نگاهی به بورس در هفته‌ای که گذشت (26 تا 31 مهر)

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

این هفته را با سر رسید تسویه اعتباری ها آغاز کردیم . امری که معمولا به خودی خود موجب افزایش حجم عرضه ها شده و در شرایط گل و بلبل بازار هم برای 2 روز معاملات را وارد روند منفی می کند.

در بحث هسته ای هم شاهد اظهارات متناقض و مبهم طرفین بودیم به گونه ای همه اذعان دارند و داشتند که با وجود عزمی که برای حل و فصل پرونده هسته ای در موعد مقرر وجود دارد اما اختلافات مهمی هست که هنوز بر سر آنها به نتیجه نرسیده اند .

 از طرفی بازار از لحاظ روان شناختی عادت داشت که در روز یکشنبه بازار را سرخ نظاره کند به گونه ای که برخی از سهامداران به این روز یکشنبه سیاه لقب داده اند. هیچ گزارش میان دوره ای مهم و تاثیر گذاری که بخواهد روند بازار را تغییر دهد نیز روانه کدال نشد کما اینکه هنوز هم نشده !

تحریم ها هم که هنوز سر جای خودش پابرجاست . رییس جمهور محترم و هیچ یک از مقامات کشوری هم که به تالار بورس نیامده اند. کارمزد معاملات هم که کم نشده . اصولا هیچ اتفاق خاصی از چهارشنبه هفته گذشته تا شنبه رخ نداده بود که بخواهد بازار به یکباره اینطور به طور هیجانی با رشد بیش از 1200 واحدی شاخص مثبت شود .

اینجاست که هر انسان عاقلی می نشیند با خود فکر می کند پس چرا ؟ و باز اینجاست که هر انسان عاقلی مثل ما و شما که از اسرار مگو و رازهای اندر نهان بی خبر است به جواب سوال خود نمی رسد و مجبور می شود به خاطرات نوستالژیک خود رجوع کند.

آنجا که دایی جان ناپلئون همه اتفاقات را زیر سر انگلیسی ها می دانست و می گفت : کار کار انگلیسیهاست . ما هم الان هر طور حساب می کنیم با در نظر گرفتن جمیع جهات باید اذعان کنیم که کار کار انگلیسیهاست ! احتمالا آنها هستند که با خریدهای خود بازار را به طور موقتی مثبت کرده اند. حالا دیگر وارد بحث آدم فضایی ها و موجودات فرا زمینی نمی شویم !

کاهش نرخ سود بانک ها

اما یکی از پتانسیل های مثبت پیش روی بازار که اگر به ثمر برسد در میان مدت می تواند بهترین خبر برای بازار سرمایه باشد بحث کاهش نرخ سود بانک هاست که در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرقته است و رییس بانک مرکزی خبر از جدی بودن عزم شورا جهت کاهش این نرخ سود داده است. این عاملی است که می تواند بزرگترین دلیل بنیادی برای شکوفایی و ورود نقدینگی با ثبات و پایدار به بازار باشد و دست و دل هرکسی که می خواهد سرمایه خود را از بازار سرمایه خارج کند حسابی بلرزاند البته تا این امر به مرحله اجرا برسد بدون شک چند ماهی زمان نیاز دارد.

این هفته موج ارایه گزارشات میان دوره ای شرکت ها آغاز شد . امری که می تواند نشان دهنده وضعیت بازار و نمادها در ماه های باقی مانده سال باشد و از این منظر نگاه های زیادی به کدال دوخته شده است . ولی فعلا تا اینجای کار گزارشی که بخواهد بازار را دستخوش تغییر کند چه مثبت و چه منفی نداشته ایم . بیشتر گزارشات ارائه شده تا این لحظه معمولا بدون تغییر با پوشش نزدیک به 50 درصدی پیش بینی بوده است . البته در نمادهای کوچکی چون شلعاب شاهد تعدیل منفی 50 درصدی یا در حتوکا شاهد تعدیل مثبت 29 درصدی بوده ایم اما این نمادها اثرگذاری بالای بر وضعیت بازار نخواهند داشت.

گروه بانک : خرس قطبی بیدار شد !

یکی از مظلوم ترین سهامداران بورس ما متعلق به این گروه هستند . گروهی که مدت هاست به خواب زمستانی که چه عرض کنیم خواب سالانه فرو رفته و تا می آید شاهد رشد قیمت ها و حرکتی باشد با عرضه ویرانگر حقوقی ها سرکوب می شود . این هفته اخبار و سیاست های جدیدی برای صنعت بانکداری طرح و ابلاغ شد که می تواند آینده سهام این گروه را تحت تاثیر قرار دهد.

کاهش نرخ سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی تا 10 درصد یکی از مهمترین اخباری بود که برای این گروه مخابره شد . لازم به ذکر است که این نرخ در حال حاضر حدود 17 درصد است و به صورت پلکانی کاهش خواهد یافت که اثرات مثبتی بر عملکرد بانک ها خواهد داشت .

به دنبال این خبر و با بازگشایی نمادهای ملت و صادرات در تمام گروه شاهد صف های خرید بعضا صد ملیون تومانی بودیم اما از همان زمان تشکیل صف مشخص بود که این صفوف پایدار نخواهد ماند. آنطور که مشخص است کلید فروش برخی از حقوقی های گروه در حالت فشار گیر کرده و تا این مشکل فنی حل نشود شاهد رشد قیمت بالایی از سهم های آن نخواهیم بود.

بحث دیگر هم که کاملا جدی است کاهش نرخ سود سپرده ها و تسهیلات است که در کوتاه مدت می تواند نقدینگی را از بانک ها به سمت بورس خارج کند هرچند در بلند مدت کاهش هزینه جذب پول به سود خود بانک ها خواهد بود.

در این گروه وسینا کماکان صف خرید پر حجم خود را حفظ کرده و وگردش هم در تلاش است خود را به قله 200 تومانی برساند . امری که به نظر می رسد با توجه به معاملات این چند وقت اخیر و همینطور جریان سمگا تحققش دور از ذهن نباشد. در بقیه نمادها به نظر می رسد در روزهای ابتدایی هفته شاهد متعادل شدن معاملات باشیم

گروه ساختمان : نه راه پیش نه راه پس

بحث رکود در عرصه ساختمان چیزی نیست که نیاز به توضیح داشته باشد . همه ما اگر آمارها را ندیده باشیم حداقل از دور و اطراف شنیده ایم که فلان اقوام وقتی خواسته ملک خود را بفروشد چند ماه صبر کرده است تا یک مشتری برای دیدن ملکش بیاید . همین امر باعث می شود حتی تاثیرات خبر افزایش وام مسکن تا سقف 50 ملیون تومان هم نهایتا تا 2 روز بیشتر بر معاملات سهم های این گروه اثر نداشته باشد و مجددا قیمت ها راه برگشت را در پیش بگیرند.

بدون شک برای خروج صنعت ساختمان از رکود لازم است تا دولت یک بسته خروج از رکود اختصاصی به همراه منابع لازم برای این صنعت تعریف کند و بعید است افزایش اندک سقف تسهیلات که آن هم در کلان شهرها تا 50 ملیون تومان است دوای درد این صنعت باشد.

در هفته های اخیر برخی از سهم های گروه نظیر ثنوسا با پی بر ای 120 ابزار دست سفته بازان شده است . هر از چند گاهی شاهدیم جریاناتی به صورت هدفدار دارایی ها و املاک یکی از سهم های گروه را در بوق و کرنا می کنند . املاکی که اصلا قرار نیست فروخته شوند و زمین هایی که اصلا مجوز ساخت آنها هنوز صادر نشده و کلا دارایی هایی که اگر بخواهند بفروشند هم برای آنها فعلا با توجه به اوضاع بازار مشتری نقد و دست به جیبی نیست.

در این گروه وضعیت بنیادی سهم هایی چون ثتران ، ثباغ ، ثغرب ، وساخت ، ثرود مطلوب ارزیابی می شود اما در مورد سهم هایی از گروه که پی بر ای های عجیب و غریب دارند باید دقت داشت.

آنچه سابقه معاملات نشان داده است این است که در این گروه احتیاط چه در روندهای نزولی و چه صعودی شرط عقل است چون در هر دو حالت دارای روندی ناپایدار با ضریب حساسیت بالاتری از بازار هستند.

گروه دارو : دور از انتظار

اکثر گزارشات سهم های این گروه تا به این لحظه روانه کدال شده است و وجه مشترک تمام این گزارشات به جز 2 مورد این جمله است که پیش بینی سود بدون تغییر و بدون تعدیل گزارش شده است .

البته از لحاظ تحلیلی این که تمام گروه موفق به پوشش حدودا 50 درصدی بودجه خود شده اند یعنی اینکه شاهد گزارشات خوبی بوده ایم اما انتظارات سهامداران است که نشان می دهد این گزارشات را باید خوب ارزیابی کرد یا خیر

با توجه به افزایش نرخ برخی از اقلام دارویی و با توجه به اینکه عمده فروش شرکت ها در نیمه دوم سال است و همچنین سابقه هر ساله این سهم ها که معمولا در گزارشات 6 ماهه شاهد تعدیل مثبت می باشیم باید اذعان کرد گزارشات دور از انتظار بود و این امر موجب این خواهد شد فعلا تا مدتی بازار توجه ویژه ای به این گروه نداشته باشد و شاهد معاملاتی متعادل در نمادهای دارویی باشیم.

این خان که گذشت . خان بعدی گزارشات 9 ماهه است و باید دید آیا این بار بازار پیش از ارایه گزارشات 9 ماهه روی خوش به گروه نشان می دهد یا خیر

در صورتی که بحث صادرات دارو به کشورهای همسایه به ویژه عراق با حمایتی جدی تر پیگیری شود می تواند در آینده چشم انداز سود آوری سهم های گروه را تحت تاثیر قرار دهد.

اما بررسی وضعیت برخی از تک نمادها

ایران خودرو سرانجام به هر زحمتی بود خود را به 300 تومان رساند . سهامداران این سهم و تقریبا تمام بازار چشم خود را به گزارش ایران خودرو دوخته اند تا ببینند از آستین آن چه تعدیلی بیرون می آید . فعلا تا گزارش نیاید 300 تومان می تواند نقطه مناسبی برای استراحت سهم باشد. واگذاری اموال مازاد نیز در این سهم کماکان ادامه دارد.

در وساپا شاهدیم که این سهم با حجم های بالای 20 ملیونی که در چند وقت اخیر بی سابقه بوده است موفق شد 2 مقاومت پیش روی خود را بشکند اما سهم در عبور از قیمت 121 تومانی فعلا ناکام بوده است . آخرین ناو سهم هم بین 180 تا 190 تومان برآورد شده است. سود انباشته حدودا 70 تومانی و پی بر ای پایین آن نقطه قوت سهم می باشد.

در فاذر شایعه تعدیل مثبت در گزارش پیش روی از حد تواتر گذشته است و همین امر رشد شتابان قیمت سهم را در پی داشته است . عرضه های صورت گرفته اندکی عطش خریداران را فرو نشانده اما احتمال تشکیل صف مجدد دور از ذهن نیست . در گروه تجهیزات از فاذر به همراه مپنا و رتکو اخبار خوشی از قراردادهای جدید و همچنین وصول مطالبات به گوش می رسد.

در این هفته شاهد رشد قیمت ونفت و افزایش توجهات به آن بودیم . یکی از سهم های پر پتانسیل و در عین حال مبهم بازار است که همواره به هنگام حرکت های برگشتی بازار جزو اولین سهم هایی است که صف خرید می شود . روز گذشته به طور بی سابقه ای 90 ملیون سهم ونفت عرضه شد اما باز هم این خریداران بودند که در پایان معاملات زورشان بر فروشندگان چربید.

در سمگا اندک اندک سهامداران به این نتیجه رسیده اند که قیمت سهم بالاست و با اندک تحرکی منفی سهم صف فروش می شود . در این بازی آنها که آخر داستان رسیدند بیشتر متضرر خواهند شد . به نظر می رسد با ادامه روند موجود شاهد افت قیمت سهم تا سطوحی معقول تر و منطقی تر از اینی که هست باشیم.

خبهمن که دیگر نمی توان آنرا خودروساز به حساب آورد دیروز صف خرید خود را از دست رفته دید هرچند در پایان معاملات پس از واگذاری 75 ملیون سهم آن باز هم با اندکی تقاضا به معاملات پایان داد. خبهمن یکی از آن سهم های ارزشمندی است که مدت ها زیر ارزش ذاتی خود معامله می شد و با رشد این چند روزه کمی به جایگاه واقعی خود نزدیک تر شد . تداوم تمایل به خرید این سهم در روزهای آتی دور از ذهن نمی باشد.

در پایان توصیه ای دارم برای آن کسانی که می خواهند هر روزشان نسبت به دیروزشان روشن تر باشد . تقریبا یک سال سخت برای تمام فعالان همیشه ثابت قدم در بازار سپری شده است . اگر الان از ما بپرسند در این یکسال گذشته چه به دست آوردید چه باید بگوییم ؟

باید پاسخ ما این باشد : تجربه ای که در دکان هیچ عطاری یافت می نشود و تنها کسانی می توانند این تجربه را داشته باشند که آن را با پوست و خون خود لمس کرده باشند نه در کتاب های روانشناسی خوانده باشند.

آنها که در یک سال اخیر در بازار سرمایه ایران از پای در نیامده اند و امید خود را از دست نداده اند همان ها هستند که در آینده کسی در هیچ زمینه ای از کسب و کار به پایشان نخواهد رسید چون آموخته اند که مسیر رسیدن به موفقیت یک خط مستقیم نیست .

باید تجربیات گذشته را چراغ راه آینده کرد. پس از اینکه بازار به دوران رونق خود بازگشت باید تفاوتی باشد بین کسی که زخم این روزها بر تنش است با آن کسی که آمده یک ماهه در بورس پولش را دوبرابر کند و با آن یک ایکس باکس یا موتور هوندا بخرد و در نهایت همان پول تو جیبی اش را هم از دست میدهد.

درس هایی که از این روزها گرفته ایم را روی کاغذ بنویسیم و گوشه مانیتور بچسبانیم تا به وقتش نگاه ما ، تصمیم ما ، تحلیل ما و انتخاب ما متفاوت باشد با آن کسی که اینقدر هیجان زده شده است که به درو دیوار می خورد و آخرش هم نمی فهمد آنجایی که رفته بود بورس ! بخرد ساختمان بغل است !!!

شما چیزی دارید که شاید تا ده ها سال کسی نداشته باشد پس به وقت نیازحتما آن را همراه خود داشته باشید.

نویسنده مطلب: هادی طهماسبی کارشناس بازار سرمایه

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار هفتگی بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب