پرش بورس پس‌از روز بهاری / شاخص کل بازار سهام 1.75 درصد رشد کرد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
رشد بازار سهام

روزنامه دنیای اقتصاد: دماسنج بورس تهران روز گذشته (دوشنبه 28 مهرماه 93) در شرایطی با رشد هزار و 267 واحدی معادل 1.75 درصد با پرش از کانال 72 هزار واحد روی رقم 73 هزار و 548 واحد قرار گرفت که کارشناسان معتقدند این جهش می‌تواند سیگنال خوبی از برون‌رفت بازار سهام از شرایط رکودی باشد. این در حالی است که شاخص کل پیش از این نیز در اردیبهشت و تیرماه سال جاری با ارقامی بیش از رشد روز گذشته بورس مواجه بوده و از این بعد قطعیت اعلام خروج بورس از رکود با اما و اگرهایی روبه‌رو است.

بررسی‌ها نشان می‌دهند با رشد روز گذشته شاخص کل، زیان بازار سهام از ابتدای امسال به 6.9 درصد رسیده است. در این بین به‌نظر می‌رسد اخبار مثبت هسته‌ای که طی روزهای اخیر منتشر شده در کنار قیمت‌های مناسب سهام در بورس دو عامل مهم حمایت معامله‌گران از بازار باشند. در عین حال تحلیلگران معتقدند بازگشت فعالان حقیقی به بازار سهام و رشد مناسب حجم و ارزش معاملات سیگنال‌های خوبی برای بازگشت شور و نشاط به فضای بورس محسوب می‌شوند؛ کما اینکه روز گذشته همه صنایع بازار سبزپوش بودند که این امر از تکاپوی بازار در همه صنایع خبر می‌دهد. در حال حاضر با احتساب رشدهای روز گذشته ارزش بازار به بیش از 329 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

گروه بورس – هدیه لطفی: سومین جهش بزرگ بورس در سال 93 با رشد 1267 واحدی نماگر اصلی بازار در روز گذشته و صعود پرقدرت آن به نیمه محدوده 73 هزار واحدی به ثبت رسید تا هرچه بیشتر روزهای بهاری بورس در فصل پاییز را برای سرمایه‌گذاران شاهد باشیم. در پی رشد کم سابقه 75/1 درصدی شاخص کل در سال جاری،  نه تنها مقاومت پرقدرت در محدوده 72 هزار و 400 واحدی شکسته شد،  بلکه این نماگر توانست پس از گذشت حدود 3 ماه رشدی فراتر از هزار واحد را تجربه کند و با جهشی بزرگ در محدوده 73 هزار و 548 واحدی آرام بگیرد و در نهایت سومین صعود پرقدرت شاخص را به ثبت برساند.

رشد مشابه روز گذشته را در سال 93 پیش‌تر در تاریخ‌های ششم اردیبهشت ماه و 14 تیر ماه سال جاری شاهد بوده‌ایم که البته در این دو تاریخ شاخص صعود بیشتری را تجربه کرده بود به‌طوری‌که دماسنج بازار در این دو تاریخ به ترتیب با 87/1 و 81/1 درصد رشد روبه‌رو‌ شده بود. به گزارش «دنیای اقتصاد»،  با احتساب رشد روز گذشته در بورس،  زیان بازار از ابتدای سال تا کنون به 9/6 درصد کاهش یافته و نکته قابل توجه در این میان هم سطح بودن محدوده شاخص با مدت مشابه سال قبل است، به‌طوری‌که در 28 مهر سال گذشته نیز دماسنج بازار سرمایه در محدوده 73 هزار و 500 واحدی قرار داشته است.

از سوی دیگر ارزش و حجم کل معاملات نیز رکوردشکن بود؛ به‌طوری‌که در مجموع، بازار روز گذشته حدود 858 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 2 هزار و 474 میلیارد ريال دادوستد شد که در مقایسه با روز یکشنبه به ترتیب 59 و 65 درصد رشد را تجربه کرده و در مقایسه با یک ماه گذشته نیز به ترتیب 147 و 150 درصد رشد داشته است،  در نهایت با احتساب رشدهای روز گذشته ارزش بازار نیز به بیش از 329 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

کارشناسان بازار معتقدند در راستای رشد روز گذشته بازار دو سناریو وجود دارد؛ عده‌ای معتقدند که این حرکت مثبت بازار با رشد دیروز آرام آرام آغاز شده و به تدریج با حضور دسته جمعی صنایع و شرکت‌های مختلف قوت خواهد گرفت و عده‌ای دیگر رشد دیروز را هیجانی می‌دانند که به تدریج از شدت آن کاسته خواهد شد و به روندی متعادل باز می‌گردد،  اما در مجموع می‌توان گفت این رشد شروعی برای ورود قیمت‌ها و شاخص‌ها به مدار صعودی و جبران زیان ماه‌های گذشته سهامداران است.

به عقیده کارشناسان بازار روند صعودی شکل گرفته ناشی از خوش‌بینی نسبت به آینده مذاکرات،  گزارش‌های مثبت 6 ماهه و امکان تحقق بودجه‌های شرکت‌ها و کف منطقی قیمت سهام با توجه به افت‌های پیاپی را عوامل حرکت مثبت بازار می‌دانند و معتقدند در صورت تحقق خوش‌بینی‌های ایجاد شده و ورود پول‌های جدید از سوی حقوقی‌ها و حقیقی‌ها و همچنین ارزنده بودن قیمت‌های فعلی و کاهش ریسک صنایع،  بازار به مسیر صعودی خود ادامه خواهد داد.

پرش بورس پس‌از روز بهاری

 

 افزایش امیدواری‌ها در بورس

یکی از فعالان بازار سرمایه در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»،  اصلی‌ترین عامل جهش دیروز را ایجاد امیدواری نسبت به اقتصاد و آینده بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: در حال حاضر مولفه‌های اصلی اقتصاد تغییر خاصی نداشته که منجر به رشد چشمگیر در بازار سرمایه شود،  بلکه انتظار به بهبود باعث ترغیب به خرید و دادوستد سهام در میان سرمایه‌گذاران شده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به حاکمیت افت و وجود رکود و عدم رونق در 10 ماه گذشته،  بازار مستعد رشد است،  اما رشد دیروز بیشتر تحت تاثیر عوامل روانی و امیدواری‌ها بوده نه عوامل بنیادی. بنا به عقیده این فعال بازار سرمایه،  مولفه‌های اقتصادی به راحتی نمی‌توانند بهبود یابند و تغییر آنها منوط به زمان و برنامه‌ریزی بلند‌مدت است. وی مصاحبه مسوولان نظام را طی روزهای اخیر درباره کاهش نرخ بهره بانکی از دیگر عواملی دانست که کمک شایانی به رشد بورس داشته است.

 ورود نقدینگی جدید باعث تقویت بازار سهام شده است

در این راستا مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: ثبات در شاخص و قیمت‌ها طی هفته‌های گذشته در روند اعتمادسازی سهامداران و علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بورس اثر مثبتی داشته و این استنباط که نقدینگی‌های جدید با روند آرام،  اما مداوم درحال ورود به بازار است،  مورد توجه اکثر سرمایه‌گذاران قرار دارد.

محمودرضا خواجه‌نصیری با بیان مطلب فوق گفت: روند با ثبات و کم‌نوسان از اوایل شهریورماه شروع شد و در حقیقت از آن زمان تا‌کنون بازار با‌ثبات بوده است. وی که با «سنا» گفت‌وگو کرده در ادامه افزود: ثبات بیش از هر عامل دیگری باعث اعتمادسازی بین سهامداران می‌شود و وقتی این ثبات بیش از یک ماه طول کشید،  عرضه‌ها کم و تقاضاها بیشتر شد.

همچنین برخی شرکت‌ها نیز که با اخبار مثبتی همراه بودند با رشد قیمت روبه‌رو‌ شدند و به این ترتیب تقاضای بازار افزایش یافته است. این مقام مسوول درباره افزایش ارزش روزانه معاملات گفت: طی هفته‌های گذشته حجم و ارزش معاملات خرد با روند ملایمی در حال افزایش بوده است و تغییر جهت بازار از سیکل منفی به مثبت کم‌نوسان از جمله نشانه‌های این ادعا است. خواجه‌نصیری تصریح کرد: بر اساس اعلام برخی فعالان بازار ورود نقدینگی جدید در بازار دیده می‌شود که این امر باعث تقویت بازار و رونق بیشتر معاملات می‌شود.

وی درباره اثر عوامل سیاسی و اقتصادی در بازار خاطر‌نشان کرد: هم اکنون دو فاکتور اساسی و اثر‌گذار در بازار وجود دارد. یک عامل بیرونی که معطوف به مذاکرات هسته‌ای است و عامل درونی،  تغییر شرایط رکودی حاکم بر کشور است.

پرش بورس پس‌از روز بهاری

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس ادامه داد: مذاکرات هسته‌ای از چند جنبه بر بازار اثر‌گذار است. از طرفی اثری که بر نرخ قیمت‌ها و بالطبع ارزها دارد و از طرفی،  فضای امنیت سرمایه‌گذاری را بالا می‌برد. خواجه‌نصیری به ورود سرمایه‌گذاری‌های خارجی بعد از توافق هسته‌ای اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذاران خارجی در انتظار توافق هسته‌ای برای ورود به بازار سرمایه ایران هستند. وی به ضرورت خروج کشور از رکود پرداخت و تصریح کرد: جریان رکودی اقتصاد به دلیل کنترل تورم در حال ترمیم است. یکی از نشانه‌های آن هم در صورت‌های مالی شرکت‌های بورس دیده می‌شود. بورس به‌عنوان گلچین صنایع برتر کشور در گزارش‌های 6 ماهه نشان می‌دهد که شرکت‌ها با وجود مشکلات فراوان،  گام‌های موثری برای خروج از رکود برداشته‌اند.

 در بازار چه گذشت؟

در جریان معاملات دیروز حدود 86 درصد از نمادهای معامله شده در بورس و فرابورس با نوسان مثبت دنبال شدند،  همچنین تمام شاخص‌های بورس با افزایش روبه‌رو‌ شدند به‌طوری که شاخص بازار اول 985 واحد،  بازار دوم 2156 واحد،  صنعت 1042 واحد،  30 شرکت بزرگ 59 واحد و آزاد شناور 1632 واحد رشد را تجربه کردند. همچنین روز گذشته در حالی اکثر شرکت‌ها با صف خرید سنگین و ورود حقیقی‌ها همراه بودند که نگاهی به روند معاملات نشان می‌دهد حقوقی‌ها مایلند بیشتر عرضه کنند؛ در حالی این اتفاق رخ می‌دهد که اکثر شرکت‌های حقوقی بر حمایت از بازار تاکید دارند و این رفتار در فروش سهام خودرویی و سیمانی به چشم می‌خورد.

در جریان معاملات دیروز فولاد مبارکه اصفهان،  ‌چادرملو،  ‌مخابرات،  ملی صنایع مس ایران،  هلدینگ تامین،  کشتیرانی جمهوری اسلامی،  سرمایه‌گذاری غدیر،  بانک تجارت، ‌بانک پارسیان، ‌توسعه معادن و فلزات، ‌همراه اول،  ایران خودرو و سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی بیشترین تاثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند.  گروه خودرویی نیز با داد وستد 213 میلیون سهم به ارزش 470 میلیارد ريال به‌عنوان برترین صنعت در روز گذشته شناخته شد،  گروه مالی و شیمیایی نیز به ترتیب در رتبه دوم و سوم برترین صنایع قرار گرفتند. در این روز نماد معاملاتی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج تک قیمتی قابل معامله شد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آمار روزانه بورس, اخبار مهم بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب