بازدهی صنعت کانی غیرفلزی در شهریور93: سه نماد از 13 نماد بازدهی مثبت داشتند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
محاسبه بازدهی سهام کانی های غیر فلزی

صنعت کانی غیر فلزی شامل چهار طبقه محصولات سیمانی، عایق ها، فرآورده های چینی، فرآورده های نسوز و انواع شیشه است که سهام برخی از شرکت های فعال آن طی بازه زمانی کوتاهی مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گرفته بودند.

این در حالی است که صنعت مذکور طی معاملات شهریور ماه امسال در نهایت بازدهی منفی 6.26 درصدی را محقق ساخت و طی این مدت بورس نیز بازدهی مثبت کمتر از یک درصدی را کسب کرد.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز براساس اطلاعات موجود، از میان 13 مجموعه فعال در این گروه، تنها سه شرکت موفق به کسب بازدهی مثبت شدند و مابقی شرکت ها یعنی 10 نماد فعال بازدهی منفی به دست آوردند.

به گونه ای که شرکت شیشه دارویی رازی در پی افزایش قیمت سهام خود طی معاملات شهریور ماه امسال بازدهی مثبت 25.51 درصدی را به سهامداران خود اعطا کرد و جایگاه نخست پربازده ترین سهم این صنعت به “کرازی” تعلق گرفت. بعد از آن نیز شرکت های سایپا شیشه و آذریت با تحقق بازدهی مثبت در ردیف های بعدی جای گرفتند.

این در حالی است که شرکت مذکور طی مدت مشابه سال گذشته بازدهی منفی 18.79 درصدی محقق کرده بود و یکی از نمادهایی بود که با روند کاهشی قیمت مواجه شده بود.

کانی های غیر فلزی

 

البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که نماد شرکت آذریت طی مدت مشابه سال گذشته متوقف بوده است.

این در حالی است که شرکت آبگینه از کسب بازدهی مثبت بی نصیب ماند و روند منفی قیمت سهام آن موجب کاهش ارزش سرمایه سهامداران “کابگن” شد، به گونه ای که مجموعه مذکور طی معاملات شهریور ماه امسال به بازدهی منفی 26.77 دست یافت.

پس از آن شرکت خاک چینی ایران و شیشه همدان در جایگاه های دوم و سوم قرار گرفتند.

 

کانی های غیر فلزی

 

علاوه بر این، صنعت کانی غیر فلزی درحالی به طور میانگین بازدهی منفی 6.26 درصدی را طی شهریور ماه امسال به دست آورده که طی دوره مشابه سال گذشته، تحقق بازدهی مثبت 8.68 درصدی رهاورد این گروه برای سهامدارانش بوده است.

همچنین عنوان نقدشونده ترین سهام در این صنعت به شرکت شیشه و گاز با رتبه نقدشوندگی 60 اختصاص می یابد و در مقابل مجموعه آذریت آخرین رتبه را کسب می کند.

در پایان این گزارش می افزاید، در مجموع تعداد 10 هزار و 360 کد معاملاتی با جابه جایی بیش از 128 میلیون و 631 هزار سهم طی 34 هزار و 244 دفعه معامله ارزشی به میزان بیش از 682 میلیارد و 296 میلیون ریال را رقم زدند. همچنین از میان سهام شرکت های فعال در این گروه شرکت فرآورده های نسوز پارس با حجم معاملاتی بیش از 38 میلیون و 137 هزار سهم به عنوان پرگردش ترین سهم این صنعت و در مقابل شرکت آذریت به عنوان کم گردش ترین سهم برگزیده شدند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: کانی غیرفلزی, کرازی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب