مهمترین اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 28 مهرماه 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس امروز وارد کانال 73 هزاری خود شد و با 1267 واحد رشد به رقم 73،548 واحد رسید . نمادهای فولاد با 106 واحد ، کچاد با 97 واحد و اخابر با 96 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند .

ارزش معاملات نیز با رشد قابل توجه ای همراه شد و در آستانه 300 میلیارد تومان قرار گرفت . نمادهای خودرو با 21.5 میلیارد تومان و مپنا با 13.9 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس نیز با رشد قابل ملاحضه ای همراه شد . شاخص ایفکس رشد 16 واحدی را تجربه کرد و به رقم 844 واحد رسید . نمادهای پترول ، جم و زاگرس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 121.3 میلیارد تومان رسید که نماد پترول با 10.9 و حسینا با 8.9 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند.

امروز بازار سرمایه بعد از مدت ها روند صعودی به خود گرفت . به جرأت می توان گفت از ابتدای سال جاری بازار سرمایه با این رشد و رونق همراه نبوده است . رشد بیش از هزار واحد ما را بیشتر یاد بازار سال گذشته می اندازد . بازاری که روزی هزار واحد رشد در آن طبیعی شده بود و حتی بعضی روزها شاهد رشد 2 هزار واحدی در شاخص بودیم . از دیگر نکات مهم امروز که از اهمیت بیشتری برخوردار است افزایش ارزش معاملات تا مرز 300 میلیارد تومان در بورس و 120 میلیارد تومان در فرابورس بود. این اعداد و ارقام در حدود 8 ماه بود که برای بازار سرمایه تکرار نشده بود .

امروز با شروع ساعات معاملات ، گروه ها یکی پس از دیگری با افزایش تقاضا همراه شدند و هنوز چند دقیقه از بازار نگذشته بود که اکثر نمادها تبدیل به صف خرید شدند . متاسفانه بازار ما هنوز به رفتار هیجانی خود پایان نداده است و روزی که بازار مثبت است تمام نمادها ، فارغ از بنیادی و یا غیر بنیادی تبدیل به صف خرید می شود و روزی که بازار منفی است فارغ از هر گونه علتی خاص و یا تحلیل شاهد ریزش در تمام نمادهای بازار خواهیم بود .

ولی در مورد حرکت صعودی امروز لازم به ذکر است که با توجه به آنکه برای مدتی شاهد در جا زدن اکثر نمادها و رشد نوسانی شاخص بودیم حرکت صعودی امروز جای ترس و نگرانی ندارد ولی امیدواریم در روزهای آینده بازار روند خود را پیدا کرده و با رشد منطقی و حساب شده به حرکت رو به صعود خود ادامه دهد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم روز ملی صادرات از سه خبر رونمایی کرد. احتمال کاهش نرخ‌ سپرده قانونی تا سطح 10 درصد اولین خبر وی بود. این اظهارنظر در شرایطی مطرح می‌شود که پیش از این نیز، دولت در بسته سیاستی خود برای خروج غیرتورمی از رکود، بر یکسان‌سازی و کاهش تدریجی این نسبت – متناسب با تحولات تورم – تاکید کرده بود. شورای پول و اعتبار نیز در اوایل تابستان تصمیم به کاهش و یکسان‌سازی نرخ سپرده قانونی در سطح 5/13 درصد گرفته و علاوه بر این، به بانک‌ها اجازه داده بود که 2 درصد از سپرده قانونی را در صندوق خود و به صورت نقدی نگه دارند . « معاون اول رئیس‌جمهور در کنار اعلام خبر احتمال کاهش نرخ سپرده قانونی تازه‌ترین تصمیمات ارزی دولت یازدهم را برای صادرکنندگان تشریح کرد. به گفته جهانگیری، با رفع محدودیت‌های قبلی برای صادرکنندگان، این امکان فراهم شد تا ارز حاصل از صادرات با نرخ آزاد به سیستم بانکی فروخته شود. خبر سوم جهانگیری مربوط به تنخواهی است که قرار است در اختیار گمرک قرار گیرد تا عوارض ورودی و مالیات بر ارزش افزوده کالاهای صادراتی بلافاصله به صادرکنندگان پرداخت شود .

و اما امروز خبری شنیدیم در مورد کاهش قیمت نفت در بودجه 94 که قابل توجه می باشد ، همزمان با سقوط آزاد طلای سیاه در بازار و گنجاندن نفت ارزان قیمت تر در بودجه سال 2015 اکثر کشورهای عضو اوپک، ایران هم قصد دارد بهای نفت خام خود در بودجه سال 94 را در محدوده 70 دلار به ازای هر بشکه تعیین کند، این در حالی است که بودجه سال 93 با قیمت نفت 100 دلار بسته شده است .در طول چند روز گذشته تاکنون سقوط آزاد قیمت طلای سیاه واکنش بسیاری از کشورهای نفت خیز جهان را به همراه داشته است به طوری که کشورهای مختلف قصد دارند در قانون بودجه سال 2015 میلادی فتیله قیمت نفت را حسابی پائین بکشند .

مهم ترین اخبار سیاسی

در مورد تصمیم جدید اوباما برای توافق هسته ای با ایران در خبری شنیدیم که یک روزنامه امریکایی گزارش داده رئیس جمهور این کشور به دنبال دست‌یابی به توافقی با ایران بدون نیاز به تصویب در کنگره است . روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز گزارش داده باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در صورتی که به توافق هسته‌ای با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور دست‌یابد، از تمامی اختیاراتش برای اجتناب از تصویب آن در کنگره استفاده خواهد کرد .  این روزنامه آمریکایی مدعی شده در حالی که مذاکره‌کنندگان دو طرف در حال بحث بر سر تعداد سانتریفیوژهای ایران هستند، طرف ایرانی تلویحاً این پیام را داده که حاضر است دست‌کم به طور موقت با «تعلیق » تحریم‌هایی که درآمدهای نفتی و روابط بانکی این کشور را مختل کرده‌اند را یپذیرد. نیویورک‌تایمز این ادعا را از قول مقام‌های ایرانی و آمریکایی مطرح کرده است .

سیدعباس عراقچی، عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان صبح امروز در حاشیه همایش مروری بر بند پنج اعلامیه حقوق بشر کنوانسیون 1993 با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5، گفت: آخر هفته جاری (چهارشنبه و پنج‌شنبه) نشست کارشناسی ایران و 1+5 در وین برگزار می‌شود و همچنین زمان مذاکرات بعدی ایران و 1+5 به زودی مشخص خواهد شد .

عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان درباره مذاکرات سه‌جانبه ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا، اظهار کرد: شاید در فاصله دو هفته آینده یک نشست سه‌جانبه با حضور آقای ظریف، کری و خانم اشتون داشته باشیم . عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان تاکید کرد: البته کار زیادی صورت گرفته و روی گزینه‌های زیادی فکر شده و روی انتخاب‌های مختلف بحث شده است و امیدواریم به نتیجه برسیم اما هنوز تا رسیدن به نتیجه فاصله داریم. این فاصله ممکن است به سرعت طی شود یا ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد .

 فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با نوسان همراه بود، براین اساس مس به قیمت 6629 دلار، آلومنیوم 1929 دلار، روی 2227 و سرب 1998 دلار برای هرتن معامله شدند . دلار به قیمت 3229 تومان و سکه در در محدوده 937 هزار تومان داد و ستد شدند .

در بازار داخلی چه خبر بود ؟

در گروه تجهیزاتی ، امروز شاهد اقبال بسیار خوب سهامداران در این گروه بودیم ، نمادهای مپنا ، فاذر و فاراک با صف خرید همراه شدند . هرچند در پایان شاهد فروش در نمادهای این گروه  بودیم ولی در نهایت با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .فاذر نزدیک به 18 میلیون و مپنا در حدود 19 میلیون از سهامش داد و ستد شد .

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اعلام خبر تبدیل 16 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی گفت: تا پایان سال جاری علاوه بر اقدام مذکور، 8 هزار مگاوات نیز ظرفیت نیروگاهی جدید بدون استفاده از سوخت وارد مدار می‌شود .هوشنگ فلاحتیان با اشاره به کاهش مصرف برق به دلیل خنک شدن هوا گفت: از نیمه دوم شهریور به دلیل کاهش دمای هوا از میزان مصرف برق کاسته شده و اکنون میزان مصرف برق از 50 هزار مگاوات به 32 هزار مگاوات رسیده است.  وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 15 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی در حال تعمیر اساسی یا در حالت کم‌باری هستند، تاکید کرد که می‌توانیم برق مازاد را صادر کنیم .

در مورد آخرین وضعیت نیروگاه بوشهر در خبری شنیدیم که ، صالحی از تولید سالانه حدود هفت میلیارد کیلووات ساعت برق توسط نیروگاه بوشهر تولید خبر داد و گفت: با تولید این ۷ میلیارد کیلووات ساعت برق حدود یک میلیارد دلار سوخت فسیلی صرفه جویی می‌شود و به همین اندازه هم آلودگی هوا کم می‌شود . همچنین در ادامه جلسه کمیسیون انرژی تقاضای تحقیق و تفحص جمعی از نمایندگان از شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران با حضور مسئولان وزارت نفت، مدیر عامل شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران، دیوان محاسبات کشور، سازمان بازرسی کل کشور و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بررسی شد .

گروه فولادی ، فلزی و معدنی ، اکثر نمادهای این گروه با اقبال خوبی همراه شدند . ذوب ، ارفع و فملی از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند . فایرا در این گروه با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد .

شرکت سرمايه گذاري توکا فولاد در جدیدترین گزارش 3 ماهه خود سود هر سهم منتهی به 94/03/31 شرکت را مبلغ 530 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل مثبت 7 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 3 ماهه نخست خود موفق به تحقق 2 درصدی از این پیش بینی شد و توانست به ازای هر سهم 12 ریال سود کنار بگذارد . شرکت اعلام نموده است که  خالص افزايش در سود حاصل از سرمايه گذاري بابت تعديل درآمد شرکت حمل و نقل توکا و شرکت آتيه فولاد نقش جهان مي باشد . و همچنین خالص افزايش در درآمد(هزينه هاي) متفرقه مربوط به افزايش سود حاصل از سپرده هاي بانکي مي باشد.

در گروه خودرویی و قطعه ساز ، اکثر نمادها سبز رنگ معامله شدند ، خودرو معاملات پر حجمی را پشت سر گذاشت و 72 میلیون از سهامش داد و ستد شد . خبهمن با اقبال بسیار خوبی همراه شد و شاهد تشکیل صف خرید 70 میلیونی در نماد این سهم بودیم . خبهمن تنها توانست به انداره حجم مبنای خود معامله شود . نمادهای قطعه ساز از جمله خفنر، خعتبار و خچرخش با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

در خبری، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌‌خودرو با تشریح جزئیات سفر دو هفته‌ای «واو را»، طراح آلمانی به ایران، گفت: در این سفر مذاکراتی برای طراحی خودرو صورت خواهد گرفت .هاشم یکه‌زارع از سفر دو هفته‌ای «واو را» طراح آلمانی به ایران خبر داد و اظهار داشت : این طراح آلمانی از روز جمعه گذشته به ایران آمده و قرار است طی دو هفته توانمندی شرکت ایران‌خودرو را برای همکاری و طراحی مشترک خودرو بررسی کند و در پایان این دو هفته گزارشی در این مورد ارائه دهد تا براساس آن به مذاکرات خود ادامه دهیم .

تمحرکه در این گروه ، در جدیدترین گزارش خود زیان هر سهم خود را مبلغ 69 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه خود به ازای هر سهم 35 ریال زیان شناسایی نمود .

در گروه پتروشیمی وشیمایی، این گروه نسبت به سایر گروه های بازار دیر تر با اقبال سهامداران مواجه شد ، اکثر نمادهای این گروه از جمله خراسان ، پترول و کرمانشاه با افزایش تقاضا همراه شدند . فارس بعد از برگزاری مجمع عمومی و تقسیم سود 100 تومانی در قیمت 1300 تومان بازگشایی شد . و توانست تا محدوده 1.5 درصد مثبت نیز رشد نماید . شپدیس نیز که در تاریخ 23 تیر ماه متوقف شده بود امروز در قیمت 1510 تومان بازگشایی شد

در خبری شنیدیم که ، زنگنه دستور تأمین لوله فاز سوم خط لوله اتیلن غرب را صادر کرد ، احداث خط لوله اتیلن غرب که به منظور انتقال اتیلن از مجتمع های الفین یازدهم، الفین پنجم، الفین هشتم و الفین سیزدهم به استان های غربی و منطقه دنا جهت تأمین ماده اولیه مجتمع های پتروشیمی این منطقه در برنامه قرار گرفته از سال 83 کلید خورد . در طرح اولیه، خط لوله اتیلن غرب از عسلویه آغاز می‌شد و در مسیر خود در مجموع از هفت استان فارس، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، کرمانشاه، همدان و کردستان عبور کرده و به آذربایجان شرقی منتهی می‌شد، اما در مهر ١٣٨٤ پتروشیمی‌های دهدشت، ممسنی و اندیمشک نیز به این خط پیوستند تا در مجموع تعداد واحدهای خط به ١٠ واحد افزایش پیدا کند .

 در گروه بانکی نیز تمام نمادها را سبز رنگ و با صف خرید نظاره کردیم ، وسینا، وانصار ، وگردش و وپاسار از جمله نمادهایی بودند که با افزایش تقاضا همراه شدند .

خبری شنیدم که قرار است  700 میلیارد از معوقات بانک تجارت در ماه های اخیر وصول شود با اشاره به دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر امکان بکارگیری حداکثر 40 درصد سرمایه بانک‌ها در قالب اموال و دارایی،  مدیر عامل بانک تجارت اظهارداشت: اموال شامل سرمایه‌گذاری‌ و اموال است که در هر دو مورد بانک مرکزی بانک‌ها را ملزم کرد برنامه 3 ساله و 5 ساله ارائه کنند . وی افزود: سهم سرمایه‌گذاری و سهام در اختیار بانک‌ها در مدت سه سال و املاک در مدت پنج سال باید به حد نصاب مشخص شده برسد . مدیرعامل بانک تجارت تصریح کرد: در وضعیت کنونی اقتصاد، فروش دارایی‌ها و سهام مشکل است، اگر بانک‌ها سهام شرکت‌های خود را به بازار سرمایه عرضه کنند، قطعا بازار کشش جذب این میزان سهام را ندارد و به همین دلیل مدت زمان مشخصی برای فروش سهام و دارایی‌های بانک‌ها در نظر گرفته شده است .

 در گروه غذایی و قندی نیز در ابتدای ساعت معاملات با افزایش تقاضا روبرو شدیم . ولی در انتها عرضه بر تقاضا غلبه کرد و شاهد متعادل شدند روند معاملات در این گروه شدیم ، وبشهر ، غشهد و غبشهر از جمله نمادهایی در این گروه بودند که با اقبال خوبی همراه شدند . در گروه قندی قصفها و قنقش با افزایش تقاضا مواجه شدند .

غاذر در پی بازاریابی محصولات تولیدی و توزیع آنها در بازارهای مقصد موفق به افزایش درآمدهای حاصل از فروش محصولات خود طی شش ماهه نخست امسال شده است . رییس هیأت مدیره شرکت کشت و صنعت پیاذر با بیان این مطلب عنوان کرد: توزیع محصولات تولیدی “غاذر” در حالی طی سال های گذشته بر عهده شرکت پخش البرز گذاشته شده بود که طی سال جاری در پی بروز مشکلاتی با شرکت مذکور، برنامه توزیع محصولات مستقیماً از طریق “غاذر” انجام می پذیرد. البته در حال حاضر مذاکراتی جهت رفع مشکلات مذکور انجام می شود که امیدواریم بزودی به نتیجه مثبت برسد . وی در خصوص وضعیت سودآوری شرکت طی نیمه اول امسال ابراز داشت: اگرچه وضعیت تقاضا برای محصولات تولیدی “غاذر” همواره طی نیمه دوم سال بهتر از نیمه اول می باشد و بخش عمده ای از مقدار فروش برآوردی طی شش ماهه دوم محقق می شود، اما با این حال این مجموعه موفق به پوشش 48 درصدی سود برآوردی 406 ریالی براساس عملکرد شش ماهه اول امسال شده است

غنوش سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 206 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی تغییری نداشته است شرکت در دوره 6 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 108 ریال سود کنار بگذارد و 52 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

وبشهر  درنظر دارد سرمایه خود را معادل 50 درصد افزایش دهد یعنی از مبلغ 3628 میلیارد ریال به مبلغ 5443 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران می باشد .

درگروه دارویی روند معاملات نسبت به سایر گروه ها متعادل تر بود . دلقما، دامین و ددام از جمله نمادهایی بودند که با اقبال خوبی از طرف سهامداران همراه شدند .

دتماد در جدیدترین گزارش 93 خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 3751 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 1591 ریال سود کنار بگذارد و 42 درصد از پیش بین هایش را محقق کند .

گروه انفورماتیک همچون سایر گروه های بازار سبز رنگ بود و تمام نمادها جز رکیش به رنگ سبز درآمدند ،

 شرکت همکاران سيستم در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 659 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی ( 626 ریال ) شرکت با تعدیل مثبت 5 درصدی همراه بوده است همچنین شرکت در دوره 6 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 192 ریال سود محقق کند و 29 درصد از پیش بینی هایش  را محقق کند. شرکت اعلام نموده است که افزايش درآمدهاي غير عملياتي ناشي از سود بانکي در شش ماهه اول سال مي باشد.

گروه ساختمانی که ازجمله گروه های پیش روی بازار چه در زمان رونق و چه در زمان ریزش ، می باشد اکثر نمادها با صف خرید همراه شدند ولی در آخر در برخی نمادها شاهد فشار فروش بودیم .

شرکت سرمايه گذاري مسکن شمال غرب اعلام نموده است که در تاریخ 93/6/29 اقدام به خرید پنج دانگ از شش دانگ قطعه زمین با کاربری مسکونی به مساحت های 1757.70 ، 1139.90 ، 1903.10 متر مربع واقع در بخش 9 تبریز با قیمت هر متر مربع 21,500,000 ریال از شرکت تعاونی انصار آذر نموده است و ثمن معامله از طریق واگذاری تعدادی از واحدهای مجتمع تجاری خدماتی ایپک و مجتمع پزشکان اردبیل تامین شده است . شرکت اعلام کرده است کخ معامله فوق تاثیری از لحاظ ( تعدیل با اهمیت سود ) این شرکت در تاریخ منتهی به 93/06/31 شرکت نخواهد داشت . ضمنا طرفین به دنبال اجرای پروژه در زمین مذکور می باشند که به محض قطعی شدن آن ارقام مربوط جهت اطلاع اعلام می گردد.

ثاباد در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم 93 شرکت را 235 ریال اعلام نموده است که نسبت به به پیش بینی قبلی بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم 147 ریال سود محقق کند و 63 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

ثشاهد درنظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 1 میلیون ریال به مبلغ 2 میلیون ریال افزایش دهد که این افزایش سرمایه 50 درصدی از محل سود انباشته شرکت می باشد . شرکت هدف از افزایش را جبران مخارج بابت مشارکت های انجام شده در افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر اعلام نموده است .

گروه سیمانی که روند رو به رشد خود را از روز گذشته شروع کردند امروز نیز با اقبال خوبی همراه شدند و اکثر نمادها با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

شرکت سيمان دشتستان با توجه به عملکرد واقعی 12 ماهه خود سود هر سهم خود را مبلغ 497 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بین قبلی شرکت  با افزایش 3 ریالی همراه بوده است . فروش شرکت مبلغ 99 میلیارد تومان گزارش شده است ، سود عملیاتی شرکت با افزایش 25 درصدی نسبت به سال مالی قبل به مبلغ 36 میلیارد تومان اعلام شده است .

سبزوا   قصد دارد سرمایه خود را از مبلغ 399 میلیارد ریال به مبلغ 599 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 199 میلیارد ریالی ( معادل 50 درصد ) از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها می باشد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب