخواهیم بود . در همین رابطه، این کاهش‌های پی‌در‌پی قیمت نفت برنت و سبد نفتی اوپک در حالی صورت می‌گیرد که اعضای اوپک واکنش‌های متفاوتی به این مساله نشان داده ‎اند. به نظر بیشتر از آنکه اعضای این سازمان در پی افزایش قیمت باشند در حال رقابت برای حفظ مشتریان آسیایی خود هستند.

پس از آنکه عربستان و ایران بیشترین تخفیف 6 ساله خود را به مشتریان آسیایی خود دادند، در آخرین روزهای هفته گذشته خبر کاهش قیمت نفت کویت منتشر شد. بر اساس خبر رویترز کویت با کاهش50 سنتی بهای نفت خود بیشترین تخفیفی که از سال 2004 به مشتریان خود داده است را در رقابت با ایران و عربستان لحاظ کرده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، در پی این اقدام کشورهای مزبور عراق نیز قیمت نفت فروشی خود به مشتریان آسیایی و اروپایی را کاهش داد .

در گروه خودرویی و قطعه ساز ، شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم شایعه گزارشات مثبت 6 ماهه قطعه سازان باعث شد در ابتدا گروه قطعه ساز و بعد از آن گروه خودرو با اقبال خوبی از طرف سهامداران همراه شوند . خودرو ، خپارس و خبهمن از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند . خساپا نیز در آستانه صف خرید قرار گرفت و به قیمت 131 تومان داد و ستد شد .

خموتور تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ 204 میلیارد ریال به مبلغ 510 میلیاردریال برساند که این افزایش سرمایه 150 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران می باشد  .

در خبری مربوط به سایپا شنیدیم که گروه خودروسازی سایپا با تلاش شبانه روزی تمامی کارکنان ، برنامه ریزی هدفمند، راهبری صحیح مدیریت عامل گروه، همکاری مدیران عامل شرکت های تامین کننده قطعات و انسجام بخش تولید، با تولید 2200 دستگاه خودرو در تمامی سایت های تولیدی رکورد تولید خود را بشکند .علاوه بر این، علی رغم وجود مشکل در تامین قطعات خودرو تیبا در چند ماه اخیر، خوشبختانه این مشکل برطرف شده و تولید این خودرو از مرز 500 دستگاه در روز گذشته شده است که نشانگر رفع مشکل کمبود قطعات و رشد تولید این محصول است .

در خبری دیگر مریوط به قیمت خودرو شنیدیم که ، همزمان با رشد تولید خودرو در کشور و همچنین تحقق برنامه خودروسازان، بار دیگر موج درخواست‌ها برای کاهش قیمت از سوی برخی نمایندگان مجلس به راه افتاده این در شرایطی است که یکی از نمایندگان حتی از حضور وزیر صنایع در مجلس و پاسخگویی به سوالات منتقدان در این زمینه خبر داده است .

در گروه فولادی، نماد فولاد در قیمت 258 تومان بازگشایی شد . فولاژ نیز با اقبال خوبی همراه شد و با صف خرید به قیمت 322 تومان رسید . سایر نمادها در این گروه معاملات متعادلی داشتند و در محدوده صفر تابلو معامله شدند .

در خبری مربوط به تولید فولاد شنیدیم که ، میزان تولید فولاد خام كشور در 6 ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 2/7 درصد افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، فولاد سازان كشور (بخش دولتی و خصوصی) از ابتدای فروردین تا پایان شهریور سال جاری، 8 میلیون و 355 هزار و 136 تن فولاد خام تولید كردند .این در حالی است كه میزان فولاد خام تولید شده طی مدت مشابه سال گذشته، 7 میلیون و 794 هزار و 3 تن بود. در 6 ماهه اخیر، سه شركت «فولاد مباركه»، «فولاد خوزستان» و «ذوب آهن اصفهان » ، به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم تولید فولاد خام را به خود اختصاص دادند.

در گروه تجهیزاتی، مپنا و فاذر متعادل و در محدوده صفر تابلو معامله شدند و فاراک به صف فروش تبدیل شد و در محدوده قیمتی 484 تومان داد و ستد شد .

در خبری از توقف واگذاری نیروگاه ها به شیوه رد دیون شنیدیم که ، مجری طرح خصوصی‌سازی صنعت برق توانیر با بیان اینکه نحوه واگذاری شرکت‌های توزیع برق هنوز مشخص نیست، گفت: واگذاری نیروگاه‌ها به صورت رد دیون ممنوع و متوقف شده و برای نیروگاه‌هایی که از بابت رد دیون واگذار شده‌اند، نمی‌توان کاری کرد.

بهمن‌اله ‌مرادی با بیان اینکه خصوصی‌سازی شرکت‌های توزیع برق پیچیده‌تر از نیروگاه‌ها است، گفت: با وجود برگزاری نشست‌ها و بررسی‌های مختلف هنوز روشی مشخص و مناسب برای واگذاری شرکت‌های توزیع در نظر گرفته نشده است. وی همچنین از دولتی ماندن 20 درصد از نیروگاه‌های کشور خبر داد و گفت: براساس پیشنهاد وزارت نیرو به سازمان خصوصی‌سازی نیروگاه‌های سهند، شهید مفتح همدان، بخش بخار نیروگاه شهید رجایی، شیروان، ایران‌شهر، نکا، کرمان، شازند، اسلام‌آباد اصفهان، بیستون، بندرعباس، بعثت، رامین و طرشت در مجموع با ظرفیتی افزون‌بر 14 هزار و 200 مگاوات به‌طور کامل در اختیار دولت باقی خواهند ماند.

در گروه حمل و نقلی سخنان شب گذشته دکتر روحانی تاثیر بسزایی در معاملات این گروه گذاشت. نمادهای حسینا ، حکشتی و حفارس از جمله نمادهایی در این گروه بودند که با اقبال خوبی همراه شدند .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که هزینه حمل بار کالاهای صادراتی افزایش یافته است ، بالا رفتن نرخ حمل بار صادراتی براساس این بخشنامه جدید، باعث از دست رفتن مزیت‌های رقابتی کالاهای ایرانی در مقایسه با رقبا است و در واقع، عوارضی بر روی صادرات محسوب می‌شود . مدیرکل دفتر توسعه صادرات کالا سازمان توسعه تجارت ایران از صدور بخشنامه جدید ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت در مورد حذف اختصاص سوخت یارانه‌ای به کامیون‌ها خبرداد و گفت: این تصمیم منجر به افزایش هزینه حمل بار کالاهای صادراتی و کاهش قدرت رقابتی خواهد شد . محمود بازاری گفت: متاسفانه ظرف روزهای اخیر، ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور در بخشنامه ای، سوخت کامیون‌های ایرانی و غیرایرانی حامل کالاهای صادراتی ایران را از 20 مهرماه، از سوخت یارانه ای به آزاد تغییر داده و همین امر در عمل، هزینه های صادرات کشور را افزایش داده است .

در خبری دیگر ، محمد سعیدنژاد درباره جذب فاینانس برای تجهیز فاز دو بندر شهید رجایی اظهار داشت:‌ در بندر شهید رجایی برای فاز دو تجهیزاتی که هم‌اکنون در حال خریداری است، یال شرقی و غربی را به طور کامل پوشش نمی‌دهد . وی ادامه داد: بخش کوچکی باقی مانده است که در آینده نزدیک با اعلام فراخوان، سرمایه‌گذار جذب می‌کنیم . معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: برای تجهیز فاز دو در حال حاضر از محل فاینانس چین، کار را پیش می‌بریم؛ در این‌باره پیشرفت روند اداری مطلوب ارزیابی می‌شود، بانک عامل مشخص شده‌ و دولت هم تخصیص اعتبار برای این پروژه داده است .

توریل در این گروه ، تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ 653 میلیارد ریال به 2،546 میلیارد ریال افزایش دهد . لازم به ذکر است که این افزایش سرمایه 290 درصدی از محل مطالابات و آورده نقدی سهامداران می باشد .

در گروه لبنی و غذایی اکثر نمادها را سبز رنگ و با صف خرید نظاره کردیم ، در خبری مربوط به غشان شنیدیم که ، مذاکرات نهایی فروش یکی از ساختمان های شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان در حال پیگیری می باشد و زمان برگزاری مزایده ساختمان شرکت فوق در قالب جلسه ای طی هفته آینده مشخص می گردد . در همین راستا، مدیر عامل شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان ضمن بیان مطالب فوق اظهار داشت: در برگزاری مجمع سال جاری فروش یکی از ساختمان های “غشان” مورد تصویب هیأت مدیره قرار گرفت و هم اکنون کارهای مقدماتی فروش آن در حال پیگیری می باشد . حمیدرضا سمیعی در ادامه خاطر نشان کرد: مجوز فروش ساختمان شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان هنوز قطعی نشده است و مذاکرات در راستای فروش ساختمان فوق همچنان در حال پیگیری می باشد و در جلسه هفته آینده اعضای هیأت مدیره شرکت، زمان برگزاری مزایده فروش ساختمان “غشان” مشخص می شود .

 شرکت بیسکویی گرجی قصد دارد سرمایه خود را از مبلغ 50 میلیارد ریال به مبلغ 200 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 150 میلیارد ریالی ( معادل 300 درصد ) از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران می باشد .

در گروه انفورماتیک اکثر نمادهای این گروه را با صف خرید مشاهده کردیم، نمادهای مرقام، مفاخر و مداران از جمله نمادهایی بودند که دارای صف خرید بودند .

رتاپ  قصد دارد سرمایه خود را از مبلغ 910 میلیارد ریال به مبلغ 2900 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 218 درصدی ( معادل 1989 میلیارد ریال ) از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران می باشد.

در گروه دارویی امروز نماد دامین در قیمت 418 تومان بازگشایی شد و توانست تا 435 تومان رشد نماید و با صف خرید به کار خود خاتمه دهد . دامین  در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 406 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت ( 380 ریال ) با تعدیل مثبت 6 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 218 ریال به ازای هر سهم سود شناسایی کند و 54 درصد از پیش بینی هایش را محقق کند.

شفارا  در جدیدترین گزارش 3 ماهه خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 1068 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت توانست در این دوره 3ماهه به ازای هر سهم 234 ریال سود کنار بگذارد و 22 درصد از پیش بینی هایش را محقق کند .لازم به ذکر است که در عملکرد 3 ماهه و پيش بيني سال مالي 93 درآمد حاصل از سرمايه گذاري در شرکتها شناسايي نگرديده است همچنين در سرفصل درآمد (هزينه) هاي متفرقه ، هزينه مستمري بازنشستگان پيش از موعد در عملکرد 3 ماهه کمتر از واقع شناسايي و ثبت گرديده است.همچنین بخشي از فروش شرکت در سه ماهه اول از محل مواد اوليه پايان دوره بوده که باعث افزايش مبلغ فروش در سه ماهه اول سال گرديده ولي با توجه محدوديت هاي موجود در تامين مواد اوليه و همچنين با در نظر گرفتن اورهال خط توليد روند صعودي فروش به انتهاي سال تسري نمي يابد . ضمنا با توجه به مذاکراتي که از طرف شرکت درخصوص هزينه مستمري بازنشستگان پيش از موعد در حال انجام است،هزينه ي منظور شده به صورت پيش بيني بوده که اميد است در دوره هاي آتي به نتيجه قطعي برسد.

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1392/11/01  افزایش سرمایۀ شرکت دتولید از مبلغ 100,000 میلیون ریال به‌مبلغ 130,000 میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 30000 میلیون ریال ، ) در تاریخ 1393/07/19 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب