حرکت برعکس فولاژ در بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
حرکت فولاژ برخلاف جهت بازار سرمایه!

شرکت فولاد آلیاژی ایران فعال در گروه فلزات اساسی است و جزو معدود شرکت هایی به شمار می رود که نوسانات قیمتی خیره کننده و غیر قابل پیش بینی را طی سال گذشته و نیز امسال تجربه کرده است. به گونه ای که طی دو دوره مذکور مسیر قیمتی که سهام “فولاژ” پشت سرگذاشته متفاوت از روند کلی حاکم بر بازار سرمایه بوده است.

براساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، اگرچه سال گذشته به مدد رشد قیمتی سهام اغلب شرکت های فعال بورسی و حاکمیت جو مثبت بر بازار سرمایه، سال پر رونق و همراه با تحقق بازدهی مناسب برای اکثر سهامداران و فعالان بازار سرمایه بود، اما سهامداران “فولاژ” علیرغم رشد دسته جمعی اکثر مجموعه های بورسی طی سال 92 شاهد کاهش ارزش سرمایه خود بودند.

به گونه ای که بورس در حالی طی سال 92 بازدهی مثبت بیش از 143 درصدی را محقق کرد و صنعت فلزات اساسی بازدهی مثبت 81.24 درصدی را به سهامداران خود اعطا کرده که بازدهی منفی 14.73 درصدی نتیجه عملکرد “فولاژ” برای سهامدارانش بود و افت قیمتی آن موجب شد تا سهامداران این مجموعه سال گذشته را با زیان به پایان برسانند.

این میزان بازدهی منفی در حالی در معاملات سال گذشته سهام شرکت فولاد آلیاژی ایران رقم خورده که طی دوره مذکور اکثر قریب به اتفاق شرکت های بورسی و حتی مجموعه های زیان ده فعال در این بازار، بازدهی های مثبت قابل توجهی را برای سهامداران خود به ارمغان آورده بودند. اما در مقابل “فولاژ” با حرکت در مسیری خلاف جهت بورس و با کاهش ارزش سهام بازدهی منفی را کسب کرد.

افزون بر این شرکت فولاد آلیاژی ایران اولین بودجه سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 92 خود را با برآورد سود 830 ریالی ارایه کرد، اما کاهش مقدار فروش و در مقابل افزایش بهای تمام شده محصولات موجب شد تا “فولاژ” پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 92 براساس عملکرد شش ماهه نخست را با تعدیل منفی حدود 46 درصدی منتشر کند و در نهایت نیز تا پایان سال سود 477 ریالی توسط این مجموعه محقق گردید.

علاوه بر این، اعلام تعدیل منفی حدود 46 درصدی “فولاژ” براساس عملکرد نیمه نخست سال مالی 92 سبب شد تا نماد معاملاتی این مجموعه طی پنجم آبان ماه همان سال با افت قیمتی 15 درصدی مورد بازگشایی قرار گیرد.

اما این روند نزولی قیمت سهام “فولاژ” به روز بازگشایی نماد نیز ختم نشد و این سهم در دورانی که اغلب سهامداران سرخوش از حاکمیت روند صعودی بر بازار سرمایه طعم دلچسب بازدهی مثبت را می چشیدند، سهامداران “فولاژ” هر روز شاهد کاهش ارزش سرمایه خود و روند نزولی مداوم این سهم بودند.

در این میان شرکت فولاد آلیاژی ایران در صنعت فلزات اساسی شامل دو طبقه نورد و ریخته گری و نیز تولیدات فلزی فعال است، گروهی که طی معاملات سال گذشته به طور میانگین بیش از 81 درصدی بازدهی مثبت به دست آورد و از میان 29 شرکت فعال در آن تمام نمادها بازدهی مثبت کسب کردند که البته مجموعه هایی همچون آلومتک، آلومینیوم ایران و فولاد آلیاژی یزد از این امر مستثنی بودند، به گونه ای که “فولاژ” طی سال 92، بازدهی منفی بیش از 14 درصدی را محقق ساخت و در جرگه سه سهم کم بازده در این گروه جای گرفت؛ حال آنکه اغلب مجموعه های فعال در صنعت مذکور بازدهی های مثبت قابل توجه و بعضاً بیش از 200 درصدی را به سهامداران خود اعطا کرده بودند.

اما نکته قابل توجه دیگری که می توان در خصوص شرکت فولاد آلیاژی ایران بدان اشاره کرد، نوسانات قیمتی این سهم از ابتدای امسال تا آخرین روز معاملاتی هفته گذشته است.

تداوم روند نزولی قیمت سهام شرکت های بورسی و شاخص کل اتفاق ناخوشایندی بود که می توان گفت طی سال جاری اغلب سهامداران از ضرر و زیان ناشی از این روند منفی مصون نماندند و کاهش ارزش اکثر سهام موجب تحقق زیان های با اهمیت برای سهامداران و فعالان بازار سرمایه شد. به گونه ای که در نهایت بورس طی اولین روز معاملاتی امسال تا چهارشنبه هفته گذشته 7.53 درصد بازدهی منفی کسب کرد.

با این حال صنعت فلزات اساسی طی این دوره به طور میانگین حدود 14درصد بازدهی مثبت محقق ساخت که البته کسب بازدهی مثبت بیش از 347 درصدی شرکت آلومتک تأثیر مثبت بسزایی در این امر داشت، چراکه اغلب مجموعه های فعال در این گروه همگام با کلیت بازار سرمایه روند نزولی را تجربه کرده اند.

در این شرایط اما، “فولاژ” به طور میانگین تنها بیش از سه درصد افت قیمتی را تجربه کرده که با توجه به اوضاع نامناسب بورس طی مدت مذکور و زیان قابل توجه سهامداران اغلب شرکت ها، این رقم چندان با اهمیت به نظر نمی رسد.

بدین ترتیب شرکت فولاد آلیاژی ایران طی 29 تیر ماه سال جاری گزارش عملکرد سه ماهه نخست سال مالی جاری خود را با تعدیل مثبت حدود 16 درصدی سود برآوردی و پوشش 25 درصدی آن منتشر کرد و تقریباً از همان روز با رشد قیمتی سهام خود مواجه گردید.

از این رو، “فولاژ” به مدد افزایش ارزش سهام و رشد قیمتی آن طی 29 تیر ماه امسال تا چهارشنبه هفته گذشته بازدهی مثبت حدود 27 درصدی را برای سهامداران خود به ارمغان آورد. برهمین اساس می توان گفت همراه با بهبود عملکرد “فولاژ” سهامداران این مجموعه نیز واکنشی مثبت نسبت به آن نشان دادند و بدین ترتیب “فولاژ” حرکت بر مسیر صعودی را علیرغم حاکمیت روند منفی بر بورس برگزید، اتفاقی که در شرایط کنونی کمتر شاهد آن هستیم.

چراکه از ابتدای امسال تاکنون شاهد اعلام تعدیل های مثبت قابل اهمیت برخی شرکت های مطرح در بازار سرمایه بوده ایم، اما نماد معاملاتی آنها پس از اعلام تعدیل مثبت، با افت قیمتی مورد بازگشایی قرار می گرفت و این روند نزولی نیز طی روزهای آتی پس از بازگشایی نیز با تداوم همراه می شد.

برهمین اساس، همانطور که بدان اشاره شد اعلام تعدیل سود برآوردی چه مثبت و چه منفی از سوی شرکت فولاد آلیاژی ایران تأثیر مستقیمی بر روند قیمتی سهام آن برجای گذاشته و “فولاژ” در زمان اعلام تعدیل منفی سود برآوردی، با افت قیمتی سهام مواجه شد و در پی اعلام تعدیل مثبت نیز با افزایش ارزش سهام همراه گردید.

اما نکته پایانی که می توان در خصوص این مجموعه بدان اشاره کرد، رفتار مدیران آن در خصوص نحوه اطلاع رسانی به بازار سرمایه و سهامدارانش است، چراکه مدیران شرکت فولاد آلیاژی ایران در زمان رشد یا افت قیمتی سهام این مجموعه که عمدتاً نیز همراه با صف های سنگین بوده هیچ نامه شفاف سازی منتشر نکرده اند و مصاحبه خبری نیز با رسانه ها و سایت های خبری انجام نداده اند لذا به نظر می رسد نوسانات زیاد سهام “فولاژ” مدیران این شرکت می بایست نسبت به وضعیت سودآوری خود به جهت جلوگیری از سفته بازی اقدام به ارایه اطلاعات شفاف سازی نمایند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: فولاژ

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب