رتبه‌بندی شرکت‌های فرابورسی از نظر کیفیت افشا و اطلاع‌رسانی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار بورس تهران

رتبه‌بندی کلیه شرکت‌های پذیرفته‌شده در فرابورس، براساس امتیاز کسب‌شده از نظر کیفیت افشا و اطلاع‌رسانی مناسب برای دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ماه ۹۳ منتشر شد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ رییس اداره نظارت بر ناشران فرابورسی با اعلام این خبر گفت: امتیاز اطلاع‌رسانی ناشران براساس وضعیت اطلاع‌رسانی آن‌ها از نظر قابلیت اتکا و به‌موقع بودن ارسال اطلاعات محاسبه شده ‌است.

علی بیگ زاده افزود: معیار به‌موقع بودن بر اساس زمان ارسال اطلاعات توسط شرکت (پیش‌بینی‌ سود هر سهم، صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای حسابرسی‌نشده، صورت وضعیت پرتفوی، اظهارنظرهای حسابرس نسبت به پیش بینی سود هر سهم و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای شش ماهه، صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده و حسابرسی شده پایان دوره مالی و برنامه ‌زمان بندی پرداخت سود سهامداران) در مقاطع تعیین‌شده در دستورالعمل افشای اطلاعات و با لحاظ کردن میزان تاخیر در ارسال اطلاعات، مورد محاسبه قرار می‌گیرد.
وی اضافه کرد: میزان تغییرات در پیش‌بینی‌های ارسالی و هم‌چنین تفاوت‌های میان مبالغ پیش‌بینی شده و عملکرد واقعی حسابرسی شده معیار قابلیت اتکا در این محاسبات است.
بیگ زاده یادآور شد: شرکت‌های سرمایه‌گذاری براساس مفاد دستورالعمل‌ افشاء ، ملزم به ارائه پیش‌بینی سود هر سهم نیستند، بنابراین امتیاز مربوط به این شرکت ها بدون در نظر گرفتن الزام پیش بینی سود هر سهم مورد محاسبه قرار گرفته است.

رییس اداره نظارت بر ناشران فرابورسی ابراز داشت: بر اساس موارد یاد شده، شهرسازی و خانه سازی باغمیشه با نماد ثباغ، برای دوره 12 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه، رتبه نخست این جدول را به خود اختصاص داده است. امتیاز نهایی این شرکت 98 و امتیاز قابلیت اتکای آن 95 بود.

بر اساس این گزارش؛ شرکت های افرانت، سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان، توکاریل، نفت پاسارگاد و فناوری اطلاعات خوارزمی نیز به ترتیب رتبه های دوم تا ششم را به خود اختصاص دادند.

کشتیرانی دریای خزر، مهندسی ساختمان و تاسیسات راه آهن، سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان و سرمایه گذاری مسکن شمالغرب نیز در رتبه های هفتم تا دهم جدول نشستند.

ضعیف ترین اطلاع رسانی را هم شرکت بیمه دی داشت. عدد درج شده برای امتیاز قابلیت اتکای این شرکت صفر است که نشان دهنده تفاوت با اهمیت سود پیش بینی شده با سود محقق شده در صورت های مالی حسابرسی شده پایان سال است.

سیمان لار سبزوار، پالایش نفت لاوان و گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان و بانک ایران زمین نیز دیگر شرکت های ضعیف از نظر اطلاع رسانی بودند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب