هشدار به سهامداران: به دام رشدهای عجیب و غریب سال قبل گرفتار نشوید

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس و فرابورس ایران

به گزارش بورسینس به نقل از اکوبورس، تعجب همگان را به همراه داشته است؛ تحلیلگران از پدیده «پیش‌خور شدن خبرها در بازار» خبر می‌دهند. تابلوی بورس تهران پس از هفت ماه افت و خیزهای طاقت‌فرسا و روزهای رکود و سکوت، سرانجام در دو روز گذشته تصمیم گرفت روزهایی سبز را برای سهامداران رقم بزند تا کمی از خستگی بازدهی منفی ۱۰ درصدی هفت ماه گذشته بازار را از تن فعالان تالارشیشه‌یی بزداید، اگرچه هنوز هم این رشدهای شگفت‌آور در قیمت سهام و شاخص کل نمی‌تواند ضررهای مالی را که از نیمه دوم دی ماه سال گذشته تاکنون سهامداران بورس متحمل شده‌اند جبران کند. چرا که بر اساس تحلیل کارشناسان اگر بورس بخواهد در شش ماهه دوم سال روند مثبتی به خود گیرد، ‌باید ۳۰ درصد بازدهی مثبت را تجربه کند.

به گفته کارشناسان و تحلیلگران بازار، انتشار اخبار مثبت از مقامات دولتی عالیرتبه کشور درباره گروه مذاکره‌کننده ایرانی با کشورهای غربی از کشور اتریش، کاهش نرخ سپرده‌گذاری‌های موجود در بانک‌ها و اجازه بانک مرکزی به شرکت‌های صادراتی مبنی برامکان عرضه ارز حاصل از فروش محصولات با نرخ ارز آزاد در بانک‌ها از مهم‌ترین دلایلی است که توانسته رنگ تابلوی بورس را از سبز به قرمز تغییر دهد.

از سوی دیگر، برخی هم گمان می‌کنند بازار که طی هفته‌های اخیر تحت تاثیر اخبار و شایعات موجود در بازار درباره تغییر «علی صالح‌آبادی»، ‌رییس سازمان بورس، دادوستدها را به حالت انتظار و تردید فروبرده بود با تکذیب این شایعه، به حالت عادی بازگشته است. برای اینکه تحلیل دقیق‌تری از عمق تحولات بازار در روزهای اخیر ارائه شود، معاون ناشران واعضای بورس تهران نگاهی دیگری به وضعیت موجود دارد.

«حمزه مالمیر»، به «اعتماد» می‌گوید: «برای بررسی وضعیت کنونی بورس باید کمی هم به گذشته برگردیم، درسال ۹۰ و ۹۱ بسیاری از شرکت‌ها سودهای بسیار خوب و فراموش‌نشدنی را به سهامداران خود پرداختندکه این موضوع ناشی از کاهش ارزش پول ملی و رشد ارزش دلار بود، که روی سود شرکت‌های صادر‌کننده و وارد‌کننده آثار بسیارخوبی داشت، برهمین اساس از ابتدای سال به بعد با ثبات شرایط و تعادل در قیمت دلار، ‌این آثار به تدریج کاهش یافت، ‌بدین‌ترتیب، بازار به وضعیتی معمول بازگشت و حباب‌های یک سال و نیم گذشته ازبین رفت.»

مالمیراضافه کرد: «اگر بخواهم شفاف وضعیت سال گذشته بازار را تشریح کنم باید بگویم که فعالان و سهامداران تالارشیشه‌یی به دلیل انتظارات بیش از حد درباره آثار شکست دیوار تحریم‌ها و ایجاد فضایی ایده‌آل درسه ماهه دوم سال گذشته سودهای سال جاری را نیز پیش‌خور کردند.»

معاون ناشران و اعضای بورس تهران درپاسخ به این سوال که وضعیت دو روز گذشته بازار را چطور ارزیابی می‌کنید، این طور پاسخ داد: «رشد هزار واحدی شاخص روز دوشنبه و حدود ۶۰۰ واحدی در روز قبل، هشدارهایی را به سهامداران بازار می‌دهد.»

به گفته او، «امروز سرمایه‌گذاران باید حواس‌شان باشد که به تله و دام رشدهای عجیب و غریب سال قبل گرفتار نشوند.»

مالمیر گفت: «اگرچه به اعتقاد من بسیاری از سهم‌ها درسال گذشته ارزندگی داشت و دارند، اما وضعیت روبه رشد بازار، به این معنی و مفهوم نیست که همه سهم‌ها دارای این مزیت هستند و نباید موجب شود که افزایش هیجانات موجود در بازار به دلیل نتیجه مذاکرات و تصمیمات درحوزه بانکی، منجر شود که سهامداران درصف‌های طولانی خرید بایستند و فقط به دنبال خرید باشند.» او به سهامداران توصیه کرد: «اینکه ما چه چیزی را می‌خریم خیلی مهم است، نه اینکه فقط بخریم، ‌زیرا در این حالت دیگر تحلیل در دادوستدها از بین می‌رود.»

به گفته او: «فضای موجود نیزکمی به شرایط سال گذشته بازار بستگی دارد، افزایش توقعات، خوش‌بینی‌های مفرط نسبت به بحث‌های هسته‌یی و از بین رفتن تحریم‌ها، از مهم‌ترین مصداق‌ها هستند.»

مالمیر تاکید کرد: «قطع به یقین آنچه مسلم است، حتی اگر به توافق نیز برسیم باز هم سهامداران باید این موضوع را مد نظر قرار دهند که تحریم‌ها به تدریج ازمیان برداشته می‌شوند درنتیجه تاثیرات خود را برعملکرد شرکت‌ها پله‌یی خواهد داشت.»

ورود نقدینگی جدید به بازار بورس

از سوی دیگر، «محمود خواجه نصیر»، مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس اوراق بهادار، روند کنونی بازار را ناشی از بازگشت اعتماد میان سهامداران می‌داند و می‌افزاید: «بازگشت اعتماد موجب ورود نقدینگی جدید به بازار شده است.»

‌ وی درباره اثر عوامل سیاسی و اقتصادی در بازار خاطرنشان کرد: «هم‌اکنون دو فاکتور اساسی و اثرگذار در بازار وجود دارد؛ یک عامل بیرونی که معطوف به مذاکرات هسته‌یی است و عامل درونی، تغییر شرایط رکودی حاکم بر کشور است».

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس در گفت‌وگو با تسنیم ادامه داد: «مذاکرات هسته‌یی از چند جنبه بر بازار اثر گذار است. از طرفی اثری که بر نرخ قیمت‌ها و بالطبع ارزها دارد و از طرفی، فضای امنیت سرمایه‌گذاری را بالا می‌برد.»

به هر روی درشرایط کنونی، سهامداران بازارسرمایه دوباره وارد فاز خوش‌بینی نسبت به شرایط شده‌اند، درحالی که همه آنها می‌دانند فضای هفت ماه گذشته بازار به هرحال ناشی از شرایط مشابهی است که در سال گذشته برای بازار ایجاد کردند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب