خلاصه رویدادهای بازار بورس در روزچهارشنبه 8 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته رشد 385 واحدی را تجربه کرد و به نیمه های کانال 73 هزار واحدی رسید.نماد معاملاتی فارس با 106 و اخابر و مپنا به ترتیب با 96 و 60 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.وپاسار نیز تاثیر منفی 45 واحدی بر شاخص کل داشت.

ارزش کل معاملات بورس به 358.9 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات پارسان با 81 میلیارد تومان و وبصادر با 28.1 میلیارد تومان اختصاص داشت.

در بازار فرابورس نیز شاخص کل رشد 7 واحدی داشت . ارزش کل معاملات این بازار به 71 میلیارد تومان رسید.

همانطور که قبلا نیز اشاره کرده بودیم بازار درگیر خبرهای مثبت و منفی قرار گرفته است و با این اخبار فعلا در نوسان است. هفته ای که گذشت جنگ عرضه و تقاضا باعث نوسانات قیمتی در بیشتر گروه ها شد. فعلا نه خبر خیلی منفی برای بازار وجود دارد و نه خبر خیلی مثبت و به همین دلیل نه افت قابل ملاحظه ای رخ می دهد و نه رشد زیادی!

شاخص کل به سمت 74 هزار واحد در حرکت است اما نه با قدرت زیاد! اگر شاخص به محدوده ی 74 هزار واحد برسد مسلما با شرایط فعلی بار دیگر عرضه ها افزایش خواهد یافت. عبور پر قدرت از این منطقه نیاز به اخبار مثبت قویتری می باشد. این خبر مثبت و مهم و تاثیر گذار می تواند در دل مذاکرات سیاسی پیش رو باشد. دیروز مذاکرات نمایندگان سیاسی ایران با آژانس مثبت ارزیابی شد و نتیجه آن به دور بعدی گفتگوها منتقل داده می شود. معاون مدیرکل آژانس گفت‌وگوی طرفین را سرآغاز دور جدیدی از روابط ایران و آژانس خوانده و گفته مذاکرات جامع و شامل همه موارد از جمله پارچین بوده است.

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار سیاسی در پایان مذاکرات ۲ روزه ایران و آژانس بیانیه مشترک صادر کردند دور بعدی مذاکرات ایران با آژانس 20 آبان در تهران خواهد بود .مذاکرات با 5+1 نیز در 16 و 17 آبان. فشردگی مذاکرات در نوع خود جالب می باشد و این فصلی نو در آغاز مذاکرات با آژانس بوده است. در بیانیه مشترک ایران و آژانس آمده است: ایران پیشنهاد جدیدی را درباره اقدامات عملی به عنوان مشارکت سازنده برای تقویت همکاری‌ها و گفت‌وگو با هدف حل آتی مسائل باقیمانده ارائه کرد.این موضوع ما را به رسیدن به نتایج مثبت تر امیدوار کرده است و برای بازار نیز خبر خوبی ست.

اما در خبر دیگر که ممکن است اتفاق آن بازار را در آینده با چالش مواجه سازد سخنان وزیر اقتصاد در کمیسیون اقتصادی ست. وزیر اقتصاد بر دلار 2600 تومان تا 2700 تومان تاکید کرده است. وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سؤال یکی از نمایندگان درباره اظهار نظر جنجالی رئیس کل بانک مرکزی برای نرخ کف دلار، گفته: بنده با کاهش قیمت دلار تا 2600 الی 2700 تومان موافقم اما بیشتر از آن به‌صلاح نیست. دلار امروز در کمترین نرخ به 2993 تومان رسید.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

دلار که با سخنان رئیس کل بانک مرکزی مدتی در 3000 تومان قرار دارد، با سخنان وزیر اقتصاد و امید به آینده مذاکرات سیاسی و لغو احتمالی تحریم های بانکی و نفتی معلوم نیست در این قیمت بماند و شاید به همین نرخ های 2600 -2700 تومان برسد. با این شرایط شرکت های صادراتی که در راس آنها پتروشیمی ها قرار دارند ممکن است درجابزنند.

در پتروشیمی ها همچنین منتظر تعیین تکلیف نرخ خوراک هستیم. هنوز نرخ قطعی در این زمینه مشخص نیست. برخی می گویند نرخ همان 13 سنت خواهد شد ولی تخفیف برای آن در نظر گرفته می شود. به هر حال به نظر نمی رسد افزایش نرخ در نهایت به ضرر پتروشیمی ها تمام شود. در مورد خوراک مایع ها بارها گفته ایم که تخفیف حداقل 15 درصدی قطعی ست و سهام آنها برای خرید ریسکی ندارند.

در این صنعت شخارک با گزارش محتاطی که داده است 30 درصد تعدیل مثبت داده و 70 درصد سود خود را نیز پوشش داده است. انتظار سهامداران تعدیل بیشتری در شخارک بود. به زودی تحلیل شرکت را دز سایت قرار می دهیم. شرکت تا پایان سال به سود 700 تومانی خواهد رسید. نکته مهم در مورد این متانول ساز در مورد نرخ های فروش می باشد. نرخ فروش هر تن متانول در شش ماهه اول 367 دلار در هر تن بوده است که برای شش ماهه  دوم 360 دلار در نظر گرفته است. جالب اینجاست که نرخ جهانی متانول در حال حاضر 490 دلار در هر تن می باشد

در این گروه پتروشیمی ایلام در آستانه افتتاح قرار گرفته است اما هنوز خبری از رسیدگی به پرونده اختلاس از این پتروشیمی در زمان احداث آن که 3 سال پیش رسانه‌ای شد، نیست.

در بانکی ها همانطور که دیشب گفتیم در بانک صادرات عرضه های بیشتری را شاهد خواهیم بود. در این گروه جلسه شورای پول و اعتبار در حالی از ساعت 16 دیروز با حضور اکثر اعضاء آغاز شد و تا ساعت 19 طول کشید که بنابر اخبار رسیده از داخل جلسه اعضاء به جمع بندی برای تغییر نرخ سود بانکی نرسیدند و این موضوع به جلسه آینده موکول شد. در معاملات امروز گروه فقط وبصادر و سمایه مثبت بودند و سایر نمادها با افزایش عرضه همراه شدند.

در نماد بانک ملت در بیش از 260 تومان افزایش عرضه ها را شاهد بودیم. دیروز سازمان خصوصی‌سازی اقدام به عرضه سهام متعلق به آستان قدس رضوی کرد؛ آستان قدس بدهی ناشی از خرید این سهام را پرداخت نکرده است.

پست بانک با صف فروش روبرو شد. این قضیه افزایش سرمایه نیز در شرکت داستان ساز شده است.

در شرکت های سرمایه گذاری واتی به دلیل افت قیمت شیران منفی شد. خبر مهم در باره این سهم واگذاری بلوک شیران می باشد که طبق آخرین شنیده های ما قرار است بلوک شیران را با یکی از سهام زیر مجموعه وامید که ظاهرا وسپه می باشد تهاتر کند.

وسپه در دوره مهر ماه از فروش کچاد و امید و برخی زیرمجموعه های دیگر 8 میلیارد تومان سود کسب کرده است. سرمایه گذاری مهر که از زیرمجموعه های وسپه می باشد در این دوره 2.6 میلیارد تومان سود کسب کرده است

وصندوق امروز روز متعادلی داشتند. وصندوق مالکیت 7.3 درصدی شخارک را در اختیار دارد و از تعدیل مثبت 30 درصدی اخیر شخارک 1 تومان بر سود هر سهم خود اضافه خواهد کرد. شرکت با شایعات افزایش سرمایه 100 درصدی نیز روبروست

وخارزم افت قیمت بیش از 2 درصدی را تجربه کرد. سهم به بیش از 200 تومان رسیده است.شرکت روز گذشته 6 میلیون سهم وبصادر را فروخته و احتمالا امروز نیز از فروشنده ها بوده است.

وصنعت در دوره مهرماه از فروش سرمایه گذاری ها 2.3 میلیارد تومان سود کسب کرده است. کاری که در ماه های قبل  نیز انجام داد و با فروش خوب برخی زیرمجموعه ها در قیمت های مناسب موفق شد 1107 ریال به ازای هر سهم سود شناسایی کند. شرکت در سه ماهه اول سود118 ریالی شناسایی کرده بود که در شش ماهه آن را به 765 ریال و در 9 ماهه آن را به 1107 ریال افزایش داد.عمده این سود از محل فروش سرمایه گذاری ها( فروش واتی،بسوئیچ و ولصنم) بود

هر چند که سود ناشی از فروش سرمایه گذاری ها در مجمع تقسیم نمی شود اما نقدینگی حاصل از این محل صرف افزایش سرمایه می شود. شرکت در مهرماه نیز فروش 2.3 میلیارد تومانی داشته است و در بدبینانه ترین حالت می تواند تا پایان دوره 12 ماهه بین 8 تا 10 میلیارد تومان فروش داشته باشد که به ازای هر سهم 5-6 تومان دیگر به سود شرکت اضافه می شود. ناو سهم در حال حاضر 420 تومان می باشد که قیمت فعلی سهم در محدوده 76 درصدی آن معامله می شود

ورنا در دوره ماهانه مهر از فروش سرمایه گذاری ها 3.7 میلیارد تومان سود کسب کرده است که به ازای هر سهم تقریبا 12 ریال خواهد شد. عمده این سود از محل فروش تاپیکو و شبندر بوده است

وسکاب همچنان با اقبال همراه است . شرکت در دوره مهرماه از فروش 4.7 میلیارد تومانی فخوز،3.4 میلیارد تومانی پارسان و برخی شرکت های دیگر نظیر فارس و مپنا 14.1 میلیارد سود کسب کرده است که به ازای هر سهم 9 تومان بر سود هر سهم آن تاثیر دارد

وامید در دوره مهر ماه 25.3 میلیارد تومان سود کسب کرده است که 14.3 میلیارد تومان از فروش کگل  و 8.6 میلیارد تومان از فروش وسپه سود کسب کرده است/

سیمانی ها معاملات نسبتا مثبتی را تجربه کردند. در این گروه ستران سود هر سهم خود را از 80 تومان به 101 تومان افزایش داده است. سهم در 480 تومان و P/E حدودا 4.7 مرتبه بازگشایی شد که با این قیمت ها ریسکی ندارد. مهمترین دلیل رشد سود غیر عملیاتی بوده ولی افزایش فروش نیز داشته است. دلیل رشد سود غیر عملیاتی مربوط به فروش و معاوضه سهام سیمان هگمتان و سیمان فراز فیروزکوه بوده است.

در این گروه نماد سيمان بجنورد با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شد.

 سیمان شرق پروژه کارخانه سیمان سفید شرق را در دست دارد. شرکت در مجمع خود که دو روز گذشته برگزار شد پیش بینی کرد و البته تعهد کردند که تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد و اثرات آن بر سود شرکت اعلام شود.

گروه دارویی روزی متعادل داشت که البته متمایل به رشد قیمت ها بود. لغو تحریم های احتمالی و افت قیمت دلار می تواند شرایط گروه را در جهت مثبت و رشد تغییر دهد. در این گروه گزارش های آخر شش ماهه جالب بود. دسینا سود خود را از 1280 ریال به 2379 ریال افزایش داده که دلیل این رشد خوب افزایش نرخ فروش برخی محصولات و افزایش مقدار فروش و تغییر در ترکیب تولید و فروش بوده است. وخارزم سهامدار اصلی و 47 درصدی دسینا می باشد.

دزهراوی هم در گزارشی جالب سود خود را از 3861 ریال به 6188 ریال افزایش داده است و در شش ماهه نیز 47 درصد آن را پوشش داده است. کاهش بهای تمام شده از علل اصلی تعدیل سود شرکت بوده است. درازک از سهامداران عمده دزهراوی می باشد که با صف خرید روبرو بود

در ساختمانی ها نسبت به روزهای گذشته شاهد معاملات پر تقاضاتری بودیم. پی بر ای این صنعت فعلا از پی بر ای بازار خیلی کمتر می باشد. ریسک کمی دارند ولی شرایط بازار مسکن در روند معاملاتی آنها تاثیر داشته است. مجامع شرکت های گروه نیز یا در حال برگزاری هستند یا در ماه های آینده برگزار می شوند. در این گروه ثتران به دلیل تعدیل با اهمیت سود سال 92 و 93 متوقف شد

در خودرویی ها ایران خودرو بازهم خبرهای خوب داشته است. شرکت در مهرماه 1500 دستگاه خودرو تولید کرده این در حالیست که در 6 ماهه اول سال کلا 1000 دستگاه تولید کرده بود. یک سناتور فرانسوی نیز در دیدار با مدیرعامل ایران خودرو گفته مایل است با این شرکت روابط خود را آغاز کند. گروه افزایش نرخی در سال جاری نخواهند داشت و برای سال آتی نیز افزایش نرخ زیادی برای آنها رخ نخواهد داد. شرکت های گروه باید با افزایش تولید پویایی را به صنعت خود بازگردانند. کاری که اگر تحریم ها برداشته شود خیلی زود اتفاق خواهد افتاد.

در حمل و نقلی ها توریل مثبت بود و سایر نمادها افت قیمت داشتند. آخرین خبرها از حتاید نیز حاکی از آن است که رئیس سازمان بنادر گفته حتاید به عنوان اپراتور بندر شهید رجایی از سال 89 قراردادی با سازمان امضا نکرده است و در این راستا حکم تخلیه این بندر را از سوی مراجع قضایی پیگیری می کنیم و در این رابطه منتظر ابلاغ هستیم

تجهیزاتی ها روز مثبتی داشتند. مپنا با اقبال روبرو بود که دلیل آن خبر مربوط به واگذاری نیروگاه ها توسط این شرکت و البته خبر صادرات برق به پاکستان نیز از دلایل مهم صف خرید سهم می باشد. به هر حال در مورد این سهم باید گفت که حجم معاملات بالا در ماه های اخیر و تحرکات مثبتی که داشته بی دلیل نبوده است.

در دیگر نمادها و گروه ها:

اخابر مورد توجه بود. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از درآمد غیر قانونی مخابرات خبر داده است و اعلام کرده که این شرکت بدون اخذ مجوز نسبت به افزایش تعرفه اقدام کرده است و 650 میلیارد تومان درآمد اضافی از مشترکان دریافت کرده است و باید آن را برگرداند. البته مخابرات نیز اعلام کرده که به استناد اصل 44 قانون اساسی تعیین تعرفه بر اساس نظر شورای رقابت می باشد

شبریز سود هر سهم سال مالی جاری خود را همان 3854 ریال قبلی اعلام کرده است و 43 درصد آن را نیز در این دوره پوشش داده است. شنیده ها حاکی ست که سود شبریز به واسطه پتروشیمی تبریز رشد خواهد کرد.

غچین سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/3/93 خود در دوره سه ماهه را از 184 تومان به 195 تومان افزایش داده است و در دوره سه ماهه نیز 20 درصد آن را پوشش داده است.

در نفتی ها شنفت بازهم صف خرید داشت و شپاس نیز مثبت و منفی متعادل بود. این هفته  شپاس دربورس کالا 300 میلیارد تومان قیر یعنی 2 برابر میانگین ماه های گذشته خود قیر به فروش رسانده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اخبار روزانه از بورس تهران, گزارش های رایگان بورسی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب