مدیرعامل بورس انرژی پیشنهاد کرد : بانک تخصصی بازار سرمایه ایجاد شود

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

مدیرعامل بورس انرژی با طرح هفت پیشنهاد راهکارهایی را برای توسعه بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: بهتر است که در بازار سرمایه یک بانک تخصصی ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ مدیرعامل شرکت بورس انرژی در نشست صبحانه کاری امروز بازار سرمایه با اشاره به اینکه در بازار سرمایه عموم سرمایه گذاران به دنبال محصولات استاندارد هستند گفت: سه عنصر ابزارسازی، نهاد سازی و هماهنگی بین نهادهای مسوول موجب استاندارد کردن محصولات می شود.
سیدعلی حسینی گفت: در بخش بازار سرمایه تقویت نهادهای مالی بازار سرمایه از جمله شرکت های تامین سرمایه و کارگزاری ها بسیار مهم تر است. بر این اساس تقویت دو بعد دارد. نخست اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار از الزامات خود را برای افزایش حداقل سرمایه این نهادها استفاده کند و به تناسب توسعه بازار، بزرگ شدن بازار و ریسکی که وارد بازار می شود، این نهادها را برای برداشتن ریسک از لحاظ سرمایه ملزم کند تا تقویت شوند.

وی افزود: نکته دوم ساختار درونی شرکت ها است و هر نهاد و شرکتی ممکن است از مسیر اصلی خارج شود.

مدیرعامل بورس انرژی تصریح کرد: در این رابطه یک راه این است که ساختار درونی شرکت تقویت شود و این تجربه در بحران گذشته در آمریکا و اروپا انجام شده است. همچنین افزایش سرمایه و تقویت ساختار درونی شرکت ها، ریسک شرکت ها و هلدینگ ها را کاهش می دهد.

حسینی تقویت و توسعه همکاری با حرفه حسابرسی و حسابداری و همچنین سازمان امور مالیاتی را به عنوان پیشنهاد دوم خود مطرح کرد و گفت: باید یک فضای امن برای سرمایه گذاران از لحاظ سرمایه گذاری و شفافیت اطلاعاتی و مالیاتی ایجاد شود که این شفافیت موجب استقبال سرمایه گذاران و تقویت بازار اولیه می شود.

وی همچنین پیشنهادی هم برای سازمان بورس و اوراق بهادار داشت تا در چند سازمان و دستگاه، افراد مقیم داشته باشد.
به گفته مدیرعامل بورس انرژی، یکی از آنها اداره ثبت شرکت ها است تا بتوانیم ضعف این شرکت ها را برطرف کنیم. به علاوه با بانک مرکزی نیز می توان هماهنگی هایی را انجام داد. شاید باید دپارتمان مشخصی برای سرویس دهی بازار سرمایه در این نهادها ایجاد شود.

وی در چهارمین پیشنهاد خود به پویایی بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: بهتر است که در بازار سرمایه یک بانک تخصصی ایجاد شود؛ چرا که بسیاری از ابزارهایی که نیاز است در بازار سرمایه مورد استفاده قرار بگیرد، دچار بروکراسی اداری می شود.

وی اذعان داشت: در تاریخ اقتصادی مشاهده شده حوزه هایی که می خواهند رشد سریع داشته باشند، به سمت نهادهای مالی حرکت می کنند.
پیشنهاد پنجم مدیرعامل بورس انرژی هم این بود که در زمانی که اقتصاد واقعی خوب باشد، می توانیم بگوییم اوضاع مناسب است و در همین راستا باید از دولت بخواهیم سند استراتژی صنعتی طراحی کند تا بازار سرمایه بداند صنایعی مانند فولاد و ساختمان به کدام سمت حرکت می کند.
وی گفت: سهام شناور آزاد مقبولیت بازار سرمایه را ضمانت می کند و به بازار سرمایه عمق می دهد، بنابراین باید به آن توجه کرد.
پیشنهاد هفتم حسینی هم در خصوص توسعه بازار سرمایه و تامین مالی آسان تر بود که گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار از هلدینگ های تخصصی صنعتی حمایت کند، زیرا این گروه از شرکت ها پروژه خلق می کنند.؛ پس هلدینگ های تخصصی صنعتی باید مورد توجه سازمان بورس و اوراق بهادار قرار بگیرند.

همچنین در نشست صبحانه کاری امروز بازار سرمایه، سرمایه گذاری، فعالان بازار و مدیران شرکت ها به طرح پیشنهادهای خود به منظور تامین مالی از طریق بازار اولیه پرداختند.

بر این اساس، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خوارزمی با اشاره به اینکه بازار سرمایه در بلند و کوتاه مدت بسیاری از گره ها را از جامعه، اقتصاد و دولت باز می کند، ابراز داشت: باید دولت را به استفاده از این ابزار تشویق کرد. این در حالی است که این روزها بحث اصلاحیه بودجه، یارانه ها و پیش بینی هایی برای بروز مشکل نقدینگی در سال جاری مطرح است و بازار سرمایه می تواند با توجه به پتانسیل های خود مشکل را حل کند.
حجت الله صیدی با اشاره به افزایش کارایی، کاهش ریسک و شفافیت بازار سرمایه، گفت: بر این اساس بازار سرمایه ظرفیت کمک به دولت را دارد و دولت نیز باید با انعطاف در قیمت گذاری و گشاده دستی بازار سرمایه را بزرگ کند.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به نسبت حجم بازار، ابزارهای جدید و پیشرفته زیادی تعریف شده است، ادامه داد: صندوق های سرمایه گذاری مشترک و صندوق های قابل معامله در بورس اوراق بهادار (ETF)، از این نوع ابزارها هستند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خوارزمی به رشد قیمت ها در بازار سهام اشاره و تاکید کرد: این روند، حبابی نیست، بلکه به دلیل محدودیت عرضه است. این در حالی است که صندوق ها یا سرمایه گذاران حرفه ای تنها بر روی چند شرکت خاص و حداکثر 50 شرکت سرمایه گذاری می کنند.
وی با اشاره به اینکه این مشکل یک راه حل ساده دارد، گفت: راهکار آن، عرضه سهام شرکت های دولتی است. اگر چسبندگی نهادهای دولتی به سهام شرکت ها کاهش یابد، بازار سرمایه می تواند به خوبی آن را جذب کند. این کار موجب کنترل نقدینگی و توسعه پایدار می شود.
صیدی تصریح کرد: راهکار تاسیس شرکت های سرمایه گذاری بزرگ هم می تواند سرمایه های خرد را جذب کند و برای این کار نیازمند کمک بازار هستیم.
وی خاطرنشان کرد: بازار سرمایه از کارایی لازم برای جذب سرمایه های بیشتر برخوردار است و اگر بتواند حتی یک یا دو درصد از نقدینگی های سرگردان جامعه را (که حدود 600 هزار میلیارد تومان است) جذب کند، کمک بزرگی به توسعه بازار سرمایه خواهد بود.

غلامحسین دوانی نیز در ادامه این نشست بر انتخاب درست مدل ها تاکید کرد و گفت: باید مدل عمومی که در اروپا است ، مورد توجه قرار گیرد، چراکه این مدل بیشتر مراقب حقوق ذینفعان است.

عضو جامعه حسابداران خبره با اشاره به اینکه باید شفاف سازی بیشتر شود، ابراز داشت: از زاویه حسابرسی باید شفاف سازی بیشتر شود و مدیران شرکت ها مسوول این امر هستند.

وی تاکید کرد: بورس باید ابزاری پایدار تلقی شود، چراکه اگر به بازاری برای سفته‌بازی تبدیل شود، مشکلات زیادی را پیش می آورد.
همچنین مدیرعامل موسسه مالی و اعتباری عسکریه، به عقود اسلامی و کاربرد آنها در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: در کشور مالزی با کمک عقد مرابحه، تامین مالی زیادی برای توسعه و ساخت فرودگاه ها انجام شد.
سید امین جوادی ادامه داد: بهتر است در خصوص مسایل بانکی هم رایزنی های بیشتری در بازار سرمایه صورت بگیرد تا تعامل بیشتری بین بازار سرمایه و بانک ها ایجاد شود.

عباس اسپید، مدیرعامل کارگزاری آگاه با اشاره به نقش صندوق های نیکوکاری نیز گفت: از زمان راه اندازی صندوق نیکوکاری آگاه تا امروز مبلغ 500 میلیون تومان از محل درآمد به بهزیستی کمک شده که معادل این مبلغ از محل پنج هزار صندوق صدقات در شش ماهه نخست سال جاری تامین شده است.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به هزار خیر در دو صندوق نیکوکاری حضور دارند، ابراز داشت: ایده تشکیل این صندوق ها به سال 90 برمی گردد که در همان سال اساسنامه و امیدنامه صندوق های نیکوکاری نیز تهیه و راه اندازی شد.

به گزارش تسنیم؛ شانزدهمین نشست صبحانه‌کاری بازار سرمایه صبح امروز با محوریت توسعه تأمین مالی از طریق بازار سرمایه با تأکید بر بازار اولیه در هتل استقلال تشکیل شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خبرهای بورسی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب