بررسی سهام شناور آزاد شرکت های بورسی / بالاترین درصد سهام شناور آزاد از آن “قشرین”

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

اداره نظارت بر ناشران بورسی در راستای ابلاغیه ضوابط نحوه محاسبه سهام شناور آزاد ناشران پذیرفته شده در بورس ها و بازار خارج از بورس مصوب شورای عالی بورس و اوراق بهادار، میزان سهام شناور آزاد مجموعه های فعال در بازار سهام در تاریخ 31 شهریور ماه امسال را منتشر کرده است.

براساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در جدول ارایه شده از سوی اداره نظارت بر ناشران بورسی میزان سهام شناور آزاد 288 شرکت فعال بورسی محاسبه گردیده که در میان آنها تنها چهار مجموعه دارای سهام شناور بیش از 60 درصدی بوده اند و از میان آنها شرکت قند شیرین خراسان با 66 درصد سهام شناور آزاد با احتساب ضریب شناوری بالاترین درصد را به خود اختصاص می دهد و بدین ترتیب در اولین ردیف این جدول جای می گیرد.

بعد از آن شرکت های سرمایه گذاری صنعت بیمه، سرمایه گذاری توسعه آذربایجان و نیز عمران و توسعه فارس در جایگاه بعدی این جدول قرار دارند.

بالاترین درصد سهام شناور آزاد از آن

علاوه بر این، 11 شرکت فعال بورسی نیز از سهام شناور آزاد 50 تا 60 درصدی برخوردارند که مجموعه های مذکور جزو شرکت های کوچک بورسی به شمار می روند و تنها در میان آنها بانک پاسارگاد که از حجم و ارزش معاملات روزانه بالا برخوردار است با سهام شناور آزاد 54.38 درصدی به چشم می خورد.

بالاترین درصد سهام شناور آزاد از آن

براساس اطلاعات موجود، سهام شناور آزاد 40 تا 50 درصدی نیز به 14 شرکت اختصاص می یابد که مجموعه های مطرح بورسی همچون توسعه معادن روی ایران با سهام شناور آزاد 47.29 درصدی، زامیاد با سهام شناور آزاد 39.47 درصدی و نیز بزرگترین مجموعه خودروساز داخلی یعنی ایران خودرو با سهام شناور آزاد 38.9 درصدی مشاهده می شود.

بالاترین درصد سهام شناور آزاد از آن

همچنین تعداد 49 شرکت نیز دارای سهام شناور آزاد 30 تا 40 درصدی هستند، 60 مجموعه بورسی از سهام شناور آزاد 20 تا 30 درصدی دارا هستند و 141 نماد سهام شناور آزاد آنها بین 1 تا 10 درصد محاسبه می گردد.

این در حالی است که 9 نماد باقی مانده همچون “سیلام”، “غگل”، “فمراد”، “فولاد”، “کدما”، “فخاس”، “نبروج”، “سفار”، شصفها” سهام شناور آنها با احتساب ضریب شناور صفر می باشد.

در پایان این گزارش می افزاید، با توجه به مطالب عنوان شده، شرکت های کوچک بورسی بیشترین درصد سهام قابل معامله را به خود اختصاص می دهند و اغلب مجموعه های مطرح و تأثیرگذار بر روند شاخص کل و معاملات روزانه بورس از درصدهای پایینی از نظر میزان سهام شناور آزاد برخوردارند و در ردیف های آخر قرار گرفته اند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: سهام شناور

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب